پاسخ به ویدیو “مومن الرشید” در یوتیوب

با سلام خدمت دوستان و همراهان عزیز. چند روزی است که کلیپی از گروه Rational Believer در فضای مجازی در حال انتشار است و به نقد و بررسی موضوع زمین مسطح پرداخته است. در این کلیپ ۱۶ دقیقه ای مطالب انحرافی و بعضا اشتباهی بیان شده به طوری که اگر شخصی به تازگی با انجمن زمین تخت گرایان آشنا شده باشد، با دیدن آن کلیپ ممکن است زمین تخت گرایان را نادان یا احمق تصور کند و یا تصور کند هیچ پاسخی برای مسائل مطرح شده در آن کلیپ از سوی زمین تخت گرایان وجود ندارد. اما امروز ما نقد خود را به ویدیو مد نظر وارد خواهیم کرد و پاسخ سوالاتشان را میدهیم. تنها خواهش ما این است که مطالب را با دقت و حوصله و بصورت کامل بخوانید. ویدیو مورد نظر را میتوانید از این لینک بببینید). همچنین اگر لینک قبلی کار نکرد میتوانید با کلیک بر روی کلمه “ویدیو” آن را ببینید. (پیشنهاد میشود ابتدا ویدیو مورد نظر را دیده و سپس نقد آن را مطالعه کنید تا جایی برای شما گنگ نباشد).

توجه : برخی مطالب ممکن است برای خوانندگان همیشگی این سایت، تکراری باشد.

نکته اول – در ویدیو بیان شده که در زمان های گذشته مردم به زمین مسطح باور داشتند اما با گذشت زمان کم کم این تفکر منسوخ شد و همگی به کرویت زمین باور پیدا کردند. این کاملا درست و صحیح است. اما نکته اصلی اینجاست که معمولا در طول تاریخ، ساده ترین توضیح از سوی جوامع علمی آن زمان پذیرفته میشد. به عنوان مثال، چرا نمیتوانیم از روی قله اورست، کوه ها ودرختان را در قاره های دیگر تماشا کنیم؟ پاسخ ساده این است: “به علت کروی بودن زمین” تمام! اما پاسخ علمی به این صورت است: “علت دیده نشدن فواصل دور دست، این است که ما در جهانی زندگی میکنیم که قوانین سخت و محکمی بر آن حاکم هستند. به عنوان مثال، پرسپکتیو ساده ترین آن می باشد. هر چه یک جسم از شما دور تر و دور تر شود، اندازه آن کوچکتر و کوچکتر میشود تا جایی که در افق به نقطه فرضی “اضمحلال” میرسد و ناپدید میشود. اشتباه نکنید! همه اش به پرسپکتیو خلاصه نمیشود. تصور کنید بر روی قله اورست ایستاده اید. بین شما و دور ترین نقطه ای که میتواند از شما وجود داشته باشد، به عنوان مثال مکانی در ۵۰۰۰ کیلومتری شما، ۵۰۰۰ کیلومتر لایه اتمسفر در امتداد آن وجود دارد (منظور لایه اتمسفر هم سطح زمین است که چگال ترین لایه و پایین ترین لایه اتمسفر به حساب می آید). تصور کنید نور اجسام دور دست که از شما ۵۰۰۰ کیلومتر فاصله دارند، باید از محیط های مختلف این مسیر ۵۰۰۰ کیلومتری را بصورت افقی طی کرده تا به چشمان شما برسد. این کاملا غیر ممکن است. دما، رطوبت، موانع طبیعی که در بین شما و مکان مورد نظر وجود دارند و بسیاری دیگر از پارامتر های درگیر، این اجازه را به پرتو نور نمیدهند که مسیر خود را مستقیم نگه دارد. بلکه محیط هایی با ویژگی های مختلف که در این بین وجود دارند، باعث میشوند مسیر نور دچار انحراف شده و اصلا به چشم شما یا ناظر ایستاده بر روی اورست نرسد. با توجه به قوانین فیزیک، زمانی که نور ساطع شده از یک جسم به چشمان ناظر نرسد، ناظر نمیتواند آن جسم را تشخیص دهد یا ببیند.”

دقت کنید. این پاسخ را با پاسخ مدل زمین کروی مقایسه کنید. چه تفاوتی بین این پاسخ با پاسخ مدل زمین کروی وجود دارد؟ در مدل کروی شما با گفتن انحنای زمین به عنوان ساده ترین پاسخ، همه چیز را حل کردید اما واقعیت این است که همیشه ساده ترین پاسخ نمیتواند درست ترین پاسخ باشد. تصور کنید اشخاصی که اولین بار در هزاران سال قبل ، کرویت زمین را مطرح کردند، چقدر ناتوان در درک و فهم این مبانی علمی بودند و به علت نبود امکانات امروزی، نتوانستند پاسخ دیگری را مطرح کنند. آن ها هیچ درک و تصوری از پرتو نور، اتمسفر، پرسپکتیو یا پراکندگی رایلی و یا هیچ پدیده دیگر فیزیکی نداشتند بنابراین اولین پاسخی که به ذهنشان خطور کرد، کرویت زمین بود.پس آیا در این میان آنچه منسوخ شده، به درستی بررسی شده تا بخواهد منسوخ شود؟ آیا کسانی که زمین مسطح را منسوخ و رد شده اعلام کردند، در آن زمان صلاحیت و امکانات بررسی های بیشتر را داشتند یا خودشان را راحت کردند و به دنبال ساده ترین پاسخ رفتند؟

 

نکته دوم – در دقایق اول ویدیو، مدل زمین تخت به ساده ترین حالت ممکن به تصویر کشیده شده است. درواقع یکی از ایرادات بزرگی که به زمین مسطح وارد است و خود ما نیز آن ایرادات را قبول داریم، نقشه و مدل زمین مسطح است. اما در طول این سالها مدل های مختلف اصلاحی برای بهبود و رفع ایرادات مطرح شده که پیشرفت های چشمگیری داشته است. درواقع آنچه در ابتدای کلیپ میبینید، یک طرح تخیلی از زمین مسطح است و خورشید و ماه، آنطور که در ویدیو نشان داده شده، به دور زمین درحال چرخش نیستند. با توجه به نقشه و مدل اولیه زمین مسطح، میتوانیم مسیر حرکت خورشید و ماه را، همانطور که در مطلب خورشید گرفتگی ۲۱ آگوست ذکر کردیم، به صورت زیر نشان دهیم:

 

همانطور که میبینید، در این مدل اولیه و البته اصلاحی، مسیر خورشید و ماه به حالت مخروطی است. و در طول سال با جابجایی های مختلف خورشید، روز و شب و فصل ها ایجاد میشوند. میتوانید برای اطلاعات تمکیلی به مطلب پاسخ به سوالات رایج درباره زمین مسطح مراجعه کنید. در ادامه، نقشه و مدل دیگری از زمین مسطح مطرح شده که بسیار منطقی تر و جالب تر از نقشه و مدل اولیه می باشد. البته هنوز در حال توسعه است اما میتوانید موارد بسیاری را که نقشه قبلی ناتوان در توضیح آن می باشد، به راحتی و با روش علمی توضیح دهد. میتوانید تصویری ساده از نقشه و این مدل را در زیر ببینید:

 

در آینده مطالب بیشتری در رابطه با این مدل و نقشه جدید منتشر خواهیم کرد. این نقشه جایگزین اصلی مدل قبلی زمین مسطح خواهد شد. به بحث اصلی بازمیگردیم.

ایراد اول – تصاویر گرافیکی ناسا : در ویدیو گفته میشود که زمین تخت گرایان باور داند که تمامی تصاویر منتشر شده از سوی ناسا جعلی است و سپس برهانی ارائه میدهند و میگویند اگر سازمان ناسا همیشه دروغ بگوید، کسی دیگر به آن ها اعتماد نخواهد کرد. دو اشکال در اینجا وجود دارد. اشکال اول اینکه ما هرگز به این موضوع اشاره نکردیم که تمامی تصاویر ناسا جعلی می باشند. اتفاقا برعکس، ما نیز قبول داریم که اگر سازمانی مانند ناسا، همیشه دروغ بگوید و یا خرابکاری کند، به تدریج دستش برای همگان رو میشود. اما اینطور نیست. به عنوان مثال، ناسا در رابطه با تصاویر سیارات به ما دروغ نمیگوید. همانطور که هرکسی میتواند با استفاده از تلسکوپ سیارات را ببیند، ناسا و دیگر سازمان های فضایی ، سیارات را به همان گونه که همگان رویت میکنند به تصویر میکشند اما تصاویرشان کمی شارپ تر و زنده تر است و دوم، همه تصاویر زمین جعلی نمی باشد. از آن جا که محدوده روشن شده زمین توسط خورشید، به شکل یک دایره است، اگر شما در ارتفاع زیادی باشید تا بتوانید کل این دایره را مشاهده کنید، افق را منحنی میبینید و تصور میکنید زمین کروی است اما تنها چیزی که درحال رخ دادن است، یک پدیده ساده فیزیکی است. میتوانید آن را با یک چراغ قوه در یک اتاق تاریک امتحان کنید. از محدوده کوچکی از دایره بزرگ روشن ایجاد شده بر روی کف اتاق (توسط چراغ قوه) تصویری تهیه کنید. به نظر میرسد که شما از یک نیم دایره (منحنی) تصویر برداری کرده اید. آیا کف اتاق شما کروی است؟ بنابراین تمامی تصاویر جعلی نمی باشد. هدف ایرادگیری از تصاویر ناسا، این است که اکثر مردم، حتی تصاویری را که ناسا مدعی واقعی بودنشان نیست را واقعی میپندارند و تصور میکنند تصویر واقعی از زمین می باشد. در آخر، امروزه ساخت یک تصویر جعلی کار بسیار راحتی است به خصوص اگر یک سازمان فضایی با بودجه کلان باشید.

ایراد دوم – نقشه سازمان ملل – در ویدیو ادعا میشود زمین تخت گرایان باور دارند که تصویر نمادین سازمان ملل نشان دهنده مسطح بودن زمین است. اما این یک باور انحرافی تنها در بین برخی از زمین تخت گرایان (نه همگی آن ها) می باشد. این باور قطعا اشتباه است و اصولا کسی آن را به عنوان اثبات مسطح بودن زمین استفاده نمی کند. احتمالا در این ویدیو، بیشتر برای تخریب زمین تخت گرایان، چنین باوری به عنوان دلایل اصلی مسطح بودن زمین معرفی شده است.

ایراد سوم – در این ویدیو اینطور بیان میشود که به علت عظمت زمین (در مدل زمین کروی)، ما نمیتوانیم انحنا زمین را مشاهده کنیم بنابراین ادعای زمین تخت گرایان برای ندیدن انحنای زمین نادرست است. این مورد نه کاملا درست است و نه کاملا غلط. امروزه هرکسی که سوار بر هواپیما شده باشد، اگر برای اولین بار با موضوع زمین مسطح روبرو شود، اولین برهانی که برای رد زمین مسطح مطرح می کند این است: “مگر تابحال سوار هواپیما نشده اید؟  من از پنجره هواپیما انحنای زمین را مشاهده کردم!” حال به بررسی ادعای ویدیو میپردازیم. در ویدیو میتوانید تصویری از پنجره هواپیما مشاهده کنید و در ادامه آن ها از سوی زمین تخت گرایان میگویند که با توجه به این تصویر، هیچ انحنایی وجود ندارد. اما این یک مورد انحرافی است. زمین تخت گرایان در پاسخ به کسانی که ادعا دارند انحنا زمین را از هواپیما میبینند چنین تصاویری را منتشر میکنند تا پاسخ آن عده خاص را بدهند. اما چرا افراد زیادی مدعی دیدن انحنای زمین از پنجره هواپیما هستند؟ درحالی که زاویه ۶۰ درجه با افقی کاملا باز لازم است تا بتوانید انحنا زمین را مشاهده کنید؟ علت ، استفاده از شیشه چند لایه و منحنی در هواپیما ها می باشد. همگی میدانیم برای اینکه فشار به خوبی تحمل شود، باید سطح را منحنی بسازیم. مثال بارز آن، زیرِ کپسول های گاز و قوطی های دلستر و هر محفظه ی شامل مواد پرفشار است. شیشه ی هواپیما هم از دوطرف به این شکل میسازند تا اختلاف فشار بیرون هواپیما و داخل هواپیما را تحمل کند و این باعث میشود شبیه به عدسی محدب عمل کرده و شما اشیا را با انحنا ببینید. (همینطور افق را) تصویر زیر نیز گویای همین مطلب است:

با توجه به مدل زمین کروی، در ارتفاع ۱۰ کیلومتری از سطح زمین، اگر میدان دید با زاویه ۶۰ درجه داشته باشید و اگر هوا کاملا صاف و شفاف باشد، باید انحنای زمین را مشاهده کنید. البته با توجه به محدوده روشن خورشید که در بالاتر بیان کردیم، شما بهرحال در ارتفاعات بالاتر، میتوانید افق را منحنی ببینید. البته دقت کنید، منحنی افق تفاوت اساسی با منحنی سطح زمین دارد.

ایراد چهارم – ماه گرفتگی – در ویدیو مورد نظر، اینطور ادعا میشود که با توجه به مدل زمین مسطح، هیچ توجیهی برای ماه گرفتگی وجود ندارد. چرا؟ چون زمین نمیتواند بین ماه و خورشید قرار بگیرد و این اتفاق تنها با کرویت زمین ممکن است. بنابراین با توجه به کرویت زمین، گرفت ها به خوبی توجیه میشوند. دو اشتباه اینجا وجود دارد. اول اینکه آن ها تصور میکنند تنها علت گرفتگی ماه حتما و قطعا باید سایه زمین باشد! درتاریخ، اولین کسانی که توضیحی برای ماه گرفتگی مطرح کردند یونانیان باستان بودند. آن ها تصور کردند که سایه زمین بر روی ماه افتاده و باعث گرفتگی ماه میشود. این یک باور باستانی است و تا به امروز نه آزمایش شده و نه راستی آزمایی و علت باور همگان به آن، این است که از ابتدا در مدارس به شما اینطور آموزش داده میشود که سایه زمین بر روی ماه قرار میگیرد و ماه گرفتگی رخ میدهد. اما اگر توضیحات دیگری وجود داشته باشند چه؟ آن ها به شما میگویند تنها یک جسم کروی است که سایه کروی ایجاد میکند. اما اگر ما بگوییم این جمله غلط است ، چه چیزی در ذهن شما نقش می بندد؟ به عنوان مثال، به GIF زیر توجه کنید:

بر روی گیف کلیک کنید تا اجرا شود

با توجه به گیف بالا، اگر با دقت آن را دیده باشید، سایه یک درب درحال باز یا بسته شدن بر روی مدل کره زمین را مشاهده میکنید. توجه کنید هنگامی که سایه ( ما سایه را بصورت یک خط صاف میبینیم) بر روی مدل مصنوعی کره زمین می افتد، به علت سطح منحنی مدل، سایه حالت دایره وار به خود میگیرد و گویا جسمی کروی بر روی زمین سایه انداخته است. بنابراین آیا منطقی ترین توضیح این است که درب کروی است؟ خیر! منطقی ترین توضیح در این حالت این است که یک ماه گرفتگی یا خورشید گرفتگی، هیچ چیز را اثبات نمیکند. هر جسمی با هر شکلی میتواند سایه ای بر روی ماه بیاندازد (با توجه به اینکه ماه سطح منحنی دارد). بنابراین ماه گرفتگی نشان دهنده کروی بودن زمین نیست. به دو علت: ۱- هیچکس تا به امروز این را راستی آزمایی نکرده است که سایه موجود بر روی ماه، سایه زمین است و ۲- گرد بودن سایه، اصلا و ابدا نمیتواند نشان دهنده این باشد که جسمِ سایه اندازنده نیزکروی است.

اما توضیح ماه گرفتگی در مدل زمین مسطح چیست؟ دو توضیح مختلف داریم. بصورت خلاصه :

توضیح اول : نور ماه و خورشید که از این میدان عبور میکند، به دو روش مختلف اصطلاحا پلاریزه میشود. یکی در محور y و دیگری در محور z. بنابراین همانطور که خود ویکیپدیا نیز اظهار میکند نور خورشید باید تا اندازه ای پلاریزه شود. در وضعیت نرمال، نور خورشید اثری بر نور ماه ندارد. ما میدانیم که یک میدان مغناطیسی میتواند زاویه پلاریزه شدن یک موج الکترومغناطیس که از آن عبور میکند را تغییر دهد(اثر فارادی). زمانی که خورشید و ماه کامل در دو سوی قطب (ستون مغناطیسی) و در روبروی یکدیگر قرار دارند و در گره هایشان در یک ارتفاع نیز هستند، امواج الکترومغناطیس که از خورشید به سمت ماه می آیند، زاویه پلاریزه شدنشان تغییر میکند و مانند همان زاویه نور عمل میکنند که توسط ماه تولید میشود. در این مورد، در ابتدا پرتو های نور با کاهش سرعت (تاخیر) تعامل برقرار میکنند که باعث میشود انتشار نور به طول بیانجامد. این کاهش سرعت مشابه بدلیل پراکندگی نور در میان اترون های تشعشع(هردو تابش) ماه و خورشید است. سپس تاریکی ای که پس از آن به وجود می آید(بر روی ماه) نتیجه تداخل مخرب بین دو موج است. در این نقطه شما میتوانید بر روی ماه رنگ قرمز مس مانندی را مشاهده کنید که نشان از اولین لحظات ماه گرفتگی میدهد. نور سرانجام به کلی ازبین میرود و ما شاهد پدیده خسوف هستیم (حال فرقی ندارد کامل یا جزئی). منبع برای مطالعه بیشتر: به مطلب ماه گرفتگی در زمین تخت مراجعه کنید.

توضیح دوم : با توجه به مدل اصلاح شده زمین مسطح و نقش شتاب الکترومغناطیسی در آن ، خورشید، ماه را از طریق مکانیسم پرتوهای خمیده به سمت بالا روشن می کند. در نقاط مختلف در نزدیک خورشید ، ماه با زوایای مختلف روشن شده و باعث ایجاد فاز های ماه میشود. همانطور که پیش تر توضیح دادیم، هنگامی که ماه نزدیک به خورشید است ، ماه نو رخ می دهد ، و هنگامی که از خورشید دور است ، پرتو نور خورشید در موقعیت ماه عمودی است و باعث ماه کامل می شود. ماه گرفتگی در حدود ۲ تا ۵ بار در سال اتفاق می افتد و این زمانی است که مسیر ماه کامل بسیار دور از خورشید قرار گرفته و ماه به طور موقت از مرز نور خورشید خارج می شود. نبود نور باعث ایجاد تاریکی روی سطح ماه می شود. همانطور که در قسمت فاز های ماه توضیح دادیم ، ماه و خورشید مسیرهای مشابهی را در نزدیکی دایره البروج دنبال می کنند. نور در مقیاسهای بزرگ مطابق با مدل اصلاح شده زمین تخت (شتاب الکترومغناطیسی) به سمت بالا خمیده میشود. حضور زمین میزان پرتو های سهمی وار خارجی را محدود می کند. نکته مهم در رابطه با ماه گرفتگی این است که، چهره ماه در هنگام ماه گرفتگی قرمز خواهد شد ، زیرا اکثر پرتوهای خورشید قوس های پارابولیکی ایجاد می کنند که از جو زمین عبور می کند. هنگامی که نور خورشید در مقابل جو ، افقی است ، در اثر پراکندگی رایلی نور قرمز خواهد شد. دقیقا همانطور که آسمان در هنگام غروب خورشید قرمز میشود. همچنین آشکار است از آنجا که خورشید و ماه در حین ماه گرفتگی در دو سوی مقابل یکدیگر قرار دارند ، مسیری که با جو زمین در برخورد است از منطقه ای در نزدیکی قطب خواهد گذشت. اگر این هندسه صحیح باشد ، نتیجه می گیریم که شرایط در قطب شمال ممکن است بر ظاهر ماه گرفتگی تأثیر بگذارد. جالب است که اخترشناسان این را بیان کرده اند كه در دوره هایی از فعالیت زیاد شفق های قطبی، ماه گرفتگی بسیار پر نور تر و روشن تر دیده می شود. منبع برای مطالعه بیشتر: به مطلب شتاب الکترومغناطیس مراجعه کنید.

البته توضیح سومی هم وجود دارد که در اینجا به آن نمیپردازیم. نیاز به مطالعه و تحقیق بسیار بیشتر دارد. در ادامه ، خورشید گرفتگی در مدل زمین مسطح، توضیح مشابهی با مدل زمین کروی دارد. ماه از مقابل خورشید عبور میکند و باعث گرفتگی خورشید میشود.

ایراد پنجم – کشتی ها در افق – این یکی از مباحث جنجالی و پر بحث در زمین مسطح می باشد. تا به امروز مقالات بسیار و فروانی در این مورد منتشر شده. انجمن زمین تخت فارسی تا به امروز چندین مطلب و مقاله همراه توضیح دقیق و موشکافانه از این پدیده مطرح کرده است. در ویدیو، تصویری از کشتی ای را نشان میدهند که درحال  پیش رفتن به سوی افق بوده و در انتها به تدریج شروع به ناپدید شدن میکند و نهایتا دکل آن قابل رویت است. اما داستان اصلی اینجا خاتمه پیدا نمیکند. آن ها پارامتر های زیادی را از قلم انداخته اند و تصور میکنند با مغلطه میتوانند اصل موضوع را زیر سوال ببرند. در ادامه ما توضیحاتی که در مقالات قبلی مان نوشته ایم، در اینجا قرار میدهیم تا موضوع بار دیگر برای همگان روشن شود. ویدیویی که مشاهده کردید، درواقع نه تصویر واقعی کشتی، بلکه تصویری سراب گونه از کشتی بود. به توضیحات زیر توجه کنید:

 

با دقت به تصویر بالا نگاه کنید. قسمت پایینی کشتی دیده نمیشود. در نتیجه  این کشتی به زیر انحنا رفته است! زمین تخت باطل شد! اما نه صبر کنید! به خط زرد توجه کنید. در اینجا قرینگی رخ داده است. قسمت پایین و بالای خط زرد باهم یکسان هستند. به رنگ ها دقت کنید. بله این پدیده قرینگی است که باعث شده نیمی از کشتی ناپدید شود. به تصویر زیر دقت کنید:

درواقع قسمت قرمز رنگ وجود ندارد و یک خطای اپتیکی است. یک توهم است و این توهم هزاران سال است که دانشمندان را به فکر کروی بودن زمین انداخته است. آیا کسانی که درباره این مسائل اظهار نظر میکنند تمامی پارامتر های موجود را در نظر میگیرند؟

این شکست نور و توهم (قرینگی) باعث میشود اجسام در زیر خط افق رویت شوند. هرچقدر که جسم از ناظر فاصله بگیرد، قرینگی شدیدتر میشود و به نظر میرسد که جسم درحال ناپدید شدن و رفتن به زیر خط افق است اما این تنها یک خطای دید است. یک کشتی در یک مسیر کاملا صاف و بصورت مستقیم از شما فاصله میگیرد اما پدیده های جوی مختلف دید شمارا با اشکال مواجه میکنند. این پدیده ها در دریا ها و اقیانوس ها بسیار شدیدتر و قوی تر عمل میکنند چرا که بستر برای شکست نور کاملا محیا است و سطح دریا ها دارای مقادیر بسیار زیادی بخار آب و ذرات معلق است.

همانطور که مشاهده میکنید، یک تصویر از کشتی در افق داریم.از شرایط تصویر میتوان متوجه شد که تصویر کاملا زوم شده می باشد و فاصله کشتی با ناظر بسیار زیاد است و همانطور که میبینید شکست نور باعث شده تا افقی ظاهری و به اصطلاح جعلی درست در موازات افق حقیقی ایجاد شود. به رنگ های بار های موجود بر روی این کشتی دقت کنید، همگی آن ها دچار قرینگی شده اند و این نشان دهنده ایجاد پدیده مرورینگ یا آینه یا همان شکست نور و خطای دید است. محدوده ای که با قرمز مشخص شده بخشی از افق ظاهری است که توسط شکست نور ایجاد شده و کاملا مشخص نیست که تا کجا ادامه دارد.

ساده تر بگویم، این افق ظاهری همیشه در کنار افق حقیقی وجود دارد اما با توجه به فصل سال، میزان رطوبت و دمای منطقه متغیر است. زمانی که کشتی یا هر جسم دیگری وارد محدوده افق ظاهری میشود، شما آن را درحال سقوط یا پایین رفتن میبینید و همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، این افق ظاهری باعث میشود کشتی از قسمت های زیرین شروع به ناپدید شدن کرده و هرچقدر به مسیرش ادامه میدهد و از ناظر دورتر میشود، درواقع درحال غرق شدن در افق ظاهری است و به تدریج ناپدید و محو میشود. این پدیده در هوای گرم و در یک جاده قابل آزمایش است:

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، افق ظاهری ایجاد شده باعث قرینگی میشود، اجسام درحال نزدیک شدن به شما کم کم و از انتها به سمت بالا پدیدار میشوند.

ما در اینجا بصورت خلاصه و مختصر برایتان توضیح دادیم. برای مطالعه بیشتر میتوانید به دو منبع زیر مراجعه کنید:

پاسخ به سوالات رایج درباره زمین مسطح

توهم انحنا

-بر روی این دو کلیک کنید-

این دو مطلب، کار را تمام میکنند و برای همیشه پاسخ سوالاتان درباره کشتی ها و افق را بصورت کامل خواهید گرفت.

 

ایراد ششم – تغییر اندازه خورشید، دو سمت ماه – در این ویدیو ادعا میشود اگر زمین مسطح باشد، خورشید با دور شدن از ناظر و حرکت به سمت افق، باید کوچکتر و کوچکتر شود. اما این اتفاق رخ نمیدهد. این جمله تنها در صورتی صحیح است که زمین را فاقد هرگونه اتمسفر در نظر بگیریم. همه میدانیم که شرط دیدن یک جسم، رسیدن نور آن جسم به چشم ما است. خورشید یک منبع نور است و زمانی که نور خورشید به سمت ما حرکت میکند، از هزاران کیلومتر محیط با دما و شرایط مختلف عبور کرده تا به چشمان ما برسد. زمانی که خورشید به سمت افق حرکت میکند، فاصله ای که نور برای رسیدن به چشمان ما باید طی کند، بیشتر و بیشتر میشود تا جایی که نور دچار انحراف و خمیدگی شده و دیگر به چشمان ما نمیرسد بنابراین توهم و حالتی ایجاد میشود که گویا خورشید درحال فرو رفتن در افق است درحالی که اتمسفر زمین عامل چنین پدیده ای می باشد. اگر باورتان نمیشود، میتوانید آزمایش کنید:

 

همانطور که در GIF بالا مشاهده میکنید، شمع (به عنوان منبع نور) از دوربین (به عنوان ناظر) فاصله میگیرد و بین ناظر و منبع نور، شبیه ساز اتمسفر زمین (یک لنز) قرار دارد و مشاهده میکنیم که شمع در یک سطح صاف از دوربین فاصله میگیرد اما نتیجه ای که توسط دوربین ثبت میشود دقیقا مشابه با غروب خورشید یا اجرام آسمانی دیگر است. آزمایشات و توضیحات بیشتر و دقیق تری را میتوانید در این دو مقاله زیر مطالعه کنید:

بزرگنمایی خورشید در افق

توضیح علمی طلوع و غروب خورشید

-بر روی این دو کلیک کنید-

همانطور که در توضیحات و آزمایشات مشاهده کردیم، این اتفاق حتی در صورت مسطح بودن زمین نیز رخ میدهد چون زمین دارای اتمسفر است. تنها باید با اپتیک ونحوه عملکرد نور آشنا باشید که سازنده ویدیو نقد زمین مسطح، متاسفانه هیچ اطلاعات درست و دقیقی از اپتیک و علوم دیگر نداشته و از روی احساسات و سادگی، ویدیویی در نقد زمین مسطح منتشر کرده تا حرفی زده باشد.

در ادامه، در این ویدیو ادعا میشود اگر زمین مسطح باشد، دو ناظر اگر در نقطه A  و B در دو سوی زمین باشند، دو قسمت مختلف از ماه را خواهند دید درحالی که در واقعیت، یک سمت از ماه، بصورت وارونه در این سو و آن سوی زمین قابل رویت است. باز هم سازنده ویدیو با فرضی غلط شروع به نقد زمین مسطح کرده است. در مدل زمین مسطح، دو تئوری در رابطه با ماه وجود دارد. در تئوری اول ماه بصورت یک دیسک محدب فرض میشود که نیمه برجسته ، منحنی و محدب آن به سمت ناظران زمینی قرار دارد و بنابراین در هر نقطه ای که حضور داشته باشد، دو ناظر مختلف، شکل یکسانی از ماه را میبینند (اما وارونه) و درست مانند آنچه در واقعیت رخ میدهد. تصویر زیر را ببینید:

مقایسه دیده شدن ماه در مدل زمین کروی و زمین مسطح (مقیاس های تصویر دقیق نیستند و تنها برای نشان دادن حالت ماه معتبر هستند).

برای درک بهتر قضیه، تصویر زیر را ببینید (استفاده از صورت فلکی برای توضیح بهتر):

 

و تئوری دوم، این است که ماه کروی است اما به علت وجود شتاب الکترومغناطیس، هر ناظر تنها نزدیکترین قسمت ماه به زمین را مشاهده میکند. تصویر زیر را ببینید:

در اصل، نور ماه مستقیم به سمت پایین حرکت میکند و در هنگام رسیدن به سطح زمین دچار قوس و منحنی میشود به طوری که از هر نظر ، چهره ای از ماه را می بینیم که بصورت مستقیم رو به پایین قرار دارد. این طرح همچنین پیش بینی می کند که تصویر ماه به صورت وارونه بین طلوع و غروب قرار خواهد گرفت ، همانطور که در نیمه های شمالی و جنوبی دیده می شود.

در نگاه اول ممکن است برایتان منطقی به نظر نیاید، بنابراین پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را بطور کامل مطالعه کنید:

شتاب الکترومغناطیس

-بر روی عنوان بالا کلیک کنید-

 

در نهایت این مورد نیز حل شد و همگی متوجه سادگی سازنده ویدیو و اشتباهاتش تا این لحظه شدیم! بیایید ادامه دهیم.

ایراد هفتم – هلال ماه و منبع نور ماه – در ویدیو ادعا میشود هیچ توضیحی برای هلال های ماه و یا منبع نور ماه در زمین مسطح وجود ندارد. واقعا نمیدانیم این ادعا ریشه در کجا دارد اما دو قرن قبل، برای اولین بار ، ابتدایی ترین مسائلی که در زمین مسطح مطرح شدند، شامل همین موضوعات بودند که در همان زمان حل شد و تا به امروز کاملتر و کاملتر میشود. باز هم دو تئوری مختلف برای نور و هلال های ماه وجود دارد. تئوری اول میگوید که نور ماه از خودش است و ماه یک جسم منیر و ساطع کننده نور است، بنابراین هلال های ماه حاصل تغییرات ماهانه ماه است. تئوری دوم میگوید، نور ماه از خورشید است و هلال های ماه حاصل جابجایی ماه در طول روز های مختلف ایجاد میشود. این تئوری قاطعیت و عملکرد بیشتر و بهتری دارد. بنابراین توضیح هلال های ماه در زمین مسطح، میتواند همین مورد باشد (درست مانند توضیح مدل زمین کروی). هلال ماه توسط جابجایی ماه و برخورد نور خورشید به نقاط مختلف ماه ایجاد میشود و بنابراین منبع نور ماه، خورشید است. هرچند آزمایشات بسیاری وجود دارند که نور ماه را سرد نشان میدهند (باعث کاهش دمای محیط میشود) که نیازمند بررسی و تحقیق بیشتر است و باید دید آیا ارتباطی با منبع اصلی نور ماه دارد یا خیر. پس بصورت خلاصه تصویر زیر پاسخ ایراد هفتم است:

 

برای اطلاعات بیشتر به مقاله شتاب الکترومغناطیس مراجعه کنید.

ایراد هشتم – نیروی گرانش – در این بخش از ویدیو، تلاش میشود که گرانش نیوتونی را به همان شکل که در زمین کروی اعمال میشود، به زمین مسطح اعمال کنند و نتیجه میشود یک مدل درهم و پر از تناقض های مختلف و سپس نتیجه میگیرند که اگر زمین مسطح باشد، گرانش کار نمیکند! چقدر هوشمندانه! غافل از اینکه گرانش نه تنها یک قانون ثابت شده و یا حتی فکت نیست، بلکه تنها یک تئوری است. البته برای اینکه عملکرد خوبی از گرانش نیوتونی در زمین مسطح داشته باشیم، باید یک دست محاسبات را انجام دهیم تا ببینیم گرانش نیوتونی با فرض مسطح بودن زمین، چطور کار میکند. (توجه: توضیحات و محاسبات زیر، عملکرد تئوری گرانشی زمین مسطح را نشان نمیدهد، بلکه تنها نشان دهنده این است که فرض ویدیو غلط بوده و گرانش نیوتونی میتواند با توجه به مدل زمین مسطح نیز کار کند).

اگر صفحه زمین مسطح بی نهایت باشد، گرانش نیوتونی چگونه عمل میکند؟ بنابراین ، ما دو چیز را در نظر خواهیم گرفت:

 • زمین مسطح یک صفحه بینهایت است
 • فرمول گرانشی نیوتون

با این دو فرض ما میتوانیم کشش گرانشی بر روی دیگر اجرام را محاسبه کنیم و با استفاده از آن، ضخامت d صفحه زمین را بدست بیاوریم. با استفاده از فرمول نیوتون:

 

و f=mg این بدست می آید:

 

حال می خواهیم کشش گرانشی را بر روی یک جرم خارجی از ارتفاع h در بالای صفحه در نظر بگیریم. با استفاده از شکل ۱ (تصویر زیر)،  معادله زیر را بدست می آوریم:

 

از آنجا که ما فرض می کنیم صفحه زمین از طریق چرخش متقارن باشد، می توان فرض کرد که تمام قسمت های افقی نیروی جاذب از بین می رود. بنابراین ، ما فقط می خواهیم قسمت پایین رونده کشش گرانشی را در نظر بگیریم. معادله مقابل را بدست می آوریم: 

 

جایی که کسر دوم قسمت پایین رونده کشش را نشان می دهد. اکنون فرض می کنیم یک عنصر کوچک از حجم V و چگالی ρ مسئول این کشش است. با جایگزین کردن

ρ = M / V ، دریافت می کنیم:

با جایگزین عنصر کوچک حجم V توسط یک عنصر V نامتناهی و یکپارچه سازی، نتیجه زیر بدست می آید:

 

و با استفاده از مختصات قطبی، داریم:

نمودار برداری کشش گرانشی

از آنجا که ما فرض می کنیم وزن بالای صفحه زمین باشد ، می بینیم که h + l همیشه مثبت است و نتیجه آن می شود: 

توجه داشته باشید که این اصطلاح مستقل از ارتفاع h است. یکی دیگر از جنبه های جالب این است که حتی اگر زمین را حفر کنید، کشش گرانشی به صورت خطی تکرار می شود، تا زمانی که کاملاً در عمق d/2  از بین برود. این بدان معنی است که صفحه نامتناهی تمایل به تبدیل شدن به شکل یک کره را ندارد و از نظر گرانشی پایدار است. اکنون می خواهیم عمق d صفحه را محاسبه کنیم ، بنابراین ما دو معادله زیر را تعیین میکنیم:

 

با یک جستجوی سریع در گوگل، چگالی زمین تقریباً :

ρ= ۵۵۱۰kgm^−۳

سپس:

حاصل را: d= 4245,7km بدست می آوریم.

اکنون می بینیم که صفحه بی نهایت زمین مسطح از نظر گرانشی پایدار است و یک حرکت همگن و متناسب به سمت پایین را ایجاد می کند (انیشتین قطعا از این مدل خوشش می آید). همچنین، فرض کنید که این صفحه دارای چگالی یکسان با چگالی محاسبه شده برای زمین کروی باشد، در این صورت صفحه زمین باید تقریباً ۴۲۵۰ کیلومتر ضخامت داشته باشد. بسیاری از مشکلات دیگر هنوز هم با این مدل بوجود می آیند ، اما ثبات گرانشی یکی از آنها نیست.

حال متوجه می شویم که سازنده ویدیو، چقدر از علم فاصله دارد و نمیتواند درک درستی از گرانش را در یک زمین مسطح با توجه به تئوری نیوتون، ارائه دهد. هرچند محاسبات بالا با توجه به گرانش نیوتونی و زمین مسطح، تنها یک فرض علمی است که قابل استفاده می باشد، اما توضیح گرانشی مورد قبول زمین مسطح نمی باشد. ما (انجمن زمین تخت فارسی) درحال توسعه مدل گرانشی زمین مسطح هستیم. این مدل گرانشی در کتاب ما (که در آینده چاپ خواهد شد) مطرح میشود و برای همیشه موضوع گرانش را در زمین مسطح حل خواهد کرد. بنابراین، ما منکر گرانش نیستیم و آن را قبول داریم اما این کاملا اشتباه است اگر مدل گرانشی زمین کروی را به زمین مسطح، دقیقا همانطور که در مدل زمین کروی کار میکند، اعمال کنیم. 

اما لازم است این را نیز بیان کنیم که معتقدان به مسطح بودن زمین (اکثریت همفکران ما) باور به گرانش را در تضاد با مدل زمین مسطح می دانند و سعی در نقض این تئوری دارند. اما انجمن ما به تدریج با مطالعات گسترده تر، توانست مدل ها و تئوری های جالبی از گرانش را یافته و توسعه دهد و این به ما نشان داد، اگر مفهوم گرانش را وارد مدل زمین مسطح کنیم، مدل بسیار پایدارتر و توضیحات بسیار منطقی تر و علمی تری برای پدیده های مختلف خواهیم داشت.
مدت ها قبل بحث از نوشتن کتابی در رابطه با زمین مسطح شد (پرونده ۱۱۱) که هنوز درحال توسعه است ( فعلا به چاپ نرسیده ). در این کتاب، ما مدل گرانشی خودمان را بر پایه محاسبات و مفاهیم فیزیکی ارائه دادیم. اکنون، دید ما نسبت به گذشته دچار تغییراتی شده است و این نشان از پیشرفت قابل توجه ای در مدل زمین مسطح دارد.

زمین مسطح بدون گرانش، همانطور که قبلا آن را مطرح میکردیم، در واقع یک مدل ناقص از زمین مسطح بود. اکنون مدل اصلاح شده زمین مسطح، فرمول بندی شده، درحال آماده سازی می باشد.
شاید برای برخی این سوال ایجاد شود که اگر مدل گرانشی ای با زمین مسطح سازگار باشد، پس تکلیف تئوری گرانشی در مدل خورشید مرکزی (مدل زمین کروی) چه میشود؟ درواقع، هیچ فیزیک دان، متخصص و دانشمندی گرانش را یک فکت یا واقعیت مطلق نمی پندارد. وقتی به مدل خورشید مرکزی نگاه و درباره آن سوالاتی مطرح میکنیم، پاسخ اکثریت این سوالات دشوار به گرانش ختم میشود (همانطور که پاسخ بسیاری به انحنای زمین ختم میشود). گرانش نقش فرشته نجات را برای مدل خورشید مرکزی ایفا میکند. اما مشکل اصلی چنین مسئله ای نیست. مشکل اینجاست که وقتی در مورد خود گرانش سوالی مطرح میکنیم، به بن بست میخوریم.
درواقع هیچ توضیح و علتی برای منشا گرانش در مدل زمین کروی و خورشید مرکزی وجود ندارد. یک نیروی ناشناخته که سعی دارد تمام جهان قابل مشاهده مارا توضیح دهد.
اگرچه ما در مدل اصلاح شده زمین مسطح، در تئوری گرانشی ای که ارائه دادیم، منشا قابل قبولی برای گرانش مطرح کردیم اما با توجه به مدل خورشید مرکزی، این منشا تاکنون ناشناخته باقی مانده است.
با عنوان مثال- در سایت National Center for Science Education یا NCSE میخوانیم:

!Gravity: It’s Only a Theory

:All physics textbook should include this warning label

This textbook contains material on Gravity. Universal Gravity is a theory, not a fact, regarding the natural law of attraction. This material should be approached with an open mind, studied carefully, and critically considered

بطور خلاصه بیان میکند که گرانش تنها یک تئوری است، نه یک فکت و این مسئله باید بیشتر در کتب درسی فیزیک در نظر گرفته شود.

یا در بخش دیگری از مقاله این سایت، نوشته شده:

The Universal Theory of Gravity is often taught in schools as a fact, when in fact it is not even a good theory

که بطور خلاصه میگوید، گرانش حتی یک تئوری خوب هم محسوب نمیشود اما در مدارس به دانش آموزان به عنوان یک واقعیت و فکت علمی تدریس میشود.

منبع:
https://ncse.ngo/gravity-its-only-theory

و یا در منبع دیگری بصورت پرسش و پاسخ:

?What is gravity

 

:Answer
We don’t really know. We can define what it is as a field of influence, because we know how it operates in the universe. And some scientists think that it is made up of particles called gravitons which travel at the speed of light. However, if we are to be honest, we do not know what gravity “is” in any fundamental way – we only know how it behaves

بطور خلاصه میگوید که ما تنها از نحوه رفتار گرانش یا بصورت حدودی از عملکرد آن در جهان با خبریم، اما علت و منشا آن کاملا ناشناخته است ( هرچند فرضیاتی درباره ذرات گراویتون مطرح میکنند که هنوز به اثبات نرسیده است).
منبع:
https://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/StarChild/questions/question30.html

بنابراین، مهم تئوری ای است که با مشاهدات ما همخوانی داشته باشد.

گرانش نیوتونی قادر به توضیح تمامی مشاهدات کیهان شناختی نمی باشد، پس بخشی از مسیر را به تئوری انیشتین واگذار میکند. اگر دقت کنید، اینها تنها بازی با کلمات و تئوری های مختلف است. درواقع در مدل خورشید مرکزی، این واقعیات هستند که با توجه به تئوری ها و فرضیات، دچار تغییر ماهیت میشوند درحالی که عملکرد یک تئوری کیهان شناختی، تلاش برای توضیح مشاهدات است.

بهرحال، مدل اصلاح شده زمین مسطح، گرانش را قبول داشته و آن را توضیح میدهد. همانطور که در بالا دیدید، حتی اگر زمین را “مسطح” و “بینهایت” فرض کنیم، فرمول های گرانش نیوتونی قادرند تا با این مدل از زمین مسطح سازگاری خود را اعلام کنند.
هرچند تمامی مشاهدات در اطراف ما، میتوانند توسط مجموعه ای از تئوری ها و استدلالات مختلف، توضیح داده شوند.

اما بهتر این است که با دقت بیشتری دست به انتخاب بزنیم. تعریف گرانش در مدل خورشید مرکزی چه بصورت کلاسیک و چه بصورت مدرن، هنوز ابهامات زیادی دارد و نمیتوان آن را به عنوان یک فکت به حساب آورد، هرچند وجودش برای پایداری این مدل لازم است و با جان و دل از آن دفاع میکنند ، اما دانشمندان بسیاری این حقیقت را اعتراف کرده اند که گرانش ناشناخته است و پاسخ صحیح به پرسش “گرانش چیست؟ ” ، “نمیدانیم” است.
حقیقتا، زمانی که شما از یک فیزیکدان درباره گرانش میپرسید( گرانش چیست؟) ، او به شما ساز و کار گرانش را توضیح میدهد اما اصل سوال شما چیز دیگری بوده است.
بحث ،صحیح و غلط بودن تئوری نیست. بلکه این است که عده ای همه مشاهدات این جهان را بر پایه تئوری ای فرض کردند که خودش هنوز کامل نبوده و دارای نقص های فراوان است.
بهرحال ما به گرانش با تعریف امروزی ( که همچنان یک تئوری بدون منشا است) کاری نداریم، چون توانست بطور موقت مدل خورشید مرکزی را نجات دهد.
نکته اصلی در اینجا مدل گرانشی زمین مسطح است. اینکه بعد از مدت ها بالاخره گرانش وارد مدل زمین مسطح شده و حتی قادر به توضیح مفاهیمی مانند امواج گرانشی هستیم.
ما میتوانیم با مدل اصلاح شده زمین مسطح به “اتر” و مفاهیم “فیزیک کلاسیک” برگردیم و جهان امروز را بر این اساس توضیح دهیم.

در آینده به آزمایشات و مشاهداتی خواهیم پرداخت که مرتبط با گرانش و مدل گرانشی خورشید مرکزی و زمین مسطح هستند تا به تدریج همگی برای مدل گرانشی مطرح شده در کتاب آماده شوند.

در ادامه ویدیو، ایراداتی در بخش مذهبی مرتبط با زمین مسطح وارد میشود. اما از آنجا که مقاله ما قصد دارد تنها بصورت علمی و تجربی ، ایرادات مطرح شده را پاسخ دهد، قسمت مذهبی و مرتبط با دین را پاسخ نمیدهیم و شما را به کانال زمین تخت فارسی برای مطالعه و بررسی آیات مختلف ارجاع میدهیم: Flatearthfarsi

با این حال، یکی از برداشت هایشان از آیات مرتبط با حرکت زمین است، در آن جا که خداوند در قرآن می فرمایند کوه هارا ثابت میبینید اما آن ها مانند ابر ها در حرکت اند. سازنده ویدیو ادعا میکند این آیه دلالت بر حرکت زمین دارد، اما شما را به آیات قبل و بعد این آیه ارجاع میدهیم تا آن هارا مطالعه کنید و منظور خداوند از این آیه را متوجه شوید. این آیه از قرآن، در ردیف آیات مرتبط با قیامت قرار دارد و اگر آیات قبل و بعد را بخوانید متوجه خواهید شد که کوه ها در قیامت به حرکت در می آیند. در قسمت دیگری سازنده ویدیو اشاره ای به کلمه دحو میکند و آن را به فرضیه شکل گیری زمین (که خود این فرضیه تا به امروز به اثبات نرسیده است) مقایسه میکند. غلتانده شدن زمین با توجه به یک سطح قابل قیاس است، وقتی در فضا هیچ سطحی وجود ندارد که زمین بر روی آن غلتانده شود، پس نمیتوان این کلمه را به کرویت زمین ربط داد. تا جایی که میدانیم، این کلمه بیشتر با مدل زمین مسطح تطابق دارد! به نظرم همین مورد کافی است تا دروغگویی و شیطنت سازنده ویدیو آشکار شود. برای اطلاعات بیشتر از آیات و مسائل قرآنی ، میتوانید به کانال ما مراجعه کنید و با سرچ هشتگ #فرمامنت در کانال، به فایل پی دی اف کاملی از آیات قرآن دسترسی پیدا کنید.

در نهایت، در انتهای ویدیو یک تفسیر دلخواه از آیات قرآن به نفع خودشان ارائه میدهند و ویدیو به پایان میرسد. خوشحالیم که توانستیم قدمی برای روشن شدن حقیقت برداریم. اگر سوالی در رابطه با ویدیو مورد نظر یا مطالب این مقاله داشتید، حتما در کامنت ها بنویسید. با تشکر از همراهی شما.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post

65 comments

اضافه کنید
 1. میلاد ۲۳ خرداد, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۰۸:۴۵ پاسخ دادن

  میگم اگه زمین تخته پس وقتی خورشید میتابه باید همه جا روز باشه. پس چرا نیست؟ چرا همیشه ماه رو نمیبینیم؟!
  اگه زمین تخته پس اگه یه جت با ارتفاع کم افقی حرکت کنه نباید به جا اولش برگرده باید از زمین خارج بشه ک نمیشه
  اگه زمین تخته پس اب اقیانوسا باید ریخته بشن و ابی دیگه رو زمین نباشه ک هست.
  حالا ناسا دروغگو شرکت اسپیس ایکس ایلان ماسک چی؟!
  اگه زمین تخته باید زمین انتها داشته باشه اینهمه کشتی و هواپیما رفتن نباید یکیشون بگفتن؟!!!!
  همینارو جواب بدین کافیه

  • flatearther ۲۴ خرداد, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۰۴:۱۲ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   خورشید کوچکتر از زمین و بر فراز زمین درحال چرخش هست. هر نقطه ای که خورشید در آن حضور داشته باشه، بصورت دایره وار اون منطقه روشن میشه. زمین در مقابل خورشید انقدر بزرگ هست که تمامی سطح زمین با نور خورشید روشن نشه و البته توجه کنید، نور خورشید توان حرکت بصورت بی نهایت در جو زمین رو نداره تا تمام سطح رو روشن کنه. این یک مفهوم فیزیکی ساده هست که در همین مطلب هم توضیح دادیم.
   یک بار امتحان کنید اگر میتونید! هیچ جت، هواپیما و هلیکوپتری اجازه حرکت در مسیر دلخواهش رو نداره. تمامی سیستم های پروازی جت ها و هواپیما ها مسیر یابی میکنن و حرکت میکنند. مسیر یابی یکسری مسیر های مشخص رو نشان میده و باعث میشه هواپیما یا جت از مسیر اصلی منحرف نشه. اگر شما با یک جت یا هواپیما از مسیر اصلی خارج بشید و مستقیم حرکت کنید، در اقیانوس مسیرتون رو گم میکنید و انقدر سردرگم میشید تا سوخت هواپیما یا جت به اتمام برسه. بنابراین باید گفت تا بحال کسی بصورت مستقیم و دلخواه، یک مسیری رو پیش نگرفته و تا انتها نرفته. البته همونطور که گفتیم وسعت زمین بسیار زیاد هست. شما نمیتونید تمام صفحه زمین رو با یک جت پرواز کنید. و البته اگر خلبان ماهری باشید، هرگز از مسیری که با سیستم جهت یابی پیدا کردید خارج نمی شید و ریسک نمیکنید.
   آب اقیانوس ها کجا ریخته بشه؟ تصور شما از زمین مسطح یک تکه سنگ معلق در فضا هست که آب ها از اطرافش به فضا جاری میشند. درحالی که این تصور قرون وسطایی هست. زمین مسطح کاملا یک سیستم بسته شده توسط گنبد یا کره سماوی هست. هیچ لبه ای وجود نداره و هزاران مایل در اطراف زمین به علت نرسیدن نور خورشید،یخ زده هست. بطور حدودی میشه گفت اگر از محدوده قاره های شناخته شده خارج بشید، به کوه های یخ زده دور تا دور زمین میرسید و اگر مسیر رو ادامه بدید (شاید برای هزاران کیلومتر) کم کم از محدوده نور خورشید خارج میشید و احتمالا به تاریکی میرسید. تاریکی و یخبندان! به نظرم کسی دوست نداره چنین چیزی رو تجربه کنه و امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای چنین سفری وجود نداره. پس آب ها به جایی سرازیر نیستن و تمام نمیشند.
   اسپیس ایکس یک شرکت خصوصی هست و البته بار ها دروغگویی این شرکت مشخص شده. زمانی که ثابت شده ناسا دروغگو هست، وقتی یک شرکتی با یک سازمان دروغگو همکاری میکنه، مشخصا اون شرکت هم دروغگو هست.
   کمی فکر کنید و بعد نظر بدید، کشتی و هواپیما سیستم مسیر یا جهت یابی داره. اینطور نیست که هرکسی کشتی و هواپیما برداره و هر کجا دلش میخواد بره! اولین خطر چنین کاری، گم شدن در اقیانوس هست. این کمترین خطری هست که میتونه یک کشتی یا هواپیمای سرگردان رو تهدید کنه. نهایتا اگر کشتی یا هواپیمایی مسیر درستی رو پیش بگیره، میتونه به دیواره های یخی دورتادور زمین برسه. که باز هم چیز عجیبی نیست و لبه به حساب نمیاد چون زمین لبه نداره.
   موفق باشید

   • محمد رضا ۹ مرداد, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۲۱:۰۹ پاسخ دادن

    به کوری چشم باورهاتان ناسا امروز پرتاب موفقیت امیز داشت.
    و باز به ک‌وری چشم باورهاتان سال بعد تلسکوپ جیمز وب پرتاب می‌شود. در جواب احمقانه ای هم که به ایشون دادی فقط میتونم بگم فیزیک هیچی بلد نیستی، اصلا از اون بگذریم به چه حقی کامنت منو که درباره عکاسی از ماهواره ها از روی زمین گذاشته بودم رو ریجکت کردی!؟؟ کهکشانم که طلوغ و غروب داره رو هم چطوری توجیح می‌کنی؟ من با شما علمی نمی تونم حرف بزنم، مجبورم تنها بر اساس امری که میشه تجربه کرد صحبت کنم. شما برو قطب، برو کویر مرکزی، برو نزدیک خط استوا و تو این موقعیت ها از ستاره قطبی رد ستاره و ستاره های اطرافش عکاسی کن: چطوری توجیح می‌کنی که تو تهران ستاره ها یجور حول ستاره قبژی می‌چرخن و تو قطب ستاره قطبی مماس با زمینه و ستاره ها دورش می‌چرخن (انگار ستاره قطبی مرکز دایره فرضی اسمونه) نصف مطالب سایتت با همین عکاسی و ازمایش ساده رد میشه. مشکل شما ها فقط یه چیزه؟ می ترسید، از عدم می ترسید. همین! من اتئیست نیستم، چون اتئیسم رو هم یه فرایند اسطوره سازی میدونم، اسطوره علم، من عقل گرام. دوست صمیمی من برای ناسا کار میکنه. بش گفتم رهبران شما ها رو تو یه سفر با خودشون ببرن، ضایع شید برید پی کارتون. علم پاره پاره نیست، شیمی از فیزیک جدا نیست. فیزیک رو قبول ندارید. حق ندارید وقتی مریض میشید برید دکتر. از موبایل استفاده کنید. از تکنولوژی استفاده کنید. برید تو غارتون برای خودتون زندگی کنید. اون معلم احمقی که کامنت گذاشته و میگه من دارم به بچه زمین تخت درس میدم رو باید از معلمی محرومش کرد. میگی ماهواره نیست؟ لابد عکسای ماهواره ای انفجار نطنز هم فتوشاپه یا با هواپیما و بالون گرفتن. نیروی های نظامی با بالن وسط کویر عملیات انجام میدن تو افغالستان. یا gps ساعت گارمین من وسط کویر مرکزی با بالن و دکل کار میکنه!؟. مزخرفی که درباره اینرسی نوشتی خیلیی چرت بود (: کلی خندیدم خوندمش. پیشنهاد میکنم برو کتاب منطق پایه دهم رو بخر بخون. بعد یه کتاب تاریخ علم بخر بخون. بعد یه کتاب اندیشه انتقادی. بعد تو حوضه فلسفه علم مطالعه کن. قبل همه اینا هم فیزیک اول دبیرستان تا پیش دانشگاهی رو یک مروری کن. این کامنت پست نشه، یعنی خودت هم میدونی مزخرف میگی. راستی یه چیز دیگه، برو تحقیق کن چرا سنسور دوربین ها رو برای عکاسی از کهکشان مادیفای می‌کنن، اینم باعث میشه فضا اثبات بشه. برای دیدن انفجار های هسته ای خورشید از روی زمین هم میتونی بری اقدام کنی. یه سرم برو نروژ و سوئد موقعیت ماه و خورشید رو برسی کن.

    • محمد رضا ۹ مرداد, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۲۱:۱۵ پاسخ دادن

     به کوری چشم باورهاتان ناسا امروز پرتاب موفقیت امیز داشت.
     و باز به ک‌وری چشم باورهاتان سال بعد تلسکوپ جیمز وب پرتاب می‌شود. در جواب احمقانه ای هم که به ایشون دادی فقط میتونم بگم فیزیک هیچی بلد نیستی، اصلا از اون بگذریم به چه حقی کامنت منو که درباره عکاسی از ماهواره ها از روی زمین گذاشته بودم رو ریجکت کردی!؟؟ کهکشانم که طلوغ و غروب داره رو هم چطوری توجیه می‌کنی؟ من با شما علمی نمی تونم حرف بزنم، مجبورم تنها بر اساس امری که میشه تجربه کرد صحبت کنم. شما برو قطب، برو کویر مرکزی، برو نزدیک خط استوا و تو این موقعیت ها از ستاره قطبی رد ستاره و ستاره های اطرافش عکاسی کن: چطوری توجیه می‌کنی که تو تهران ستاره ها یجور حول ستاره قطبی می‌چرخن و تو قطب ستاره قطبی مماس با زمینه و ستاره ها دورش می‌چرخن (انگار ستاره قطبی مرکز دایره فرضی اسمونه) نصف مطالب سایتت با همین عکاسی و ازمایش ساده رد میشه. مشکل شما ها فقط یه چیزه؟ می ترسید، از عدم می ترسید. همین! من اتئیست نیستم، چون اتئیسم رو هم یه فرایند اسطوره سازی میدونم، اسطوره علم، من عقل گرام. دوست صمیمی من برای ناسا کار میکنه. بش گفتم رهبران شما ها رو تو یه سفر با خودشون ببرن، ضایع شید برید پی کارتون. علم پاره پاره نیست، شیمی از فیزیک جدا نیست. فیزیک رو قبول ندارید. حق ندارید وقتی مریض میشید برید دکتر. از موبایل استفاده کنید. از تکنولوژی استفاده کنید. برید تو غارتون برای خودتون زندگی کنید. اون معلم احمقی که کامنت گذاشته و میگه من دارم به بچه ها زمین تخت درس میدم رو باید از معلمی محرومش کرد. میگی ماهواره نیست؟ لابد عکسای ماهواره ای انفجار نطنز هم فتوشاپه یا با هواپیما و بالون گرفتن. نیروی های نظامی با بالن وسط کویر عملیات انجام میدن تو افغالستان. یا gps ساعت گارمین من وسط کویر مرکزی با بالن و دکل کار میکنه!؟. مزخرفی که درباره اینرسی نوشتی خیلیی چرت بود (: کلی خندیدم خوندمش. پیشنهاد میکنم برو کتاب منطق پایه دهم رو بخر بخون. بعد یه کتاب تاریخ علم بخر بخون. بعد یه کتاب اندیشه انتقادی. بعد تو حوضه فلسفه علم مطالعه کن. قبل همه اینا هم فیزیک اول دبیرستان تا پیش دانشگاهی رو یک مروری کن. این کامنت پست نشه، یعنی خودت هم میدونی مزخرف میگی. راستی یه چیز دیگه، برو تحقیق کن چرا سنسور دوربین ها رو برای عکاسی از کهکشان مادیفای می‌کنن، اینم باعث میشه فضا اثبات بشه. برای دیدن انفجار های هسته ای خورشید از روی زمین هم میتونی بری اقدام کنی. یه سرم برو نروژ و سوئد موقعیت ماه و خورشید رو برسی کن.

     • کامبیز ۱۰ مرداد, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۱۱:۰۱

      واقعا خیلی خنده داره سازمانی که ادعا میکنه کاوشگر به مریخ میفرسته هنوز نمیتونه یه فیلم واقعی از راه دور از زمین بگیره تا به همه ثابت بشه زمین کروی شکله احمقها از خواب بلند بشید زمین صدرصد مسطحه

    • flatearther ۱۰ مرداد, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۰۸:۱۸ پاسخ دادن

     سلام خدمت شما
     قبل از نوشتن رگباری کامنت، فکر کنید! ما پیام شمارو پاک یا ریجکت نکردیم. منتها به پیام های بیش از حد تکراری پاسخی داده نمیشه. تاکید میکنم که تمامی چیز های که مطرح کردید، یا پاسخ دارند، یا خود فریبی ای از سوی شخص شما هستند. شما با تصورات اشتباهتون از زمین تخت، خودتون رو فریب دادید و به یک نتیجه گیری اشتباه رسیدید. تا وقتی این نتیجه گیری اشتباه رو درست بدونید، فکر میکنید مفاهیمی مانند فضا، کهکشان، ستارگان و.. در زمین تخت معنا و مفهومی ندارند.
     تفکرتون رو عوض کنید. موفق باشید

 2. میشل ۲۵ خرداد, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۰۷:۱۱ پاسخ دادن

  خیلی عالیه
  فقط یه پیشنهاد
  یه سری به ویکیپدیا بزنید
  مطالبی ضد شما نوشته شده و زمین تخت رو غیر علمی میدونه
  میتونید برید و اون مطالبو ویرایش کنید تا مردم درک درستی از نظریه زمین تخت داشته باشن

 3. حمید ۲۵ خرداد, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۱۷:۲۱ پاسخ دادن

  با سلام
  اول از خداوند متعال میخواهم به شما صبر بدهد برای رویارویی با کسانی که هنوز غوره نشده میخواهند مویز شوند و بدون کوچکترین تلاش و حرکت و مطالعه درباره حقیقت زمین تخت سوالاتی می پرسند که … . درست مانند یک کودک اول دبستانی که می خواهد درباره دروس دبیرستانی اظهار نظر کند … بماند . در ضمن بسیار ممنون از شما به خاطر دور ریختن آن نقشه و مدل کذایی زمین تخت و جایگزین کردن نقشه جدید و بسیار بهتر و منطقی تر زمین تخت که دارای دو قطب شمال و جنوب جداگانه است و دور تا دور آن را یخ و سرزمین های یخی فرانگرفته بلکه دورتا دور آن آب است.
  اصلا در آن مدل مضحک امکان حیات و آب و هوای مناسب زندگی ومعتدل در خشکی های زمین وجود نداشت و همه چیز نابود می شد و یخ می بست.

  • بماند ۲۷ تیر, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۰۱:۵۸ پاسخ دادن

   وقتی یه بچه دبستانی یه سوال اشتباه میپرسه، با دلیل مناسب بهش جواب میدن که این سوال درسته یا نه.
   شما دلیل مناسب نمیارید که سوالی که ما از شما میپرسیم خرابه، این رفتار شماست که شبیه کودکستانی ها در بر خورد با سوال دبیرستانی ها است.
   زیرا یه همچین بچه ای چون دلیل قانع کننده نداره مثل شما فقط سعی میکنه یجوری طرف رو قانع کنه بحث رو ادامه ندن

 4. مصطفی ۲۶ خرداد, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۱۴:۰۸ پاسخ دادن

  https://gadgetnews.net/441664/58-starlink-satellites-spacex/

  به مسیر حرکت اسپیس ایکس‌ خوب که توجه کنید کاملا داره گنبد آسمان رو نشون میده و اصلا از زمین خارج نمیشه.
  سایت های لیبرال و وابسته به غرب که از هر هزار مطلبی که میزارن ۹۹۹ تا در مدح و ستایش غرب است با آب و تاب فراوان این خبرهارو پخش میکنن.
  تو این سایت اومده هسته زمینو با توهم و بدون مدارک دقیق علمی بررسی کرده و طبق حدسیات دانشمندان بعد یکی در کامنت نوشته نکنه زمین هم آدم فضایی ها ساختن!!
  بله زمین گرد یعنی بی خدایی و شرک که آخرش همه به این نتیجه میرسن بی هدف و پوچ آفریده شدند.
  خدا در زمین گرد جایی نداره و مومنین خوب میدونن کی میخواد همه بی دین بشن.

  • محمد ۲۸ خرداد, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۱۶:۵۶ پاسخ دادن

   میدونی باز اون یکی ادمین اتون حداقل سعی میکنه که دلایل بظاهر علمی بیاره.منتهی تو یک کپی کار هستی. کسی که تا یچی میخونه میاد اظهار نظر میکنه. دیگه حداقل دارین توجیه میکنین این تئوری های توطئه رو دیگه بندازین دور. کل حرفای امثال تو شده حرفای آدم هایی مثل رائفی پور که همیشه تو توهم توطئه بسر میبرن. همه‌ی دنیا دارن باهم کلی پول خرج میکنن که مثلا روی یک نظریه اصرار کنن. مگه همه مثل شما تعطیل تشریف دارن؟ بعدش هم انقدر نطق مذهبی نکن مخصوصا وقتی میخوای یه مطلب از نظر خودت علمی رو توضیح بدی. فقط بلدی بیای بگی خدا و شرک و دین. دیگه وقتی بحث علمی هست نیاز به عرایض یک فرد خشک عقل و خشک مذهب نیست.امثال شماها مثل اونایی میمونن که میدونن حقیقت چیه ولی اونقدر مغرور هستن و تشنه توجه که برای اینکه خاص بنظر بیان میان فاز مخالف بر میدارن که بگن آره ما هم آره ما هم میتونیم حرف بزنیم. اونی که بیشتر بارش و تفکر اش منطفی تره کمتر حرف میزنه و سعی نمیکنه هرچی که شنید رو بیاد بگه. این همه مدت فقط میگید عکسا دروغن و این همه خرج واسه اینه که غرب رو دروغ هاش سرپوش بزاره اما خودتون هم نیومدین که یه پولی جمع کنین یه ماهواره غیر پرسپکتیو بقول خودتون بفرستین فضا تا چشمای کورتون ببینه. هرچند انسان های احمقی که همواره نمیخوان از اون نظرات شون کوتاه بیان هم اون موقع کلی دلیل و چرت و پرت سر هم میکنن. حرفاتون تکراریه.میگین تا چیزی رو که ببینیم باور میکنیم. جاذبه رو نمیبینیم پس باور نمیکنیم.منطق تون غلط و تفکرتون غلط. اما خب این انتخاب شماست و همچنین اعضای سایتتون که تو این جهل باشین. اونم وقتی تو این زمان و این قرن هستیم که این همه اطلاعات قابل دسترس همه هست و میتونن که حقایق علمی رو بفهمن.

   • مصطفی ۳۰ خرداد, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۱۲:۲۶ پاسخ دادن

    https://gadgetnews.net/442218/curiosity-has-taken-a-dusty-photo-of-earth-and-venus-from-the-surface-of-mars/

    این حرفارو ولش کن این عکسای جدید از کاوشگر فوق پیشرفته ناسارو ببین یه مقوا گذاشتن با دوتا سوراخ میگن زمین و ماه رو دیدن بعد زمین تخت گراها بگن دلیل علمی بیارید این زمین و ماهه میگن دیگه توهم توطئه بازی در نیار. جالبه گفته این عکس هارو در زمان استراحت و اوقات فراغتش گرفته و زنگ تفریح بوده با گفتن این حرفها بیشتر شبیه به برنامه کودک میمونه تا کار علمی و مهم.
    اگر امثال من نیاز به دیده شدن داشتیم یه عکسی آدرسی کانالی معرفی میکردیم که همه ببینن شما فقط یک اسم از من دیدید و یکسری نوشته ها میتونه هرکسی باشم اونیکه میخواد دیده بشه سلبریتی ها و دلقکای اینستاگرامه نه ماها که هرجا هم حرف بزنیم از نیش و کنایه خیلیا در امان نیستیم.
    همونطور که کفار و مشرکین میگن تا خدارو نبینیم باور نمیکنیم خدا وجود نداره ما زمین تخت گراها هم میگیم تا جاذبرو نبینیم باور نداریم.
    چطور برای اونا میشه روشن فکری و حرف عاقلانه برای ما میشه توهم توطئه چون اونا چشم آبی و مو بلوند هستند و ما باید مثل برده هرچی میگن گوش بدیم اینو از ما خیلی وقته خواستن.

 5. مصطفی ۲۷ خرداد, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۱۶:۱۴ پاسخ دادن

  https://gadgetnews.net/441845/no-this-2014-mars-photo-does-not-show-a-thigh-bone/

  عکس های جدید از مریخ رسید. یک استخوان که یخورده خاک روش نشسته پس قطعا یکسری جنگل و حیوان و موجودات زنده باید اونجا باشن که البته نیست و ناسا باید سرکارمون بزاره. تازه یک قاشق و جمجمه و هرم دیدن که جالب تر میشه. با دست هم غذا نمیخوردند خیلی تمیز بودن و از قاشق استفاده میکردند.
  چند سالی با عکسهای مریخ سرگرم میشیم بعدش عکس های دیگه رو میشه.
  جالب اینجاست تا آمریکا بهم ریخت سر قضیه جورج فلوید ترامپ به ناسا رفت و اونجا سخنرانی کرد چون با علم دروغین و تاریخچه خودساخته آمریکا میخواد بگه ما تمدنی پیشرفته و پیشتاز هستیم اگرم سیاه پوست میکشیم ولی آخرش با ناسا به سیارات دیگه میریم.
  مارلون براندو در برنامه تلویزیونی میگفت آمریکایی ها تا تونستن از ساحل شرقی تا غربی سرخ پوست کشتن ولی در هالیوود همه چی برعکس نشون میدن. این حرفو بهترین بازیگر هالیوود میگه.
  چرا این هالیوود باید درباره فضا راست بگه؟
  وقتی ظلم و زور زیاد بشه باید با یکسری اخبارهای گیج کننده و بی ربط مثل عکس از ناسا و پرتاب اسپیس ایکس دوباره ذهن مردمو ریست کرد و به حالت قبل از بیداری برگردوند که اگر‌ با ظلم مبارزه کنید تمام این دستاوردهارو از دست میدید.
  زیبا نیست؟! ما اینقدر جاهل و نادان و ساده هستیم که هر دفعه با یک شعبده بازی سرمون کلاه میره.

 6. مهدی ۲۸ خرداد, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۱۱:۰۳ پاسخ دادن

  با تشکر از شما. مثل قدیم فعال نیستید ولی بازم مطالبتون خوبه.

  در پاسخ به اون دوستمون که گفت چرا کسی نمیره آخر زمین رو ببینه. دوست عزیز. در اکثر کشورها هواپیماهایی که از مسیر خارج میشن رو برای جلوگیری از خطرات تروریستی با موشک می زنن. کسی نمی مونه تا هواپیما بره آخر زمین !!

  نمونه اش هواپیمای مالزی که چندسال پیش ناپدید شده بود و طبق لینک زیر چنین نیتی داشته

  https://www.irna.ir/news/81519419/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%AA-%D8%B9%D9%85%D8%AF%DB%8C-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%85-%D8%A7%DA%86-370-%D9%85%D8%A7%D9%84%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%82%D8%B7%D8%A8-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8-%DB%8C%D9%83-%D8%B3%D8%A7%D9%84

 7. مصطفی ۳۰ خرداد, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۱۳:۲۰ پاسخ دادن

  عزیزان و دوستان وقتی گفته میشه آمریکا گودال و قفس شیاطین تمام عالم هست معنیش چیه؟
  اینها دارای یک ساختار منظم و طبقه بندی شده میباشند که برای حفظ نظم در این سیستم هرچند وقت یکبار یک گروه باید به قدرت برسه و یک گروه قربانی بشه. بنیان گذار این کشور یک ماسون بوده و اسنادش موجوده اینکه بگیم توهم توطئس یعنی دوست داریم دروغ بشنویم بله واقعیت تلخ و زجرآوره اما چه کنیم وقتی اوضاع جهان میبینیم باید شک کنیم دست های پنهانی دنبال به قدرت رسیدن ظلم و تاریکی(دجال) در جهان هستند.
  آیا هالیوود و رسانه صهیونی به این دسته بندی ها و گروهها اشاره کرده؟ جواب قطعی بله است چون هرگروه روش خودشو تبلیغ میکنه.
  یک نمونه در موسیقی Imagine dragons Thunder است که سه گروه جنی که شامل عفریته ها ، چشم سیاه ها و مارگونه ها هستند داره و هرکدوم نشون میده با چه نوع حرکاتی شناخته میشن. دشمن ما خیلی قدرتمند است اما مشکلش وجود فرشته های الهی و امام زمان(عج) و یارانش در این دنیا است برای همین برای نفوذ در جوامع بشری باید فساد گسترده تر بشه تا سدها دفاعی که خداوند در قلب و روح و مکان امنی که زندگی میکنیم قرار داده برداشته بشه. در واقع این سیستم از ما میخواد که بجای ولایت الله، ولایت شیطان رو قبول کنیم که به نتایجی رسیده اما چون باطل و ضد خدا است سرانجامش نابودی خواهد بود. در واقع اذن به این شیطنت ها از طرف خداست وگرنه به یک چشم بهم زدن خداوند میتونه همرو نابود کنه اما ما هم باید در فتنه های آخرالزمان آزمایش بشیم به این راحتیا که نمیشه بهشت رفت باید جان بدیم و سختی بکشیم.
  یک نمونه هالیوودی فیلم مردان سیاه پوش هم است.
  بعضی از دوستان احتمالا میپرسن اگر این شیاطین وجود دارند و مارو اغوا میکنند از چه طریقی است و اصلا چرا ما اونارو نمیبینیم.
  فیلم ایکس من یک اشاره کلی به این موضوع میکند که شخص نشسته بروی ویلچر پرفسور ایکس یا در واقع پرفسور ابلیس تمام مغزهای آزاد رو کنترل میکنه یعنی مغزهایی که تحت ولایت ابلیس رجیم هستند. بازیگر این نقش در دنیای واقعی همجنسبازه و دلیل انتخاب همجنسباز نبود اون سد دفاعی الهی است که خداوند در قلب های ما قرار داده.
  مبحث دیگه ای که افراد تحت کنترل شیاطین و اجنه مطرح میکنن وجود Vibes یا فرکانس هایی است که از طریق گوش چپ وارد مغز ما میشه.
  شیاطین دارای خونه ها و قلعه های مخفی بخصوص در جزیره های دور افتاده و دور از دسترس ما هستند و در سریال لاست یا گمشدگان جزیره به این جزیره های شیطانی و مخفی اشاراتی میکنه. خونه های این شیاطین شبیه به معماری المپیون ها است که قبلا درباره معانی معماری اسلامی و شرک آمیز توضیحاتی دادم.
  در بازی سیمز این فرکانس ها توسط ما که همان خدایان هستیم کنترل میشه. در بعضی مواقع میشود شخص را رها کرد تا خودش به اموراتش برسه اما برای پیشرفت خدایان باید وارد عمل شوند. در واقع ما سوار بر یک بشقاب پرنده یا یوفو داریم شهر یا افراد وابسته به خودمون کنترل میکنیم. پس ولایت شیطان این شکلیه در موارد نادر روابط فیزیکی میشه که در اون صورت باید رابطه جنسی نامشروع بین جن و انس صورت بگیره برای همین میگن قبل از ورود به خونه اسامی الله به زبان بیارید و یا بزارید در سطح شهر یا خونه اذان پخش بشه یا سوره ای مثل الناس بخونید چون با این کار فرکانس ها بهم میخوره.
  یک مورد جالب از ارتباط شیاطین با انسان بیماری سرطان بخصوص سرطان مغز است چون این فرکانس ها به مرور زمان باعث ایجاد تومور میشوند البته به این معنی نیست هر سرطانی ارتباط با شیاطین است. در فیلم پدیده Phenomenon که جان تراولتا بازی کرد با یک ارتباط مغزش قوی شد اما سرطان گرفت یا در سریال برکینگ بد نقش اصلی سرطان گرفت یا سریال Westworld که به دنیای مصنوعی و مصرف گرا و بی خدا و ماکیاولیسم غربی اشاره دارد.

  • مصطفی ۳۱ خرداد, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۰۵:۴۵ پاسخ دادن

   تمدن غرب در آیه ۷ سوره الروم خیلی زیبا بیان شده. تمدنی ظاهرگرا و مصنوعی که در سریال وست وورلد خوب نشون میده.
   اسم سریال بیان گر نوع نگاه تمدن غرب به انسانیت است. نکته جالب در این سریال اشاره به زمین تخت است و همون اعتراف همیشگی صهیونیست که البته کسی متوجه نمیشه.

   يَعْلَمُونَ ظَاهِرًا مِنَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَهُمْ عَنِ الْآخِرَةِ هُمْ غَافِلُونَ ﴿۷﴾ [تنها] ظاهری [محسوس] از زندگی دنیا را می شناسند و آنان از آخرت [که سرای ابدی و دارای نعمت های جاودانی و حیات سرمدی است] بی خبرند.

   وَلَمْ يَكُنْ لَهُمْ مِنْ شُرَكَائِهِمْ شُفَعَاءُ وَكَانُوا بِشُرَكَائِهِمْ كَافِرِينَ ﴿۱۳﴾ و براي آنها شفيعاني از معبودانشان نخواهد بود و نسبت به معبودهائي كه آنها را شريك خدا قرار داده بودند كافر مي‏شوند.

   کفار و مشرکین و بعبارتی تمدن غرب چه کسانی رو شریکان خداوند قرار دادند؟
   در این تمدن بی خدا که جن پرست هستند آیا به ناسا میشه اعتماد کرد؟
   اجنه خودشون به کمک نیاز دارند و موجوداتی پست تر از ما هستند اما چی شد که اشرف مخلوقات کارش به اینجا رسید؟
   آیا واقعا با سفر به مریخ مشکلات ما حل میشه؟
   انسانیت از دست رفته ، اقتصاد نا عادلانه در تقسیم ثروت ، جنگ های نا تمام، بیماری های عجیب غریب و …
   آیا ناسا راه حلی داره یا میگه چون زمین خراب شده باید به سیاره دیگه ای بریم؟ هدف نامید سازی و بی هدف کردن ما است یا خدایان دروغین باید باور داشته باشیم یا الله.
   این وسط کسی وجود نداره یا ولایت الله یا شیطان رجیم وسط میشه منافق که گناهش از کافر و مشرک بیشتر است.

   • یاشار ۱ تیر, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۰۶:۱۹ پاسخ دادن

    سلام
    من به بعضی ها میگم زمین ثابت هست میگن قرآن زمین رو به شتری تشبیه ‌کرده که حرکت میکنه ولی کسی که روی اون هست نمی فهمه
    جواب شما چیه

 8. مصطفی ۴ تیر, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۱۰:۳۲ پاسخ دادن

  https://gadgetnews.net/443220/dark-matter-exists-confirms/

  دیگه همه چی تموم شد وجود ماده تاریک محققان ایتالیایی تایید کردند.
  (پیتر ون دوکوم (Pieter van Dokkum) از دانشگاه ییل در همین رابطه بیان کرد تصور ما بر این است که تمامی کهکشان‌ها از ماده تاریک بهره می‌برند و چنین ماده‌ای دلیل ایجاد این کهکشان‌ها است. در واقع ماده تاریک که یک ماده مرموز و نامرئی است را می‌توان غالب‌ترین ماده کهکشان دانست. پائولو سالوچی (Paolo Salucci)، استاد اخترفیزیک موسسه مطالعات پیشرفته در تریسته ایتالیا تاکید کرد در این تحقیق رابطه میان شتاب کل و اجزای معمولی آن را در ۱۰۶ کهکشان مورد بررسی قرار داده‌ایم که نتایج این مطالعه نسبت به گذشته متفاوت بوده است و شک و تردیدهایی که در خصوص وجود ماده تاریک در کهکشان‌ها وجود داشت را برطرف ساخت و تاییدی بر وجود این ماده در جهان است.)
  میشه دقیقا بگن این ۱۰۶ کهکشانو چطور بررسی کردند؟
  چرا تا حالا یک عکس از کهکشان ها وجود نداره و صرفا مثل بقیه عکسها فتوشاپی است؟
  داستان این ماده تاریک اثبات زمین گرد است که اگر زمین گرد در یک فضای بیکران غیرمنطقی بنظر برسه دوباره با طرح یک فرضیه دیگه مثل جاذبه دنبال منطقی جلوه دادن این موضوع هستند.
  مشکل این سیستم هالیوودی اینه که نمیتونه بالا و پایین جهانو تعریف کنه. زمانی که فضاپیماها از جو خارج میشوند دقیقا دارن به کدوم سمت جهان میرن؟
  چیزی باسم بالا و پایین یا چپ و راست مگر در فضا وجود دارد؟ چطور بعد از خارج شدن از زمین دوباره به زمین برمیگردند چون این جهان یک سیستم ناتمامه و وقتی که از زمین خارج شویم تمام منظومه شمسی و کهکشان راه شیری در حال حرکت است و هیج بازگشتی نخواهد بود.
  نکته عجیب اینکه این جهان بروی چه چیزی قرار دارد؟
  افتادن سیب از درختو با فرمول نیوتن ماستمال کردند اما کهکشان ها بروی چه چیزی وزن خودشون انداختند؟
  ماده تاربک؟ یعنی ماده تاریک مثل آب دریا عمل میکنه؟ اگر آب باشه پس همین آب هم نمیتونه منحنی بشه و باید در یک سطح قرار داشته باشه پس جهان هستی تخت میشه.
  جواب این سوالاتو هیجوقت نخواهیم فهمید چون عده ای خودفروخته که اسم خودشون دانشمند گذاشتن درحال بازی هستند این علم ناقصه و اصلا جواب سوالاتو نمیتونه بده.

 9. Wq34 ۹ تیر, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۱۱:۰۹ پاسخ دادن

  درود بر شما

  خواهشمندم برای عکس زیر که حاوی توهین هم هست توضیحی ارائه بدهید

  https://hupaa.com/forum/download/file.php?id=25523

  اگر هم خواستید لینک این توهین کنندگان در عکس هم هست میتوانیم با هم اقدام های مناسب به انتقاد گرایان رسیدگی کنیم

  و اینکه زمین تخت میتواند اینگونه در فضا باشد؟

  https://cdn-tehran.wisgoon.com/dlir-s3/500x625_1585019803089369.jpg

 10. داریوش ۲۱ تیر, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۱۷:۲۹ پاسخ دادن

  فقط میتونم بگم برای بشریت متاسفم که همچنان ابلهانی مثل شما در بینشون وجود داره. به امید روزی که شما منقرض بشید و اثری از حماقت در بین ابناء بشر باقی نمونه.

  • بماند ۲۷ تیر, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۰۲:۰۶ پاسخ دادن

   ببینید که کسانی که حرفی براشون باقی نمی مونه چجوری برخورد میکنند.دقیقا مثل همون افراد بی بی سی وقتی که ضایع میشن شروع میکنن به فحاشی تا طرف مقابل پشیمون بشه.
   به جای توهین برید و با یه دلیل قانع کننده بیاید،حرف های شما دقیقا مثل حرف های یه عده ای مثل بی بی سی، بی اعتباره و وقتی ما دلیل قانع کننده میاریم شما هم مثل آنها شروع به توهین میکنید

 11. franz ۲ مرداد, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۲۱:۴۱ پاسخ دادن

  لطفا کسایی که با یه معدل ۱۲ فارق تحصیل شدن ، نیان و ادعای نقض قوانین نظریه زمین تخت ندن . خواهشا یکم مطالبو با دقت بخونین بعد نظرات مسخرتونو بیان کنین. تمام مطالب این سایت بر مبنای دانش فیزیکی گفته شده.

 12. franz ۲ مرداد, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۲۱:۵۱ پاسخ دادن

  شماها فقط از اون فرهنگی که پدر مادرانتون گفتن بر این باورید که زمین کرویه . لطفا با فیزیک و دانش تجربی دلیل بیارید که زمین کرویه . سالها بعد به این دوران خواهند گفت دوران وسطای دوم . چرا که یه عده نادان ( دقیقا مثل سردمداران کلیسا در قرون وسطا) تمام ادعاهای فیزیکی و حق رو مسخره کردند .
  بازم میگم ، برای همه چیز در نظریه زمین تخت یک قانونی وجود داره . لطفا با دانش کافی و منطقی نظر بدید .

 13. احمد ۱۷ مرداد, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۱۷:۰۱ پاسخ دادن

  سلام
  به نظر من انفجار بیروت فرضیه افسانه بودن بمب اتم را بیش از پیش محتمل کرد. اگر فرض کنیم مثلا در این انفجار مقدار مواد منفجره ۱۰ برابر بود دقیقا یک چیزی می شد شبیه همان انفجار و بمب باران هیروشیما و به همان میزان هم تخریب بر جای می گذاشت. علاوه بر این در یک ویدیو که مربوط به گذشته بود دیدیم که یکی از مقامات منطقه ای تلویحا اشاره می کند که بمب اتم همان نیترات آمونیوم است که قدرت انفجاری بالایی دارد و در واقع چیزی به نام بمب اتمی وجود ندارد. و الله اعلم

  • محمد2 ۷ شهریور, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۱۷:۳۵ پاسخ دادن

   سلام بر شما.
   واقعا میخواهم بدونم چند کلاس سواد داری؟
   یعنی تا به حال نشنیدی که در اثر بمب اتم در ژاپن علاوه بر تخریب فیزیکی چقدر اثرات رادیو اکتیو رو انسانها زیاد بود و تا چند ۱۰ سال هم حتی بچه های ناقص الخلقه متولد می شدند.
   واقعا چی فکر کردید؟

 14. مهدی ابراهیمی ۲۲ مرداد, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۱۰:۴۴ پاسخ دادن

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام بر همه
  هم طرفداران زمین تخت و هم طرفداران زمین کروی

  با اجازه یک نکته میخواستم بگم.
  من در پی کشف حقیقت در مورد زمین هستم. و هر کدام از شما هم به نحوی در پی همین حقیقت هستید.
  حقیقت یک چیز بیشتر نیست. ما با حرفامون نمیتونیم زمین رو گرد یا تخت کنیم. زمین یا تخته و یا کروی.
  ما فقط میخواهیم این رو بفهمیم و کشف کنیم. پس بهترین راه، تحمل شنیدن حرف مخالفه. اگر کسی علیه فکر ما چیزی میگوید، نباید او را فحش دهیم و دیوانه خطابش کنیم. چه بسا حرف او درست باشه.
  هر دو گروه دلایلی دارند. دلایل رو بشنویم. بدون اینکه از گوینده متنفر بشیم.
  اینه که به پیشرفت علم کمک میکنه. نه تعصب داشتن به یک چیزی که صد در صد نیست.
  نه صد در صد میشه گفت زمین کرویه. و نه صد در صد میشه گفت زمین تخته. در هر دو احتمال خلاف هست. اگر چه شاید حقیقت خارج از این دو نباشه.
  هر دو گروه دلایل فراوان دارند. و به نحوی به سوالات پاسخ میدن.
  به هم احترام بزاریم تا ان شاءالله حق آشکار بشه.
  زمین چه تخت باشه چه کروی ما بندگان خدا هستیم. و وجودمان از وجود خداست. صفات خدا در ما هست. پس بهترین مبرز صفات باشیم. با اخلاق و حوصله و پشتکار و دقت و مطالعه میشه به حقیقت نزدیک شد.
  تاکید میکنم حرف هر دو گروه رو بدون تعصب بشنویم تا به کمک خدا واقعیت برامون تجلی کنه.
  اون وقت حتی اگر واقعیت خلاف اندیشه ما بود، ضایع نمیشیم. چون در این صورت ما فقط جستجوگر حق هستیم نه یک متعصبی که کورکورانه از اندیشه ای دفاع میکنه.
  ممنون از عزیزان

 15. افشین ۲۶ مرداد, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۰۵:۴۸ پاسخ دادن

  سلام
  تو یکی از پست ها شخصی به اسم عربگر بود که بحثتون باهاش بالا گرفته بود و دیدم نوشتین که باید حضوری به سوالات شما درباره ستاره سیگما و قطب جنوب پاسخ بدیم و دلیلتون این بود که باید مدلسازی بشه. سوالم این هست که نمیشه مدل سازی رو به صورت فیلم تو سایت آپلود کنید؟ یا اینکه پاسخی بهش دادین؟

 16. پوریا ۲ شهریور, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۱۱:۴۲ پاسخ دادن

  سلام من یه سوال راجع به پرسپکتیو داشتم من این مطلب رو قبلا هم خونده بودم ولی از بالای کوه اورست با دوربین هم نمیشه اون چیزهایی که شما میگی رو دید و یه نکته ی دیگه ساخت و طراحی موشک های بالستیکه من علاقه ی زیادی به موشک ها دارم برای همین یک مقدار مطالعه کردم و این مساله که موشک های بالستیک رو بر اساس گردش زمین و ارتفاع گرفتن موشک و خلاف جهت چرخش زمین حرکت کردن موشک میسازن وگرنه هیچ کشوری نمیتونست مکانی که ۱۵ هزارکیلومتر(بیشترین برد ثبت شدهی موشک) ازش فاصله داره رو بزنه

 17. پوریا ۲ شهریور, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۱۱:۴۴ پاسخ دادن

  دوست عزیز به مقدار ماده ی منفجره نیست
  درسته مقیاس انداره گیری انفجار TNT هست ولی این ماده اصلا میزان گرما و شدت انفجاری که بمب اتم ایجاد میکنه رو ایجاد نمیکنه و من هم توی اون گزارشی که شما میگی نه صراحتا و نه تلویحا نشنیدم کسی بگه که نیترات آمونیم همون بمب اتمه

 18. پوریا ۲ شهریور, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۱۱:۵۰ پاسخ دادن

  خوب من باز متوجه نشدم که اگر آدم از هوا سنگین تره و گرانش وجود نداره و فرضیه است پس این سنگینی که میگید انسان بخاطر سنگین تر بودن از هوا به زمین چسبیده این سنگینی از کجا میاد

 19. محمد2 ۷ شهریور, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۱۷:۴۹ پاسخ دادن

  چرا یک هواپیما کرایه نمی‌کنید و از لبه های دیسک زمین فیلم برداری نمی‌کنید؟ ما هم خیلی دوست داریم واقعیت را بفهمیم. نگویید ومیکذارند و هواپیما را با موشک می زنند.
  تا به حال چند بار این اقدام. را انجام دادید و هواپیماتون را زدند؟
  حا اشکالی هم نداره که بخاطر علم و حقیقت جونتون را هم فدا کنید.
  اگه می ترسیم من حاضرم این سفر را انجام بدهم به شرط این که مخارجش را بدهید.
  من در مقالات قبلیتون یک سوال مطرح کردم ولی جوابی ندادید.
  وقتی خورشید بالای دیسک حرکت میکنه باید اون را در فاصله ی نزدیک پر نور و در فاصله ی دور کم نور ببینین. در واقع هیچ وقت نباید از دید خارج بشه.
  پس چرا در واقعیت بطور کلی هیچ نوری از خورشید نمی بینیم؟
  چطور نور کم ستارگان را می‌بینیم ولی خورشید به این بزرگی را در آن طرف دیسک زمین اصلا نمی‌بینیم؟

  • Arshia ۲۸ شهریور, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۱۹:۳۳ پاسخ دادن

   دوست عزیز چرا سوال های منطقی از افرادی شهرت طلب که با اندک اطلاعاتشون از یه فرضیه رد شده دفاع میکنن وقت خودت را طلف و به معروفیت این ها اضافه میکنی (یا پشم تاحالا انقدر ادبی ننوشته بودم )

 20. سام. م ۱۴ شهریور, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۱۵:۰۹ پاسخ دادن

  سلام؛
  وقت همه دوستان بخیر
  چرا هیچکس یک پرسش بسیار مهم رو مطرح نکرده یا شاید هم مطرح شده و من ندیدم
  اینکه اگر فرض کنیم تخت بودن زمین یک امر اجتناب ناپذیر هست چرا به قول زمین تخت گرایان قدرت های بزرگ و سازمان‌هایی مثل ناسا سعی بر پنهان نگهداشتن این مساله دارند؟! چه نفعی براشون داره؟! آیا اونطرف این زمین تخت خبری هست که کسی نباید بدونه؟

  • شاهین ۱۹ شهریور, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۲۳:۱۴ پاسخ دادن

   سلام برادر گرامی
   در این سایت ، بسیاری از مسایل مربوط به جهان شناسی و نجوم،ذیل چندین مقاله روشن و مدون به بحث گذاشته شده و غالب انها نیز به راحتی قابل فهم است. به نظرم بهتر است خودتان هم کمی فکر کنید و مهم تر این که در این راه از خداوند متعال نیز یاری بجویید .
   موفق باشید .

ارسال نظر جدید