پاسخ به سوالات رایج درباره زمین مسطح

با سلام خدمت دوستان عزیز و گرامی.

این مقاله قرار نیست به همین سادگی از همه چیز بگذره پس در این مقاله کمی راحت تر و کمی مختصر صحبت میکنیم تا مطالب خشک به نظر نرسند. ابتدا به توضیح هدف نوشتن این مقاله میپردازیم. هدف از نوشتن این مقاله این هست که مجموعی از سوالات متداول و رایج در رابطه با زمین مسطح رو جمع آوری کنیم و پاسخ بدیم تا برای پاسخ به هر سوالی مجبور به ارجاع دادن به لینک های مختلف نباشیم و بحث رو در یک کامنت طولانی نکنیم. سعی کنید مقاله را کامل و با دقت بخوانید.

بسیار خب بذارید از ابتدا و اول راه شروع کنیم.

اطلاعات عمومی

انجمن زمین تخت چیست؟

انجمن زمین تخت یا انجمن زمین مسطح، گروه و مجموعه ای از افراد متخصص، کارشناس یا حتی افراد معمولی با تحصیلات نه چندان تخصصی، هستند که در کنار یکدیگر به تحقیق و پژوهش پیرامون کیهان، شکل و ابعاد گیتی و.. .میپردازند و در این میان حتی افراد سرشناسی هم دیده میشند.

بهتره خلاصه ای از تاریخ انجمن های زمین مسطح رو مرور کنیم:

در اواخر قرن ۱۹، به لطف آزمایشات، کتاب ها و کنفرانس های مخترع و نویسنده انگلیسی دکتر سموئل برلی روبوتهام،رنسانس زمین تخت آغاز و در جهان فراگیر شد. یافته های روبوتهام با کتابش در ۱۸۶۴ به نام “زمین یک کره نیست: تحقیق تجربی در شکل حقیقی زمین” شروع به انتشار کرد. او ثابت کرد که زمین تخت است و هیچ حرکتی ندارد و با این کار یک بهم ریختگی ای در جوامع علمی آن زمان ایجاد شد. 

به لطف ۳ دهه تلاش های وی،شکل زمین یک موضوع داغ از قرن ۱۹ به بعد برای بحث ها و مناظره ها شد. دکتر روبوتهام با استفاده از تلسکوپ،تراز سنج و دوربین های مهندسی که ابزار هایی دقیق و ویژه هستند آزمایش های مختلفی انجام داد.

این ابزار های ویژه برای اندازه گیری زوایا در سطوح افقی و عمودی بودند. با تثبیت موقعیت آن ها در ارتفاع برابر و قرار دادن آن ها به شکل صحیح و پی در پی او بار ها ثابت کرد که زمین تخت و بدون حتی یک اینچ انحنا است و بطور کامل این موضوع را در کتابش توضیح داده است.

پس از مرگ دکتر سموئل روبوتهام، خانم الیزابت بلانت یک نویسنده و زمین تخت گرای انگلیسی انجمن زتتیک جهانی را تاسیس کرد که هزاران عضو جذب کرد و یک مجله به نام ” زمین یک کره نیست” برای چندین دهه منتشر کرد. زمین تخت گرایان برجسته دیگری نیز این روند را ادامه دادند و مقالاتی منتشر کردند.

در ۱۸۸۶ ویلیام کارپنتر “۱۰۰ دلیل برای اثبات کروی نبودن زمین” را منتشر کرد. در ۱۸۹۲ الکساندر گلیسون نقشه استاندارد و جدید خود از زمین تخت را منتشر کرد که تا امروزه به عنوان یکی از نقشه های تقریبا درست از زمین تخت باقی مانده است. او امیدوار بود این نقشه بجای نقشه کرویت زمین و نقشه مرکاتور استفاده شود اما متاسفانه تاثیر و اعتبار نقشه او کوتاه مدت بود. 

سال بعد در ۱۸۹۳ گلیسون کتابی با عنوان “آیا کتاب مقدس از آسمان آمده؟ آیا زمین یک کره است؟ آیا کتاب مقدس و علم مدرن باهم توافق دارند؟” منتشر کرد که در این کتاب دلایل بسیاری از تخت بودن زمین ارائه شد و او در این کتاب نقشه شگفت انگیز خود را بصورت کامل توضیح داد. 

در ۱۸۹۹، یک زمین تخت گرا و نویسنده از آفریقای جنوبی به نام توماس وینشیپ تحقیقات و کار عالی خود را با عنوان “کیهان شناسی زتتیک: مدارکی برای اثبات اینکه زمین یک کره چرخان نیست بلکه یک دیسک ثابت و تخت است” منتشر کرد.

در ۱۹۳۰ یک زمین تخت گرای مسیحی به نام ویلبر گلن ولیوا در آمریکا مردم را با سخنرانی ها و صحبت از رادیو به سمت حقیقت زمین تخت جذب کرد و برای خود یک ایستگاه شخصی ایجاد کرد تا بوسیله آن با مردم صحبت کند. صدای او حی در استرالیا نیز شنیده میشد و اکثر مردم دنیا در آن زمان از موضوع زمین تخت خبر داشتند.

ولیوا همچنین یک شهر به نام زایون در ایالت ایلینوی آمریکا تاسیس کرد که در آن ۶۵۰۰ نفر زندگی میکردند که تمامی مردم آن شهر به طور کامل زمین تخت گرا بودند.

شهر زایون مداس و سیستم آموزش و پرورشی و کلیسا های خود را داشت که در آن ها کیهان شناسی زمین تخت آموزش داده میشد. ولیوا اعلام کرد ۵۰۰۰ دلار به کسی که بتواند کرویت زمین را اثبات کند میدهد اما هیچکس نتوانست کرویت زمین را به اثبات برساند. او در ۱۹۴۲ فوت کرد.

همچنین در اواخر دهه ۵۰ موسس انجمن تحقیقات بین المللی زمین تخت، متولد دوور،انگلستان به نام سموئل شنتون در ادامه راه سموئل روبوتهام شروع به سخنرانی در تلوزیون،روزنامه ها،مدارس،باشگاه های مخصوص جوانان کرد و اطلاعات بسیاری از زمین تخت و ثابت ما را در اختیار مردم گذاشت.

او تمامی اطلاعات درباره زمین تخت را جمع نمود و منتشر کردو او تلاش کرد این حقیقت در تمام جهان فراگیر شود. زمانی که ناسا ادعا کرد اولین انسان را به ماه فرستاده، شنتون بلافاصله به این خبر واکنش نشان داد و آن را یک دروغ بزرگ خواند. زمانی که ادعا شد جان گلن در ۱۹۶۳ به مدار زمین رفت، شنتون برای وی یک کارت عضویت رایگان از انجمن زمین تخت فرستاد و در آن نوشت” ok wise guy”

در ۱۹۷۰، فریماسون و استاد فلسفه در دانشگاه سنت توماس به نام Leo Ferrari انجمن زمین تخت کانادا را تاسیس کرد. برخلاف انجمن اصلی زمین تخت، لئو زمین تخت را یک شوخی مضحک خواند و شروع به تمسخر زمین تخت کرد. او عمدا چند استدلال غلط برای زمین تخت مطرح کرد و آن هارا رواج داد.

برای مثال، او همیشه همراه خود در سخنرانی هایش یک سنگ کوچک می آورد و ادعا میکرد که این سنگ را شخصا از لبه زمین تخت جدا کرده و آورده است. او با خنده و تمسخر میگفت که زمانی که قایق او از لبه زمین به پایین پرت شد او از قایق خود به بیرون پرید و این سنگ باعث شد تا از لبه زمین به پایین سقوط نکند بنابراین این سنگ را از لبه زمین جدا کرد و با خود آورد و از آن به بعد مردم موضوع زمین تخت جدی نمیگرفتند و فکر میکردند که یک شوخی مسخره است. او باعث شد زمین تخت مورد تمسخر های بسیاری قرار بگیرد.

در ۱۹۷۱ سموئل شنتون در گذشت و یک مکانیک هواپیما به نام چارلز کی جانسون (Charles K. Johnson) مدیریت جدید انجمن تحقیقات بین المللی زمین تخت را به عهده گرفت. چارلز و همسرش مارجوری، مانند خانم بلانت و بسیاری اعضای انجمن زتتیک تنها زمین تخت گرا نبودند،آن ها مخالفان فریماسون و نیز افشاگران حقیقت بودند.

چارلز و همسرش یک نشریه دوره ای به نام “اخبار زمین تخت” یا “The Flat Earth News” ایجاد کردند و تا سال های بسیاری مقالاتی برای افشای دروغ های ناسا،حقیقت زمین تخت و ثابت منتشر کردند. بر خلاف لئو، که زمین تخت را مسخره کرده بود، چارلز بسیار به پیشرفت و فراگیر شدن این حقیقت کمک کرد. او یک نابغه بود.

 

متن هایی که در بالا خوندید بطور خلاصه، تاریخ شکل گیری تفکر زمین مسطح در سطح بین المللی رو نشان داد. انجمن جهانی زتتیک، انجمنی پیشگام در زمین مسطح بود که در زمان کوتاهی پس از مرگ روبوتهام تشکیل شد و در دوره ای در قرن بیستم فعالیت های بسیاری داشت و همچنین مقالات بسیار زیادی را به چاپ رساند.

درحال حاضر بیشتر انجمن های زمین تخت مجازی و اینترنتی هستند و به آن معنایی که تصور میکنید انجمنی از زمین مسطح در جهان به شکل یک موسسه یا ساختمان یا شرکت وجود ندارد.

درحال حاضر مدرن ترین انجمن بین المللی زمین مسطح، FECORE نام دارد که درحال انجام آزمایشات و پژوهش های علمی است و تا به امروز، نتایج چندین پژوهششان را منتشر کرده اند که مثبت بوده است.

سایت انجمن:

fecore.org

 

چه شواهدی برای گقته هایتان دارید؟

شواهد موجود برای زمین مسطح نشات گرفته از جنبه های متفاوتی از علم و فلسفه هست. ساده ترین تکیه بر احساس هایمان است تا با کمک آن ها بتوانیم ماهیت گیتی را به خوبی بشناسیم. زمین مسطح به نظر میرسد، خورشید را میتوانیم هر روز درحال چرخش به دور زمین مشاهده کنیم، سیارات، ستارگان و درکل تمامی اجرام آسمان به دور ما درحال چرخش هستند و هیچ حرکتی از زمین احساس نمیشود. اینها چند مثال مختصر از حس هایتان بود که به شما میگوید بر روی یک زمین کروی درحال چرخش به دور خورشید زندگی نمیکنید. به این روش رویکر تجربی (مبنی بر تجربه) نیز میگویند که تکیه بر اطلاعات بدست آمده از احساستان دارد. 

اما زمانی که برای توصیف آنچه در طبیعت مشاهده میکنیم، از تئوری های به دور از عقل و دشوار و حتی غیر قابل آزمایش و تکرار استفاده کنیم، میتوانیم به خوبی در پیرامون شواهدی برای کرویت زمین پیدا کنیم.

شاید، بهترین شواهدی که بتوان برای مسطح بودن زمین ارائه کرد، آزمایشات سطح آب است. معروف ترین آن آزمایش سطح بدفورد است. در سراسر جهان، تاکنون هزاران آزمایش سطح آب (با استفاده از لیزر و حتی بدون استفاده از لیزر) انجام شده که حتی چندین نمونه اش را در همین سایت منتشر کرده ایم. شواهد بسیار زیادی از مسطح بودن سطح آب دریا ها و اقیانوس ها وجود دارد که توسط مجموعه وسیعی از آزمایشات جمع آوری شده است.

 میتوانید با مراجعه به این لینک و این لینک و همچنین این لینک چندی از مطالب را مطالعه کنید.

 

آیا زمین مسطح به دین و مذهب خاصی ارتباط دارد؟

زمین مسطح درحال حاضر در سطح بین المللی یک موضوع علمی محسوب میشود. درواقع وقتی شروع به صحبت درباره زمین مسطح میکنیم، نیاز به ارائه دلیل و برهان علمی داریم. اما در متون دینی و مرتبط با مذهب، میتوانیم توصیفاتی از جهان پیرامونمان پیدا کنیم که تطابق فوق العاده جالبی با مدل زمین مسطح دارند و درواقع تاییدی بر این مدل هستند اما باور به زمین مسطح، دلیلی بر مذهبی بودن یک شخص یا تعصب دینی داشتن نیست چرا که در سراسر جهان، حتی افرادی که هیچ دین خاصی را قبول ندارند نیز در بین زمین تخت گرایان دیده میشوند. 

 

افراد زیادی تاکنون به فضا سفر کرده اند. چطور است که آنها به مسطح بودن زمین پی نبرده اند؟

بهترین توضیح پذیرفته شده تاکنون این است که تمامی سازمان های فضایی در یک توطئه درگیر و ظاهرا مشترک هستند. به عنوان مثال، شواهد بسیاری از دروغ بودن سفر به ماه وجود دارد اما سازمان فضایی ژاپن ادعا کرد که مدارگردی را به مدار ماه ارسال کرده و از مکان های فرود آپولو تصاویری تهیه کرده است (که در این لینک به آن پرداخته ایم). در اینجا میشود دریافت که سازمان های فضایی در سراسر جهان دارای یک هماهنگی و هدف مشترک هستند. البته باور این مسئله کمی دشوار است اما شواهد بسیار زیادی داریم که متاسفانه صحت این گفته را تایید میکند. شما میتوانید بیشترین شواهد موجود از دروغین بودن سفر به فضا را در این لینک مشاهده کنید.

درواقع به این صورت است که اگر روسیه، دروغ های فضایی آمریکا را افشا کند، آمریکا نیز دروغ های فضایی روسیه را افشا خواهد کرد و بدین صورت در تمام جهان تمامی سازمان های فضایی زیر سوال خواهند رفت پس منطقی است که در تعادل و همکاری با یکدیگر باقی بمانند. همچنین سازمان های فضایی میتوانند بودجه بسیار زیادی را صرفه جویی کرده و برای پروژه های دیگر خرج کنند. به عنوان مثال، بودجه سفر به ماه ۳۰ میلیارد دلار بوده است که همگی میدانیم چنین سفری هرگز انجام نشده پس این بودجه هنگفت کجا رفته است؟ 

البته این نکته نیز قابل ذکر است که بسیاری از سازمان های فضایی، مانند ناسا و سازمان فضایی اروپا و روسیه نیستند و چندان فعالیت های فضایی ای ندارند. احتمال میرود که چنین سازمان های فضایی ای که بیشترین فعالیتشان در حد ارسال ماهواره است، از مسطح بودن زمین بی خبر باشند.

 

تصاویر بسیار زیادی در اینترنت وجود دارد که زمین را کروی نشان میدهد. آیا این تصاویر زمین مسطح را نقض نمیکند؟

بطور کلی، این تصاویر از نظر ما فاقد اعتبار و ارزش هستند چرا که ساخت تصاویر جعلی و جایگزین کار بسیار ساده ای می باشد. درواقع نمیشود از تصاویر به عنوان یک استدلال علمی علیه زمین مسطح استفاده کرد. تصاویری که توسط سازمان های فضایی منتشر میشود، بیشتر جنبه پروپاگاندرا و تبلیغات دارند. بیشتر این تصاویر حاوی پیام های خاص زیر آستانه ای هستند که پیش از آن در انیمیشن های دیزنی شاهد آن بودیم. حتی سازمان های فضایی نیز خودشان اظهار میکنند که بیشتر تصاویری که منتشر میکنند کامپوزیت و غیر واقعی هستند و تنها از داده های زمین شناختی و ماهواره ای تهیه شده اند. همچنین میتوان از زمین مسطح تصاویری تهیه کرد که افق را منحنی نشان دهد چرا که محدوده ای که خورشید روشن میکند، به دایره شکل است و نیمه دیگر زمین تاریک است. اگر تصویری در ارتفاعات از نیمه روشن زمین تهیه کنید، افق را بصورت منحنی میبینید (چرا که بخشی از دایره را در تصویر میتوانید ببینید و علت آن وسیع بودن محدوده روشن بر روی زمین است). البته نقش لنز هایی که عامل دیستورشن و اعوجاج هستند را نباید نادیده گرفت چرا که به راحتی چشمان بیننده را فریب میدهند و زمین را از فضا بصورت کروی و منحنی نشان میدهند.

اگر علاقه به مطالعه بیشتر دارید، میتوانید با مراجعه به این لینک مطالب مرتبط با تصاویر زمین را بخوانید.

 

جغرافیا و پدیده های مرتبط

زمین به چه شکل می باشد؟ ناوبری چگونه ممکن است؟

راستش را بخواهید، زمین شکل مشخصی ندارد اما در بین اعضای مختلف زمین مسطح، زمین را به شلک یک دیسک پذیرفته اند. منظور از دیسک، تمامی محدوده قاره ها و اقیانوس ها در حصار قطبی قطب جنوب است که حالتی مانند یک دایره بزرگ یا دیسک ایجاد میکند. در این مدل، هنوز برای فراتر از مرز های قطبی چیزی ارائه نشده و بیشترین توجه بر روی ناحیه قاره ها و اقیانوس هاست و بنابراین شکل مورد قبول زمین تخت گرایان یک دیسک می باشد و ناوبری با حرکت در یک مسیر دایره وار بسیار بزرگ بر روی این دیسک ممکن میشود. تصویر زیر را ببینید:

 

 

 

درواقع این دیواره های یخی که زمین را احاطه کرده اند، به نوعی آب های اقیانوس ها را نیز در یک حوضه بسته نگه داشته اند. این دیواره های یخی به نام قطب جنوب شناخته میشوند که به آن “Antarctic Circle” نیز میگویند. تاکنون، هیچ بشری قادر به حرکت از قطب شمال و گذر از قطب جنوب و بار دیگر بازگشت به نقطه ابتدایی در قطب شمال نبوده است. این نشان میدهد که اشکالی در اینجا وجود دارد چرا که در تاریخ بشریت، حداقل یک نفر باید چنین سفری را تجربه میکرده است. درحال حاضر، فراتر از پایگاه های قطبی موجود در قطب جنوب برای ما مبهم و نامعلوم است.

توجه: تصویری که در بالا از زمین مسطح مشاهده میکنید، یک تصویر و نقشه فرضی برای نشان دادن محدوده مورد نظر و مسیر گردش اجرام آسمانی است و به غیر از این موارد اعتبار دیگری ندارد. تاکنون نقشه ای دقیق و حقیقی از زمین مسطح ارائه نشده است.

 

چگونه شب و روز و فصل ها را توجیه میکنید؟

شب و روز به راحتی در مدل زمین مسطح قابل توضیح و توجیه هستند. خورشید در یک مدار مخروطی شکل در طول یکسال از راس السرطان به راس الجدی جابجا شده و حرکت میکند. زمانی که خورشید در منطقه شما و بر فراز سرتان قرار دارد روز است و زمانی که به تدریج از شما فاصله میگیرد و غروب میکند، شب پدید می آید. به علت کوچکتر بودن خورشید نسبت به زمین، محدوده ای که خورشید روشن میکند محدود است و توان روشن کردن تمامی نقاط بر روی زمین را ندارد. 

به عنوان مثال فرض کنید در یک جاده تاریک درحال رانندگی هستید و در کناره های جاده تیر چراغ برق های زیادی با فاصله حدود ۳۵ متر از یکدیگر قرار گرفته اند. اگر دقت کنید، هرکدام از این تیر چراغ برق ها ناحیه مربوط به خودشان را روشن کرده اند. محدوده نوری که آن ها در یک جاده تاریک روشن کرده اند مانند یک دایره یا بیضی است و فراتر از آن نمی رود و تمام جاده را روشن نمیکند.

مثال دیگری نیز میتوان زد. فرض کنید داخل یک اتاق تاریک بزرگ قرار دارید، حال چراغ قوه خودتان را روشن کنید و بر روی دیواری بیاندازید، آیا تمام اتاق روشن خواهد شد؟ مثال ها برای درک منبع نور کوچکتر نسبت به محیط تاریک وسیع تر کافی است. امیدوارم منظورمان را متوجه شده باشید.

تصویر بالا مسیر های خورشید را در انقلاب زمستانی، اعتدالین و انقلاب تابستانی نشان میدهد. همچنین میتوانید تصویری از مسیر و مدار مخروطی خورشید در پایین ببینید:

 

 

زمانی که خورشید از قطب شمال فاصله میگیرد، در نیمه شمالی زمستان و در نیمه جنوبی تابستان را داریم و زمانی که از نیمه جنوبی به سمت شمال حرکت میکند، نیمه جنوبی زمستان و نیمه شمالی تابستان را تجربه میکند.

زمانی که خورشید از نیمه شمالی به سمت نیمه جنوبی حرکت میکند، هرچه به جنوب نزدیکتر میشود، به آغاز فصل بهار نزدیکتر می شویم چرا که خورشید درحال نزدیکتر شدن به سمت جنوب است و بهار را تجربه میکنیم و سپس زمانی که خورشید بر فراز نیمه جنوبی قرار گرفته (در طول این مسیر یکساله) نیمه جنوبی تابستان را تجربه میکند.

پس از اتمام تابستان خورشید مسیر خود را به سمت شمال آغاز میکند و هرچه از نیمه جنوبی بیشتر فاصله میگیرد، هوا سردتر و خنک تر میشود و وارد فصل پاییز در نیمه جنوبی می شویم و زمانی که بطور کامل در نیمه شمالی قرار گرفت، نیمه جنوبی زمستان و نیمه شمالی تابستان است.

تصویر ساده تری از مسیر خورشید را میتوانید ببینید:

 

همچنین در زیر میتوانید یک گیف بسیار ساده از نحوه پراکنده شدن نور توسط خورشید در زمین مسطح را مشاهده کنید. در این گیف مسیر یکساله خورشید در نظر گرفته نشده و تنها خورشید و ماه را بر روی یک مدار نشان میدهد.

میتوانید با کلیک بر روی تصویر، گیف را مشاهده کنید

 

میدان مغناطیسی زمین را چطور توضیح میدهید؟

زمین را میتوان مانند یک آهنربای حلقه ای در نظر گرفت که یک قطب آن در مرکز و قطب دیگر در کنار ها و لبه های آن قرار دارد. همچنین میتوان به نوعی جریان گردابی را در زمین مسطح متصور شد.

 

 

اگر سوار بر هواپیما شوید، میتوانید انحنای زمین را مشاهده کنید. آیا این زمین مسطح را نقض نمیکند؟

پاسخ خیر است. شما نمیتوانید انحنا زمین را از هواپیما مشاهده کنید. برای مشاهده انحنا زمین به ارتفاع بیش از ۱۲ کیلومتری نیاز دارید هرچند بسیاری از مسافران با توجه به شرایطی که محیط خارج از هواپیما دارد نمیتوانند افق را درست و حسابی ببینند. همچنین این نکته قابل ذکر است که:

همگی میدانیم که برای اینکه فشار به خوبی تحمل شود، باید سطح را منحنی بسازیم. مثال بارز برای این، زیرِ کپسول های گاز و قوطی های دلستر و هر محفظه ی شامل مواد پرفشار است.

شیشه ی هواپیما هم از دوطرف به این شکل میسازند تا اختلاف فشار بیرون هواپیما و داخل هواپیما را تحمل کند و این باعث میشود شبیه به عدسی محدب عمل کرده و شما اشیا را با انحنا ببینید(همینطور افق را).

تصاویر زیر نیز گویای همین مطلب است:

ساختار پنجره هواپیما را میتوانید ببینید

بیشتر مسافران به همین علت افق را از پنجره هواپیما منحنی میبینند. پنجره هواپیما به اندازه ای زاویه دید در اختیار شما قرار نمیدهد که حتی در مدل زمین کروی نیز بتوانید انحنایی را مشاهده کنید.

 

آب و هوا در زمین مسطح چگونه ایجاد میشود؟

الگو های آب و هوایی در زمین مسطح همانند مدل زمین کروی ایجاد میشوند. همگی ما میدانیم باد ها چگونه ایجاد میشوند. چرخش خورشید نیز میتواند عاملی بر تغییرات آب و هوایی و چگالی جو باشد که باعث پدید آمدن سرما و گرما میشود. این مورد چندان نیازی به پاسخگویی و توضیحات پیچیده و طولانی ندارد.

 

آیا اگر یک مسیر مستقیم را ادامه دهیم، از لبه زمین به فضا پرت خواهیم شد؟

اکثر مردم این تفکر غلط را دارند که زمین مسطح به معنی یک زمین بدون در و پیکر و صاف و صیقلی در فضای بیکران است و از لبه آن میتوان آویزان شد و آب ها از لبه آن به پایین میریزند!!! این یک تفکر قرون وسطایی است.

در قرون وسطی مردم از اینکه با کشتی به مسیر خود ادامه دهند می ترسیده اند تا از لبه های زمین به پایین سقوط  کنند زیرا به تخت بودن زمین اعتقاد داشتند و البته معنقد بودند زمین دارای لبه است. اما این یک تفکر اشتباه است! تفکر زمین تخت مدرن جدا از تمامی این تفکرات قدیمی و البته غلط است. هیچ لبه ای وجود ندارد که از آن به پایین پرت شوید، بلکه زمین ما که به صورت یک دیسک تخت است توسط رشته کوه های یخی که امروزه به نام قطب جنوب شناخته میشود احاطه شده است (همانطور که در سوالات قبلی پاسخ دادیم).

بنابراین زمین دارای لبه نمی باشد و البته هیچ فضای خلایی در خارج از این زمین وجود ندارد.

 

 

اگر زمین مسطح باشد، باید بتوانیم از هرکجای زمین اورست را تماشا کنیم یا فواصل بسیار دور را از محل زندگیمان ببینیم اما چنین نیست! آیا این زمین مسطح را نقض نمیکند؟

خیر! در یک زمین مسطح نیز شما نمیتوانید دید زیادی داشته باشید. علت آن انحنای زمین نمی باشد بلکه موارد زیر است.

پارامتر ها و مواردی که بر محدودیت دید ما تاثیر دارند عبارت اند از:

۱- دمای هوا

۲-غلظت جو

۳-میزان بخارات موجود در سطح آب

۴- شکست نور و سراب

۵- بزرگنمایی جوی

 

در کل آنچه میدان دید شمارا محدود میکند اتمسفر زمین است. اتمسفر زمین شفاف نیست بلکه حالت مه مانند دارد. شما نمیتوانید انتهای یک جاده مه گرفته را ببینید و این دلیل بر ناپدید شدن جاده توسط انحنای زمین نمی باشد. گهگاهی شکست نور باعث ایجاد خطای دید میشود و در یک جاده به خصوص در هوای گرم میتوانید ماشین هایی را مشاهده کنید که در هوا ناپدید میشوند. این نیز نمیتواند دلیلی بر وجود انحنا باشد بلکه بطور کاملا واضح و شفاف خطای دید ناشی از شکست نور است.

به همان علت نیز شما نمیتوانید قله اورست را از محل زندگیتان مشاهده کنید. در شهر ها آلودگی هوا وجود دارد، در اتمسفر زمین بخار آب، گرد و غبار و… وجود دارد که مسیر دید شمارا دچار خلل میکند. میتوانید به ساحل بروید و با یک دوربین یا تلسکوپ به سمت افق خیره شوید. چه چیزی را مشاهده میکنید؟ دید شما دچار اعوجاج شدیدی میشود و همه چیز را تار میبینید. دربین شهر ها و کشور ها گاه دریا و اقیانوس وجود دارد و حجم بسیار زیادی از بخار آب در این بین مانع دید میشود. کوهستان ها و پستی بلندی ها موانع طبیعی ای هستند که مانع دید شما میشوند.

درکل هرچقدر هم مثال بزنیم باز هم کم است چرا که میتوان هزاران مثال از محدودیت دید و چگونگی ایجاد شدنشان زد.

 

 

آیا اگر زمین را حفاری کنیم، از سمت دیگر آن سقوط میکنیم؟

پاسخ کاملا واضح است! خیر! چرا چنین تصوری دارید؟ تصور میکنید زمین مسطح ضخامت چند میلیمتری دارد؟ زمین مسطح نیز مانند زمین کروی، دارای لایه های پوسته، گوشته و… است و هرکدام از این لایه ها چند صد کیلومتر امتداد دارند.

 

اگر زمین را مسطح فرض کنیم، تمامی محاسبات نقض میشوند و قوانین اجرا نخواهند شد. هیچ هواپیما و موشکی پرتاب نخواهد شد. آیا این زمین مسطح را نقض نمیکند؟

پاسخ منفی است. بیشتر محاسبات مبنای زمین مرکزی دارند. زمین مرکزی به معنای ثابت در نظر گرفتن زمین است. در برخی از محاسبات نیز زمین را مسطح و ثابت در نظر میگیرند که سیستم مختصات زمین مسطح و ثابت نام دارد. در لینک زیر میتوانید ۱۰ مورد از محاسبات بر پایه زمین مسطح و ثابت را ببینید:

https://t.me/flatearthfarsi/2781

 

 

فیزیک و کیهان شناسی

تمامی سیارات کروی هستند پس زمین نیز باید کروی باشد. پس چرا معتقدید که زمین مسطح است؟

سیارات ( با نام باستانی ستارگان سرگردان) اجرام نجومی ای هستند که به دور زمین درحال چرخش می باشند. وقتی با توصیف و تعریفی از یک “سیاره” برخورد میکنیم، در می یابیم که هیچ لزومی ندارد که زمین یک سیاره باشد. سیارات همانطور که از اسمشان پیداست، مدام در حالت حرکت و گردش به سر می برند اما زمین هیچ حرکتی ندارد و در مرکز سیستم و منظومه خورشیدی واقع شده و تمامی منظومه درحال چرخش به دور مرکز زمین هستند. زمین هیچ ارتباطی با سیارات ندارد. فرض کنید یک زمین فوتبال دارید. همگی میدانیم که زمین فوتبال صاف است و توپی که در آن زمین استفاده میشود کرویست. آیا با دیدن یک توپ فوتبال بر روی زمین فوتبال نتیجه میگیریم که زمین فوتبال نیز باید کروی باشد؟

یک مثال بهتر! فرض کنید در خانه ای زندگی میکنید که چراغ هایی به شکل کروی و اشکال دیگر از سقف آن آویزان هستند. آیا با دیدن این چراغ ها نتیجه میگیرید که خانه ای که در آن زندگی میکنید کروی شکل است؟

 

گرانش همه چیز را در فضا کروی شکل میکند. پس زمین نیز باید کروی شکل باشد. این زمین مسطح را نقض میکند درست است؟

خیر اینطور نیست. هیچ دانشمند و فیزیک دانی تاکنون ادعا نکرده که از ساز و کار گرانش مطلع است. گرانش وجود دارد اما نه به آن شکل که در مدارس آموخته اید. درواقع زمین در یک فضای خلا قرار ندارد که گرانش از تمامی جهات به آن وارد شده و آن را کروی شکل کند (باید این پیش فرض را کنار بگذارید). رک بگویم، هیچ فضای خلایی در خارج از زمین وجود ندارد و گرانش به گونه دیگری کار میکند که در جدید ترین کتاب زمین مسطح بطور کامل به گرانش پرداخته ایم.

نکته ای که قابل ذکر است این است که عده ای تصور میکنند گرانش در زمین مسطح نیز مانند گرانش در زمین کروی عمل میکند! حقیقت این است که اگر پیش فرض گرانشی زمین کروی را در زمین مسطح به کار ببرید، همه چیز به سمت مرکز زمین مسطح کشیده میشود و حیات در چنین زمینی غیر ممکن است اما آنطور که تصور میکنید نیست. درواقع شما نباید مدل گرانشی زمین کروی را که پارامتر ها و شرایط خودش را دارد، وارد  مدل زمین مسطح کنید و سپس نتیجه بگیرید که مسطح بودن زمین نقض میشود. توضیحات بسیاری را میتوان برای گرانش ارائه داد. مدل های فراوانی از گرانش وجود دارد. همانطور که گرانش نیوتونی توان توجیه چرخش ستارگان در کهکشان هارا ندارد، توان توجیه مدل زمین مسطح را نیز ندارد و نیاز داریم از مدل های گرانشی دیگری استفاده کنیم.

 

۲۰ برهان کرویت زمین

تا اینجا پاسخ رایج ترین سوالات درباره زمین مسطح را دادیم. در ادامه به بررسی ۲۰ استدلال مدعیان کرویت زمین میپردازیم. 

این سایت: https://medium.com/@hb20007/20-reasons-we-know-the-earth-is-spherical-8dca3ecdeaf در حدود ۲۰ برهان برای کرویت زمین ارائه کرده است که تمامی این شواهد و برهان ها برداشت های اشتباهی از طبیعت و محیط پیرامون هستند و ما این را امروز برای شما اثبات میکنیم.

با برهان آغازین شروع میکنیم که یکی از معروف ترین استدلالات مدعیان کرویت زمین بر علیه مسطح بودن زمین است:

۱- برهان کشتی و افق

اینگونه استدلال میشود که وقتی در ساحل دریا یا اقیانوس ایستاده اید، کشتی هایی که درحال دور شدن از شما هستند، به تدریج در افق ناپدید میشوند. ابتدا قسمت های زیرین آنان شروع به ناپدید شدن میکند و سپس کل بدنه کشتی و دکل آن ناپدید میشود. این استدلال یکی از معروف ترین استدلالات کرویت زمین می باشد که از زمان ارسطو مورد قبول مدعیان کرویت زمین بوده است.

در مقالات گذشته به این استدلال بسیار پرداخته شده و علت رخ دادن آن توضیح داده شده بنابراین بصورت کاملا خلاصه و مختصر برایتان توضیح میدهیم.

ابتدا باید بدانید که چه عواملی در محیط و مکانی مانند ساحل دریا بر دید و محدوده دید شما تاثیر گذار هستند. یکی از پارامتر های تاثیر گذار این است که سطح آب مواج باشد یا آرام، و این تغییر بزرگی در آزمایش و نتیجه آزمایش شما ایجاد میکند. چرا؟ چون در یک سطح مواج، آب ها بالاتر از سطح واقعی آب در حرکت هستند و دید شما را نسبت به جسمی که در بین این موج ها در حرکت است محدود میکنند. تصور کنید به یک قایق کوچک درست در وسط یک اقیانوس مواج نگاه میکنید، با تلاطم و حرکت امواج و آبها، هر لحظه میبینیم که قسمتی از قایق پنهان شده و دوباره قابل مشاهده میشود. وقتی از دید یک ناظر در ساحل به یک قایق به عنوان مثال در فاصله ۱۰۰ متری در اقیانوس نگاه میکنید، بین شما و قایق (در این ۱۰۰ متر) سطح آب مواج وجود دارد که مدام درحال جنب و جوش و حرکت است پس منطقی است که دید شما به عنوان ناظر نسبت به جسم درحال حرکت در اقیانوس محدود شود. تصاویر زیر از شبیه سازی سطح مواج و سطح غیر مواج را مشاهده کنید:

 

کشتی ها در سطح آب بدون موج و کاملا صاف

 

کشتی ها در سطح آب مواج و غیر صاف

 

برای درک بهتر میتوانید شبیه سازی را بصورت انیمیشن در این کلیپ مشاهده کنید (از دقیقه ۲۴:۰۸ تا ۲۵:۲۴ شبیه سازی کشتی را میتوانید ببینید).

همانطور که دیدید، پارامتر سطح صاف یا سطح موج دار بسیار قابل توجه است و معمولا در مشاهداتی که مدعیان کرویت زمین انجام میدهند در نظر گرفته نمیشود و چنین چیزی باعث بروز خطای بزرگی در نتیجه گیری میشود. امیدوارم توانسته باشم بصورت خلاصه منظور و مفهوم موضوع را رسانده باشم.

پارامتر بعدی ای که باید به سراغ آن برویم به دمای هوا و ساعت مشاهده در روز بستگی دارد. دریا ها و اقیانوس ها مکان های دارای رطوبت بسیار بالایی هستند و در هر فصلی از سال مقدار قابل توجهی بخار آب همیشه بر فراز سطح آب ها وجود دارد. در هوای چنین محیط هایی قطرات و ذرات ریز آب وجود دارد که در زمان های خاصی از روز به عنوان مثال سر ظهر یا صبح، به خصوص در فصل های گرم سال، باعث میشوند که محدوده دید شما در افق کاهش پیدا کند. حال این چطور ممکن است؟ دمای هوا بین صبح تا ظهر متغیر است و این یک امر کاملا بدیهی است اما چیزی که در اینجا همراه با دما و رطوبت در طول روز تغییر میکند مقدار شکست نور است. شکست نور معمولا باعث ایجاد خطای دید و خطا های بصری میشود که سراب را تشکیل میدهند و سراب خود دارای چندین مدل و مفهوم است که فعلا کاری با آن نداریم اما بطور خلاصه شکست نور در افق تصویری مانند مورد زیر ایجاد میکند:

 

در تصویر بالا، شما قادر به تشخیص مکان دقیق افق و سطح زمین نیستید. در ادامه تصویر را ببینید:

همانطور که مشاهده میکنید، یک تصویر از کشتی در افق داریم.از شرایط تصویر میتوان متوجه شد که تصویر کاملا زوم شده می باشد و فاصله کشتی با ناظر بسیار زیاد است و همانطور که میبینید شکست نور باعث شده تا افقی ظاهری و به اصطلاح جعلی درست در موازات افق حقیقی ایجاد شود. به رنگ های بار های موجود بر روی این کشتی دقت کنید، همگی آن ها دچار قرینگی شده اند و این نشان دهنده ایجاد پدیده مرورینگ یا آینه یا همان شکست نور و خطای دید است. محدوده ای که با قرمز مشخص شده بخشی از افق ظاهری است که توسط شکست نور ایجاد شده و کاملا مشخص نیست که تا کجا ادامه دارد.

 

ساده تر بگویم، این افق ظاهری همیشه در کنار افق حقیقی وجود دارد اما با توجه به فصل سال، میزان رطوبت و دمای منطقه متغیر است. زمانی که کشتی یا هر جسم دیگری وارد محدوده افق ظاهری میشود، شما آن را درحال سقوط یا پایین رفتن میبینید و همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، این افق ظاهری باعث میشود کشتی از قسمت های زیرین شروع به ناپدید شدن کرده و هرچقدر به مسیرش ادامه میدهد و از ناظر دورتر میشود، درواقع درحال غرق شدن در افق ظاهری است و به تدریج ناپدید و محو میشود.

 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، افق ظاهری ایجاد شده باعث قرینگی میشود، اجسام درحال نزدیک شدن به شما کم کم و از انتها به سمت بالا پدیدار میشوند.

 

 

مثالی دیگر از افق ظاهری

 

پس تا اینجا متوجه شدیم که این دو پارامتر نقش بسیار مهمی در نوع و محدوده دید ما در افق دارند و مشاهدات افق به همین سادگی ها نیز نمی باشد. درحال حاضر به همین دو پارامتر بسنده میکنیم و به سراغ استدلال بعدی میرویم.

 

۲- برهان محدودیت دید

این استدلال بیان میدارد که از آنجا که زمین کرویست و نور در جهت مستقیم حرکت میکند، شما قادر به دیدن به عنوان مثال ژاپن یا هر کشور دیگری از محل زندگیتان نیستید چرا که نور نمیتواند انحنا زمین را دنبال کند. اما من به شما میگویم حتی اگر نور هم میتوانست در چنین فرضی انحنای زمین را دنبال کند، قطعا محدودیت دید وجود داشت چرا که اتمسفر زمین شفاف نمی باشد. در یک هوای صاف و بدون آلودگی به مکان های باز بروید و به کوهستان ها در انتهای افق نگاه کنید، معمولا لایه آبی رنگی را که کوه هارا پوشانده مشاهده میکنید بله خودش است اتمسفر زمین! از آنجا که چگال ترین و متراکم ترین لایه اتمسفر زمین در سطح زمین می باشد (یعنی جایی که ما زندگی میکنیم) بنابراین این لایه حالت مه مانندی برای اجسام در فواصل دور ایجاد میکند و به تدریج باعث تار تر و محو شدن اجسام دورتر میشود. از آن گذشته بیشتر زمین توسط اقیانوس ها، دریا ها و…. پوشانده شده و چندین برابر حجم این آب ها، بخارات آب و ذرات معلق و… در اتمسفر وجود دارند که با حساب شکست نور در بین این حجم از گرد و غبار و تغییرات رطوبتی و دمایی در مسافت های بزرگ، شما توان دیدن مسافت های طولانی را ندارید.

از آن گذشته قانون پرسپکتیو در اینجا حاکم است. هرچه یک جسم از شما دورتر و به نقطه افق نزدیکتر باشد، کوچکتر دیده میشود و بنابراین شما نمیتوانید ساختمان ها و کوهستان ها را در کشور های دیگر با همان حجم و اندازه ای که هستند مشاهده کنید چرا که آنقدر از شما فاصله دارند که در افق تبدیل به نقطه شده اند و محدودیت دید شما نیز اجازه نمیدهد که حتی با تلسکوپ نیز در چنین فواصلی بتوانید آن هارا مشاهده کنید چرا که تلسکوپ ها تنها بزرگ نمایی میکنند نه زوم نقطه ای و دقیق بر روی ساختمان یا کوه مد نظرتان در افق.

نکته آخر که در اینجا مطرح است این است که گاهی اوقات میتوان اجسام را در فواصلی مشاهده کرد که طبق هندسه کرویت زمین، نباید قابل رویت باشند و حتی شرایط شکست نور و دمایی نیز نشان دهنده این هستند که این اجسام نباید قابل رویت باشند اما قابل رویت هستند و نشان میدهند که مدل کروی از زمین نمیتواند درست و دقیق باشد.

 

۳- برهان افزایش دید با افزایش ارتفاع

این برهان بیان میکند که افزایش دید با افزایش ارتفاع رابطه مستقیم دارد. به عنوان مثال وقتی در سطح زمین هستید دید متفاوتی نسبت به زمانی که در ارتفاع ۱۵ متری از زمین هستید دارید. درواقع این استدلال به نوعی تفکری غلط از زمین مسطح است و نمیتوان آن را به عنوان برهان و دلیل پذیرفت. یکبار امتحان کنید، به ساحل بروید و بر روی شن ها دراز بکشید و به افق نگاه کنید. موج های دریا را میبینید که به سمت چشمانتان می آیند و اجازه نمیدهند چندان دید واضح و درستی داشته باشید. کمی سرتان را بالاتر ببرید، در این زمان سطح چشم شما از امواج دریا بالاتر آمده است و میتوانید فواصل بیشتری را ببینید! حال به سمت ویلا یا ساختمانی در نزدیکی ساحل بروید و از آن بالا رفته و به افق بنگرید، قطعا دید بیشتری خواهید داشت اما علت این دید بیشتر، ارتفاع سطح چشم شماست و ارتباطی با انحنای زمین ندارد. مانند این است که در داخل جنگل دید خوبی ندارید و از درخت بالا میروید تا بتوانید فواصل دورتر را ببینید. افزایش ارتفاع در زمین مسطح تفاوتی با افزایش ارتفاع و دید در زمین کروی ندارد و حتی منطقی تر در زمین مسطح جلوه میکند چرا که افق در سطح زمین مسطح در سطح چشمانتان است و زمانی که ارتفاع میگیرید میتوانید امتداد افق را بالاتر از سطح چشمانتان مشاهده کنید. به همین سادگی!

بطور خلاصه بگویم، زمانی که ارتفاع افزایش می یابد، شما درحال تغییر خطوط پرسپکتیو نسبت به زمین هستید که باعث می شود نقطه اضمحلال عقب تر برود. نقطه اضمحلال نقطه ای فرضی است که همه چیز در افق به اتمام میرسد. زمانی که خطوط پرسپکتیو شما با افزایش ارتفاع تغییر میکند، این تغییر خطوط باعث میشود نقطه اضمحلال افق عقب تر و عقب تر برود تا جایی که میدان دید شما افزایش پیدا خواهد کرد.

 

 

۴- برهان کرویت تمامی سیارات

با این برهان آشنا هستید و قبل تر درباره آن توضیح داده ایم. زمین یک سیاره نیست. چه عواملی باعث میشود که تصور کنیم زمین سیاره است؟ زمین شباهتی به سیارات ندارد. تمامی سیارات کاملا گرد و کروی هستند (به آن شکل که در آسمان به نظر میرسند) اما در تحقیقات جدید، اینطور ادعا شده که زمین کاملا کروی نیست (بیضی یا تقریبا بی شکل) و میتوانید با یک سرچ ساده درباره آن اطلاعاتی کسب کنید. اگر زمین کاملا کروی نیست و هیچ جسم کاملا کروی ای نمیتواند وجود داشته باشد، پس چرا تمامی سیارات را به شکل کروی میبینیم؟ زمین ویژگی های یک سیاره را ندارد. آیا میزان گرانش برای تمامی سیارات و اجرام آسمانی در زمان تشکیل و شکل گیری به یک اندازه بوده که همگی آنان شکل و فرم کروی کامل و زیبایی گرفته اند؟ همانطور که اشاره کردیم، این استدلال قبلا در همین مقاله پاسخ گرفته است.

 

 

۵- برهان طبیعت کروی

این برهان بیان میدارد که طبیعت میل به کروی ساختن اجرام آسمانی دارد. به عنوان مثال به غیر از سیارات، ماه، خورشید، ستارگان کروی شکل هستند. اما مشکل این است که شکل صحیح ستارگان قابل تشخیص نیست. ما تنها نقاط نور درخشانی را در آسمان مشاهده میکنیم و شکل درستی از آنان در دسترس نیست. منکر کرویت ستارگان نیستم اما نمیتوان این را با اطمینان تایید کرد و نتیجه گرفت چون ستارگان کروی هستند، زمین نیز کروی است.

درباره ماه، شاید تعجب کنید اما هیچ شواهدی از کرویت ماه وجود ندارد. ماه بیشتر شبیه به یک جسم دیسک مانند و تقریبا محدب است. ما نمیتوانیم سمت دیگری از ماه را مشاهده کنیم (برای خورشید نیز به همین صورت است) و به همین علت تئوری هایی ایجاد شده که میگوید ماه نمیتواند کروی باشد. آزمایشاتی نیز در رابطه با شبیه سازی ماه گرفتگی انجام شده که در آن شکل دیسک مانند ماه تطابق کاملی با آنچه در طبیعت مشاهده میکنیم داشته و آزمایش برای شکل کروی دارای اشکال و ایراد بوده بطوری که سایه ایجاد شده بر روی ماه (فرض سایه زمین) توسط سطح منحنی ماه دچار خمیدگی میشده است. بهرحال اینکه بگوییم همه چیز در طبیعت کرویست کاملا اشتباه است. این به نوعی یک نوع استدلال استقرایی است . یعنی مشاهداتی که از یک محیط محدود یا اجسام مد نظرمان داریم، به کل یک مجموعه و سیستم تعمیم دهیم. به عنوان مثال کودکی را تصور کنید که در یک کشتی به دنیا آمده و چشم گشوده است و هرچه دیده سطح وسیعی از آب بوده است و با خشکی مواجه نشده است. این کودک تصور میکند تمام جهان با آب پر شده است و تنها این کشتی است که بر روی این آب ها حرکت میکند و مکان دیگری برای زندگی وجود ندارد. چنین استدلالی کاملا غلط است. این استدلال مشابه همان مشاهده سیارات و نتیجه گیری درباره زمین است.

به عنوان مثال، اگر ابدا کنندگان چنین استدلالی کهکشان یا اجرام نجومی دیگری که شکل کروی ندارند را میدیدند، نتیجه میگرفتند که زمین نیز یکی از آن ها می باشد؟ 

بهرحال این برهان درست و صحیحی نیست.

 

۶- برهان تغییر دمایی بین استوا و قطب

این استدلال بیان میدارد که به علت انحراف محوری زمین، خورشید در بخشی از سال به استوا و بخش دیگری از سال به قطب ها میتابد و بخشی از سال بطور کلی تابشی به قطب ها ندارد (شش ماه شب و روز).

چنین پدیده هایی در زمین مسطح نیز قابل توضیح و توجیه هستند (به غیر قطب جنوب که هنوز مدل سازی دقیقی از آن در دسترس نیست). همانطور که قبل تر بیان کردیم، خورشید در مدار مخروطی یکساله خود درحال حرکت است. شش ماه ابتدایی که خورشید درحال حرکت از راس السرطان به استوا و در نهایت به سمت راس الجدی است، شش ماه روز در قطب شمال داریم و زمانی که خورشید وارد مدار راس الجدی شد، حدود ۶ ماه دیگر طول میکشد تا به حالت قبلی خود برگردد بنابراین در حدود ۶ ماه شب در قطب شمال را شاهدیم. این دقیقا مشابه آنچه مشاهده میکنیم می باشد. بنابراین این استدلال نیز نمیتواند کمکی برای مدعیان کرویت زمین باشد.

 

 

 

۷- برهان چرخش زمین به دور خورشید

این برهان بیان میکند که از آنجا که زمین درحال چرخش به دور خورشید است بنابراین نمیتواند مسطح باشد. اما این برهان از چند جهت کاملا اشتباه و ناکار آمد است. ابتدا اینکه در این برهان فرض بر این شده که زمین مسطح در فضا معلق است و به دور خورشید میچرخد! مورد دوم فرض چرخش زمین به دور خورشید است. این فرض چرا و چطور مورد قبول واقع شده؟ آیا میدانید چه درگیری ها و بحث و جدل های تاریخی ای در پشت این ادعا وجود دارد؟ در طول تاریخ، دانشمندان زیادی در تلاش برای اثبات چرخش زمین به دور خورشید بودند اما در نهایت موفق نشدند.

اگر بخواهیم بطور دقیق و موشکافانه ای درباره این برهان توضیح دهیم،  مثنوی هفتاد من کاغذ است! بنابراین پیشنهاد میکنیم مقالات داخل سایت و کانال تلگرام را در این باره مطالعه کنید.

درواقع در دنیای امروز، هیچ شاهد و برهانی از چرخش زمین به دور خورشید وجود ندارد. تابحال این را از خود پرسیده اید که چرا به چنین موضوعی باور دارید؟ امروزه حتی افرادی پول خوبی برای کسانی که بتوانند چرخش زمین را به دور خورشید اثبات کنند میدهند (منظور افرادی است که در این بحث ها و گفتگو ها درگیر هستند).

از جمله برهان هایی که برای حمایت از چرخش زمین به دور خورشید آورده میشود تغییر جزئی آسمان در طول سال و ایجاد شب و روز و فصل هاست که همگی این برهان ها توسط پژوهشگران زمین مسطح مردود اعلام شده اند چرا که میتوان چنین مشاهداتی را در صورت مسطح و ثابت بودن زمین نیز داشت و مدعیان کرویت زمین بیش از اندازه چنین پدیده هایی را برای کرویت زمین انحصاری میدانند.

چندی از آزمایشات مختلفی که میتوان به عنوان سند ثابت بودن زمین و چرخش نکردن آن به دور خورشید ارائه کرد آزمایش مایکلسون مورلی، سایناک، جرج ایری و…. است.

 

 

 

۸- برهان خورشید و سایه ها

این برهان دقیقا همان آزمایش معروف اراتستن را شرح میدهد اما همانطور که در مطالب قبلی بیان کردیم، این برهان اشکال دارد. اراتستن اشاره کرد که در ظهر در زمان انقلاب تابستانی در اسوان خورشید هیچ سایه ای ندارد و پرتو ها باید مستقیم به انتهای چاه برسند، در همین حال در اسکندریه یک میله فلزی عمودی ایستاده سایه قابل توجهی دارد.

با حساب طول سایه با فرض او از فاصله خورشید اراتستن محیطی از زمین نزدیک به عددی که منجمان خورشید مرکزی امروزه قبول دارند بدست آورد. حقیقت این است که اراتستن خورشید را میلیون ها مایل دورتر از زمین فرض کرد بطوری که پرتو های آن حتی در نقاط مختلف مانند اسوان و اسکندریه باید کاملا موازی منتشر شوند.

این فرض اشتباه منجر به نتیجه گیری اشتباه شد! با اندازه گیری زاویه خورشید در دو نقطه بر روی زمین بطور همزمان و حساب فاصله آن ها از یک دیگر ، قضیه فیثاغورث ارتفاع و ابعاد خورشید را نشان میدهد.

درواقع در این مدل نتیجه گیری ها و استدلالات، خورشید را در همان ابعاد و فاصله مدل زمین کروی فرض میکنند و تنها زمین را مسطح در نظر میگیرند. مشخصا با چنین پیش فرضی زمین مسطح نمیتواند حقیقت داشته باشد اما هر مدلی را باید با شرایط خودش سنجید. مدل زمین مسطح خورشید را کوچک و نزدیک به زمین فرض میکند بنابراین مشکل سایه ها و زاویه تابش حل میشود.

تصویر زیر برای درک بهتر است:

 

 

۹- برهان جزر و مد

این برهان بیان میدارد که از آنجا که ماه دارای میدان گرانشی است، باعث میشود تا آب های سطح زمین تحت تاثیر این میدان و نیروی گرانشی قرار بگیرند. بنابراین زمین نمیتواند مسطح باشد. این برهان ایراد دارد و اصولا نمیتوان آن را یک برهان برای کرویت زمین به حساب آورد چرا که یک پدیده طبیعی است که با مسطح بودن زمین نیز سازگار است. در مدل زمین مسطح، ماه و خورشید دارای میدان مغناطیسی هستند، آب های اقیانوس ها و دریا نیز شور است. ساده بگوییم، ماه و خورشید باهم دیگر جزر و مد را ممکن میسازند. ترکیبی از مکان قرار گیری آن دو جریان های الکترومغناطیسی ایجاد میکنند که جزر مد در اقیانوس ها و دریا هارا ممکن میسازد.

نمک رسانای الکتریسیته و در نتیجه دارای میدان الکترومغناطیسی است. مولکول های نمک توسط یون های سدیم و کلر ساخته شده اند یک یون اتم دارای بار الکتریکی است. پس تا الان باید متوجه عوامل تاثیر گذار در جزر و مد شده باشید. هرچند هنوز تحقیقات بسیاری در این زمینه لازم است شاید بتوان در آینده توضیحات بیشتر و قابل قبول تری ارائه داد اما درحال حاضر تا همینجا کافی است.

 

 

۱۰- برهان کوریولیس

این برهان بیان میدارد از آنجا که زمین درحال چرخش به دور خود است، نیروی ایجاد میکند که عامل ایجاد برخی باد ها و تغییرات اقلیمی و جوی است. مثال از شلیک گلوله به سمت استوا در یک مسیر طولانی زده میشود و گفته میشود با توجه به این نیرو، گلوله به هدف خود برخورد نخواهد کرد.

البته این را باید در نظر داشت که کوریولیس درواقع یک شبه نیرو است. طبق اصل ماخ، تفاوتی نمیکند که زمین چرخش داشته باشد یا اینکه زمین ثابت باشد و اجرام آسمانی به دور آن چرخش داشته باشند؛ در هردو حالت میتوان نیروی مشابهی را در زمین مشاهده کرد. البته این نکته نیز قابل ذکر است که عوامل بسیار دیگری باعث تغییرات آب و هوایی و ایجاد باد میشوند که حتما میدانید چه عواملی می باشند.

برای اطلاعات بیشتر این مطلب را در تلگرام بخوانید:

https://t.me/flatearthfarsi/2816

 

 

۱۱- برهان گرانش

بیان میشود که اگر زمین مسطح باشد، همه چیز به سمت مرکز جرم این صفحه مسطح کشیده خواهد شد و بنابراین حیات در زمین از بین خواهد رفت و این منطقی نخواهد بود.

همانطور که بالاتر بیان کردیم، اعمال گرانش مدل کروی به مدل زمین مسطح کار اشتباهی است. زمین مسطح مدل گرانشی خودش را دارد و در این مدل گرانش به طریق دیگری ایجاد میشود که مشکلی برای این مدل ایجاد نمیکند. اگر صبور باشید، مدل گرانشی زمین مسطح را در کتاب خواهید خواند. توضیحات اضافه ای در این مورد نمیدهم چرا که حرف ها بالاتر زده شده و به نظر کافی است.

 

 

۱۲- برهان تغییر در میدان گرانشی زمین

این برهان بیان میدارد از آنجا که استوا و قطب فواصل متفاوتی نسبت به مرکز زمین دارند، گرانش متفاوتی را نیز تجربه میکنند. البته چنین چیزی قابل اثبات بصورت علمی نمی باشد و تنها با توجه به فرض کرویت زمین پذیرفته شده و مشکلی با مسطح بودن زمین ندارد. اما گاهی گراویمتر ها اعدادی را نشان میدهند که قابل توجه می باشد. همین عامل سبب شد تا مطلبی در خصوص گراویمتر ها و تغییرات گرانشی منتشر کنیم. پس اگر میخواهید اطلاعات بیشتری از این برهان کرویت زمین و علل نادرستی آن بدانید، منتظر و صبور باشید.

 

 

۱۳- برهان سایه زمین

ادعا شده که در هنگام ماه گرفتگی، این سایه زمین است که بر روی ماه قرار میگیرد. البته چنین موضوعی به هیچ عنوان قابل اثبات نیست. چه عواملی باعث میشود که تصور کنیم ماه گرفتگی توسط سایه زمین ایجاد میشود؟ درواقع شاهد و برهانی برای حمایت از این برهان وجود ندارد. هزاران سال قبل یونانیان باستان با مشاهده ماه گرفتگی چنین استدلالی را شکل دادند اما هرگز این سوال پرسیده نشد که چطور به چنین چیزی پی برده اند؟ چه تضمینی وجود دارد که سایه زمین بر روی ماه افتاده باشد؟ همگی ما در دوران مدرسه با پدیده ماه گرفتگی آشنا شدیم و در کتب های درسیمان این پدیده به سایه زمین مرتبط شده اما هرگز این سوال پرسیده نشده که چطور میتوان تشخیص داد که این سایه زمین می باشد؟

در هنگام ماه گرفتگی، اگر از ماه یک تایم لپس تهیه کنید، خواهید دید که حالت سایه مانندی که بر روی آن وجود دارد گاهی قرمز و گاهی تاریک میشود و البته این سایه کاملا گرد است درحالی که اگر ماه را کروی و سایه زمین را یک دایره دو بعدی تصور کنیم، این سایه بر روی یک جسم کروی که درحال حرکت می باشد نباید بدون تغییر در لبه های گرد آن حرکت کند. منظورم را زمانی درک خواهید کرد که یک سایه گرد را بر روییک جسم کروی بیاندازید تا مشاهده کنید که لبه های گرد سایه دچار خمیدگی و انحنا میشوند و کاملا مشخص است که سایه بر روی یک جسم کروی افتاده است اما در پدیده ماه گرفتگی ما قرص تاریکی را مشاهده میکنیم که سطح ماه را میپوشاند و سوال همیشگی وجود دارد که مطرح میشود: چطور میتوان اثبات کرد که این پدیده توسط سایه ایجاد میشود و این سایه متعلق به زمین می باشد؟ 

نکته بعدی این است که هیچ لزومی ندارد که سایه گرد متعلق به جسم کروی باشد، اجسامی با اشکال دیگر میتوانند سایه ای گرد را در دید ما شکل دهند. بهرحال این برها نیز ایراد دارد و ایراد آن قابل چشم پوشی نیست.

 

 

۱۴- برهان تغییر آسمان

این برهان بیان میکند که آسمان با تغییر مکان و افق، دچار تغییر میشود. به عنوان مثال زمانی که شما در نیمه شمالی آمریکا هستید، تصویر متفاوتی از آسمان نسبت به نیمه جنوبی آمریکا میبینید و زمانی که به نیمه جنوبی آمریکا سفر کردید، متوجه تغییر آسمان خواهید شد.

این کاملا درست است اما آیا همانطور که مدعیان کرویت زمین میگویند، علت آن انحنا زمین می باشد؟ خیر قطعا اینطور نیست. در اولین مواجه با زمین مسطح، مردم تصور میکنند که این مدل قادر به توضیح طلوع و غروب خورشید و ماه و ستارگان نمی باشد اما این نتیجه گیری حاصل در نظر نگرفتن مهم ترین پارامتر موجود در طبیعت، اتمسفر زمین است. همانطور که قبل تر با خواص اتمسر زمین آشنا شده اید، اتمسفر زمین شفاف نمی باشد و برای ناظران محدودیت دید ایجاد میکند. این محدودیت دید تنها به پوشاندن و مه آلود کردن افق محدود نمیشود بلکه به علت چگالی های مختلفی که هرکدام از لایه های اتمسفر زمین دارند (از غلیظ و متراکم ترین تا رقیق ترین)، نور دچار چندین شکست مختلف در مسیر خود به سوی چشمان ناظر میشود.

همانطور که میدانید، برای دیده شدن یک جسم، لازم است که نور از سوی آن جسم به چشمانمان برسد تا برایمان قابل رویت باشد. بنابراین زمانی که نور از چندین محیط با چندین چگالی مختلف وارد متراکم ترین محیط (لایه موجود در سطح زمین) میشود تا به چشمانمان برسد، دچار نوعی خمش و شکست میشود و این اتفاق برای اجرام نجومی ای که در افق قرار دارند رخ میدهد چرا که نور این اجرام از سوی افق به سوی چشمان ما، مسیر بیشتری را باید به نسبت زمانی که درست در بالای سرمان قرار دارد، طی کند. تصویر ساده زیر برای درک بهتر است:

 

تصویر بالا ناظری را ایستاده بر روی زمین نشان میدهد. ستاره A درست بر فراز سر ناظر قرار دارد و همانطور که میبینید مسیری که نور از ستاره A به سمت ناظر طی میکند بسیار کوتاه تر از مسیری است که نور از ستاره B به سمت ناظر طی میکند و بنابراین دچار خمش و شکست بیشتری میشود و حتی محیط بر رنگ آن نیز تاثیر میگذارد و باعث میشود اجرام نجومی در افق به رنگ نارنجی یا قرمز رویت شوند و حتی تصویرشان نیز دچار اعوجاج شود چرا که نور مسیر بیشتری را از میان تمامی گرد و غبار ها، بخارات و محیط های متراکم گذرانده است.

ستاره B هرچقدر از ناظر دورتر شود، نور مسیر بیشتری را باید برای رسیدن به ناظر بپیماید و به تدریج آنقدر از ناظر فاصله میگیرد که دیگر نور توان رسیدن به چشمان ناظر را ندارد بنابراین زمانی که نور به چشمان ناظر نرسد، ستاره رویت نمیشد و میگوییم غروب کرده است و این قانون برای طلوع اجرام نجومی نیز بصورت عکس صادق است.

بنابراین اجرام نجومی دارای طلوع و غروب هستند. البته عوامل دیگری نیز در طلوع و غروب اجرام نجومی نقش دارند اما در اینجا به همین عامل بسنده میکنیم و به سراغ توضیحات بعدی میرویم.

با توجه به اطلاعاتی که در بالا داده شد، شما در هر کشوری که باشید، در هر نیمه ای از زمین که باشید (شمالی یا جنوبی)، آسمان متفاوتی را خواهید دید چون محدودیت دید شما مانند یک آسمان کوچک اطراف شمارا احاطه کرده است. تصاویر زیر به خوبی منظورمان را میرساند:

به گنبد کوچکتر که در داخل مدل زمین مسطح قرار داده شده دقت کنید. این محدوده دید ناظر ایستاده در نیمه جنوبی است که به شکل یک آسمان کوچک می باشد چرا که اتمسفر زمین همانطور که گفتیم (همراه عوامل و پارامتر های دیگر) برای ما محدودیت دید ایجاد میکنند. البته تصویر بالا چندان در مقیاس صحیحی قرار ندارد اما میتوانید ببینید که همگی ستارگان قابل رویت نیستند و تنها بخش محدودی از ستارگان را میتوان مشاهده کرد.

در تصویر دوم مکان ناظر به نیمه شمالی تغییر کرده است و همانطور که میبینید ستارگان جدیدی قابل رویت هستند. بنابراین به این شکل میتوان این پدیده را در زمین مسطح توضیح داد.

درواقع علت دیده نشدن ستاره قطبی از تمامی زمین، همین عامل می باشد.

به سراغ برهان های بعدی برویم.

 

 

۱۵- برهان مشاهده دو غروب خورشید

در این برهان بیان میشود که میتوانید زمانی که در دبی هستید و غروب را تماشا میکنید، زمانی که خورشید محو شد به بالاترین نقطه برج خلیفه بروید و در کمال شگفتی بار دیگر خورشید را درحال غروب مشاهده میکنید. تصور میشود که خورشید در پشت انحنای زمین قرار گرفته و با این کار میتوانید فواصل دور تر را ببینید (که خورشید هم شامل آن میشود).

چند برهان قبلی ای که درباره آن توضیح دادیم، شامل توضیحاتی میشود که در اینجا نیز مفید خواهد بود و دیگر تکرار نخواهیم کرد چون قطعا مطلب خشک و خسته کننده خواهد شد. زمانی که شما در سطح زمین هستید، در متراکم ترین لایه اتمسفر زمین قرار دارید و همانطور که در برهان قبلی توضیح دادیم، نور توان رسیدن به شما را ندارد. اما زمانی که به بالاترین نقطه برج خلیفه بروید (ارتفاع را بصورت حدودی ۸۳۰ متر در نظر میگیریم)، شما در حدود ۸۳۰ متر از لایه اتمسفر در سطح زمین فاصله میگیرید و قطعا در ارتفاع ۸۳۰ متری چگالی محیط اطراف متفاوت از چگالی سطح زمین می باشد بنابراین نور بار دیگر به چشمان شما برخورد میکند و خورشید باید مسیر بیشتری را طی کند تا آن قانون و قاعده ای که در بالاتر توضیح دادیم، برای ناظر در آن ارتفاع نیز صادق باشد. درواقع علت روشن شدن نوک و قله کوه ها در زمان طلوع خورشید و سپس روشن شدن سطح زمین، همین عامل است.

همچنین از مثال های دیگر میتوان به تاریک بودن سطح زمین پس از غروب خورشید و روشن بودن سطح زیرین ابر ها و هواپیما ها اشاره کرد.

 

 

۱۶- برهان دو بعدی بودن زمین مسطح

در این برهان بیان میشود که زمین مسطح دو بعدی است و تهیه نقشه از چنین زمینی غیر منطقی و غیر عقلانی است چرا که فواصل، پستی و بلندی ها و… وجود دارند. درواقع این نیز یک تصور اشتباه از زمین مسطح است. مدعیان کرویت زمین گاه تصور میکنند که منظور از زمین مسطح، یک سطح صاف صیقلی بدون پستی و بلندی است و همه چیز در یک سطح قرار دارد اما حقیقت این است که این یک اشتباه بزرگ می باشد.

زمین مسطح به هیچ وجه دارای ۲ بعد نیست. همانطور که گفتیم، نقشه زمین مسطح بصورت ۲ بعدی است و تنها بر روی قاره ها و اقیانوس های مد نظرمان تمرکز دارد اما شکل واقعی زمین خارج از این محدوده کاملا مشخص نیست. اگر گنبد و زمین و آنچه که ممکن است در زیر و آن سوی زمین قرار دارد را در نظر بگیریم، کل مجموعه و سیستم زمین یک شکل ۳ بعدی عظیم را تشکیل میدهد بنابراین نباید کل سیستم زمین را بر مبنای نقشه دو بعدی آن قضاوت کرد.

 

 

۱۷- برهان سفر دوردنیا

در این برهان بیان میشود که میتوان از نقطه ای شروع به حرکت کرد و پس از طی مسافتی دوباره به همان نقطه بازگشت. این کاملا درست است. سپس مثالی از ماژلان زده میشود و بحث به سمت کرویت زمین کشانده شده و تمام میشود.

در ۱۵۲۲ کاشف پرتقالی فردیناند ماژلان اولین شخصی در تاریخ بشریت بود که با موفقیت به دور زمین سفر کرد و امروزه از سفر وی به عنوان دلیلی برای کروی بودن زمین استفاده میکنند. در حقیقت ماژلان با ردیابی مسیر های دریایی که شناخته شده بودند توانست یک دور ۳۶۰ درجه بزند و به مکان اول خود بازگردد چون نقشه های قدیمی تری نیز در آن زمان وجود داشتند و مردمان گذشته مسیر های دریایی را شناسایی کرده بودند بنابراین حرکت در مسیر های شناسایی شده میتواند شمارا به محلی که از آن حرکت کردید برساند. هیچکس ریسک نمیکند و از مسیری که ناشناخته باشد حرکت نمیکند بلکه خط ساحل یا خشکی را ردیابی کرده و در امتداد آن حرکت میکند. با این روش نیز سفر به دور دنیا ممکن است.

امروزه نیز با وجود هواپیما، مسیر های هوایی اینگونه تنظیم شده اند یعنی برای بازگشت به مکانی که از آن سفر را شروع کرده اید باید در فرودگاه های مختلف با هواپیما فرود بیایید و سپس سفر را ادامه دهید و به مکان قبلی برسید این با تخت بودن زمین نیز قابل توجیه است و برهانی بر کروی بودن زمین نمیباشد.

تنها سفری که کاملا غیر ممکن است سفر از قطب شمال به جنوب می باشد یعنی تا به امروز کسی نتوانسته از قطب شمال حرکت و جنوب را دور زده و دوباره به شمال برگردد.

تصویر زیر برای درک بهتر ماجرا:

 

 

 

 

۱۸- برهان تصاویر زمین از فضا

به اندازه ای درباره این برهان توضیح داده ایم که دیگر هیچ توضیح اضافه ای لازم نیست. مطالب موجود در لینک زیر را درباره این برهان مطالعه کنید:

بررسی تصاویر کره زمین از فضا

 

 

 

۱۹- برهان باور نداشتن دانشمندان به زمین مسطح

مطابق این برهان، هیچ دانشمندی حتی به کرویت زمین شک نیز نکرده است و مسطح بودن زمین را قبول نداشته. این کاملا درست است اما شاهدی بر کرویت زمین نمی باشد. پذیرش چیز به عنوان یک اصل علمی و کثرت در باور ها به آن، همیشه درست و صحیح نبوده است. در طول تاریخ، دانشمندان زیادی وجود داشتند که به تئوری های اشتباه باور داشتند اما امروزه این تئوری ها مورد قبول واقع نمیشوند پس هیچ ثباتی در علم وجود ندارد و هرلحظه درحال تغییر است.

مشکل دیگر این است که دانشمندانی که امروزه در جوامع علمی فعالیت میکنند، همانند همگی ما، تحت تاثیر آموزش مدارس و دانشگاه ها بوده اند اما فعالیت بیشتری در این زمینه ها انجام داده اند بنابراین منطقی است که از پایه و بیس به کرویت زمین باور داشته باشند چرا که این دقیقا همان چیزی است که آموخته اند و قطعا مانند دیگر فکت های علمی به آن باور دارند و از هرگونه توطئه پردازی فاصله میگیرند بنابراین منطقی است که هرگز تصور نکنند که زمین میتواند در اصل مسطح باشد.

نکته بعدی این است که اکثر دانشمندان دارای مشاغلی هستند که ارتباط مستقیمی با آنچه به آن باور دارند (قبولش دارند) دارد، اگر مخالف باور هایشان اقدام کنند، از جوامع طرد خواهند شد و شغل و حقوقشان را از دست خواهند داد.

البته در طول تاریخ دانشمندان بسیاری وجود داشتند که سعی در اثبات حرکت زمین داشتند اما به ثابت بودن زمین رسیدند. دانشمندانی نیز وجود داشتند که مرکزیت و ثابت بودن زمین را اعلام کردند اما باز هم مسطح بودن زمین برای آنان به دور از عقل و منطق بوده چرا که معمولا دانشمندان قصد پاسخ دادن به سوالات مرتبط با مبحث توطئه را ندارند. اگر اعلام کنند زمین مسطح است یا حتی سوالی در رابطه با آن مطرح کنند، سیلی از سوالات به سمتشان سرازیر میشود که اگر اینچنین است که میگویید، پس تصاویر زمین از فضا را چطور توجیه میکنید؟ بنابراین دانشمندان معمولا بجای پرداختن به چنین سوالات و مباحثی، به کار های روزانه خود و مشاغل خودشان میپردازند.

چند مثال از دانشمندان در زیر آورده ایم که حرف هایشان مطابق آنچه مدل زمین مسطح میگوید می باشد:

نظر آقای Gerardus Bouw درباره گنبد آسمان(جسم جامد عظیم بر فراز زمین):
“گنبد آسمان مانند یک مانع جامد عظیم است و تا حدودی شبیه یک کریستال است. ظرافت آن به طوری فوق العاده است که مانند یک اَبر شاره رفتار می کند. تمام جامدات تا حدودی مایع نیز هستند. هر دسته از فریم های شبکه بندی شده (مانند فوتون، نوترینو، پروتون، اتم، مولکول، ستاره، کهکشان و…) به هیچ موقعیت ثابت (مشخص شده) در ماتریس گنبد آسمان متصل نیستند بنابراین باید نسبت به گنبد آسمان به گونه ای چرخش و حرکت داشته باشند. به همین ترتیب، کل شبکه، که مجموعی از ستارگان و کهکشان هاست، می تواند به عنوان یک نهاد مستقل از گنبد آسمان تلقی شود که درحال چرخش است.”

Gerardus Bouw, Ph.D.
Astronomy, Case-Western University

منبع:

Gerardus Bouw, Bulletin of the Tychonian Society, No. 47, 1988, p. 13.

 

 

 

 

“گرچه کاملا عادی است که مردم بگویند مدل کوپرنیکی (خورشید مرکزی) اثبات کرد مدل زمین مرکزی اشتباه است، لیکن در حقیقت چنین نیست. یکی از مزیت های اصلی مدل کوپرنیکی (خورشید مرکزی) این است که با ثابت بودن خورشید و حرکت زمین، ریاضیات بسیار ساده تر میشوند.”

 

استیفن هاوکینگ

منبع:

کتاب طرح بزرگ صفحات ۴۱ و ۴۲

 

“مطالعات جدید به ما میگوید که فضا بیشتر شبیه به یک تکه شیشه (اشاره به گنبد آسمان) مانند پنجره است تا اینکه بخواهد خلا باشد.”

فیزیک دان Robert B. Laughlin برنده جایزه نوبل

منبع: کتاب A Different Universe: Reinventing Physics from the Bottom Down صفحه ۱۰۰

 

 

نیکولا تسلا در مقاله The Problem of Increasing Human Energy از لغت “Firmament” به معنای “گنبد آسمان” استفاده میکند. در بخشی از این مقاله وی اظهار میدارد:

.”Though free to think and act, we are held together, like the stars in the firmament, with ties inseparable”

 

ترجمه:

ما با وجود اینکه آزادانه فکر و عمل میکنیم، با هم مانند ستارگان در گنبد آسمان، با هماهنگی جدایی ناپذیری جمع شده (نگه داشته شده) هستیم.

 

 

و نقل قول بسیار معروف از آقای George Ellis کیهان شناس و فیزیک دان:

“مردم باید آگاه باشند که طیف وسیعی از مدل ها وجود دارند که میتوانند مشاهدات را توضیح دهند برای مثال من میتوانم برای شما یک مدل زمین مرکزی بر اساس مشاهدات بسازم که همه چیز درحال چرخش به دور ماست و شما نتوانید بر اساس مشاهدات آن را نقض کنید اما میتوانید از لحاظ فلسفی آن را نپذیرید. هیچ مشکلی با این مدل وجود ندارد آنچه من میخواهم بگویم این واقعیت است که ما از معیار های فلسفی برای انتخاب مدل هایمان استفاده میکنیم.”

 

 

 

در زیر یکی از پست های کانال تلگرام زمین تخت فارسی را قرار داده ایم.

🔵نظرات منجمان،فیزیک دانان و نویسندگان علمی درباره نتایج آزمایش مایکلسون مورلی:

🔶”فقط یک جایگزین وجود داشت;سرعت واقعی زمین در فضا که ممکن است برابر با صفر باشد.” منجم و فیزیک دان Arthur Eddington (منبع:The Nature of the Physical World, 1929, pp. 11, 8)

🔶”نتایج آزمایش مایکلسون مورلی غیر قابل باور بود..تنها یک نتیجه وجود داشت و آن هم ثابت بودن زمین بود.”
فیزیک دان Bernard Jaffe (منبع: Michelson and the Speed of Light, 1960, p. 76)

🔶”بنابراین شکست مایکلسون مورلی در مشاهده سرعت نور با سرعت های مختلف در زمان های مختلف سال نشان می دهد که زمین باید ثابت و بی حرکت باشد! گالیله به ما گفت که زمین نمیتواند در مرکز جهان باشد، پس چرا باید در فضا بی حرکت باشد؟”
فیزیک دان Adolph Baker (منبع: Modern Physics & Antiphysics, pp. 53-54)

🔶”ساده ترین توضیح این بود که زمین در اتر ثابت است و همه چیز به دور زمین چرخش میکند.”
فیزیک دان James Coleman (منبع:Relativity for the Layman, p. 37)

🔶”آزمایش مایکلسون مورلی دانشمندان را با یک جایگزین و نتیجه شرم آور مواجه کرد. از یک طرف آنها می توانستند نظریه اتر که بسیاری از چیزهایی که در مورد الکتریسیته، مغناطیس، و نور توضیح داده بود را دور بریزند و یا اتر را نگه داشته و کوپرنیک و حرکت زمین را فراموش کنند. برای بسیاری از فیزیکدانان باور ثابت بودن زمین آسان تر از این بود که باور داشته باشند امواج نور و امواج الکترومغناطیسی بدون یک محیط که حفظشان کند وجود داشته باشند .این یک معضل جدی است! آزمایشات دیگری نیز توسط مایکلسون و دیگران انجام شد که سرعت زمین در فضا را برابر با صفر محاسبه کرد.”
Lincoln Barnett (منبع: The Universe and Dr. Einstein, p. 44)

 

🔶”چه اتفاقی افتاد زمانی که این آزمایش در ۱۸۸۷ انجام شد؟ هرگز و هرگز تغییری در الگوی تداخل دیده نشد! هیچ تغییری! معنی و مفهوم این چیست؟ این یک آزمایش بود که برای اندازه گیری سرعت حرکت زمین در اتر انجام شده بود. این آزمایش میتوانست حرکت زمین به دور خورشید را نشان دهد اما نشان نداد! پس نتیجه آزمایش مایکلسون مورلی چه بود؟ نتیجه این بود که زمین حرکت نمیکند.”
فیزیک دان Richard Wolfson (منبع:The Teaching Company, episode taught by Professor Richard Wolfson of Middlebury College)

🔶”نتایج آزمایش مایکلسون مورلی دانشمندان و علم را با یک انتخاب بد مواجه کرد! دور انداختن اتر که الکتریسیته، مغناطیس، و نور را توضیح میداد یا قبول اینکه زمین ثابت است”
Ronald Clark (منبع: Einstein: The Life and Times, 1984, p. 57)

 

🔶”مشکلی که علم با آن مواجه شده است قابل توجه است. به نظر میرسد که سه گزینه وجود دارد که یکی از آن ها این است که قبول کنیم زمین ثابت است و کوپرنیک اشتباه کرد” James W. Fulbright (منبع: Ibid., pp. 109-110, emphasis added. In the opposite vein, senator James W. Fulbright once remarked: “We must
care to think about the unthinkable things, because when things become unthinkable, thinking stops and action
becomes mindless.)

 

و در آخر خود مایکلسون:

🔷”این نتیجه بطور مستقیم در تضاد با توضیح و پیش فرض حرکت زمین بود.”
فیزیک دان آلبرت مایکلسون(منبع: The Relative Motion of the Earth and the Luminiferous Ether,” American Journal of
Science, Vol. 22, August 1881, p. 125)

 

 

 

۲۰- برهان قوانین فیزیک

در این برهان ادعا میشود که قوانین فیزیک تنها با یک زمین درحال چرخش و دوران کروی شکل به دور خورشید ممکن هستند. این درحالیست که در مطالب بالاتر بیان کردیم که بیشتر سیستم ها و معادلات با استفاده از مدل و فرض زمین مسطح و ثابت کار کرده و انجام میشوند و دیگر نیاز نیست تمامی آن مطالب بار دیگر در اینجا آورده شود. قوانین فیزیک همانطور که برای زمین کروی کار میکنند، برای یک زمین مسطح نیز کار میکنند اما باید در نظر داشته باشید که قوانین فیزیک همیشه پاسخگوی همه چیز نیستند. به عنوان مثال، قانون گرانشی نیوتون نمیتواند چرخش ستارگان در کهکشان هارا توضیح دهد و به اجبار دانشمندان را مجبور به ساخت یک فرضیه مبهم به نام ماده تاریک کرده که هیچ مشاهده ای آن را تایید نمیکند و امروزه درحال نقض شدن می باشد.

درواقع اگر قوانین فیزیک را بطور کامل و دقیق مطالعه کنید، یک زمین مسطح نیز میتواند توسط این قوانین توصیف شود. بیشتر این قوانین با مدل زمین کروی همخوانی ندارند و در تضاد هستند. درواقع قوانین فیزیک بیشتر میل به یک زمین مسطح و ثابت دارند تا یک زمین متحرک و کروی و نباید قوانین فیزیکی پایدار در طبیعت را به عنوان مثال با فرمول های من درآوردی نسبیت خاص انیشتین مقایسه کرد. امیدوارم متوجه منظورمان شده باشید.

درکل، تمامی حرکت های سیارات، خورشید و ماه، مسطح بودن و ثابت بودن زمین با توجه به فیزیک و قوانین فیزیک ممکن و امکان پذیر است و ما این را ثابت کرده ایم.

 

 

همانطور که خواندید و دیدید، هیچ کدام از این برهان ها کمکی به کرویت زمین نکردند و با مسطح بودن زمین نیز قابل توجیه و توضیح بودند و گاه زمین مسطح بهتر از مدل کروی آنان را توجیه میکرد. اگر برای اولین بار است که درباره زمین تخت میخوانید، احتمالا این مقاله تا به الان اطلاعات مناسبی در رابطه با زمین مسطح به شما داده است و باعث شده تصور بهتری از این مدل داشته باشید.

 

سوالات متفرقه

 

چرا افق دریا ها مانعی برای رادار کشتی ها می باشد؟

این کاملا درست است، زمانی که به عنوان مثال دو کشتی (یکی فرستنده و دیگری گیرنده امواج) در فواصل مشخصی از یکدیگر در دریا یا اقیانوس قرار میگیرند، کشتی a قادر به شناسایی کشتی b نمی باشد. معمولا این اتفاق را به کرویت زمین نسبت میدهند اما حقیقت امر چنین چیزی نیست.

کشتی هایی که از رادار های معمولی استفاده می کنند نمی توانند سایر کشتی هایی را که فراتر از افق هستند را ردیابی کنند. این به این دلیل است که قدرت سیگنال بازگشتی رادار با قدرت چهار برابر نسبت به خروجی رادار کاهش می یابد. امواج فرکانس بالاتر به علت رطوبت هوا (بخارات موجود بر فراز سطح آب)، مستعد بروز پراکندگی و نویز بیشتری هستند. هرچه یک فرستنده و گیرنده بالاتر قرار گرفته باشند، امواج از گرادیان اتمسفری کمتری عبور میکنند (با رطوبت و بخارات کمتری در تماس خواهند بود) و از این رو آنها می توانند فواصل دورتر را ببینند، قبل از اینکه پراکندگی موجب کاهش توان امواج شود. همچنین یک موج راداری با فرکانس بالا نسبت به موج فرکانس پایین سریعتر دچار کاهش و افت میشود. درواقع امواج فرکانس پایین بیشتر از آن چیزی که انحنای زمین در مدل کروی تعیین میکند، پیش میروند.

 

 

علت تشکیل شفق های قطبی چیست؟

باور بر این است که ذرات پر انرژی از سوی خورشید با رسیدن به لایه‌های بالای جو زمین، از طریق برخورد‌های الکترون در این لایه‌ها، مشابه تخلیه گاز در لوله، گاز‌ها را به تابانی وا می‌دارند. این الکترون‌ها همچنین روی میدان مغناطیسی زمین و شرایط انفجار امواج رادیویی مجاور زمین اثر می‌گذارند. درواقع همان توضیحی که در مدل کروی برای شفق قطبی ارائه میشود برای مدل زمین مسطح نیز کاربرد دارد.

 

 

آیا آونگ فوکو اثبات نمیکند که زمین درحال چرخش است؟

پاسخ خیر است. برای آشنایی و شروع، آونگ فوکو چیست؟ آونگ فوکو نام نوعی آونگ نمایشی است که به منظور نشان دادن چرخش زمین بکار می‌رود. این آونگ به خاطر نشان دادن حرکت وضعی زمین مورد توجه قرار گرفت. این آونگ برای اولین بار توسط لئون فوکو در ۱۸۵۱ آزمایش شد. برای اولین بار این آونگ از گنبد مرکزی پانتئون در شهر پاریس آویزان شد و مورد آزمایش قرار گرفت.

اما جالب اینجاست که بدانید مطابق اسنادی که از انجمن نجوم سلطنتی منتشر شده، آونگ فوکو مورد تایید این انجمن نبوده و آن را یک آزمایش “شکست خورده” نام گذاری کرده اند که میتوانید متن کامل اسناد مربوطه را در لینک زیر مطالعه کنید:

https://web.archive.org/web/20190308233451/https://www2.ewu.edu/Documents/CSBSSW/History/Conlin/Conlin_Reception_Foucault_Pendulum.pdf

 

صفحه ۱۸۵

آونگ فوکو گاهی در جهت عقربه ساعت و گاهی برخلاف آن نوسان دارد، گاهی حرکتی نمیکند و گاهی مدت زیادی در حرکت است.

رفتار و حرکت آونگ در واقع بستگی به : 

۱- نیروی اولیه برای حرکت و نوسان دارد! یعنی حرکت و سرعت آن بستگی به نیرویی که به آن وارد میشود دارد 

۲- بستگی به دما و محیط که در آن آونگ به حرکت در می آید دارد، اگر محیط دارای دمای مختلف باشد سرعت حرکت آونگ تغییر میکند و این هیچ ربطی به چرخش زمین ندارد 

 

البته نکته دیگری که در اینجا مطرح میشود این است که آونگ فوکو با توجه به اصل ماخ در فیزیک، میتواند توسط یک جهان درحال چرخش به دور زمین نیز ایجاد شود. درواقع طبق اصل ماخ تفاوتی نمیکند که زمین چرخش داشته باشد یا جهان به دور زمین چرخش کند، در هردو حالت، آونگ فوکو نوسان خواهد کرد و طبق همین اصل نمیتوان با اطمینان درباره چرخش زمین صحبت کرد چرا که چیزی که واضح است، چرخش اجرام آسمانی است و آزمایشات فراوانی در اثبات ثابت بودن زمین وجود دارند بنابراین آونگ فوکو نمیتواند دلیل و برهانی بر کرویت و چرخش زمین باشد.

یکی از شواهدی که باعث میشود تا چرخش اجرام آسمانی و تاثیر آن بر آونگ را قبول کنیم “اثر الیس” می باشد. اثر الیس بار ها در هنگام خورشید گرفتگی مشاهده شده. در هنگام خورشید گرفتگی، آونگ فوکو حرکات و نوسانات عجیبی از خود نشان میدهد که میتوانیم این را شاهدی بر تحت تاثیر قرار گرفتن آونگ توسط اجرام آسمانی قبول کنیم.

 

آیا پیش بینی خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی زمین مسطح را زیر سوال نمی برد؟

ناسا از چرخه یا دوره ساروس استفاده میکند و این را حتی بطور کاملا واضح در لینکی که در انتهای مطلب قرار داده ایم ذکر میکند. دوره یا چرخه ساروس دوره‌ای زمانی است با چرخه‌ای حدود ۱۸ سال و ۱۱ روز و ۸ ساعت که می‌تواند برای پیش‌بینی گرفتگی خورشید و گرفتگی ماه استفاده شود. بعد از گذشت ۱۸ سال از یک کسوف یا خسوف، مکان نقاط گره‌ای مدار ماه به جای قبلی خود برگشته، ماه و خورشید دوباره به حالت قبلی برمی گردند و کسوف یا خسوفی شبیه همان کسوف یا خسوف قبلی (از لحاظ مکان وقوع، زمان وقوع، شکل گرفتگی و اندازه گرفتگی) روی می‌دهد. نکته جالب درباره دوره ساروس این است که مربوط به بابلیان باستان است و آن ها از چرخه ساروس به منظور پیش بینی گرفتگی ها استفاده میکردند. ماجرا وقتی جالبتر میشود که متوجه می شویم بابلیان باستان معتقد به زمین مسطح و گنبد آسمان بودند. در زیر تصویری بازسازی شده از مدل زمین و آسمان بابلیان را میبینید. درواقع مدل ها در این مورد تفاوتی ندارند چرا که میتوان مبنای محاسبات را تغییر داد و باز هم حاصل های درستی را بدست آورد. لینک سایت ناسا برای دوره ساروس:
https://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEsaros/SEsaros.html

 

تصویری از تصور بابلیان از زمین و آسمان.
با فرض این مدل در هزاران سال قبل ، بابلیان گرفتگی هارا پیش بینی میکردند. با این حال حتی در جهان امروز دوره ساروس کاربرد دارد.

 

 

تصاویر بالن ها، ماهواره ها و… از ارتفاعات افق را منحنی نشان میدهد. آیا این کافی نیست تا زمین مسطح نقض شود؟

 

تمامی تصاویر بالن های ارتفاع زیاد(HAB) در ارتفاعات بسیار بالا افق را بصورت منحنی نشان میدهند. اما بگذارید به این سوال پاسخ دهیم که چطور وقتی افق منحنی رویت میشود، همچنان میتوانیم به یک زمین تخت باور داشته باشیم. ما در طول یک تحقیق، تصاویر مختلفی را مورد بررسی قرار دادیم. تصاویری که توسط افراد مختلف (افراد عادی و نه به قصد فریب) تهیه شده بودند. تصاویر توسط لنز هایی تهیه شده بودند که هیچ افکت و تاثیری بر تصویر نداشت درواقع خبری از دوربین های گوپرو و لنز های فیش آی نبود. در ابتدای پرتاب بالن، افق تا چند دقیقه مانند یک خط صاف به نظر میرسید و سپس به تدریج افقی منحنی را شاهد بودیم. همچنین تصاویری که افق را بصورت مصنوعی منحنی نشان میدادند (یعنی با استفاده از لنز های مختص به این کار) اصطلاحا correct یا تصحیح شدند و انحنای مصنوعی از تصویر حذف شد و نتیجه بسیار جالب توجه بود. افق باز هم منحنی دیده میشد. 

حقیقت این است که وقتی بالن یا موشکی آماتور پرتاب میشود، بر فراز اتمسفر و در ارتفاعاتی بین ۴۰ تا ۱۰۰ کیلومتر(خط کارمن)، ما درحال مشاهده منطقه روشن شده توسط خورشید بر فراز زمین تخت هستیم. خورشید در زمین تخت منطقه ای دایره ای شکل را روشن میکند( تصویر زیر ) و وقتی به ارتفاعات بروید (با افزایش ارتفاع ) به تدریج شاهد افزایش منحنی بودن افق میشوید چرا که درحال مشاهده کردن منطقه ای هستید که خورشید ما آن را روشن کرده است. ناظر درحال نگاه کردن به یک دایره روشن است. یک دایره همواره در دو بعد منحنی است. درواقع هنگامی که ناظر منطقه روشن شده توسط نور خورشید را میبیند، انحنای قابل توجهی را مشاهده میکند که ناشی از نور و منطقه روشن است( انحنای افق ) نه انحنای واقعی زمین. اگرچه ناظر درحال مشاهده کل منطقه روشن است، اما به علت فاصله زیاد دیگر قاره ها و کشور ها (یا مناطق مختلف) که با خط افق ادغام شده اند، ناظر نمیتواند آن هارا در ارتفاعات مشاهده کند. البته موضوع دیگر شفاف نبودن اتمسفر زمین است که دید را محدود میکند.

دید ما به این دلیل محدود است اما منطقه روشن قابل مشاهده است و بنابراین ما محدوده روشن منحنی ای را میبینیم چرا که خورشید زمین را بصورت یک دایره بزرگ روشن کرده است و در مدار خود درحال حرکت است. مناطقی که در شب قرار دارند قابل رویت نیستند چرا که نور خورشید به آن مناطق نمیرسد و ما فقط درحال مشاهده مناطق روشن شده توسط نور خورشید هستیم که بصورت یک دایره است بنابراین طبیعی است که افق منحنی باشد. درواقع اگر زمین کروی بود(انحنای رو به پایین زمین بصورت ۳ بعدی) تمام انحنا در عکس ها بصورت یک قوس دایره ای بر آمده دیده میشد. اما انحنا بصورت یک قوس بر آمده دیده نمیشود. زمین در همه عکس های آماتور بیضوی است و “افق” دارای انحنا می باشد نه زمین( نشانه قابل توجهی از زمین تخت). تنها تصاویری که افق را بصورت قوس دایره نشان می دهند، عکس های سازمان فضایی ناسا است اما ناسا یک سازمان غیر قابل اعتماد است (همانطور که این را بارها به اثبات رسانده ایم). درواقع تصاویری که افق را صاف نشان میدهند دارای ارتفاع کافی برای مشاهده کل دایره روشنایی خورشید نیستند.

تصویر برای درک بهتر توضیحات بالا

 

 

 

آیا مشاهده وارونه ماه و صورت های فلکی از دو نیمکره اثبات نمیکند که زمین کرویست؟

خیر اینطور نیست. تصاویر زیر را با دقت مشاهده کنید:

مطابق کرویت زمین، در این دو قاره ماه باید به این شکل رویت شود و دقیقا همینطور می باشد اما چنین مشاهداتی در زمین مسطح نیز قابل توضیح دادن هستند. تصویر زیر را ببینید:

توضیح این پدیده در زمین مسطح

در مدل زمین مسطح، ماه به شکل دیسک می باشد (چرا که در غیر اینصورت نمیتواند در مدل زمین تخت وجود داشته باشد)، از این رو، زمانی که ماه بین دو کشور و قاره در دو جهت مخالف یکدیگر میرسد، اگر دو ناظر از دو سوی مخالف یکدیگر به ماه یا صورت های فلکی نگاه کنند، آن را وارونه نسبت به یکدیگر میبینند و اگر همزمان تصویری از آسمان تهیه کنند، میتوان دو تصویر را با هم مقایسه کرد.

 

همانطور که میبینید، دو نظر A و B دو تصویر مختلف از صورت فلکی اوریون میبینند (تصویر دارای مقیاس درست و دقیق نمی باشد و تنها هدف نشان دادن این مشاهدات بوده).

 

 

آیا چرخش متفاوت آسمان در نیمه شمالی و جنوبی زمین اثبات نمیکند که زمین مسطح است؟

پاسخ خیر است. علت تغییر زاویه شما نسبت به آسمان است. میتوانید همین کار را در خانه با یک آیینه و چند منبع نور و سپس انعکاس نور ها بر روی سقف و چرخاندنشان انجام داده و آزمایش کنید. زمانی که زاویه دید شما تغییر میکند، محور چرخش نیز دچار تغییر میشود.

در مدل زمین مسطح، اگر به سمت شرق یا غرب یا شمال یا جنوب آسمان نگاه کنید، مناظر متفاوتی از چرخش مشاهده خواهید کرد. اگر در جنوب حضور داشته باشید و در زاویه شمال به آسمان نگاه کنید، آسمان در محور شمال خواهد چرخید. همه چیز به زاویه دید شما بستگی دارد.

کلیپ زیر را میتوانید برای درک بهتر مشاهده کنید:

https://www.aparat.com/v/76ZOE

کلیپ بالا در استرالیا تهیه شده با این حال میتوانید جهات گردش مختلفی را در آسمان مشاهده کنید.

 

 

آیا تصاویر تهیه شده از آسمان استوا که دو قطب شمال و جنوب را نیز نشان میدهد، اثباتی برای مدل زمین کروی نمی باشد؟

منظور تصویر زیر می باشد:

 

چطور امکان دارد که چنین پدیده ای در زمین مسطح نیز رخ بدهد؟ در مدل زمین مسطح، به علت وجود گنبد آسمان (که دارای جنس کریستالی می باشد)، با تغییر جهت در زیر این گنبد کریستالی (که مانند یک لنز عمل میکند)، نور ستارگانی که در حرکت هستند دچار تغییر میشود. شما میتوانید در آزمایش زیر این مورد را مشاهده کنید.

 

شبیه سازی با استفاده از یک گنبدی کریستالی!

 

کلیپ زیر را ببینید تا بصورت تصویری و کاملا واضح بتوانید منظور متن بالا را درک کنید:

 

 

درواقع نور ستارگان از طریق یک لنز کریستالی عظیم عبور کرده و به چشمان ما میرسد و همانطور که در کلیپ میبینید، با تغییر زاویه گنبد کریستالی (که میتوانیم حرکت ناظر را بر روی زمین در نظر بگیریم)، شکل ستارگان دچار تغییر میشود و علت متفاوت دیده شدن آسمان در تصاویر رد ستارگان همین موضوع می باشد. همانطور که دیدید، نتایج آزمایش با آنچه در طبیعت رخ میدهد کاملا همخوانی دارد.

 

چرا درباره شکل زمین دروغ میگویند؟

چند پاسخ کوتاه و مختصر میتوان داد

💠۱- انکار خدا و ادیان:
امروزه در جهان فرقه های مختلف و درواقع نوعی طرز فکر به نام آتئیست و یا خداناباوران شکل گرفته اند که مخالف خدا و ادیان الهی هستند و اکثرا ادعا آنان قوانین حاکم بر کیهان و تصادفی به وجود آمدن است. این داستانی خرافی و تخیلی در علم است که حتی شواهدی ابتدایی برای اثبات آن وجود ندارد اما چون دولت ها و سازمان های به ظاهر معتبر و معروف این مطالب را منتشر میکنند مورد قبول همگان شده است. امروزه بیگ بنگ تئوری مورد قبول برای آغاز جهان است اما بیگ بنگ شروع بی خدایی است. درواقع بیگ بنگ آغاز جهانی است که از تفکر کابالایی سرچشمه گرفته که به آن “زیمزم” می گویند. اما ادیان الهی و کتب مقدس سال ها پیش به حقیقت گیتی که مسطح بودن زمین است اشاره کرده اند و چون ادیان حقیقت را بیان میکنند آن ها نخواهند گذاشت مردم به حقیقت ادیان پی ببرند و همین موضوع است که به ایجاد تفکر آتئیست کمک زیادی میکند.
♦️♦️♦️♦️
💠 ۲- بودجه های کلان:
امروزه سازمان های فضایی در سراسر جهان روزانه میلیارد ها دلار بودجه از دولت هایشان میگیرند و سر آخر چه تحویل ما میدهند؟ تصاویر گرافیکی و ماموریت های فضایی ای که ار صحت آنها بی خبریم. فرستادن چند موشک سوخت جامد که در آسمان میسوزند و یا استفاده از هولوگرام هفت بعدی برای نشان دادن دنیای مجازی در دنیای حقیقی هزینه کمی دارد یا استفاده از ربات های به ظاهر مریخی در جزایر دور افتاده و خالی از سکنه(این مطلب را بخوانید) .آن ها به بهانه ماموریت های فضایی و تلاش برای پیشرفت بشریت بودجه های زیادی میگیرند به عنوان مثال برای سفر به ماه، سازمان ناسا سی میلیارد دلار بودجه گرفت!! و با فیلم برداری در یک استادیو در هالییود و سفینه ای مقوایی و کاغذی که با آلومینیوم پوشانده شده بود ماموریت های آپولو را خلق کردند.
♦️♦️♦️♦️
💠 ۳- انرژی نامحدود:
در دنیای امروز ما برای هرچیزی باید پول پرداخت کنید. یکی از این موارد برق است. وسایل برقی و سیستم های برق رسانی بر اساس انرژی و برق محدود تنظیم شده اند و مردم در سراسر جهان باید برای داشتن برق پول پرداخت کنند اما نیکولا تسلا سال ها قبل به حقیقت وجود گنبد آسمان پی برده بود و اعتقاد داشت انرژی الکتریکی در همه جا وجود دارد و هرگز تمام نمیشود. تسلا برج واردنکلیف را ساخت و توانست انرژی الکتریکی را بدون سیم انتقال دهد و البته انرژی الکتریکی ای که تسلا به آن دست پیدا کرده بود برای انسان بی ضرر بود و البته کاملا رایگان بود و اگر این پروژه تسلا عملی میشد دیگری دولت ها و سازمان های در پشت پرده سود نمیکردند برای همین موضوع پروژه انرژی رایگان تسلا کاملا باطل شد و از بین رفت تا با روی کار آمدن انرژی محدود بتوانند سود کنند.
♦️♦️♦️♦️
💠 ۴- کنترل ذهن مردم:
یکی از دلایل دیگری که برای این بیان میشود که چرا درباره شکل زمین دروغ میگویند موضوع تکامل دروغ هاست.
آن ها از چند قرن پیش یک مسیر تکاملی از دروغ ایجاد کردند که به تدریج رشد کرد. کرویت زمین یکی از دروغ های گفته شده می باشد. پایه و اساس تمدن و علم امروزی بر دروغ است. دانشمندانی که در اختیار دولت ها هستند و پول میگیرند تا مطالبی را عنوان کنند و به اثبات فرضی برسانند به عنوان مثال در کتاب نیروی بی کران از آنتونی رابینز، او بیان میکند که دانشمندان علم زیست شناسی ای که او با آن ها گفتگو کرده اعلام کرده اند که پول گرفته اند تا دروغ هایی را به عنوان حقیقت بیان کنند.
هر مطلبی که در عنوان آن نام دانشمندی ذکر شده است را باور نکنید. آن ها از کودکی به شما یاد میدهند یک پدیده فقط به این دلیل اتفاق می افتد و چون شما از کودکی با این تفکر بزرگ شده اید و به مدرسه و دانشگاه رفته اید خود به خود این دروغ برای شما تبدیل به حقیقت میشود و آن را باور میکنید و این کنترل ذهن است.

البته تمامی دانشمندان با یکدیگر در همدست نمی باشند و این یک تفکر اشتباه است. بیشتر دانشمندانی که امروزه تحقیقات و پژوهش های بسیاری انجام میدهند، همانند همگی ما دوران مدرسه و دانشگاه را گذرانده اند و از قبل به کرویت زمین و چرخش آن به دور زمین باور دارند و در این مورد برایشان هیچ سوالی ایجاد نمیشود چرا که این موضوع را یک موضوع حل شده میدانند و علت مخالفت یا بی توجهی آنان نسبت به این مسائل همین است. بیشتر کشور هایی که سازمان فضایی چندان فعالی ندارند (مانند ایران) ممکن است که از حقیقت امر بی خبر باشند و درباره مسطح بودن زمین چیزی ندانند چرا که قوانین همان قوانین است و میتوانند ماهواره و کاوشگر پرتاب کنند اما اطلاع یافتن از شکل زمین حتی اگر تصاویری از فضا تهیه کنند، برایشان غیر ممکن است چرا که همانطور که پیش تر اشاره کردیم افق از ارتفاعات منحنی به نظر میرسد و البته اثبات مسطح بودن زمین نیازی به ارسال ماهواره یا کاوشگر ندارد و باید پروژه هایی در سطح زمین انجام شود تا بتواند پیشرفتی در این مسیر داشته باشد.

 

امیدوارم بطور خلاصه توانسته باشیم به تمامی سوالات احتمالی و رایج زمین مسطح پاسخی قانع کننده داده باشیم. با تشکر از همراهی شما عزیزان.

 

 

 

 

Share this post

103 comments

اضافه کنید
 1. دیانا ۱۱ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۵:۵۴ پاسخ دادن

  سلام. مقاله خوبی بود. ولی تقریبا همه مواردی که اینجا توضیح داده شده تو مقاله های قبلی خونده بودم و میدونستم ولی اینجا بهتر متوجه شدم. مثل مرور و یاداوری بهتر بود برام.
  تنها چیزی که درست متوجه نشده بودم ، آسمانهای متفاوت از نقاط مختلف زمین بود که الان اونم درست فهمیدم.
  بیشتر دوست داریم مطالب جدید ارائه بدید درباره چیزایی که هنوز کشف نشده و دیده نشده.
  به هر حال تشکر از زحماتتون.

 2. بی نام ۱۱ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۶:۳۹ پاسخ دادن

  اگر راست میگویید جواب این سوال را بدهید: زمین که بینهایت نیست، اگر تخت باشد و در اقیانوس سفر کنیم، بالاخره به لبه انتهایی آن میرسیم، در آن لبه چه اتفاقی می افتد ؟
  پیروان این نظریه مضحک به فضا نمی توانند سفر کنند که احمقانه بودن ایده شان ثابت بشود، حداقل به اقیانوس که میتوانید سفر کنید و از لبه انتهایی زمین عکس بگیرید تا انقدر در جهل نمانید.

  • flatearther ۱۱ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۷:۲۰ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   متاسفانه شما در جهل دست و پا میزنید چرا که کوچکترین دقتی به متن این مقاله نکردید. در مقاله پاسخ به این سوال موجود است پس بهتر است بجای متهم کردن دیگران به جهل، دقت بیشتری به خرج دهید.
   موفق باشید

  • هادی ۱۲ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۳:۰۴ پاسخ دادن

   یک آدم باشعور، وقتی بخواد جلوی یک چیزی حرفی برای گفتن داشته باشه، اول باید اونو درست بشناسه! شما مقاله رو بخون! بقیه مطالبو هم تحقیق کن و بعد بیا به بقیه مسائل بپرداز!

   سوالای من از شما:
   ۱- زمین تخت گرایان نگفتن زمین لبه داره، بنابراین شما این حرفو با توجه به چه چیزی میزنین؟!
   ۲- آیا شما در مدل کرویت خودتون رفتین مرکز قطب جنوب که زمین تخت گرایان هم بتونن در مدل خودشون به اونطرف کوه‌هایی که زمینو احاطه کردن برن که معلوم هم نیس چندین کیلومتری بعدش وجود داشهت باشه؟! هیچ فکر کردین که اصلا کلیت این رفتن باید چطور و به چه صورتی انجام بشه؟! فیلم دزدان دریایی کارئیبو زیاد دیدین عایا؟! البته گمونم گیم آو ترونزم زیاد دیده باشین!
   ۳- دلایل دیگه‌ای که زمین تخت گرایان میارنو مورد بررسی قرار دادین؟! یا فقط دوست دارین اونارو نشنیده بگیرین و به مغلطه‌هاتون ادامه بدین؟! همونطور که اصلا همین مقالرو نخوندین و باز میگین لبه!
   ۴- اصلا یه چیزی! به من بگین چرا ناسا به ماه برنمیگرده؟! نکنه بنزینش تموم شده؟! البته کاری به فیک کاریاشم ندارما!
   ۵- به من بگین انتهای این جهان کیهانی کجاس؟! یا اگه انتهاش فلان جاست، بعد از اون کجاست؟! خو مگه نمیگین زمین بالاخره باید یه جا تموم شه! پس این کجا باید تموم شه؟! یا اصلا بهتره درمورد چیزی که در حال حاظر فرای علم ماس حرف نزنیم و چیزای ساده‌ای که هنوز تو درکشون موندیمو بررسی کنیم؟! انگار یه بچه ندونه دو + دو میشه چهار بعد بگه رادیکال ۴ رو بگو چن میشه!
   ۶- به من بگین آیا از پیمان آنتراکتیکا چیزی حالیتونه؟! یا اصن اولین باره که میشنوین؟!!
   ۷- عاقا یه سوال کروی چرخنده!!!!! به من بگین وقتی یه هواپیما از انتهایی‌ترین خشکی روی زمین پرواز میکنه و میره به سمت قطب شمال، موقع رد شدن از قطب شمال به کجا میرسه با توجه به چرخش زمین؟! آیا هواپیما هم همراه زمین روتیت میشه؟! مگه داریم؟! مگه میشه؟! آزمایشی دارین که نشونش بده؟! فلسفه نمیخواما چون منم میتونم با فلسفه زمینو مکعبیش کنم! اینم نمیخوام که مثال مگس تو ماشینو بگین یا مثال انداختن یه چیز تو قطار و افتادنش ب همون نقطه رو بگین! بهتر نیس مثال بالای قطارو بگیم؟! یه شخص بالای قطار بپره چی میشه؟! همراه قطار میره جلو؟!

   پ.ن:
   – طبیعتا جواب مغلطه رو باید اینجوری داد دیگه!
   – خدا به دادمون برسه الآن میاد یه تیکه از حرفو برمیداره یه سری مغاطل دیگرو استارت میزنه! (مغاطل جمعه مغلطس که از خودم دراوردم ولی شاید معلم ادبیاتتون میگف باور میکردین! گرچه الآنم شاید اگه لو نمیدادم کرده بودین!)

  • flatearther ۱۳ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۴:۱۵ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   ۱- این یک ادعا نیست بلکه یک واقعیت است و میتوان آن را اثبات کرد.
   ۲- این نیز مطلب خنده داری نمی باشد و دارای شواهدی است که این واقعیت را ساپورت میکنند. میتوانید مطالبی را در ارتباط با دروغ سازمان های فضایی در لینک زیر مطالعه کنید:
   http://flatearthfarsi.com/?p=550

   موفق باشید

   • elias ۲۵ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۹:۱۰ پاسخ دادن

    اگر زمین تخت باشه مثل یک سکه یا فرش ما در یک سمت هستیم اون سمت زمین چی هست و فاصله خورشید تا زمین چقدره که در گردشش فقط قسمتی از زمینو روشن میکنه و اندازه خورشید دقیقا چقدر میشه اگر همه حرفهای شما منو یاد سفسطه و مقلطه سقراط انراخت که به یه کسی شب تا صبح اونو به باور رسوند که توی ظرف اب نیست و اخر اب و به صورتش پاشید

  • Amir ۱۶ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۲۱:۴۹ پاسخ دادن

   آفرین آقا پدرام، واقعاً خوب گفتی. مخصوصاً اولی رو.
   نقشه‌ای که بهش میگن نقشه زمین تخت در واقع چیزی نیست جز یک نگاشت آزیموتال از کره جغرافیایی به مرکزیت قطب شمال 🙂 🙂
   از جایی که زمین تخت گراها هنوز نتونستن روشی رو بیابن که با کمک اون نقشه قاره‌ها رو از یک نمونه کروی به یک نمونه مسطح طوری منتقل کنن که فاصله بین هیچ دو نقطه‌ای در طی این فرآیند دستخوش تغییر نشه به همین خاطر میان مغلطه میکنن و میگن هنوز نقشه دقیقی از قاره‌های زمین موجود نیست! در حالی که موجود هست و اون همون کره جغرافیایی و نمونه دقیق‌ترش گوگل ارثه. از اونجا که تمام مسافرت‌های زمینی، دریایی و هوایی بر اساس نقشه‌های کروی شکل مثل کره‌های جغرافیایی و گوگل ارث انجام میشه و مسافت‌هایی که توسط این نقشه‌ها پیش بینی میشه منطبقن با واقعیت زمین، پس اینها نقشه‌های واقعی زمین هستن. در نتیجه زمین نمیتونه مسطح باشه بلکه باید کروی باشه چرا که اساساً پهن کردن سطح یک کره بر روی یک سطح تخت غیر ممکنه. به همین خاطر یک زمین تخت گرا نمیتونه جواب درستی به این دو سؤال بده طوری که جواب‌ها با همدیگه ناسازگار نباشن:
   ۱- فاصله قطب شمال تا استوا چقدره؟
   ۲- طول خط استوا یا حتی کسری از استوا که محدود به دو نصف‌النهار معینه، چقدره؟
   حال با این اوصاف معلوم نیست وقتی نمیدونن زمین تخت چه نقشه‌ای داره و فواصل بین مکان‌های واقع در نیمه جنوبی زمینو با ۲۰۰ درصد خطا (نسبت به واقعیت زمین) پیش بینی میکنن، پس چطور با اطمینان مدعین زمینو یه سری خشکی یخ زده احاطه کرده!! باید بهشون گفت تا وقتی نقشه دقیقی از زمین تخت ارائه نکردید نیاید محکم ادعا کنید که زمین مسطحه.

 3. سعید محمدخانی ۱۳ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۱:۴۰ پاسخ دادن

  درودبرشما و سپاس بابت مطالب خوبتون،
  مدیر محترم بنده یک راه ارتباط خصوصی با شما احتیاج دارم میشه خواهش کنم لینک یا ایمیلی یا شماره تلفن برام ارسال کنید خواهش میکنم ،داستان حیاتیه و نمیتونم در فضای عمومی مطرح کنم،من دنبال یه رهکارم و حاضر بابت رسیدن به جواب هر هزینه ای اعم از مالی یا حتی جانی برای رسیدن به جوابم بپردازم تمام سایتتون و کانالتون رو زیر رو کردم ولی اون جواب رو پیدا نکردم ولی فکر میکنم شما این مطلب رو بدونید ،ممنون میشم که یه راه ارتباط خصوصی در اختیارم بزارید.شماره تماسم هم این شماره است.***********سعید محمدخانی

  • flatearther ۱۳ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۱۰:۰۶ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   داستان کودک ۵ ساله ای است که کتاب فیزیک دبیرستان را دست گرفته و بر روی آن نقاشی میکند و میخندد بدون اینکه درکی از اعداد و ارقام و مفهوم های فیزیکی درون آن داشته باشد. بخندید و شاد باشید.
   موفق باشید

 4. hamidreza ۱۳ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۱۰:۱۵ پاسخ دادن

  سلام من الان چند وقت که با خوندن مطالب مفید تون به زمین تخت ایمان آوردم ولی وقتی دربارش به بقیه حتی خانواده میگم منو بد جوری مسخره میکنن و مجبور شدم اینو مثل راز نگه دارم امیدوارم روزی حقیقت برای همه فاش شه

 5. hamidreza ۱۳ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۱۰:۲۵ پاسخ دادن

  سلام من کاملا به زمین تخت اعتقاد دارم و فقط یک سوال دارم چگونه شهاب سنگ ها از گند آسمانی عبور میکنند بدون اینکه گند آسیبی ببیند بازم میگم من به زمین تخت اعتقاد دارم ولی فقط خواستم پاسخ این سوالم را ببینم

 6. 27/ 4 ۱۳ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۲:۴۰ پاسخ دادن

  هر کاری دارین بکنین فقط زمین رو چرک نکنین:(:)))) این آقا و هر کسی دیگه ای که داره برای این پروژه زمین تخت تلاش میکنه و میخواد ثابتش کنه، فقط و فقط داره خودش و خانوادش رو گول میزنه که بگه آره دارم یه کاری انجام میدم یعنی!!

 7. سهیل ۱۷ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۹:۱۴ پاسخ دادن

  الان داره کم کم سفر های توریستی به فضا هم راه می افته و همه می تونن سیاره کروی ما را مشاهده کنن شما هنوز تو فکری زمین تخته؟؟…..به لطف خداوند به زودی همچین تفکر انحرافی که معلوم نیست چه اهداف شیطانی پشتشه جمع خواهد شد

  • flatearther ۱۷ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۱۰:۲۳ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   حرف شما یک مغلطه است. هنوز چنین سفر هایی رخ نداده است و شما از سفری که هنوز انجام نشده و رخ نداده درحال نتیجه گیری ای هستید که به نفع شماست. درضمن این نکته را نباید فراموش کنید که با توجه به اطلاعاتی که در این مقاله موجود است و حتی قبلا نیز درباره آن توضیح داده ایم، حتی سفر به فضا و مشاهده زمین از فضاپیما، اثباتی برای کرویت زمین نخواهد بود. بر فرض که چنین سفر هایی در آینده انجام شوند، مسافران تنها به جایی که اصطلاحا “لبه فضا” شناخته میشود میروند یا در نهایت در اطراف خط کارمن پرواز میکنند و زمین را از این فاصله مشاهده میکنند و این مشاهدات توسط زمین مسطح نیز ساپورت میشود.
   اگر قرار بود مسافران زمینی را به مدار ماه بفرستند و مردم از مدار ماه تصاویر آنلاین خودشان را بر روی اینستاگرام بارگذاری کنند، قضیه کاملا متفاوت بود اما این سفر ها نهایتا در ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتری از زمین انجام خواهند شد نه بیشتر.
   موفق باشید

  • مصطفی ۱۷ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۱۱:۱۳ پاسخ دادن

   https://www.google.com/amp/s/www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5368573/amp/How-Elon-Musk-pulled-incredible-Starman-livestream.html

   آره قراره فرشتگاه نجات ناسا مارو با این ماشین به سفرهای توریستی ببرند اونجا هم کلی دیدنی است از لوکیشن ساخت فیلم فرود بروی ماه گرفته تا ماهواره های اسباب بازی و ایستگاه فضایی پلاستیکی بین المللی.

 8. پدرام ۱۷ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۵:۵۰ پاسخ دادن

  آقا تکلیف کدر و کتیف نشدن گنبد آسمان چی شد؟لطفا جریانات باد و آب موجود در هوا را بعنوان پاسخ ارايه نکنید که مثال نقض دارد .ضمنا در این مطلب چرا میگویید که نمایش نقشه درست زمین تخت ممکن نیست؟

  • Amir ۱۷ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۷:۱۴ پاسخ دادن

   آقا پدرام
   یه نگاهی به جوابی که پیشتر براتون فرستادم بکنید.
   در ضمن اساساً گنبدی وجود نداره که بخواد کثیف بشه و حتی لزومی هم برای وجود چنین چیزی در مدل زمین تخت نیست. اینو خود مدیر سایت هم بهش معترفه.

   • پدرام ۱۸ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۱۰:۳۶ پاسخ دادن

    امیرخان سلام
    اگر گنبد آسمان وجود نداره پس آیات قرآن رو قبول ندارید؟ ضمنا نقشه دقیق و با ذکر اندازه زمین ّتخت چرا وجود نداره؟ طبق گفته همین مطلب بالا

 9. مصطفی ۱۸ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۷:۵۰ پاسخ دادن

  https://m.imgur.com/gallery/EuxZ7xV

  دوستان و عزیزان که تلاش میکنید به سفر زیارتی سیاحتی مریخ دعوت بشید این عکس هایی که از مریخ نشون میدن همگی تقلبی و فتوشاپی هستند.
  یک موردش که لو رفته در جزیره دوون کانادا گرفته شده یا مورده دیگه ای که در صحرای مصر بوده.
  در این عکس رنگو قهوه ای و حالت خاکی کردند که فکر کنیم مریخ این رنگیه ولی افراد حرفه ای فتوشاپ گر میتونن اینارو تشخیص بدن.

 10. Amir ۱۸ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۹:۵۷ پاسخ دادن

  قابل توجه دوستان محققی که میخواهند در مورد شکل واقعی زمین تحقیق کنند:
  میتوانید به وبسایت ************* مراجعه کنید و از اطلاعات آن و منابع متعددی که ارائه داده استفاده کنید.

 11. مصطفی ۱۸ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۳:۰۴ پاسخ دادن

  ***********************************************

  مجموعه ای از دلایل تخت بودن زمین با استفاده از عکس های علمی که با عقل جور در میاد در این سایت است. اینقدر ساده و راحت توضیح داده که بچه ۴ ساله اگر بخواد بفهمه قطعا خواهد فهمید.
  نه مثل ناسا که اعداد عجیب غریب بده با عکس های فتوشاپی و بی سرو ته.

 12. مصطفی ۱۸ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۳:۱۰ پاسخ دادن

  بل کام Bellcom یکی از افراد ناسا چند سال پیش اعتراف جالبی کرد میگفت هرچی گفتیم دروغ بوده.جالب میگه ما فقط دروغ درباره چند مورد نگفتیم بلکه دروغ درباره همه چی گفتیم این یعنی بزرگ ترین کلاه برداری تاریخ. سرچ کنید مصاحبش میاد.
  به عکس چهارم در لینک بالا توجه کنید به قرار گرفتن گاز در کپسول اشاره میکند که چطور امکان داره یک فضانورد مجبوره کپسول اکسیژن برای نگهداری اکسیژن داشته باشد ولی زمین بدون هیچ محفظه ای قادر به نگهداری تمامی گاز درون و بیرون اتمسفر خودش است؟!

 13. مصطفی ۱۸ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۳:۲۰ پاسخ دادن

  NASA insider..it is not they we lied about certain things..we lied about everything!

  https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DCSbznWiJdcY&ved=2ahUKEwi319e5iL7hAhWFm-AKHYLCB4o4FBCjtAEwBnoECAEQDw&usg=AOvVaw3iFrulkAqtSjJ6FuaawE9j

  بوش پدرو مثلا بردن بهش دستاوردهای ناسارو نشون بدن از روی عمد یا تصادفی معلوم میشه ناسا از جلوه های ویژه سینمایی استفاده میکنه.

  • مصطفی ۱۹ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۹:۴۵ پاسخ دادن

   ابان بن تغلب می‌گويد: از امام صادق(ع) پرسيدم: زمين بر چه چیزی استوار است؟ امام(ع) فرمود: بر ماهى، گفتم: ماهى بر چه چیزی استوار است؟ فرمود: بر آب، پرسيدم آب بر چه چیز؟ فرمود: بر صخره (سنگ سخت) پرسيدم: صخره بر چه چیز؟ فرمود بر شاخ گاوى راهوار، گفتم گاو بر چه استوار است؟ فرمود: بر خاك نمناک، گفتم: خاك نمناک بر چه چیز؟ فرمود: هيهات، كه در اين‌جا دانش دانشمندان گم گشته است.‏

   هرکسی میتونه مصاحبه کنه ، اینکه یه نفر یه جا یه چیزی بگه که قابل استناد نیست حتی زمین تخت قبول داشته باشه پس عقل ما چی میشه؟
   بشخصه با افرادی که فکر نمیکنن مشکل دارم هرکس که چشم آبی و خوشگل باشه حرفش براشون سند میشه.

 14. مصطفی ۱۹ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۴:۲۵ پاسخ دادن

  https://youtu.be/yBRUye7-ml0

  در این کلیپ به وضوح و با مدارک و شواهد تایید شده نشون میده تمام فضانوردی های ناسا در کجا ساخته میشه و اسم لوکیشن ساخت مسخره بازی هاشون میک هود Michoud یا میشاد است.
  با استفاده از پرده های سبز و جلوه های ویژه فوق حرفه ای که تکنولوژیش تنها در دست هالیووده فیلم های فضاییه شاد و سرگرم کننده ای برامون میسازن. اینها همون جادوگران بنی اسرائیلی و شیاطین انسی و جنین که در قرآن اشاره شده.

 15. مصطفی ۱۹ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۵:۰۵ پاسخ دادن

  شاید برای عده ای سوال باشه که قطعا به حقه چرا هالیوود اینقدر شیطانیه و با چه هدفی با ناسا همکاری میکنه؟
  خب برای شناخت یک مجموعه باید به آثارش مراجعه کنیم تا ذات واقعیه ایش رو بتوان شناخت.
  ناسا صرفا ک مجموعه دزد که برای پول فیلم میسازه نیست بلکه اهداف آخرالزمانی و شیطانی دنبال میکنه.
  برای همین از دوستان میخوام که فیلم گلس Glass حتما ببینید ولی قبلش براتون فیلمو نقد کنم که وقتی دیدید به بعضی نکات پنهان فیلم پی ببرید.
  در اینکه هالیوود جلوه های ویژه قدرتمندی داره و فیلم های خوبی هم میسازه شکی نیست اما داشتن تکنولوژی به معنیه حق بودن نیست.
  در فیلم گلس که محور سه شخصیت باسم دیوید ، گلس و هیولا میچرخه اشاره به سه گانه یا ترینیتی یا پدر ، پسر روح القدس است که مثلا فیلمی باسم خوب ، بد زشت هم بر اساس همین ترینیتی ساخته شده. خب در قرآن میدونیم که شرکه که برای خدا فرزند قرار دهیم.
  شخصیت خوب فیلم که ناجیه دیوید نام داره که همان داود بنی اسراییل است که اونا منجی خودشون میدونن و اسم پسرش جوزف یا یوسف است که دوباره از پیامبران بنی اسراییلیه. یکی از از قدرت های این شخص قدرت قضاوت و تشخیصه ذات انسان هاست که از ویژگی های حضرت داود بوده.
  این شخص به آب که نماد پاکی و برای غسل استفاده میشود حساس است و جالبه شخصیت مثبت فیلم با آب که نماده پاکیه مشکل داره.
  شخصیت شرور فیلم هیولاست.
  این هیولا در متون یهود اشاره شده که در واقع همان دجاله. موجودی دورگه انس و جن یا در فیلم میگه انس و حیوان که بدنی عضله ای با رگ های سبز داره. دجال در هالیوود به اشکال مختلف بما نشون دادن مثلا در فیلم Being there شخصی عجیب و مرموز که باغبون بود و در آخر بروی آب راه میرفت اشاره شده و نکته دجال ارتباطش با رسانه و اینترنت است.در این فیلم بازیگر نقش اول از صبح تا شب پای تلویزیون بود.
  در فیلم گلس، هیولا و منجی از طریق اینترنت به دنیا معرفی شدند.
  هیولا در این فیلم میگه که The Beast است و این موجود شیطانی خودشو فرزند حرام زاده ی ابلیس رجیم میدونه.
  مثلا بروی سینه یا شکمش سوختگی است که بهش نشانه ی دجال میگن Sign of the beast.
  سوال اینکه آیا در فیلم های دیگه هالیوودی با این جزییات به دجال اشاره شده؟
  بله مثلا در فیلم های ایکس من که همگی جن هستند شخصیت وولورین یا گرگینه همان دجال است که ویژگی های دجالو داره.
  در فیلم والهالا رایزینگ به تک چشم اشاره میشه که نکتش شروع قیام دجال از بریتانیای پروتستان به سمت اورشلیم جدید یعنی آمریکا است.
  مثلا در فیلم وسترن که شاید فکر کنیم ربطی نداره مثل فیلم ترو گریت شخصیت اول تک چشمه و منجی معرفی میشه.
  یا در فیلم وسترن آنفورگیون Unforgiven با بازی کلینت ایستوود در آخر فیلم سایه ای بروی چشمش میفته و جایگاهه خودشو جهنم میدونه.در واقع نابخشوده اشاره به ابلیس رجیم است که رانده شده و تا روز قیامت نفرین خواهد شد.
  شخصیت هیولا فیلم گلس دارای چندین شخصیت است که کاملا جن زدگیو نشون میده و این شخص دیگه از قوه عقل و درک بهره ای نداره و به طور کامل تحت کنترل جنیان است ک جالب تر اینکه میگه ما دنباله نوریم یعنی جنیان و شیاطین و دجال نور هستند نه خدا و سربازانش.
  شخصیت سوم که خوده شیشه است همان سیستم صهیونیه که لباس بنفشی هم پوشیده که همگی نماد گرا هستند که نشان طبقه ثروتمند و الیگارشیه یهوده و جالبه کتاب های کمیک بوکیو این شخص مینویسه. معنیش اینه که صهیونیزم دنبال ساخت آخرالزمان دروغین برای اومدن مسیح دجال است.

   • مصطفی ۲۰ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۶:۱۰ پاسخ دادن

    حقیقت درکش سخته بستگی داره به چی حق گفته بشه چون الان آمریکا حمله میکنه به کشورای دیگه یا به عربستان کمک تسلیحاتی میده خیلیا تو همین ایران عاشق و دلباختشن و میگن حق با آمریکاست.
    شعرای معروف مثل حافظ، مولوی، سعدی و فردوسی به حق بودن امام علی اشاره کردند ولی عده ای هم هستند که میگن قرآن میخوایم چکار شاعرهای معروف هم مثل این افراد گفتن خوب باشید در صورتیکه خوبی و انسانیت رو این اشخاص از قرآن و اهل بیت گرفتند.
    متاسفانه در فیلم های هالیوودی حق رو پایمال میکنند و دزدان و حرام زادگان و جنیان رو حق معرفی میکنند و اینقدر زیبا نشون میدن و رنگ و لعاب میدن که دیگه تماشاچی رو هیپنوتیزم میکنند.
    این سیستم ایلومیناتی که ناسا هم کنترل میکنه از طریق کنترل ذهن یا Mk-ultra ذهن های مارو هدایت میکنه البته نه بسوی حق بلکه شیطان رجیم خودشونم در فیلم Get out به این کنترل ذهن اشاره میکنند. یا امینم در موسیقی Real slim shady به کلون سازی و کنترل ذهن خودش اشاره داره و خودشون عروسک های خیمه شب بازیه سیستم ماسونی میدونن یا مایکل جکسون در موسیقی Leave me alone اشاره به کنترل ذهنش داره.
    مثلا فلسفه ی هل بوی یا پسر جهنمی چیه؟
    یعنی ابلیس رجیم و دجال ناجی ما میشوند؟
    چون هالیوود فیلم خوشگل میسازه حقه؟
    خب همینا فیلم های فضایی و ناسایی برای ما میسازن پس چطور کسی که بز پرسته بما میتونه واقعیتو بگه؟
    وقتش نشده ما انسان ها بیدار بشیم و اینقدر سرکار نریم؟

 16. مصطفی ۲۲ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۴:۳۴ پاسخ دادن

  https://m.youtube.com/watch?v=oOa1Zv7nvbc

  دوستان زمین تخت گرا احتمالا کلیپ های این شکلی زیاد دیدند.
  بدون هیچ پیش قضاوتی و تحلیل و مخالفت یا موافقت این کلیپ بخصوص دقیقه فکر کنم ۱۴:۳۰ ببینید به شکل عجیبی بند بازی لو میره. اصلا چیزی باسم ایستگاه بین المللی فضایی وجود خارجی نداره صرفا یک بازی کثیف و شیطانی از سوی صهیونیزم جهانی برای رسیدن به اهداف پلیدشون است.

  • مصطفی ۲۲ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۲:۰۹ پاسخ دادن

   تو این کلیپ به نکته ی جالب دیگه ای اشاره میکنه درباره تاخیر در رسیدن صدای فضانوردان به زمین. در یک جایی خوب نقششون اجرا میکنن البته دوسه تا سوتی با چهرشون میدن ولی در یک جای دیگه واقعا خیلی احمق میشن و همزمان یک نفر از فضا گیتار میزنه عده ای احمق تر هم از روی زمین باهاش همخوانی میکنن. اینو دیگه کجای دلمون بزاریم دوستان استیون هاوکینگ پرست چه توضیحی برای این تاخیر صدا دارید؟

 17. مصطفی ۲۲ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۵:۲۷ پاسخ دادن

  کلیپ بسیار جالبیه دقیقه ی ۱۴:۴۵ عجیبه اینقدر بچه گانه ناسا کلاه برداری میکنه.
  این بند بازیا دهن خیلیارو میبنده دیگه حرفی برای گفتن نمیزاره، اگر این کلیپو دیدید و دوباره بیاید حرفهای این شیاطین بما بگید که مثلا ما باور کنیم زمین تخت نیست معلومه مشکل حاد روحی روانی دارید یا اینکه مشکل دیده شدن دارید و صرفا میخواید مخالفت کنید.
  واقعا این کلیپ حجت بر همه تمام میکنه مگر اینکه خیلی کور دل و ترسو باشیم و حقیقت رو نبینیم.

 18. مصطفی ۲۲ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۲۲:۲۱ پاسخ دادن

  دوستان وعزیزان اگر هنوز باور ندارید ناسا و کل سیستم آمریکا توسط دجال کنترل میشود پس خواهشا برای بیدار شدن از خواب فیلم وکیل مدافع شیطان Devil advocate با بازیگری کیانو ریورز و آلپاچینو حتما ببینید.
  این فیلم خوده اصل آمریکاست و کسانی هم که این فیلمارو میسازن شوخی ندارن که صرفا بخوان برای سرگرمی فیلم ساخته بشه نه اهداف شوم و آخرالزمانی پشت ساخت این فیلم ها است.
  بعضی مطالب نمیشه گفت چون درباره جن گیری و رمالیه و آمادگی ذهنی وجود نداره ولی خلاصه برداشتمو از این فیلم میگم و اگر تونستید این فیلمو البته سانسور شده ببینید چون نمیخوام تبلیغ گر افرادی باشم که خودم باهاشون مخالف صددرصدم اما چون بعضیا میان و فلسفه بافی میکنن و هیچ اطلاعی از هیچیه دنیا ندارن باید این مطالب گفته بشه و ذهن های تعطیل رو بیدار کرد.
  نقش اول فیلم خوده پسره شیطان باسم کیانو ریورز که در متون یهود یا صهیون به اسب تک شاخ یا شاخ کوچک معروف است و دست راست شیطان رجیم که سایت های غیر اخلاقی میچرخونه مستقیم همین جن لعنت شده است.
  نفر دوم از فرزندان ابلیس لعین رجیم که ان شاالله در روز قیامت بدست امام زمان سرش بریده خواهد شد دختر قرمز پوش یا Lady in red یا اسکارلت وومن است که این زن به فاحشه بابل معروفه و جالبه در این فیلم اشاره میکند که نیویورک همان بابل جدید است.شهری سراسر گناه آلود که توسط الیگارشی سرمایه دار یهود کنترل میشود.
  در این فیلم پسر ابلیس رجیم از طریق یک زن که کلیسایی هم است متولد میشه یعنی مسیحیت صهیون پشت این فساد عظیم هستند.
  مورد مهم که نکته ی حرف های من است اشاره به رابطه نامشروع تک شاخ و زن قرمز پوش برای بدنیا آمدن Antichrist که مثلا پسر ابلیس نفرین شده با این موضوع مخالفت میکند. خیلی نکته مهمیه اولا دجال رو نوه خوده ابلیس رجیم نشون میده دوم اینکه از رابطه انس دورگه با جن شکل میگیره. کیانور ریورز کاملا اشاره به کلمه The antichrist میکند و دیگه حرفی برای تفسیرو تحلیل نمیزاره.
  تک چشمی که بروی دلار است از نمادهای پنهانه و شاید کسی ندونه این تک چشم و هرم در کجا قرار داره.
  خب آیا هالیوود صهیون به محل زندگی منجیش اشاره کرده؟
  جواب بله و خیلی پنهانو مخفیانه است.
  اولا در رابطه با دورگه بودن دجال بگم که ما در اسلام ازدواج جن و انس داریم ولی اینکه بچه متولد بشه من جایی ندیدم مگر اینکه در سایت های خارجی اشاراتی به جنسیان یا دورگه انسان خزنده ها شده و فیلم هایی از این موجودات هست که چشماشون حالت گربه ای میشه یا زبون مار دارن ولی اینکه دورگه هستند معلوم نیست شاید خوده جنیان هستند که تغییر شکل میدهند.
  شاید هم از طریق هیبرید سازی ژنتیکی اتفاق بیفته ولی چون اثبات نشده و شخص عالم یا مرجع دینی تایید نکرده که حداقل بشه رجوع کرد پس قابل تایید نیست ولی در فیلم های متعدد هالیوودی به این دورگه منحوس اشاره شده.
  یک از فیلم پارک ژوراسیک دوتا جدیدش که اومده شروع کنیم ابتدا آدما به جزیره ای میرن که درش خزندگان هستند و در این جزیره هرم قابل مشاهده است.
  موجودی دورگه انس خزنده با پنجه های گرگ گونه ساخته میشه اما در آخر دایناسور غول پیکر که از نظر من ابلیس رجیمه اونو شکست میده.
  چون فراماسون ها اعتقادات عجیب غریبی درباره آلفا و امگا بودن خدایان خودشون دارند که در واقع همان جنیان هستند.
  مثلا جنیان بزرگ تر بالدار رو امگا یا الف میگن ولی کوچک تر ها رو آلفا یا اورگ صدا میزنن.
  آلفا هارو در فیلم صعود ژوپیتر نشون میده که خزندگان بالدار هستند و مامورین خدای سیستمند که در واقع باور صهیون به فرشته بودن جنیان است.
  نکته ی بعدی درباره جزیره دجال که بهش اشاره شده فیلم کینگ کونگه پیتر جکسونه که دوباره انسان های مدرن به رهبری آمریکا به جزیره مرموز پنهانی سفر میکنند و با موجودات خزنده یا همان جنیان و یک موجود غول پیکر باسم کینگ کونگ برخورد میکنند. در ابتدا کینگ کونگ وحشی عاشق زن چشم آبی مو بلوند میشود که اشاره به رابطه نژاد انگلوساکسون مسیحی صهیون با دجال است.
  بعد که دجال وارد شهر مجسمه آزادی یا همان دختر بابل میشود انسان های قدر نشناس اونو مظلومانه میکشند که مثلا درس عبرتی بشه برای ما که اگر موجود ترسناک نفرین شده ی وحشی در آخرالزمان خودی نشون داد حواسمون باشه باهاش نجنگیم چون مسیح واقعی اونه نه عیسی بن مریم (ع).
  مثلا اشاره دیگری به این مسیح دروغین فیلم بلید Blade است که موجودی دورگه خون آشام انسان منجی میشود.
  کلا در هالیوود منجی باید حرام زاده باشد در غیر این صورت منجی صهیون نیست.
  ببینید دوستان با استناد به خوده فیلم های هالیوودی این حرفارو میگم و دلیل و مدرک میارم.
  مثلا در فیلم Shape of water جن آبی رنگ رو منجی نشون میدن. این جن با زن قرمز پوش که اونم مثل دجال ناقص الخلقه است رابطه عاشقانه برقرار میکند و زن ناقص بدکاره را به یک زن کامل دوزیست تبدیل میکند. یعنی پادشاه دوجهان میشود که البته ما میدونیم شیاطین هم خودشون میدونن پادشاه زنان عالم حضرت فاطمه(س) هستند و با ساخت چهارتا فیلم مزخرف مشرکانه قوانین الهی تغییری نمیکنند.
  ایکس من تماما جن پرستیه و شخصیتی باسم Jinn داره که جادوگر هم است و در واقع عفریته جنی باید گفت.
  شخصی که گرگینه است پنجه های گرگی هم دارد و سنش به اندازه سن استقلال کشور آمریکاست که همان اشاره به ماسون بودن آمریکا و ارتباطش با شیاطین لعن شده است.
  فیلم National treasure به پوستر تبلیغش هم نگاه کنید هرم و تک چشمو زده دیگه تفسیر نمیخواد معنیش اینه که همه چیزه آمریکایی ها از دجال آمده.
  فیلم آواتار به این دجال دورگه اشاره دارد که منجی میشود.شخصی که انس و جن است.
  درچنتا فیلم به جنیان زمان حضرت سلیمان که ادعای خدایی میکردند اشاره شده. یکیش Split که این جنیان به بدن شخص وارد میشوند.
  فیلم دیگر ایکس من است.
  الان فیلم جدیدی داره میاد که اسمش شزم است.
  یکی از قدرت های این موجود سلیمان است!!
  یعنی شیاطین زمان حضرت سلیمان به قدرت های حضرت سلیمان دست پیدا کردند.
  در فیلم جنگ ستارگان هان سولو همان ابلیس رجیم است.
  یک جن سبز رنگ عصا بدستی همراهیش میکنه.
  پسرش دجال است و شمشیر صلیبی که اشاره به مسیح صهیون است در دستان پسرشه.
  پس فیلم های فضایی هالیوود هم به صهیون و باورهای غلتطش مربوط میشه اینرو میگن بدونیم ناسا و هالیوود دو بال قدرت صهیونن که هردو جلوه های ویژه و دروغین هستند. در واقع پیامبر دروغین و مسیح دجال این دو سازمانند.
  ابلیس رجیم هم سازمان سیا است که آرم عقاب ارتش آمریکا همان زئوس یا خدای مشکرانه ی نمرودیان است.
  ادروارد دست قیچی با بازیگری جانی دپ همان دجال است.
  شخصیت مرموزی که دستان گرگی یا قیچی گونه دارد و از طریق خونواده ی آمریکایی که همان مسیحیت صهیون است وارد جامعه میشود.
  در یکجا با ساخت مجسمه فرشته و دایناسور(جنیان) اشاره به نبرد خیر و شر میکند و خودش رو بازیگر این نبرد میدونه.
  یا در کارتون رنگو یک مارمولک خزنده منجی غرب وحشی میشود. جالبه یک مار بزرگ که همان ابلیس رجیم است باهاش میجنگه و این مار از عناصر مدرنیته که سلاح نظامی است به همراه دارد که اشاره به رابطه مدرنتیه و سیستم ابلیس رجیم است.

  • مصطفی ۲۵ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۹:۱۳ پاسخ دادن

   بعید میدونم ترامپ و کشور مطبوعت از نظر عقلی سالم باشن.
   ترامپ فساد جنسی ، زوال عقلی و مشکلات مالیاتی و تقلب انتخاباتی در پروندش موجوده ولی چون صهیونو خریده کسی جرات نداره در مهد دموکراسی و آزادی بیان نزدیکش بشه.
   یادت هست که در انتخابات میگفت داعش رو هیلاری کلینتون ساخته؟
   یادته به عراق و افغانستان و ویتنام حمله کردند و میلیون ها انسان بی گناه وحشیانه کشتند.
   عکس های کشتار شیمیایی ارتش آمریکا در ویتنام موجوده و همچنین آلمان عزیزتون تسلیحات شیمیایی به صدام ملعون میداد تا جوانان مارو نابود کنند بعد خوده نامردش داروشو میفروخت.
   مثل عقرب نیش میزنن بعد میرن در مردشور خونه گریه میکنند.
   داری جلوی چشمت میبینی عربستان با همراهی آمریکا و صهیون ها مردم یمنو به خاک و خون کشیده و بی دلیل زن و بچه میکشن.
   اصلا موجودیت اسرائیل معنیش چیه؟
   یهود میگه من قوم برترم و فرزند خدا هستم یعنی ریشه ی اینا نژاد پرستیه.
   حالا اسکیزوفرنی کیه ؟ ترامپ و اوباما و بوش و حرام زاده های قبلیش.
   اوضاع داخلی هم که افتاده دست هم فکرای شما دیگه مشکلتون چیه این چنتا سایت مخالف هم نمیتونید تحمل کنید؟
   چه جوابی دارید جز توهین کردن؟
   شماها بازنده اید.
   قرآن میگه جمعیت مشرکین و کفار و فاسقین در روز قیامت زیاده و جهنم هم جای همه ی اینارو داره نگران نباشید هرکس با خدا بجنگه خدا هم گردنشو میشکنه.

   بخوان دعا فرج را برا آمدن یوسف زهرا س را…
   وَقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ ۚ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا
   و بگو: «حق آمد، و باطل نابود شد؛ یقیناً باطل نابود شدنی است!»

  • مصطفی ۲۵ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۹:۴۴ پاسخ دادن

   امام على عليه السلام:

   در راه خدا از سرزنش هيچ نكوهشگرى مترسيد، كه او شما را در برابر هر كس كه بخواهد به شما گزندى برساند و ستمى روا دارد، محافظت مى كند.

 19. مصطفی ۲۵ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۴:۵۰ پاسخ دادن

  https://www.nasa.gov

  با اجازه مدیر سایت، لینک دفتر نقاشیه ناسا ۶ ساله از آمریکا قرار دادم.
  یک عکس درست حسابی نمیشه پیدا کرد همش فتوشاپه اگر پیدا کردید لینکشو بفرستید.
  اون عکسه از ته سیگار خیلی جالبه باسم سیاه چاله به خورد ملت میدن.
  یه زنه با اسباب بازی تو نور آبی نشسته مثلا آزمایشات فوق پیشرفته انجام میده.
  یه نفر دیگه هم با روپوش مردشور خونه رفته زیر مثلا ماهواره داره پیچ و مهرشو میبنده.
  خدا وکیلی چه دلیلی داره اینارو باور کنیم؟

 20. hosein ۲۵ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۲۰:۵۵ پاسخ دادن

  اینا همش چرت و پرته من رشتم مهندسی هوا و فضا هست

  اگه شما میگید به سمت بالا برید به شمال میرسید و پایین برید به جنوب به چپ و راست بریم چی هست بازم کوه یخی اما کسایی که این مسیر رو ادامه دادن با هواپیما یا ….. اینطور نیست مسئله بعدی ابر ها ابر ها وقتی از زمین بگذره کجا میره میره کیهان صفا سیتی اما موضوع اخر اگه زمین طاف باشه باید خیلی بزرگ باشه و کشور ها خیلی خیلی از هم دور که اگه اینقدر بزرگ بود نظم منظومه شمسی بهم میریخت

  • مصطفی ۲۶ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۵:۱۰ پاسخ دادن

   کیا با هواپیما ادامه دادن؟ سندت در این باره چیه چون راههای هوایی زمین تختو تایید میکنه؟
   نمونه هایی هم الان هست برو بررسی کن وقتی هواپیما به غرب آمریکا نزدیک میشه اول به بسمت آلاسکا میره بعدش میره آمریکا اگر زمین گرد بود نیاز به فرود در آلاسکا نبود.
   چرا باید ابرها از زمین بگذرند خب در یک چرخش که آب دریاها بخار میشه ابرها زمینو نگاه میکنن درخت پیدا کنن شروع به بارش میکنن😀
   بعد حرف عجیبی زدی که که کشورها باید خیلی از هم فاصله داشتند و نظم منظومه شمسی بهم میریخت؟
   شما که مهندس هوافضا هستی چرا؟ اولا موضوع زمین تخت اصلا منظومه شمسیو قبول نداره.
   دوما ربط فاصله کشورها و نظم منظومه شمسی نمیشه فهمید دلیل علمیت با سند و مدرک چیه چون شماها عادتونه حرف های بی سروته بزنید.

   • پدرام ۲۷ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۴:۵۶ پاسخ دادن

    دقیقا حرفت درسته وقتی یه هواپیما از شرق آسیا مثلا هنگ کنگ به غرب امریکا میره در یک جایی نزدیک آلاسکا میشه روی یک کره جغرافیایی زمین یه خط از هنگ کنگ به غرب امریکا بکش میبینی که این خط از نزدیک آلاسکا رد میشه. فقط دقت کن که این خط رو روی کره جغرافیایی رسم کن نه نقشه مسطح شده زمین. نرم افزار گوگل ارت هم میتونه کمکت کنه. فقط خط رو روی کره بکش .

 21. مصطفی ۲۶ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۶:۱۴ پاسخ دادن

  http://www.whale.to/c/20638545_10213599731486139_6086580161112875284_n.jpg

  چطور امکان داره در مدل زمین گرد ابرها و گازهای مختلف درون زمین حفظ شوند در حالیکه علم میگه تنها محفظه و کپسولی مثل گنبد زمین قادر به حفظ این حجم از گاز است.
  پس ابر ها در مدل منظومه شمسی جایی در سیارات ندارند بلکه باید در فضا معلق باشند.

 22. مصطفی ۲۶ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۶:۱۹ پاسخ دادن

  http://www.whale.to/c/12993488_156152316ccccvbn7479412_6161737178702690959_n.jpg

  چه جوابی برای این تمرین نظامی جز تخت بودن است؟
  جت جنگی با سرعت بسیار بالایی بروی سطح آب مانور میده در حالی که اگر زمین گرد باشه و انحنا داشته باشه خلبان دائما باید بسمت پایین جهتو تغییر بده در حالیکه ژیروسکوپ هواپیماها اینو تایید نمیکنن و بروی یک سطح صاف پرواز میکنند.
  ببین دلیل علمی این شکلیه نه هر چی به مغزمون رسید به زبون بیاریم.

  • پدرام ۲۶ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۹:۴۱ پاسخ دادن

   سلام مصطفی.
   جاذبه زمین اینکار رو براش میکنه نیازی نیست خلبان مدام هواپیمارو به سمت پایین نگه داره . ضمنا جواب درست گنبد آسمان رو هنوز به من ندادی بزرگوار.

   • مصطفی ۲۶ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۳:۳۱ پاسخ دادن

    سلام
    مگر جاذبه میفهمه که هواپیما در چه ارتفاعی است؟
    فاصله هواپیما از دو متر بشه ۴ متر اونوقت جاذبه خودش فیکس میکنه دوباره رو دو متر؟
    بنظرت این حرف خنده دار نیست؟
    درباره گنبد هم برو تحقیق کن به هر حال هر طوری باشه شماها باز میگید نه این شکلی نیست پس اول اصل قضیرو متوجه بشو بعد برو سراغ فرعیات.

 23. پدرام ۲۶ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۸:۰۳ پاسخ دادن

  نشد داداش. صحبت شما سر هواپیما با ارتفاع ثابت بود. اگر نیرویی بر هواپیما وارد بشه که بر جاذبه غلبه کنه ارتفاع هواپیما تغییر میکنه این موضوع کاملا واضحه . حالا اگر این نیرو پایدار نباشه طبق قانون جاذبه هواپیما سقوط میکنه. هنوز منتظر جواب علمای زمین تخت درباره تمیز ماندن گنبد آسمان هستم. هم از سایت شما هم چند سایت خارجی.

  • مصطفی ۲۶ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۸:۱۶ پاسخ دادن

   یبار دیگه جملتو مینویسم خودت ببین معنی داره.
   (صحبت شما سر هواپیما با ارتفاع ثابت بود. اگر نیرویی بر هواپیما وارد بشه که بر جاذبه غلبه کنه ارتفاع هواپیما تغییر میکنه این موضوع کاملا واضحه . حالا اگر این نیرو پایدار نباشه طبق قانون جاذبه هواپیما سقوط میکنه)

   عزیزم بحث سره تخت بودن زمینه شما میگید زمین انحنا داره خب قبول. ولی چرا یک خلبان بدون تغییر جهت y و x میتونه صاف و مستقیم حرکت کنه؟
   هیچ خلبانی تابحال نگفته برای ثابت نگه داشت ارتفاع هواپیما نیاز به بالا پایین بردن هواپیما باشه چون جهت صافه نه دارای انحنا.
   درباره گنبد آسمان تحقیق کن جوابشو فهمیدی بما هم بگو خوشحال میشیم.

 24. مصطفی ۲۷ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۵:۱۰ پاسخ دادن

  شما ۱ نفر از ۷ میلیارد انسان بر روی ۱ سیاره از ۸ سیاره در مدار یک ستاره در ۱ کهکشان از ۲ هزار میلیارد کهکشان در کیهان هستید…

  همین..!

  این جمله زیبارو در یک کانال تلگرامی نوشته بود.یعنی خدا و دین هم یک توهم در ذهن ماست.
  ما موجود کوچک بی هدفی هستیم که تصادفی بوجود آمدیم و تنها هدفمون خوردن و نابودی است.
  بعد تعداد کهکشان هارو چطوری حساب کردن؟ میشه فرمولشم بما یاد بدن؟ یا اینکه سرکاریم؟
  امام علی (ع) فرمودند در هر قوم و ملتی بمن لقب مخصوصی دادند. مثلا رومیان ژوپیتر یا مشتری میگفتند. اگر ما در منظومه شمسی کوچک باشیم و در برابر این همه کهکشان هیچی نباشیم پس درجه امام علی که به ژوپیتر اشاره کرده چی میشه؟
  یا ما بعنوان فردی با ایمان میگیم که اینها طبقات آسمان هستند.
  پیغمبر(ص) فرموده اند: اندازه آسمان اول نسبت به آسمان دوم مانند حلقه ای (انگشتر) در بیابان است، آسمان دوم نسبت به آسمان سوم مانند حلقه ای در بیابان است، همینطور الی آسمان هفتم.
  «إِنَّا زَيَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْيَا بِزِينَةٍ الْكَوَاكِبِ» (الصافات/۶) هر جا چیزی به نام ستاره شما دیدید، این تازه آسمان دنیای(اول) شما است.
  امام صادق(ع) در جلد چهارم تفسیر المیزان صفحه ۲۴۸ فرموده اند که خداوند ۱۲ هزار عالم خلق کرده است، که هر یک از این ۱۲ هزار عالم از ۷ آسمان و زمین شما بزرگتر است، ولی هیچ کدام به چشم دیده نمیشود.
  امام صادق گفتند که به چشم ما دیده نمیشوند.
  یا پشت کوه قافه این عالم ها یا اینکه راهش از طریق ستاره هاست.
  علی علیه السلام فرمود: “سلونی من قبل ان تفقدونی، فلأنا بطرق السماء اعلم منی بطرق الارض)
  یعنی: “از من سؤال کنید قبل از اینکه من را از دست بدهید، بدرستیکه من به راههای آسمان از راه های زمینی آگاه تر هستم.”

 25. مصطفی ۲۷ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۵:۲۵ پاسخ دادن

  http://www.whale.to/c/12800153_1152706624762247_258556375344812663_n.jpg

  امروز که کلیسا نوتردام داشت آتش میگرفت دود زیادی ازش خارج میشد و تا ساعت ها دود تنها در مسیر جهت باد حرکت میکرد نه در جهت حرکت زمین گرد مثالش آتشفشان ها هستند که دود کاملا ثابته تا جایی که باد شروع به وزیدن کنه.
  اگر زمین در حال چرخشه پس یک بالن یک روز کامل در ارتفاع ثابت بایسته باید ۱۲ ساعت بعد قاره ی دیگ باشه چه نیازی به حرکت است؟

  • پدرام ۲۷ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۴:۴۹ پاسخ دادن

   فضا پیما با عکس العمل گاز خروجی از موتور حرکت میکنه مثل بادکنکی که وقتی ولش کنی با خروج هوای داخلش حرکت میکنه. ولی سبک کارتو دوست دارم برای اینکه به سوال جواب ندی طرفتو با بینهایت سوال دوزاری بمبارون میکنی . الحق که باید بری وزارت خارجه با امریکا مذاکره کنی

  • پدرام ۲۸ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۶:۲۵ پاسخ دادن

   به جواب من دقت نکردی . الزاما نباید از اکسیژن محیط استفاده بشه . بعضی موشکهای بالستیک اکسیژن را با خود حمل میکنند چون از جو خارج میشوند سوخت بعضی موشکها دو یا چند جزییست و ترکیب آنها باهم موجب سوختن میشود. الزاما به اکسیژن محیط نیاز نیست. تو گوگل سرچ کن دوست عزیز. مثلا سدیم در زیر آب میسوزد اونجا که اکسیژن نیست ولی ترکیب سدیم با آب اکسیژن سوختن را فراهم میکند.

  • پدرام ۲۷ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۵:۰۲ پاسخ دادن

   از زیباییهای طبیعت این نکته است. که خداوند جاذبه را با حاصل ضرب دو جرم مورد نظر مرتبط فرمود. جرم پرنده خیلی کمه پس برای پرواز کردن به نیروی کمتری نیاز داره تا یک بویینگ .

  • پدرام ۲۷ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۵:۰۸ پاسخ دادن

   اون چیزی که باعث میشه قیافتون کج و معوج بشه اینرسی صورت شما در مقابل تغییر حرکت است مثل وقتی که تو ماشین نشستی و ناگهان میپیچی. وقتی همه باهم در حرکتیم که صورتمون طوریش نمیشه حالا فرض کن به هر دلیلی زمین یه مرتبه تغییر سرعت یا جهت زیادی بده صورت هممون مثل اون عکسا میشه. البته امیدوارم حداقل دبیرستان رو رفته باشی تا بدونی اینرسی چیه. ضمنا بزرگوار این همه سوالای تو رو جواب دادم ولی هنوز جواب سوال تمیز موندن گنبد رو ندادیا.

 26. مصطفی ۲۸ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۳:۳۶ پاسخ دادن

  پیشنهادم اینه بیشتر تحقیق کن.
  فقط یک موردش جواب میدم چون اگر کسی بخواد واقعیتو ببینه دیگه نیازی به حرف زدن اضافی من و امثال من نیست.
  جاذبه عزیزم اینطور که تو کتابای دبیرستان بهت گفتن باید دارای یک نوع هوش باشه. همونطور که بعضیا میگن ابر میبینه زیرش درخته شروع به بارش میکنه.
  این جاذبه چطور میتونه هم در قطب شمال زمین کروی و هم در قطب جنوب یکسان به زمین نیرو وارد کنه؟
  مگر زمین شکل توپ تنیس نیست؟
  فشار وارده به پایین قطعا بیشتره و هر چقدر ما به سمت جنوب بریم باید نیرو بیشتری وارد بشه و وزن ما سنگین تر میشه.
  این جاذبه اینقدر قدرت داره که دریا با اون عظمتو سر جاش میشونه ولی یک پرنده و یا یک هواپیما میتونه بهش غلبه کنه.

 27. مصطفی ۲۸ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۳:۴۱ پاسخ دادن

  https://pics.me.me/water-always-finds-its-level-water-is-always-level-ocean-3160249.png

  از دوستان کسی میدونه کتاب فیزیک دبیرستان بما گفته وقتی زمین دارای انحناست آب هم باهش خم میشه؟
  مگر آب هرچی هم زیرش باشه بروی سطحش صاف نیست؟
  پس چرا در مدل زمین کروی آب انحنا داره؟
  الان با یک کاسه امتحان کنید و زیر کاسه هم هرشکلی خواستید بدید.روی سطح آب صافه و هیچ انحنایی نمیبینید.
  البته فیزیک دبیرستانو کجای دلمون بزاریم.

   • مصطفی ۳۱ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۹:۱۸ پاسخ دادن

    یعنی پرفسور میگی جاذبه باعث خم شدن آب میشه؟ بعد جاذبه تشخیص میده آبو کجا خم کنه و کجا انحنای زمینه. به سواحل جاذبه نیروی بیشتری وارد میکنه تا خم بشن و هم سطح دریا بشن؟!
    دیگه رد دادید خداییش اگر میتونی توضیح عقلانی بده چون میدونم نمیتونی

   • مصطفی ۳۱ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۹:۳۱ پاسخ دادن

    https://www.thedailyplane.com/wp-content/uploads/2018/03/hqdefault-20.jpg

    از نظر دانشمندان ناسا که الان خیلیاهم بعنوان بت کده و محل پرستش ازش استفاده میکنن کشتی ها در نیم کره ی جنوبی و سمت استرالیا این شکلی روی آب هستند. در واقع هر چقدر پایین تر بریم کج تر میشیم.
    خوشبختانه جواب تمام سوالات رو پیدا کردند اسمش گذاشتن جاذبه.

    system of a down science

    سیستم و آف داون بهمون میگه علم دروغین چیه.
    و برداشتم اینه وقتی میگه mother earth منظورش زمین تخته چون طبق گفته ناسا بینهایت کره مثل زمین وجود داره ولی این میگه اینجا محل زایش و دفن ما است همون حرف قرآنه.

 28. مصطفی ۲۹ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۲:۲۹ پاسخ دادن

  https://www.lockhaven.edu/~dsimanek/flat/rounwrld.jpg

  زمین اگر بشکل کروی باشه به دو قسمت نیم کره ی بالا و پایین تقسیم میشه.
  جاذبه برای نگه داشتن آب در نیم کره ی جنوبی باید نیروی بیشتری نسبت به نیم کره شمالی وارد کند چون هر چقدر پایین تر بریم خب زمین کمتر میتونه آبو روی سطحش نگه داره.
  یعنی جاذبه دارای یک هوش است و تشخیص میده کجا کمتر و کجا بیشتر به زمین نیرو وارد کنه.
  یا اینکه ما باید نیم کره شمالی وزنمون بیشتر شود که نیرو کمتر وارد بشه و در نیم کره جنوبی وزنمون کمتر شده و جاذبه با همون قدرت مارو بروی زمین نگه دارد.
  خب قطعا اگر از لحاظ عقلی و روحی سالم باشیم این گفته کاملا مضحک و غیر عقلانی است پس چه چیزی باعث میشه جمعیت زیادی حتی از کسایی که ادعا دارند درس خوندن و تحصیلات دانشگاهی دارند به زمین کروی باور کنند؟
  جوابش در شیوه آموزش در مدارس است.
  چه افرادی این آموزش هارو بما میدن؟
  افراد سودجو که آقازاده های خودشون در خارج از کشور دارن عشق و صفا میکنند و میخوان ما در جهالت بمونیم. چرا قدرت فکر کردن از ما گرفتن و وقتی میگی زمین تخته به آدم حمله میشه؟ چون الان مسائلی مثل جراحی زیبایی ، دوست دختر پسر بازی ، دروغ گفتن و کسب درآمد از راه نامشروع، تیپ های آنچنانی زدن و گول زدن مردم در صورتی که طرف از خواب بیدار بشه شبیه عجوزه هم نیست، خرید گوشی و ماشین و وسایل گرون قیمت برای بالا بردن شخصیت نه از راه علم و منطق و تقوا درجه انسان سنجیده بشه.
  ابلیس رجیم تا وقتی بر روح و عقل ما حکومت میکنه که جهل حاکم باشه زمانیکه آروم آروم ببینه داره شکست میخوره افرادشو میفرسته. الان کلی کلیپ و سایت زدن برعلیه زمین تخت گراها. زمین تخت گرایی خودش دین نیست ولی وقتی مردم دنیا بفهمن سیستم آموزشی و ناسا چه دروغ های عجیب غریبی بهشون گفتن دیگه به حرفاشون باور نمیکنند، دیگه چهارتا سلبریتی بگن به فلان شخص رای بدید نمیرن رای بدن. یکی از دلایل رای آوردن ترامپ حمایت سلبریتی های آمریکایی از هیلاری کلینتون بود و مردم آمریکا کم کم دارن از خواب بیدار میشن که فلان خواننده و بازیگر‌شون برای ما دلش نمیسوزه و اصلا علم سیاست حالیشون نیست.
  درسته ترامپ احمق وحشی بیش نیست ولی این نشان از مخالفت مردم آمریکا با سیستم حاکم بر آمریکا بود. چیزی که مردم ما متاسفانه بجای جلو رفتن دارن دنده عقب میرن.

 29. مصطفی ۳۱ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۷:۲۵ پاسخ دادن

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcTgmahuG6LfVdHUU5wfRp6JB_rdQ88NE6vvERWPRpHKzAsD7gzZ

  در قسمتی از فیلم شاینیگ به دروغ بودن ماموریت آپولو اشاره میکنه و پسر بچه به دور خودش حلقه ای از اسباب بازی ها که نماد سرگرمی و هالیوود است میچرخونه ، تا استنلی کوبریک این فضارو القا کنه ماموریت آپولو به کارگردانیه خودش دروغی بیش نبوده.
  در این فیلم که طبق باور مسیحی صهیونی ساخته شده به ابلیس و خونخوار بودنش و همچنین نابودیش بدست خودش اشاره میکنه.
  جک نیکلسون که نقش پدر خانواده است در واقع ابلیس رجیمه که نماد آمریکا یا عمو سام است.
  در آخر فیلم عکسی از جک نیکلسون که لینکشو گذاشتم نشون میده و اشاره میکنه این شخص همان شیطان رجیم است.
  البته صهیون ها ابلیس هم قربانی میدونن و در این فیلم اشاره داره که جنیان دیگری برای قربانی کردن تشویقش میکنن.
  این قربانی کردن به همان رسم و رسومات شیطانی بعل پرستان بر میگرده که کاهنان بعل (Hannibal ) برای گاو (شیطان) قربانی میگرفتند و خونشو به جنیان میدادند.
  زن نماد سرزمین مادریست و در این فیلم نماد روح سرزمین آمریکاست و در جایی لباس سرخ پوستی میپوشه که به این موضوع اشاره کنه. هتلی که درش هستند نماد آمریکاست که در ظاهر زیبا و دوست داشتنی ولی در باطن تحت کنترل جنیان و شیاطین است. پسر فیلم که فرزند شیطانه نماده ضد مسیح یا منجی صهیون است. پسر خودش با یک جن که همان دجال است در ارتباطه و دارای یک جسم ولی دو روح است. در قسمتی از فیلم که روی تخت دراز کشیده کلمه قتل رو برعکس میگه که تاکتیک جنیان برای رسوندن منظورشون است.به Murder بعکس میگه Redrum.
  حالا در این فیلم استنلی کوبریک که خودشو ضد ابلیس نشون میده میگه که درسته ابلیس به ما قدرت داد و تونستیم با قدرتش دنیارو فتح کنیم ولی یک روزی مادر و پسر آمریکایی این دیو خطرناکو نابود میکنند. یعنی قبول دارند که ابلیس رجیم کشورشون میچرخونه. خب اگر ما هم اهل فکر کردن باشیم باید بفهمیم کسی که خودش مسئول جلوه های ویژه سفر به ماه بوده داره میگه آپولو خالی بندی بیش نبود پس ناسا و بقیش هم توسط همین جنه ملعون هدایت میشه.

ارسال نظر جدید