آیا آزمایش ادینگتون ۱۹۱۹ اثبات میکند نسبیت عام صحیح است؟

شما میتوانید کتاب “پرونده ۱۱۱ – ابعاد و مقیاس های واقعی زمین (زمین مسطح)” را با کلیک بر روی لینک زیر بصورت رایگان دانلود کنید:

لینک دانلود کتاب

با سلام خدمت خوانندگان گرامی. تقریبا مدت زیادی است که مطالبی در سایت و کانال تلگرام منتشر نکرده ایم و این برای برخی دوستان سوال شده بود. ما مشغول تهیه یک مقاله بودیم و یافتن منابع تاریخی و فیزیکی مربوط به مقاله کمی دشوار و زمان بر بوده و همچنین در این بین گرفتاری های بسیار دیگری نیز داشتیم که خداروشکر حل شده است. 

پس از مدت ها، مقاله جذابی تهیه و آماده کرده ایم و به شما عزیزان تقدیم میکنیم تا بتوانیم کوچکترین قدمی در راه کشف حقیقت و تشخیص واقعیات برداشته باشیم. این مقاله نه تنها برای افراد تحصیلکرده به خصوص در رشته فیزیک و تمامی زیر شاخه های آن نوشته شده و مناسب است، بلکه به گونه ای ترجمه و تهیه شده تا برای دوستانی که تخصصی در این رشته ندارند نیز مناسب و قابل خواندن باشد.

مدت هاست کیهان شناسی و نجوم مدرن با پنهان کردن اختلاف نظرات مختلف در رابطه ها بزرگترین تئوری های کیهان شناسی سعی در نشان دادن جو مثبت ماجرا دارد و ادعا میکند تمامی دانشمندان و فیزیک دانان اصرار بر درستی تئوری های کیهان شناسی دارند درحالی که واقعیت چیز دیگری است و آن ها نیمه پنهان ماجرا را به شما نشان نمیدهند. تنها با مطالعه رفرنس های فیزیکی و حتی تاریخ علم میتوان به چنین اطلاعاتی دست یافت. مطمئنا در هیچ کدام از کتب آکادمیک و دانشگاهی چنین سخنان و گفته هایی را نمیخوانید چرا که تنها متن های تایید بر تئوری های کیهان شناسی در این کتب نوشته و هایلایت شده و از بیان حقیقت ماجرا سر باز زده اند. شخصا مدت زیادی را وقت گذاشتم و مطالعه کردم تا توانستم منابع معتبری را بیابم تا من را در این راه همراهی کند. در ادامه شما با آزمایش ادینگتون ۱۹۱۹ و پیش بینی انیشتین در رابطه با نسبیت عام آشنا میشوید. آزمایشی که ادعا شده نسبیت عام انیشتین را اثبات میکند و در عصر مدرن مانور های زیادی بر روی آن داده میشود اما حقیقت ماجرا چیست؟ چه پدیده های دیگری میتوانند نتایج آزمایش ادینگتون و دیگر آزمایشات را توجیه کنند؟ آیا سفسطه یا مغلطه ای در کار بوده؟ آیا نتایج مطابق پیش بینی انیشتین بوده اند؟ و هزاران سوال دیگر که با خواندن این مقاله به آن ها پاسخ میدهیم. در این مقاله تمامی منابع درست در زیر متن های نوشته شده موجود می باشد.

امیدواریم توانسته باشیم کمکی حتی کوچک به شما در راه کشف حقیقت کرده باشیم.

 

انیشتین به شدت نیاز به دلایل و شواهد فیزیکی از خمیده شدن نور توسط گرانش داشت تا بتواند آنچه در نسبیت عام پیش بینی کرده بود را با نسبت دقیقی نشان دهد و بنابراین میتوانست به این ایده که گرانش و شتاب پدیده های مشابهی هستند اعتبار بخشد. او در نامه ای به ارنست ماخ نوشت که نتایج خورشید گرفتگی میتوانند مشخص کنند که پایه و اساس فرض تشابه شتاب چارچوب مرجع و میدان گرانشی  اعتبار دارد یا نه.

Thematic Origins of Scientific Thought, p. 254

اگرچه خمش نور توسط گرانش نمیتواند لزوما اثباتی بر تئوری نسبیت عام باشد (دانشمندانی که مدل غیر نسبیتی را قبول دارند نیز میتوانند آن را توضیح دهند). این تنها در نهایت میتوانست یک تحسین عمومی را شامل شود. اما این شاهد و دلیل فیزیکی که نسبیت عام را ساپورت میکند، به طوری به شدت متعصبانه مورد پذیرش قرار گرفته که هرگز در تاریخ بشریت، هیچ تئوری ای را نمیبینید که به این شکل متعصبانه حمایت شده و مورد قبول واقع شده باشد. نویسنده karen wright مینویسد: “در ۱۹۱۱ انیشتین پیش بینی کرد که نور ستارگانی که از کناره و گوشه های خورشید به ناظر میرسد توسط گرانش خورشید دچار خمیدگی میشود که نیمی از آن اشتباه بود.”

Discover magazine contributing editor, “The Master’s Mistakes” september 2004 p. 50

Robert Kunzig از همان مجله مینویسد:

” پیش بینی دوم انیشتین، منظورم همان است که میگوید نور ستارگان در مسیری که به سوی ناظر طی میکنند توسط قسمت خمیده فضا-زمان به دور خورشید دچار خمش میشود، او را به شدت به شهرت جهانی ای رساند چرا که ظاهرا اینطور بود که نتایج آزمایش ۱۹۱۹ پیش بینی او را تایید کرده است. اما همانطور که مورخان نشان داده اند، اندازه گیری های ۱۹۱۹ متضاد و دوپهلو بودند.”

Robert Kunzig,Discover magazine contributing editor, “Testing the Limits of Einstein’s Theories” September 2004, p.54

 

Paul Marmet اضافه میکند:

” تمامی آزمایشاتی که ادعا میشود انحراف نور و امواج رادیویی توسط خورشید را نشان میدهند، مطیع قاعده پر از ایراد بسیار بزرگی هستند که نتایج غیرقابل اعتمادی را ارائه میدهد و هیچ چیز را اثبات نمیکند. ” او در مقاله ۲۳ صفحه ای اش نتیجه میگیرد: ” بیشتر اعتبار و محبوبیت نسبیت عام انیشتین تکیه بر مشاهداتی داشت که در Sobral و Principe انجام شد. ما اکنون میبینیم که این نتایج بیش از حد مورد تایید قرار گرفتند و قطعا تئوری انیشتین را به حقیقت مقدسی تبدیل کردند. جالب است که فکر کنیم چه اتفاقی می افتد اگر نتایج به اندازه کافی خوب تلقی نشوند….”

Paul Marmet in “Relativistic Deflection of Light Near the Sun Using Radio Signals and Visible Light” writes in his abstract: Physics Dept. University of Ottawa, no date given at www.newtonphysics

انیشتین نتایج آزمایش ۱۹۱۹ را به عنوان شواهدی غیر قابل انکار برای تئوری نسبیت عام خویش در نظر گرفت تا تاییدی بر این داشته باشد که گرانش باعث خمش نور ستارگان، درست همان مقداری که در تئوری اش پیش بینی کرده بود میشود. انیشتین در کتاب خود Relativity: The special and the General theory در سال ۱۹۲۰ نوشت:

“اختلافات نسبی که انتظار میرفت در بین تصاویر ستارگان باشد، در طول خورشید گرفتگی بدست آمد و تصاویر مقایسه شده تنها چند صد میلیمتر تخمین زده شدند. بنابراین دقت بسیار زیاد برای تطبیق و تنظیم لازم برای تهیه تصاویر ضروری است و در نتایج اندازه گیری های بعدی تئوری نسبیت عام کاملا و بطور رضایت بخشی تایید شد.”

Relativity: The special and the General theory, trans. Robert W. Lawson, 1961, Appendix III, pp. 146-147

قبل از این، در سال ۱۹۱۳، انیشتین erwin freundlich را استخدام کرد تا خمش نور ستارگان در نزدیکی خورشید را شناسایی کند اما در کارش شکست خورد و نتوانست تصاویری تهیه کند تا شواهد کافی از این خمیدگی نور را بدست آورد. پس از این شکست، انیشتین به erwin freundlich گفت: “اگر سرعت نور حتی به مقدار کمی توسط منبع نور تحت تاثیر قرار بگیرد، پس تمام تئوری نسبیت من و تئوری گرانش غلط است.”

Einstein: The life and Times, p. 207

 

شاید به این دلیل بود که در مارس ۱۹۱۴ انیشتین بدون تردید در نامه ای به بهترین دوست خود Michael Besso نوشت:

“حال من کاملا راضی هستم، هیچ شکی به کاملا درست بودن سیستم ندارم. حال مهم نیست که مشاهدات خورشید گرفتگی موفق آمیز باشند یا خیر، این کاملا بدیهی و آشکار است.”  وقتی از او پرسیدند که اگر نتایج خورشید گرفتگی مطابق میل و انتظار او نباشد چه میکند، انیشتین با یکی از معروف ترین کنایه هایش پاسخ داد: “اگر اینطور باشد، پس من برای خداوند متاسفم، چون تئوری کاملا درست است.”

Thematic Origins of Scientific Tought, p. 254

این جمله نشان داد که انیشتین قبل از آزمایشات خورشید گرفتگی ۱۹۱۹ در ذهنش این تصور را میکرده که تئوری نسبیت کاملا درست است، مگر اینکه جدی آن حرف را نزده باشد. ادینگتون نیز به چنین هیجاناتی دچار بود. همانطور که stephen brush میگوید: “ادینگتون قبل از انجام آزمایش خورشید گرفتگی به صحت و درستی تئوری انیشتین اطمینان داشت.”

منبع:

Stephen Brush, Why Was Relativity Accepted? p. 201

 

اگرچه انیشتین و ادینگتون بسیار خود رای بودند، شک و شبهاتی درباره تصاویر ۲۹ می سال ۱۹۱۹ وجود دارد. همراه با ادینگتون ۳ منجم بریتانیایی دیگر به نام های: Andrew crommelin, E.T. Cottingham و C.R. Davidson  نیز بودند. ادینگتون و کاتینگهام مشاهدات خود را در جزیره principe در غرب آفریقا انجام دادند و crommelin و Davidson کار خود را در Sobral برزیل انجام دادند.

charles lane poor نظرات بسیار هوشمندانه ای داد:

“فرمول ریاضی ای که انیشتین با آن انحراف ۱.۷۵ ثانیه ای را برای پرتو های نوری که از لبه خورشید رد میشدند محاسبه کرد، یک فرمول ساده و شناخته شده در اپتیک فیزیکی است. حتی یکی از این مفاهیم تغییر زمانی، پیچ و خمیدگی فضا، هم زمانی یا نسبیت حرکت در پیش بینی و فرمول های انیشتین برای این انحراف وجود ندارد. بسیاری از سفر ها و هیئت های اعزامی برای گرفتگی، اهمیت ساختگی و خیالی ای به آن داده اند. نتایج آنان نه میتواند نسبیت را اثبات و نه رد کند. اگر جابجایی ستارگان حقیقت داشته باشد، کوچکترین شباهتی به پیش بینی انیشتین از انحراف نور ندارد چرا که در جهت، در سایز یا نرخ کاهش نسبت به فاصله از خورشید هماهنگی ندارند.”

منبع:

The Deflection of Light as Observed at Total Solar Eclipse” 1930, Journal of Optical Society of America 20:173-211″

 

 

انیشتین در کتاب خود درباره نسبیت، در رابطه با این موضوع، عدد ۱.۷ ثانیه قوسی را ذکر کرده است:

” با توجه به تئوری نسبیت عام، یک پرتو نور زمانی که وارد یک میدان گرانشی میشود، مسیر آن دچار انحنا شده و یک مسیر منحنی را طی میکند. این انحنا مشابه با مسیر یک جسم است که وارد میدان گرانشی شده و چنین چیزی را تجربه کرده است. به عنوان نتیجه ای از این تئوری، باید انتظار این را داشته باشیم که پرتو نور در هنگام عبور از نزدیکی یک جسم آسمانی دچار خمیدگی و پیچش شود. یک پرتو نور که با فاصله Δ از مرکز خورشید درحال عبور است، زاویه انحرافی معادل مقدار مقابل را دارد:Δ /۱.۷

با توجه به این تئوری، نیمی از این انحراف توسط میدان جاذبه نیوتونی خورشید و نیمی دیگر توسط خمش به وجود آمده در فضا ایجاد میشود.”

منبع:

Albert Einstein, Relativity: The Special and The General Theory, 1961, Appendix III, p.145

 

Johann Georg Von Soldner فیزیک دان آلمانی، قبل از پیش بینی انیشتین، بدون استفاده از نسبیت و پیش فرض های آن، مقدار  ۰.۸۷۵ ثانیه قوسی را برای خمش نور در اطراف خورشید محاسبه کرده بود.

اگرچه انیشتین پیش بینی کرده بود که انحراف نور ستارگان در سطح خورشید باید ۱.۷۵ ثانیه قوسی باشد، آنچه گزارشات نتوانستند به راحتی اعلام و مشخص کنند این بود که شواهدی از آزمایش ۱۹۱۹ که نتایجی بزرگتر یا کوچکتر از ۱.۷۵ ثانیه داشتند، جعلی شمرده شدند. انیشتین اصرار داشت که: “دقت بالا برای تنظیمات لازم برای گرفتن تصاویر و اندازه گیری های بعدی ضروری است.” Poor متوجه شد که ادینگتون %۸۵ اطلاعات و داده های تصاویر آزمایش ۱۹۱۹ که در Sobral برزیل تهیه شده بودند را به علت “خطای تصادفی” دور انداخته و رد کرده است. حقیقت این است که جابجایی ستارگان در هر جهت ممکن و برخی در جهات و موقعیت های مخالف، توسط نسبیت پیش بینی شده بودند.

در یک میتینگ در انجمن نجوم سلطنتی در ۱۹۱۹، Ludwik Silberstein اعلام کرد که جابجایی ستارگان، آنگونه که تئوری انیشتین بیان میکند شعاعی نیستند و اغلب انحرافی در حدود ۳۵ درجه از جهت شعاعی دارند. این موضوع باعث شد تا Silberstein نتیجه بگیرد: “اگر تعصب تئوری انیشتین را کنار بگذاریم،نباید این را بگوییم که تصاویر بطور کامل و دقیق درحال نشان دادن جابجایی شعاعی هستند.”

منبع:

Royal Astronomical Society, December 12, 1919, as cited in The Observatory, ۴۳,۵۴۸ ,pp.33-45, january 1920

 

داده های این جدول در “گزارشی” توسط Dyson, Eddington و Davidson تهیه و به انجمن نجوم سلطنتی ارائه شد

 

همانطور که اشاره شد، تنها %۱۵ از جابجایی ستارگان با پیش بینی انیشتین در تناقض نبوده. همچنین Poor اختلافات بزرگی را نیز بیان کرد:

“این جدول نشان داد که بطور متوسط، انحراف های مشاهده شده که توسط ستاره شناسان بریتانیایی ارائه داده شد، تا حدود ۱۹ درصد با مقدار محاسبه شده انیشتین (۱.۷۵) تفاوت دارد. درمورد ۲ ستاره، توافق بین تئوری و مشاهدات بسیار نزدیک و دقیق است! مقدار مشاهده شده تنها ۳ درصد دارای خطا است. با این حال در موارد دیگر، محدوده تفاوت در حدود بین ۱۱ تا ۶۰ درصد است و نرخ کاهش  از ستاره ای به ستاره دیگر بطور اساسی با آنچه پیش بینی شده متفاوت است. تفاوت بین انحراف ستاره نزدیک به خورشید و ستاره دورتر، با توجه به انیشتین، باید ۰.۵۶ می بود درحالی که آنچه مشاهده و اندازه گیری شد ۰.۸۲ بود که عملا در اینجا ۵۰ درصد اختلاف وجود دارد. جدول بطور واضح و شفاف نشان داد که جابجایی های مشاهده شده ستارگان، در جهاتشان با اثر پیش بینی شده انیشتین مطابق و هماهنگ نیست. این نکته در هیچ گزارشی ذکر نشده. اما پس از اینکه این اندازه گیری ها مورد مطالعه قرار گرفتند، تعدادی از محققان برای توجه به حقیقت اختلاف نظر شعاعی در جهات بین آنچه مشاهده و آنچه پیش بینی شده است، فراخوانده شدند (در مورد ستاره دور از خورشید با ۳۷ درجه). بنابراین، حتی هفت تا از بهترین صفحات، که تصاویر ستارگان را نشان میدادند، نتایج ناسازگاری را ارائه دادند:

اگر تغییرات مشاهده شده در تصاویر ستاره حقیقت داشته باشند، در جهت و مقدار با اثر پیش بینی شده انیشتین مطابق نیستند.

 

منبع:

Gravitation versus Relativity, pp. 218-219, emphasis added

 

بسیاری ادعا کرده اند که تفاوت بین تغییرات مشاهده و پیش بینی شده بزرگتر از آنچه انتظار میرفت نیستند. حال این توسط دکتر Henry Norris Russell از دانشگاه پرینستون که یک شخص مشتاق در نسبیت است بررسی شده است. او این جابجایی ستارگان را از دیدگاه تعیین کننده ای مطالعه کرده است تا بتواند ببیند چنین مشکلی حقیقت دارد یا خیر و اگر حقیقت داشت، چندین راه حل و توضیح ممکن برای آن پیدا کند. او از این آزمایش و بررسی جامع نتیجه گرفت که این تفاوت ها بین جابجایی مشاهده و پیش بینی شده حقیقت دارند و نمیتوان صرفا آن را به خطای تصادفی مشاهدات و اندازه گیری نسبت داد. دکتر راسل فرض کرد که منبع محتمل این انحرافات اثبات شده غیر انیشتینی به خطای ابزاری و وسایل ربط دارد: این یک در میانی در شکل آینه است که توسط گرمای خورشید ایجاد شده اما یک نقطه از آن کاملا شفاف است. اگر این اشاره شده باشد که گرمای خورشید به آینه این لوازم و دستگاه ها آسیب وارد کرده (آن را از شکل واقعی خود خارج کرده است) که خطایی برای اندازه گیری جابجایی تا ۲۰ درصد داشته، یا در برخی موارد تا ۵۰ درصد، پس کل مجموع صفحات برای اثبات وجود داشتن یا نداشتن اثر انیشتین بی ارزش هستند.”

منبع:

Ibid., pp. 220-222, emphasis added

 

پس از آنکه Poor خوانندگان را با نتایج صفحات عکاسی در Sobral و Principe آماده کرد، در ادامه گفت:

“نتایج در هر مورد، تنها میانگین هایی از اجزای شعاعی هستند. هیچ چیز هرگز درباره جهاتی که جابجایی در آن اتفاق افتاده بود داده نشد. تئوری انیشتین نیازمند یک انحراف بود، نه تنها انحرافی با مقدار مشخص و معین، بلکه همچنین نیازمند جهت معین و مشاهده شده ای نیز بود. انحراف مشاهده شده ممکن است دقیقا با مقدار پیش بینی شده تطابق داشته باشد، اما اگر در جهت اشتباهی باشد، نه تنها تئوری نسبیت را اثبات نمیکند، بلکه آن را نقض نیز خواهد کرد. حال…جدولی از ۷ تا از بهترین صفحات که در Sobral با دوربین ۴ اینچی تهیه شدند، بطور شفاف و قطعی نشان دادند که انحرافات مشاهده شده، در جهاتی که تئوری انیشتین لازم میدانست( تطابق با آنچه تئوری انیشتین پیش بینی کرده بود) نیستند…میانگین انحراف ستاره NO.11 ، در حدود ۳۷ درجه با آنچه پیش بینی میشد تفاوت داشت. در این حالت دو تا از تک صفحات، انحرافی عملا در جهت برعکس آنچه تئوری خواستارش بود داشتند. بهترین توافق بین تئوری و مشاهدات توسط ستاره NO.4 بدست آمد، جایی که میانگین مقدار تفاوت در حدود یک درجه بود، اما حتی در این مورد نیز نتایج فردی تفاوتی در حدود ۳۰ درجه داشتند. نسبیت گرایان عملا این نا هماهنگی در جهات انحرافات مشاهده شده را نادیده میگیرند یا تاثیرات گرمایشی خورشید را مد نظر قرار میدهند که آینه را فقط به مقداری مناسب دچار مشکل کرد که بتوانند توضیحی ارائه دهند.”

منبع:

Gravitation versus Relativity, pp. 223-225, emphasis added

 

بار دیگر دیدیم که بطور کلی با نادیده گرفتن جهات و تنها به حساب آوردن اندازه (سایز) انحرافات پیش رفتند. اشاره شده که اختلاف نظر بین ۳ نتیجه میانگین، همانطور که در گزارش داده شده، بیش از %۱۰۰ است. مقدار بزرگتر، دوبرابر صحیح تر از کوچکتر است. مقدار واقعی انحراف که با لنز آستروگرافی بدست آمده، %۵۸  از آنچه در Principe بدست آمده و تنها %۴۷ از آنچه با دوربین ۴ اینچی در Sobral بدست آمده می باشد. این تفاوت در نتایج، فراتر از حد مجاز خطای تصادفی می باشد.

منبع:

Gravitation versus Relativity, pp. 225

 

زمانی که انحراف نور مشاهده شد،هم در جهت و هم در مقدار در نظر گرفته شد و اختلاف آن با اثر پیش بینی شده انیشتین مشخص شد و صفحات عکاسی موجود، نتوانستند شواهدی برای ساپورت تئوری نسبیت ارائه دهند (یا اینکه شواهد بسیار کمتر از آن بود که بتوان آن را اثبات و پشتوانه ای به حساب آورد). علاوه بر آن، اگر این انحرافات واقعی اند و به خطای ابزاری مرتبط نیستند، پس نمیتوان تئوری نسبیت را به عنوان تنها راه حل و توضیح این پدیده در نظر گرفت. حقیقت این است که توضیحات و راه حل های ممکن و بسیار دقیق تری نیز میتوان برای چرایی انحراف نور ارائه داد، توضیحات و دلایلی که هر روز با آن ها میتوانیم سرو کار داشته باشیم. شکت اَبنورمال یا غیرعادی یکی از آن هاست. شکست در solar envelope نیز یکی دیگر از توضیحات است. شرایط جوی که صفحات گرفتگی در آن تهیه شدند ضرورتا غیر طبیعی بودند و خود صفحات بطور شفاف نشان دادند که پرتو های نور از طریق توده و جرم ماده ای در نزدیکی و مجاورت خورشید عبور کرد، توده و جرمی از چگالی که به اندازه ای کافی بود که تصاویر تهیه شده بر روی صفحات عکاسی را تحت تاثیر قرار دهد. اینچنین شواهدی که مطابق با مشاهدات هستند، به قول انیشتین: تئوری را به طرز راضی کننده ای تایید میکند.

منبع:

Gravitation versus Relativity, pp. 226

 

فیزیک دان leon brillouin در کتاب خود در ۱۹۷۰ نقد مشابهی را مطرح میکند:

“اینها آزمایشات نادرست و غیردقیقی بودند که خطاهای فردی ای در حدود %۱۰۰ و خطای میانگینی در حدود %۳۰ داشتند. این تئوری صحیح نیست چرا که یک خلا ایده آل را در نزدیکی سطح خورشید فرض میکند، این درحالیست که ما بطور کامل میتوانیم انفجار های قدرتمند ماده و تابش را در خورشید مشاهده کنیم.

منبع:

  Leon Brillouin, Relativity Reexamined, NY, Academic Press, 1970, p.54

 

انیشتین انحراف پرتو یک نور را که از نزدیکی سطح خورشید عبور میکرد پیش بینی کرد، اما اگر یک پرتو نور را بصورت یک پرتو فوتون hv با جرم hv/c^2 در نظر بگیریم، میتوانیم نتیجه مشابهی را بدست آوریم. فقط ضریب عددی متفاوت است و پیش بینی انیشتین دو برابر بزرگتر از آن در محاسبه با فوتون هاست. با نگاهی صادقانه به این مشاهدات، میتوان احساس کرد که منابع بسیار بزرگی از خطا بطور شفاف، نقش قابل توجهی را در اینجا ایفا میکنند و دانش جریان مخالف ما اکنون در اتمسفر خورشید محتمل ترین توضیح را ارائه میدهد. آزمایش شاپیرو بطور قطع صحیح تر از انحراف اشعه نور می باشد.

منبع:

Ibid., p.98

توضیح Poor حتی با جزئیات بیشتر می باشد که البته با استفاده از علم اپتیک نشان میدهد که دیگر چه پاسخ های ممکن و احتمالاتی برای ایجاد انحرافات مختلف بدست آمده از تصاویر آزمایش ادینگتون وجود دارد:

“تصاویر Sobral بطور واضح و شفاف نشان داد که اشعه های خورشید در مسیرشان از ستارگان دوردست، از طریق توده و جرمی از ماده در نزدیکی خورشید عبور کرده اند. این ماده به اندازه کافی چگال بوده و نور خورشید را به اندازه ای دچار شکست و انحراف کرده تا بر روی تصاویرش در صفحات عکاسی تاثیر بگذارد و هیچ سوالی هم درباره چگونگی و ماهیت این پرتو نور برای عبور در یک مسیر به وجود نیامد. علاوه بر آن، هر زمان که یک اشعه یا پرتو نور از فضای بیکران وارد محیطی با هر نوع چگالی ای شود یا از طریق آن درحال عبور باشد، چنین پرتوی در مسیر خود دچار شکست و انحراف میشود (از مسیر اصلی خود منحرف میشود). مسیر چنین پرتوی دچار انحنا میشود و مقدار انحنا یا شکست به چگالی محیطی که پرتو نور از طریق آن درحال عبور است بستگی دارد. همه اینها در نهایت باعث میشوند تا در زاویه رسیدن این پرتو نور به زمین تغییراتی ایجاد شود. این یکی از قوانین پایه ای فیزیک است و اثر شکست و انحراف پایه ابزار آلات و آزمایشات اپتیکی مارا شکل میدهد (مانند عینک، دوربین، میکروسکوپ، تلسکوپ و…). کارکرد همگی این ابزار آلات به اثر شکست و انحراف نور بستگی دارد. بنابراین کاملا بدیهی است که پرتو نوری که از نزدیکی سطح خورشید گذشته، دچار یک یا چند نوع شکست یا انحراف میشود. تنها سوالی که باقی می ماند این است که آیا این شکست در اندازه و جهت برای محاسبه جابجایی های مشاهده شده در عکس ستارگان کافی بوده است یا خیر؟ این احتمال برای محاسبه انحراف نور مشاهده شده، توسط نسبیت گرایان مورد قبول واقع نشد.”

 

منبع:

Gravitation versus Relativity, pp. 240

“وقتی بدیهیست که پرتو و اشعه های نور با عبور از نزدیکی خورشید دچار مقداری انحراف و شکست میشوند، بسیاری از اخترفیزیک دانان ادعا میکنند که این اثر در مقایسه با انحرافات مشاهده شده غیر قابل توجه و بسیار ناچیز است. این که احتمال توضیح هر نوع از انحراف توسط شکست نور به وسیله منجمان بریتانیایی در گزارش هایشان با توضیحات ناکافی مورد پذیرش واقع نشده اثبات شده است. کل سوال بستگی به امکان داشتن چگالی به اندازه کافی بزرگ Solar Envelope است تا بتواند یک پرتو نور را با مقدار مورد نیاز خم کند، و این به این معنی است که چگالی واقعا چقدر است. این را میتوان به سادگی توسط فرمول های ساده اپتیک نشان داد که ماده یک لنز با چگالی ای در حدود ۱/۱۴۰ از هوا در فشار و دمای استاندارد باید یک اشعه نور را در حدود ۱ درجه دچار شکست کند، مقداری که در وضعیت آن ستاره نزدیک به خورشید مشاهده شد.”

 

منبع:

Ibid., p. 240-241

 

“بنابراین درحالی که یک سوال بزرگ در رابطه با مقدار رفرکشن که توسط محیطی با چگالی های مختلف ایجاد میشود وجود دارد، اما عملا از سوی دیگر سوالی در رابطه با جهتی که خمیدگی (انحراف) اتفاق افتاده وجود ندارد. اینکه وضعیت تمامی پرتو ها (درحال برخورد، در وضعیت نرمال نسبت به سطح و اشعه رفرکت شده) در یک صفحه  یکسان درحال وقوع است ، صرفا یکی از موضوعات هندسی است که به قوانین بنیادی بستگی دارد. درمورد تصاویری که هنگام خورشید گرفتگی ۲۹ می ۱۹۱۹ در Sobral تهیه شد، یک راه حل تخمینی به سادگی میتواند ساخته شود. برای فرض اینکه Solar envelope یک بیضوی دورانی در جهت محورش است که در هماهنگی با خورشید است، محور شکل عملا باید در زاویه راست نسبت به خط دید باشد.”

منبع:

Ibid., p. 247-248

 

در مقابل تجزیه و تحلیل ویرانگر Poor ، آقای  john maddox سردبیر مجله Nature نوشت: ” آن ها (Crommelin و Eddington) در اندازه گیری انحراف نور صادق نبودند. درواقع چیزی که به درستی و دقت ثبت نشده، اندازه گیری های آزمایش ۱۹۱۹ هستند که نشان دهنده نادرست بودن آن می باشند.”

منبع:

 More Precise Solar-Limb Light Bending”, Nature ۳۷۷:۱۱, ۱۹۹۵″

 

g. burniston brown می افزاید:

” در ابتدای ظاهر شدن ستارگان، دچار شکست شدند، همانطور به گفته انیشتین چنین چیزی باید رخ میداد. اما در ادامه چیزی برخلاف انتظار رخ داد. برخی ستارگان دچار انحراف و شکست در جهتی مشاهده شدند که بصورت عرضی نسبت به جهت مورد انتظار بود و بقیه ستارگان در جهتی دچار خمش و شکست شدند که دقیقا برخلاف پیش بینی های انیشتین بود.”

 

منبع: 

What is Wrong with Relativity”, Bullettin of the Institute of Physics and Physical Society, ۱۹۶۷, pp. 71-77″

 

نشریه Scientific American گزارش خود را بطور مستقیم از زبان Commerlin تهیه کرد نشان داد که حتی تصاویری که برای شمارش و تطبیق مورد استفاده قرار گرفتند، مقدار قابل اهمیتی از خطا داشتند:

“تغییر نتیجه در لبه خورشید در حدود ۱.۹۸ با خطای محتمل ۰.۱۲ است. میبینیم که این نتیجه بصورت بسیار نزدیکی در توافق با مقدار پیش بینی انیشتین (۱.۷۵) است.”

 

منبع:

Scientific American Supplement“, December 6, 1919, as cited in  Scientific American, September 2004, p. 104″

 

نتایج تجربی ادینگتون از جزیره Principe در غرب آفریقا کاملا مشکوک است. در روز گرفتگی، ۲۹ می ۱۹۱۹، گروه آزمایش با یک باران سنگین مواجه شدند. مطابق گفته Clark، کار ها توام با بی دقتی انجام گرفتند:

 ادینگتونه در دفترچه خاطرات خود می نویسد: “باید برنامه عکاسیمان را به هر نحوی انجام میدادیم.” “من گرفتگی را نمی بینم، مشغول تغییر صفحات هستم. گهگاهی به آسمان نگاه میکنیم تا ببینیم گرفتگی شروع شده است یانه یا اینکه چه مقدار ابر هنوز در آسمان است. ما ۱۶ عکس گرفتیم. تصاویر به خوبی خورشید را نشان داده و تصویری قابل توجه را به ما ارائه میدهند اما ابر ها در تصویر ستارگان مداخله کرده اند. شش عکاسی آخر تصاویری را نشان داد که امیدواریم چیزی را که نیاز داریم به ما بدهد.”

منبع:

Einstein: The Life and Times, p. 285

 

برخی فکر میکردند که ماموریت لغو شده است. ادینگتون با در نظر گرفتن حداقل نمونه ها تصمیم به جمع آوری آن ها باهم کرد. ادینگتون بدون هیچ شرم و اظهار نگرانی ای اشاره کرد که ” کل نتیجه گیری اش از آزمایش بر پایه یکی از آن ۶ صفحه باقی مانده بوده درحالی که بقیه صفحات نتایج مورد انتظار را نداشتند”.

همانطور که او میگوید: ” تنها یکی از صفحاتی که اندازه گیری کردیم نتیجه ای مشابه پیش بینی انیشتین داشت”. آنجا بود که اعلام کرد: ” این یکی از بهترین و بزرگترین لحظات زندگی ام بود”.

منبع:

۲۸۶-Einstein: The Life and Times, pp. 285

 

اما حتی نسبیت گرایان اعتراف میکنند: ” قطعا تهیه تصاویر بسیار همراه با ستارگان زیادی در تصویر تا جایی که ممکن است کار بسیار سختی می باشد. البته بدین منظور داشتن آسمان صاف نیز کمک میکند.”

منبع:

Clifford M. Will, Was Einstein Right? Putting Relativity to the Test, New York: Basic Books, Inc., Publishers, 1986, p. 77

 

زمانی که با سفر ۳۰ ژوئن ۱۹۷۳ به رهبری Burton F. Jones که انتظار داشتند تصاویر بیش از ۱۰۰۰ ستاره را جمع آوری کنند مقایسه کردند، ماجرای ادینگتون به یک مشکل جدی خورد. Will مشخص کرد که نتیجه خورشید گرفتگی ۱۹۷۳ در حدود ۰.۱۱ ± ۰.۹۵ ثانیه قوسی از رقم انیشتین ۱.۷۵ را نشان داد. در نتیجه ارائه آنچه او می گوید، تنها یک “پیشرفت منفی” است. با چنین انحراف گسترده ای، جای تعجب نیست که آزمایش گرفتگی ۱۹۷۳ ” آواز مرگ قو (بانگ خدا حافظی) برای این نوع از اندازه گیری بود”.

منبع:

Was Einstein Right? p. 80

Ibid., p. 80

 

تدابیری سوال بر انگیز که در سفر ۱۹۱۹ رخ داد، در تلاشی در سال ۱۹۲۲ در استرالیا نیز به همان صورت شکل گرفت. بعد از قرار دادن شواهد بدست آمده از عکاسیشان در یک نمودار، نتیجه ای که بدست آمد ۴۴ دیتا پوینت را در پایین منحنی و تنها ۲۵ مورد را بالای منحنی نشان میداد. این بدین معنا بود که هرکسی که نمودار را طراحی کرده بود، منحنی متوسط مناسبی برای آن انتخاب نکرده بود و ظاهرا این کار بدین منظور انجام شد تا نشان دهند تئوری نسبیت با نتایج بدست آمده همخوانی دارد. Arthur lynch در این مورد می نویسد:

” نتایج مشاهدات بصورت مجموعی از نقاط بر روی چارت نشان داده شدند که با اتصال این نقاط به یکدیگر میتوان یک منحنی، همانطور که قانون انحراف میگوید بدست آورد. اما چارت های واقعی مجموعه نقاط نامنظمی را نشان میدهند. بطور مشابه همانطور که ممکن است یک منحنی رسم کنید که به ظاهر تئوری نسبیت را تایید میکند، همانطور هم میتوان منحنی ای رسم کرد که شمارش پایان تئوری نسبیت را آغاز کند. هیچ کدام از منحنی ها توجیهی ندارند.”

منبع:

Arthur lynch, The Case Against Einstein, p.264

sir edmund whittaker که یکی از جامع ترین کتب را در تاریخ فیزیک که هنوز هم مطرح است نوشته و اگرچه او مخالفتی با نسبیت نداشته است اما در ۱۹۵۲ اظهار داشت: “درحالی که نباید این را غیر ممکن در نظر گرفت که نتیجه تئوری انیشتین در تطابق با نتایج مشاهدات بود، اما این را باید گفت که در حال حاضر در این مورد اختلاف نظر وجود دارد.”

منبع:

Edmund T. Whittaker, A History of Ether and Electricity, vol. 2, p. 180

علی رغم اختلاف نظرات، منجم آمریکایی W.W Campbell اطلاعیه ای در ۱۹۲۳ زد که پیش بینی انیشتین توسط نتایج ۱۹۲۲ تایید شد. ستاره شناس و منجم Robert Dicke (که با تئوری نسبیت مخالف بود) نوشت:

” به علت کوتاه بودن مدت گرفتگی و نبود تکرار در نتایج مشاهدات، درباره نتایج نهایی شک وجود دارد چرا که ممکن است دچار خطای سیستماتیک شده باشند و این اجتناب پذیر نمی باشد. علاوه بر این، نتایجی که از گرفتگی های قبلی بدست آمده، به مقدار قابل توجهی از یکدیگر جدا و پراکنده اند. دقت انحراف گرانشی نور که از گرفتگی های کلی مشخص میشود شاید بهتر از ۲۰ درصد نباشد.”

منبع:

 Solar Oblateness and Gravitation”, Gravitation and the  Universe, p. 27″

 

چارت های Dicke نشان دهنده ۶ آزمایش گرفتگی بین سال های ۱۹۱۹ و ۱۹۵۲ است که هرکدام تعداد مشخصی نتیجه داشتند. در ادامه نتایج را میبینید که بصورت ثانیه قوسی هستند:

تنها آزمایش شماره ۵ مطابق با پیش بینی انیشتین ۱.۷۵ است و این تنها به این خاطر است که ۱.۷۵ بین محدوده بالاتر و پایین تر انحراف واقعی می آید. همانطور که Guggenheimer در ۱۹۲۵ اظهار داشت:

” بررسی و محک جداول مختلف انحرافات مشاهده شده نشان داد که بسیاری از آن ها از مقادیر پیش بینی شده فاصله بسیاری دارند. یکی از مقادیر که بصورت تقریبی تهیه شد(۱.۷۵) ، بصورت میانگین از میان تعداد اندکی از مشاهدات انتخاب شده بدست آمد.

گرفتگی ۱۹۲۲ (استرالیا):

 گرفتگی ۱۹۲۹ Sumatra :

گرفتگی ۱۹۳۶ یکی در روسیه و دوتا در ژاپن:

گرفتگی ۱۹۴۷ در برزیل:

گرفتگی ۱۹۵۲ سودان:

 

بطور خلاصه، هیچکس مقدار ۱.۷۵ را بدست نیاورد، حتی ادینگتون! نسبیت عام به یک مقدار عددی (۱.۷۵) بسنده کرده و قفل شده است. اگر مقدار بالاتر یا پایین تر باشد، نسبیت عام مردود میشود. در ۱۹۶۰ H von Klüber نشان داد که چرا چنین آزمایشاتی برای نسبیت بی فایده است. مشکلاتی مانند شکست نور در تاج خورشید وجود دارند. اعوجاجی در نور به علت تغییر دما در طول گرفتگی ایجاد میشود که باعث تغییر در مقیاس بین گرفتگی و تصاویر میشود.  اعوجاج نامیز عکاسی هنگامی که داشتند خشک میشدند و همچنین خطا در اندازه گیری تصاویر در عکس ها.

منبع:

The Determination of Einstein’s light Deflection in the Gravitational Field of the Sun,” Vistas in Astronomy, Pergamon Press, London, 3:47-77, 1960″

 

با مجموعه ای از نمودار ها که نقاط اطلاعات گرفتگی را نشان میدادند، von Klüber نشان داد که ادعای ادینگتون چقدر ضعیف و بی پایه است. به عنوان مثال، در سال ۱۹۳۶، نمودار استرنبرگ نشان داد که اشعه ۱۱ ستاره در خلاف جهت و ۱۵ ستاره به سمت خورشید دچار خمش شدند. بنابراین آشکار شد که %۴۲ از انحرافات در خلاف جهت پیش بینی انیشتین بود. علاوه بر این، سه نقطه در سمت چپ بالا نشان از چرخش به بالای شارپ تری از الگوی انحراف نسبت به آنچه که توسط خط نقطه چین نشان داده شده است دارد.

بطور مشابه در سال ۱۹۳۶، نمودار Sendai نشان داد که نقاطی کمتر از چهار شعاع خورشیدی وجود ندارد که رسم یک هذلولی با شیب شارپ به سمت بالا را توجیه میکند. نتایج گرفتگی های دیگر نیز همین مشکل را نشان میدهد.

در ۱۹۴۷، نمودار Yerkes نشان داد که ۱۹ اشعه خورشید بر خلاف جهت خورشید و ۲۸ مورد به سمت خورشید دچار خمش شدند که همان %۴۱~ را نشان میدهد که درحال منحرف شدن از آنچه انیشتین پیش بینی کرده بود می باشد. علاوه بر این، هذلولی نمودار فریبنده است چرا که در واقعیت تنها ۱۴ نقطه بالاتر از خط و ۲۴ تا پایین تر از آن وجود دارد و بنابراین این نمایانگر میانگین منحنی نیست.

دانشمندان مدرن،هنوز مصمم بودند تا نسبیت را اثبات کنند. یک آزمایش گرفتگی دیگر در ۱۹۷۳ انجام شد که نتایج ملالت انگیز بیشتری داشت. در این نمودار، پیش بینی نسبیت عام توسط صعود شارپ در هذلولی که به سختی قابل توجیه است نشان داده شد چرا که دو نقطه سایه دار نشان دهنده بزرگترین خطا ها در نمودار هستند. بر مبنای آماری، یک خط صاف لبه خورشید را در۷ ~ ثانیه قوسی قطع میکند که بیشتر احتمالش را دارد.

منبع:

Graph taking from J. B. Zirker, Total Eclipse of the Sun, ۱۹۹۵, p. 179

 

 

 

 

 

مدت ها بعد نسبیت گرایان به آزمایشات نوری با استفاده از نور کوازار ها و امواج رادیویی نزدیک خورشید استفاده کردند. اما بار دیگر “عامل اصلی ای که دقت آزمایش را محدود کرده بود تاج خورشید بود. گاز های داغ و سرگردان هیدروژن یونیزه در ۲ میلیون درجه که تا چند شعاع خورشیدی گسترش می یابد. جملاتی که فقر شواهد نسبیت عام برای توضیح نتایج را برملا میکنند، Marmet و Couture نتیجه میگیرند:

” تمامی آزمایشاتی که ادعا میکنند انحراف نور و امواج رادیویی توسط خورشید صورت میگیرد دارای خطا های سیستماتیک بسیار بزرگی هستند که نتایجی کاملا غیر قابل اعتماد و نادرست ارائه میدهند. مشکلی که در میان دانشمندان وجود دارد این است که با تکنولوژی بسیار پیچیده نیز قابل نشان دادن نیستند اما چیزی که به عنوان اصل پایه نسبیت عام در نظر گرفته میشود که بیشتر علم مدرن بر آن تکیه دارد، ادعا شده توسط ادینگتون در ۱۹۱۹ با یک تلسکوپ ساده ۴ اینچی آماتور نشان داده شده است!”

 

منابع:

Was Einstein Right? p. 85

Paul Marmet and Christine Couture, “Relativistic Deflections of Light Near the Sun Using Radio Signals and Visible Light,” Physics Essays, ۱۲, ۱, pp. 162-173

 

 

باید این را در ادامه اضافه کنیم که حتی اگر تئوری نسبیت عام به مقدار مناسب انحراف نور در اطراف خورشید نزدیک هم شود، فیزیک دانان دیگر همچنان میتوانند آن را با فیزیک نیوتونی تطبیق دهند و ادعا کنند میشود این پدیده را با دیدگاه نیوتونی توضیح داد و تئوری نسبیت عام را بدون حتی داشتن یک برهان و دلیل رها کنند. همانطور که فیزیک دان Stan Gibilisco میگوید:

“مقدار تغییرات در موقعیت ستارگان در اطراف خورشید نزدیک به آنچه انیشتین در تئوری اش پیش بینی کرده بود می باشد. دانشمندانی که نسبیت عام را ساپورت میکنند این آزمایش را یک موفقیت و پیروزی بزرگ میدانند. تئوری نیوتون همان اثر و پدیده را میتواند پیش بینی کند. درحالی که انحراف در موقعیت ستارگان توسط نیوتون پیش بینی شده بود، تنها نصف مقدار مشاهده شده بود و تنها نیمه دیگری از آن توسط نسبیت عام پیش بینی شد. خطا را میتوان مربوط به اشتباه محاسبه ای نیوتون که در رابطه با شدت میدان گرانشی خورشید بود دانست.”

منبع:

Stan Gibilisco, “Understanding Einstein’s Theories of Relativity,” 1983, p. 146

 

در بالا اطلاعاتی را خواندید که مطمئنا در رابطه با خورشید گرفتگی ۱۹۱۹ و دیگر آزمایشات نمیدانستید. کسانی که به شما اطلاعاتی درباره چنین آزمایشاتی میدهند، معمولا نسبیت گرا هستند و حقایق را کنار گذاشته و آنچه خودشان دوست دارند و میبینند را به شما به عنوان حقیقت ماجرا ارائه میکنند درحالی که حقیقت جدای از تمامی این مسائل است.

امیدواریم مقاله مفید بوده باشد.

با تشکر از همراهی شما دوستان عزیز و گرامی.

Share this post

104 comments

اضافه کنید
 1. دیانا ۵ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۲۰:۳۸ پاسخ

  مقاله خوبی بود. حداقل فهمیدیم کسانی که به عنوان محقق و دانشمند و منجم و… هستند چه کسانی هستند و چطوری تحقیق و آزمایش و مشاهده انجام میدن و نتیجه آزمایشات و مشاهدات خودشون رو چطوری به همه اعلام میکنند. اونم نتیجه گیری و نظرات از پیش تعیین شده نه علمی و بیطرفانه.

 2. حسین مسیحا ۶ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۲۲:۳۱ پاسخ

  متاسفانه علم برپایه فرضیات متعصبانه بنا نهاده شده واین فرضیات مقدس تبدیل به شالوده علم گشته وهمین امر باعث بی اعتباری علم است

  • Amir ۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۸:۱۵ پاسخ

   اگه منظورتون خود جاذبه باشه و نه نظریه‌ای که توصیف خاصی از جاذبه ارائه میده، باید بگم خیر اینطور نیست. خود جاذبه چیزیه که وجودش غیر قابل انکاره. انکار وجود جاذبه مثل انکار روز و شب میمونه.

 3. محمد ۷ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۹:۳۵ پاسخ

  سلام و درود

  من پس از تحقیقات فراوان متوجه شدم بمب اتم دروغ بزرگ جنگ جهانی دوم هست و حتی به انیشتین هم بشدت مشکوکم کلا به جهود مشکوکم

  نظر شما در مورد نظریه نسبیت زمان و مکان چیست؟
  آیا واقعا ساعت داری سرعت ،زمان کمتری نسبت به زمان ساعت ثابت دارد؟

  نظرتان در مورد این نظریه چیست؟

  بنظرم این نظریه اصلا منطقی نیست

 4. محمد ۷ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۹:۴۳ پاسخ

  اگر میشه مقاله ای درمورد «صد دانشمند علیه انیشتین» که در آلمان نازی رخ داد منتشر کنید
  نازیها هیچوقت انیشتین رو قبول نداشتن
  حکومتی که بسیاری از تسلیحات قرن بیست و یکم رو پایه گذاری کرد حتما به شیاد بودن انیشتین پی برده بود

 5. مصطفی ۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۵۶ پاسخ

  https://www.google.com/search?q=atomic+bomb+test&client=ms-android-samsung&prmd=ivmn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwin847c8I_gAhXHyKQKHWy_DTAQ_AUoAXoECAoQAQ#imgrc=Ful-Q-tbBEuGuM

  سلام
  مگر نمیگن تشعشعات اتمی خیلی خطرناک مضره پس چرا کنار آزمایش اتمی در این عکس معروف لز ارتش آمریکا کشتی ها چسبیدن به منطقه مورد آزمایش؟!!
  چیزی که اینا بهش میگن بمب اتم همون پدر یا مادر همه بمب ها است که چند وقت پیش ترامپ و پوتین اشاره کردند.
  چرا کشوری مثل آمریکا که اینقدر قلدره از این بمب ها دیگه استفاده نکرد مخصوصا بعد از فروپاشی شوروی که دیگه رقیب جهانی نداشت.

 6. مصطفی ۱۲ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۸:۴۲ پاسخ

  جمله ی جالبی در فیلم ارباب حلقه ها است

  سه حلقه برای الف ها زیر گنبد های نیلی
  هفت حلقه برای دورف ها زیر تالار های سنگی
  نه حلقه برای انیس ها که محکوم به مرگ اند و فانی
  یک حلقه برای فرمانروای تاریکی زیر سریر تاریکش در موردور

  کافر و مشرکین الف ها یا همان جن ها را خدایان میدانند برای همین میگه الف ها زیر گنبد نیلی!!

 7. میلاد ۱۳ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۱۰:۵۲ پاسخ

  و ابوبکر کرجی ده قرن پیش در کتاب استخراج آب‌های پنهانی اینچنین گفت:
  ” زمین با تمام کوه‌ها و دشت‌ها و پستی‌ها و بلندی‌هایش کروی شکل است “
  نکنه کرجی ها و خوارزمی ها هم فراماسون بودن و ما حقیقت رو نمیدونستیم ؟؟!!!!

  • flatearther ۱۳ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۷:۵۷ پاسخ

   سلام خدمت شما.
   بنده هم در فلان کتاب اگر بنویسم زمین فلان شکل است آیا مورد قبول است؟ دلایل و برهان های ایشان چه بوده است؟ این مهم است نه اینکه فلانی در فلان جا بگوید زمین کرویست و همه قبول کنند!!! شواهد چه میگوید؟ موفق باشید

   • محمد ۴ دی, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۰ ۱۳:۰۷ پاسخ

    دوستان چیزی که بهش توجه نمیکنید و مدام در این سایت ذکر میشه اینه توطئه ناسا و روسیه هست که ما پی به تخت بودن زمین نمیبریم حالا یک سوال:آیا چین و هند که صنعت فضای دارند اونا هم دروغ میگن؟ چه نفعی براشون داره
    جواب بنده رو به ایمیلم ارسال کنید
    lionmanzxc@gmail.com

 8. میلاد ۱۳ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۲۰:۰۲ پاسخ

  و این است جواب یک منکر ایدئولوژیک …
  دلایل و برهان ؟؟!!!! دلایل و برهان شما چیست ؟؟ معادله تراشی و ساخت قوانین پرسپکتیو ؟!! پرسپکتیو قدامی چیه آقاجان ؟؟ چه خبره اینجا ؟!!!!
  صد البته کسانی که به عناوین مهم داشمند در طول تاریخ شناخته میشوند یقینا باید نوشته ها و نتایج کاری و علمی ایشان که به عنوان مرجع علمی افرادی مثل فیبوناچی و گالیله شناخته میشه، مورد توجه قرار بگیره.
  بر فرض که بنده گول ناسا را خورده ام و تمامی تصاویر و ویدئوها فتوشاپ و جلوه های ویژه اند؛ ضمنا ناسا، روس کاسموس و سازمان فضایی ایران و همه سازمان های فضایی که موشک فرستاند هوا هم فراماسون هستند. قبول !
  شواهد شما برای تخت بودن زمین چیه ؟ عکسی دارید ازش ؟
  انجمنی که شما عضوشید اولین اقدامات جدی ای که داشته برمیگرده به سال ۱۹۵۶ . الان تو سال ۲۰۱۹ هستیم و شما برای این سوال که چرا سایه زمین روی ماه به شکل هلالی دیده میشه
  گفتید به زودی جوابشو میدید !!!!
  یعنی تو این ۶۳ سال اولین باره همچین سوالی برای انجمنتون پیش میاد ؟؟!!؟ قبول دارید که این کارتون مصداق بارز معادله تراشی و فرمول سازیه ؟

  • پدرام ۱۵ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۴:۴۳ پاسخ

   این بزرگوارها سالیان سال است که قرار است جواب خیلی چیزها را بزودی بدهند. از جمله تناقض بین نقشه زمین تختشان با مسیرهای پروازی. عدم وجود ابعاد و مسافتها در نقشه زمین تختشان. دلیل کند و تند شدن حرکت خورشید بر بالای زمین تخت و …

 9. فلونی ۱۴ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۳:۰۴ پاسخ

  منم خیلی فکر کردم و به این نتیجه رسیدم
  به لج تمام ظلم ها و دردغ هایی که در طول تاریخ بهمون گفتن و قراره بگن منم میگم زمین یک مکعب چند وجهی هست و روی هر سطح آن هرم هایی قرار دارد که در راس هر هرم طراحان عقاید مذهبی و سیاسی قرار دارن که برای بقای خود هرم را به گونه ای چیده اند که خود در مستحکم ترین و امن ترین جای ممکن قرار گیرند
  تا بتوانند بیشترین استفاده را ز منابع زمین و نیروی انسانی که در سطح و مرکز چندوجهی قرار دارد را ببرند و همشیه صاحبان اهرام که خود را ژن برتر میدانند برای دستیابی به منابع بیشتر و سواری گرفتن از انسانهای حقیر بیشتر در حال مبارزه با یکدیگر هستند گاهی به صورت انفرادی و گاهی به صورت اتحاد چند هرم با هم بر علیه یکی و…
  تنها در صورتی که این هرم را ویران و با خاک یکسان کنیم میتونیم زمین کروی داشته باشیم

 10. بنده خدا کروی گرا ۱۵ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۴۲ پاسخ

  متاسفانه این افراد در گردابی به نام جهل و نادانی گرفتار شده اند و نمیخوان حقیقت واقعی که توسط غیرمسلمانان کشف شده رو قبول کنن. این ها مصداق بارز جاهلین و خوارج هستن که اگه خود امام زمان بهشون بگه زمین کرویه قبول نمیکنن چون ایدیولوژی خشک و پوسیده ایی دارن و سعی دارن با ” شبه علم ” اون رو اثبات کنن.

  • میلاد ۱۷ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۳:۰۷ پاسخ

   نه . من مثل شما فکر نمیکنم.
   اجازه بدید منم یک فرضیه مطرح کنم . البته اگر از نظر این بزرگواران اشکالی نداشته باشه !
   مدتیست که دارم روند کاری و شکل گیری مطالب اینارو دنبال میکنم .
   از قرار معلوم قراره کتابی با مضامین مطرح شده توسط این عزیزان چاپ بشه . البته به گفته مدیر محترم سایت !
   به نظر شما همه این کارها و نظریه ها و طرفدار جمع کردن نمیتونه صرفا به خاطر فروش بیشتر کتاب باشه ؟؟ نمیدونم چرا ولی حس میکنم مسائل اقتصادی پشت پرده وجود داره.
   البته مطمئن باشید تو کتاب هم جواب ها به همین شکله و اتفاق خاصی قرار نیست بیفته.
   موفق باشید.

   • flatearther ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۳۰ پاسخ

    سلام خدمت شما
    قضاوت اشتباه همیشه عاملی برای شکست های مختلف بوده. در کتاب ما برخی موارد بصورت پایه ای مطرح شده اند که البته در وب سایت نیز به آنها پرداخته شده اما حدود ۸۵ درصد از کتاب مطالب جدیدی نوشته شده است که تا قبل از این جایی منتشر نشده.
    موفق باشید

 11. مصطفی ۱۷ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۷:۴۵ پاسخ

  https://www.google.com/amp/s/aplanetruth.info/2016/12/03/commercial-air-flights-on-a-flat-earth-work-perfectly/amp/

  این سایت به خوبی راههای هوایی در زمین تختو توضیح داده که بروی زمین کروی قابل توجیه نیست.
  ماکه حمال و جیره خور ناسا و آمریکا نیستیم که هرچی گفتن بگیم چشب تا برای خودمون چیزی اثبات نشده بهتره نظریه ندیم.
  الان چندین عکس از سه خورشید از آسمان دیده شده و دو خورشید حالا برید بگردید ناسا جواب اینارو بشما بده البته تو خوابتون.

  https://www.mashreghnews.ir/photo/934874/عکس-سه-خورشید-در-آسمان

 12. مصطفی ۱۷ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۷:۴۵ پاسخ

  https://www.google.com/amp/s/aplanetruth.info/2016/12/03/commercial-air-flights-on-a-flat-earth-work-perfectly/amp/

  این سایت به خوبی راههای هوایی در زمین تختو توضیح داده که بروی زمین کروی قابل توجیه نیست.
  ماکه حمال و جیره خور ناسا و آمریکا نیستیم که هرچی گفتن بگیم چشب تا برای خودمون چیزی اثبات نشده بهتره نظریه ندیم.
  الان چندین عکس از سه خورشید از آسمان دیده شده و دو خورشید حالا برید بگردید ناسا جواب اینارو بشما بده البته تو خوابتون.

 13. مصطفی ۱۷ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۷:۵۵ پاسخ

  https://www.mashreghnews.ir/photo/934874/%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D8%B3%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86

  یکی بما بگه این سه خورشید یا دو خورشید چیه؟
  افرادی که کنجکاو هستند میگم در متون زیادی به اینا اشاره شده ولی در دسترس ما نیست‌.
  بعنوان مثال هندی ها این دو شی عجیب و تاریک رو راهو و کتو صدا میزدند.
  یا نازی های آلمانی میگفتند از جهنم زیر زمین این دو خورشید سیاه به بالا می آیند که یکسری مراسم همچون هانیبالیست ها انجام میدادند تا شر این دو خورشید دور شود.
  اقوام مشرک و شیطان پرست در گذشته هنگام خسوف یا کسوف انسان قربانی میکردند تا شر این دو خورشید دور شود و این دو خورشید را عامل بدبختی و خشکسالی و مرگ و میر میدانسته اند.

  • میلاد ۱۷ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۳:۰۰ پاسخ

   اگر دقت میکردی تو همون سایت دلیل این پدیده رو هم گفته بود . از طریق این عکس شما به این نتیجه رسیدی که همه تو اشتباهن و شما راس میگی ؟؟؟ امیدوارم این نوع نتیجه گیری کردن صرفا مربوط به این مسائل باشه و تو زندگی حقیقیت راجع به مسائل مهم زندگی به این شکل و با سبک “آبدوغ خیاری” مسائل رو حل و فصل نکنی.
   این جور که معلومه شما ظاهرا کلا داری تو افسانه ها سیر میکنی…

  • بنده خدا کروی گرا ۱۷ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۳۲ پاسخ

   به طرز مضحکی خودت رو رسوا کردی…. داره میگه به خاطر کریستال های یخ در هوا و زاویه پایین خورشید این پدیده شکل گرفته بعد تو میگی شیطان پرستی؟؟؟
   اگر ذره ایی شک داشتم که تو یک بهایی هستی الان یقین دارم که تو یک بهایی با اصل و نسبی که حتی پدیده های خدایی رو قبول نداره

 14. بنده خدا کروی گرا ۱۷ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۳۵ پاسخ

  بعد امثال شما ها میان ازمایشات سر ادینگتون رو با یک سری سند و مدرک ابکی رد میکنید؟ به راحتی میگید انیشتین چرت گفته؟ پس این نظم و تکنولوژی های هوا و فضایی چطوری پدید اومده؟ با نظریات زمین تخت؟ یعنی ناسا این قدر خنگه که بیاد این مسئله رو پنهان کنه؟ اصلا میتونه ؟؟؟ فیش های حقوقی مسئولین لو میره بعد تخت بودن زمین نه؟ الواح مصری ها کشف میشه بعد این نه؟ خو ضایع هست شما داری کار اقتصادی میکنی با این قضیه

  • flatearther ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۴۷ پاسخ

   سلام خدمت شما
   مدرک آبکی؟ بیشر دانشمندان آن زمان با انیشتین مخالف بودند. در چند جای این مقاله بطور کامل توضیح داده شد که چرا این آزمایش اشتباه بوده. بجای خواندن و تفکر کردن مخالفت میکنید و این اصلا چیز جالبی نیست. نظم و تکنولوژی را که مدیون انیشتین نیستیم، میدانید چرا نسبیت خاص به وجود آمد؟ چرا نسبیت عام به وجود آمد؟ درباره فیزیک چه چیزی میدونید؟
   ابتدا باید مطالعه و تحقیق کنید بعد تصمیم گیری و قضاوت.
   موفق باشید

   • Sayyu ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۲۹ ۲۳:۲۶ پاسخ

    سلام ادمین عزیز ابدتدائا تشکر کنم از مطالبی که گذاشتید ولی دو کنته رو عرض کنم

    نکته اول و مهمتر: چگیده کلی این مقاله اینه انیشتین مخالفان زیادی داشته و شما از این شما سعی داری نتیجه بگیری پس خود رای و بوده و نظرش هم اشتباهه اگر این نگرش رو درست می دونید خود شما و نظریه تون (زمین تخت) دقیقا در همین موقعیت هستید یعنی مخالفان بسیار زیادی دارید. اگر اساس رد یا قبول کسی تعداد مخالفانش باشه پس شما هم مردود هستید.

    نکته دوم: کلمه بیشتر دانشمندان رو عجولانه استفاده کردید برخی از دانشمندان نه بیشترشون که طبیعیت پیدایش هر نظریه هست که مخالفین و موافقینی داره

    کلا عرض کنم: با توجه به این دو نکته مقاله خوبی با ذکر منبع جمع کردید و قابل تقدیره (نکته مثبت) ولی از مغالطه رایج دستچین کردن (نظریات) استفاده کردید(نکته منفی)

    برای بررسی یک پدیده باید نظریات مثبت و منفی دیگران راجب اون رائه بشه تا مخاطب بتونه جمع بندی کنه و بفهمه که آیا بیشتریها با نظریه مخالفن یا نه و دوما بفهمه که مخالفت ها موافقت ها چقدر منطقی هست.

    • flatearther ۱۱ اسفند, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۲۹ ۱۲:۲۶ پاسخ

     سلام خدمت شما
     خیر اینطور نیست. در این مطلب، جدا از اشاره به مخالفت های دانشمندان مختلف با انیشتین، توضیح دادیم که چرا این آزمایش نمیتواند اثباتی بر صحیح بودن نسبیت عام باشد و عوامل طبیعی دیگری قادر به توجیه این پدیده ها هستند.
     افرادی که مخالف انیشتین بودند، در آن زمان، یا آزمایش را بطور کامل بررسی کرده بودند یا تکرار کرده بودند و… اگر با دقت و کامل خوانده باشید، متوجه خواهید شد که در این مقاله “دلایل” صحیح نبودن این آزمایش بیان شده نه تنها مخالفت های دانشمندان. درضمن این مقاله یک استارت برای مطالعه بیشتر خوانندگان بوده و شما نباید به اطلاعات موجود در این مقاله قانع باشید و باید بیشتر مطالعه کنید تا مطمئن شوید که عوامل طبیعی بسیاری باعث انحراف نور ستارگان میشوند.
     موفق باشید

 15. بنده خدا حقیقت گرا ۱۷ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۸:۲۹ پاسخ

  بسم الله الرحمن الرحیم
  “فَرِيقًا هَدَىٰ وَفَرِيقًا حَقَّ عَلَيْهِمُ الضَّلَالَةُ ۗ إِنَّهُمُ اتَّخَذُوا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاءَ مِن دُونِ اللَّهِ وَيَحْسَبُونَ أَنَّهُم مُّهْتَدُونَ”
  خطاب به سینه چاکان ناسا وشیاطین انس. چه بسا یکی از مصداق های این آیه شما باشید . به راستی نادان ترین جاهل ترین و سفیه ترین انسان ها آنهایی هستند که با نام دین و خدا طرفداری شیاطین ناسا و یهودی ها رو میکنند و خودشان را مسلمان و بنده خدای میدانند و در عین حال متعصبانه پیرو مکتب ناسا و یهود هستند . به راستی اینها به تعبیر قرآن ” شیُ عجاب” هستند . چون حساب غیرمذهبی ها و نا خداباوران و کافران معلوم و مشخصه اگر آنها پیرو ناسا نباشند باید تعجب کنیم . ولی حساب این دسته معلوم نیست که به راستی جمع اضدادند . خدا همه رابه راه راست هدایت کناد .

  • بنده خدا بدون گرا ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۲۹ ۲۳:۴۳ پاسخ

   بسم الله الرحمن الرحیم
   یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا یَغْتَب بَّعْضُکُم بَعْضًا أَیُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَن یَأْکُلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتًا فَکَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِیمٌ
   نظریه زمین کروی رو تمام سازمان های فضایی که در اکثر کشورها با هر آیین و دینی هستن قبول دارن و صرفا مربوط به ناسا نیست برادر و قبول کننده یک نظریه هم صرفا به معنای طرفدار بودن ناسا نیست که اگر اینطوره نظریه زمین تخت هم زاییده روباه پیر و پدر سیاست کثیف و ایده پرداز داستانهای دور از خدائیه هری پاتر و مهد اصلیه لژهای فراماسونی یعنی ….انگلستان… هست

 16. مصطفی ۱۷ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۹:۵۴ پاسخ

  http://strangesounds.org/2015/12/surreal-two-suns-phenomenon-appears-at-sunset-in-indonesia.html

  به هر حال من حمال و تو کف آمریکا نیستم که هرچی گفت بیام مثل عروسک خیمه شب بازی براش برقصم که بهم بگن تو چقدر روشن فکر و باسواد هستی.
  این پدیده دو خورشیدی هم توضیحی براش دارید آمریکا پرستا؟
  اگر اینا توهمه چرا هالیوود کلی فیلم براش ساخته؟
  اگر هالیوود چرته چرا شما براش خودکشی میکنید مگر جز این نیست که فیلم هایی فضاییرو خودشون میسازن و شما دنیا ندیده ها هم باور میکنید؟
  اگر هالیوود بده پس نگاه نکنید و ناسا تحت کنترل همون هالیوود است اگرم خوبه پس یکبار تو عمرتون فکر کنید چرا بعضی نشانه ها یهودیان تو فیلماشون میزارن؟
  میخوان به چه نتیجه ای برسند؟

  • بنده خدا بدون گرا ۱۱ اسفند, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۲۹ ۰۰:۰۰ پاسخ

   زمین گرد فقط مربط به ناسا نیست و حدوده ۱۵ سازمان فضایی معتبر در همه جای دنیا داریم که کشورشون از نظر دینو و فرهنگ کاملا برعکس آمریکاس شماها نمی دونم چرا فقط ناسای بدبختو شناختید خخخخخ عمو جون یکم مطالعه کن ناسا حتی معتبر ترین سازمان فضایی جهان هم نیست و روسکاسموی روسیه و اسای اروپا از نظر علمی ازون قویترن و با یهودی ها هم رابطه خوبی ندارن

   زمین تخت رو هم که انگلیس روباه پیر علم کرده که برادر که بدجوری با یهودیا خوبه داستان های هری پاتر که به وضوح یهودیو جادوگر بازیو علنا شیطون پرستن که انگلیسه عزیز پس بلا نسبت گل روی شما باید بگم حمال انگلیس و هری پاتری؟؟؟؟ نه معلومه که نباید بگم چون طرفداری یک نظریه به این معنی نیست

   هر کامنتت یدونه لینک علمی گرفتی دستتو بعد زیرش غیر علمی حمله می کنی که هرکی گفت کرویه بی خدا و ناسا پرستو یهودی پرسته از کجا به این نتیجه رسیدی برادر لینکت راجب پروازهای زمین تختو خوندم دستگیرم نشد که چجوری توجیه می که صرفا یه پست با یه سری کامنت بود که مثل هر نظرات خوب و نظرات خارج از موضوع پست (مثله نظریات با مغالطعه انحراف از موضوع شما) توش بود.
   خلاصه عزیز زیر هر پستی راجب اون نظر می دن اونم علمی وگرنه مشمول از انواع مغالطه ها گرفتار شدی

   شمام دو مغالطه کلا می زنی حمله به شخص و انحراف از موضوع

 17. مصطفی ۱۷ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۲۰:۰۵ پاسخ

  https://www.theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=67763.0

  ورنر وون براون که خودش از موسسان ناسا است ببین روی سنگ قبرش چه آیه ای از عهد عتیق گذاشته.
  خدانیامرز گفته زمین دارای گنبد است و آسمانها نشانه ی قدرت خدا هستند.
  ناسا یک کلمه عبریه که میشه ناشا یعنی کلاه بردار و شیطانی.
  یهودیان بشدت دنیارو به فساد کشیدند و ناسا و هالیوود دستاورد همین صهیون های حرام زاده است.
  تاریخ صدر اسلام بخونید تماما بفکر زدن اجداد حضرت محمد و امامان بوده اند چون در پیشگویی ها آمده بود منجی از فرزندان حضرت ابراهیم و حضرت اسماعیل میباشد برای همین نفوذ اقتصادی سیاسی و فرهنگی بشدت در دنیای اسلام و تمام دنیا انجام دادند تا در روزگاری که به ظهور آقامون نزدیک میشیم افرادی مثل شما ندانسته از همان حرام زاده ها دفاع کنید.
  شماها شب تا صبح تحت کنترل هستید افکار آزاد ندارید حتی زحمت نمیکشید تحقیق کنید و فکر کنید، ترسو هستید تا یک زمان کسی نگه چقدر عقب افتاده هستی.

 18. بنده خدا کروی گرا ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۴:۱۰ پاسخ

  اولا که تمام این ناشا پاشا و هالیوود شیطان پرستی رو بزا دم کوزه ابشو بخور …. جمع کن بابا ، شما ها چشم دیدن پیشرفت های بشری رو به دست افراد غیر مسلمان ندارید ، مشکلتون اینه وگرنه اگه ابوریحان یا امام صادق میگفت زمین گرده شما هم ول میکردید ولی چون یه مرکز غیر مسلمان به این حد از پیشرفت رسیده چشم دیدنش رو ندارید.

  • flatearther ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۵۳ پاسخ

   سلام خدمت شما. مطالبی رو برای شما میفرستم که باید چک کنید تا به چشم تکنولوژی فوقالعاده این دوستان را در جعل کردن فضا و محیط داخلی ایستگاه فضایی ببینید:

   http://flatearthfarsi.com/?p=550

   نکته آخر اینکه موضوع زمین تخت اولین بار توسط همان غربی ها و غیر مسلمانان مطرح شد. افرادی با انجام چندین آزمایش به کروی نبودن زمین و تخت بودن آن پی بردند. درباره کیهان شناسی zetetic تحقیق کنید.
   موفق باشید.

 19. مصطفی ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۴:۳۹ پاسخ

  سوره الجمعه
  مَثَلُ الَّذِينَ حُمِّلُوا التَّوْرَاةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوهَا كَمَثَلِ الْحِمَارِ يَحْمِلُ أَسْفَارًا بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِ اللَّهِ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ ﴿۵﴾ كساني كه مكلف به تورات شدند ولي حق آن را ادا ننمودند مانند درازگوشي هستند كه كتابهائي را حمل مي‏كند، قومي كه آيات الهي را تكذيب كردند مثال بدي دارند، و خداوند جمعيت ظالمان را هدايت نمي‏كند. (۵)

  تشببه شما در قرآن آمده که اصلا نمیدونید چی به چیه صرفا حمال عده ای هستید که حتی پول هم بهتون نمیدن.
  در قرآن بارها اومده زمین دارای گنبد است که همچون فرشی آفریده شده و بالای سر ما دریا قرار دارد و ماه و خورشید باهم درحال حرکت هستند.

 20. بنده خدا کروی گرا ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۰۰ پاسخ

  تفسیر شما از قران کاملا سطحی هستش… مثل داعش اون ها هم میگن ” دست خدا بر سر ما هست”تفسیرش به قول شما میشه خدا دست داره نه؟
  اسمان گنبدی شکل در قران همون گرد بودن زمین هستش که داره بهش اشاره میشه….
  چقدر نادان هستید …

  • flatearther ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۵۶ پاسخ

   سلام خدمت شما
   در هیچ کجای قرآن از گنبدی شکل بودن استفاده نشده نه درباره زمین و نه درباره آسمان. در باره زمین همیشه کلماتی مانند پهن، گسترده، مسطح و… استفاده میشود و درباره آسمان در قرآن همیشه کلماتی مانند بلند، رفیع، مستحکم، بنا شده و….
   موفق باشید

 21. بنده خدا کروی گرا ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۰۲ پاسخ

  خداوند متعال در قرآن زمین را به عنوان جایگاهی که برای زندگی انسان آماده و مهیاء است معرفی می نماید، اما کلمات و واژه هایی مانند: مدّ یا مسطح بودن که در قرآن در مورد زمین به کار رفته است، به معنای همواری و گسترده بودن است ( در مقابل ناهمواری و پستی و بلندی ) نه به معنایی مقابل کرویّت. بنابراین در قرآن هیچ آیه ای وجود ندارد که به طور صریح دلالت بر مسطّح بودن ( مقابل کرویت زمین ) بکند؛ زیرا « مدّ » به معنای گستردن در راستای راحتی و آسایش و در مقابل ناهمواری می باشد نه مقابل کروی بودن. « مهاد » نیز برای بیان جهت آسایشی است که خدا در زمین قرار داده است تا انسان ها در روی آن احساس راحتی نمایند. پس این آیات هیچ گونه دلالتی که قرآن کرویت زمین را ردّ می کند ندارند . بلکه آیات زیادی در قرآن وجود دارد که کرویّت زمین با آن کاملاً هماهنگ است. و بر کرویّت زمین صحّه می گذارد که این خود اعجازی از اعجاز های علمی قرآن بوده و دلالت بر عظمت و الاهی بودن آن دارد.

  • flatearther ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۵۷ پاسخ

   سلام خدمت شما
   چنین متن هایی با فرض درست بودن کرویت زمین مطرح شده نه بصورت بی طرف. اگر علم شکل زمین را به شکل دیگری توصیف میکرد امروز چنین تفسیر هایی وجود نداشتند.
   موفق باشید

 22. بنده خدا کروی گرا ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۰۳ پاسخ

  مد ارض” به معناى گستردن طول و عرض آن است، و اگر خدا زمین را نمی گستراند و از سلسله‏ کوه ها پوشیده مى‏شد صلاحیت کشت و زرع و سکونت را نداشت و جانداران کمال حیات خود را نمى‏یافتند.[۲]

  منظور از « مدّ » و گستراندن این نیست که زمین کروی نیست بلکه مقصود این است که سطح زمین به طور کامل برجسته و ناهموار خلق نشد که اگر این گونه آفریده می شد انسان در این زمین نمی توانست به خوبی زندگی نماید. کشت و زرع داشته باشد و اسباب راحتی خود را فراهم آورد. چنان که روند آیات بعد که در شمارش نعمت های راحتی بخش انسان اند، نیز بر این مطلب دلالت دارد.

 23. بنده خدا کروی گرا ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۰۴ پاسخ

  کلمه” مهاد” در این آیه به معنى مکان آماده و صاف و مرتب است، و در اصل از” مهد” به معنى محلى که براى استراحت کودک آماده مى‏کنند (اعم از گاهواره و یا بستر) گرفته شده است.[۴] و از این رو به گهواره‏اى که براى کودک آماده می شود نیز مهد اطلاق شده است.[۵] بنا بر این؛ مهد و مهاد، جائی است که مانند گهواره آماده پرورش است چنان که در آیه فرمود : الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ مَهْداً [۶]- و این معنا مثل معناى آیه:” الْأَرْضَ فِراشاً[۷] (زمین را مانند فرشى گسترده برایتان قرار داده است) می باشد .[۸]

  بر این اساس؛ می توان گفت: این آیه در صدد بیان این نکته است که زمین به عنوان یک نعمت الاهی جایی برای راحتی موجودات و به ویژه انسان ها خلق شده است همانند « مهد » و گهواره که مایه آرامش است.

 24. بنده خدا کروی گرا ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۰۶ پاسخ

  این ها تفاسیر ؛ میزان ، نور، مکارم بود
  اگر این ها رو قبول نداری به حق که تو یک بهایی هستی

  و درضمن با افرادی چون شما نمیشه بحث علمی کرد چون شما علم نمیدونید چیه بلکه فقط شبه علم بلدید و مثل دوران پیامبر به ایین جاهلیت و پیشینیان خود بازگشتید

 25. بنده خدا کروی گرا ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۰۸ پاسخ

  و جالب اینجاست شما نه ناسا رو قبول دارید نه سازمان فضایی ایران رو و نه اروپا و ن روسیه رو که حد اقل تلاشی برای بشر کردن ولی شما چه کردید؟ غیر از اینکه همه این هارو دروغ گو و فراماسون بنماید ؟ مثل یهودیان دوران حضرت موسی که به ان حضرت گفتند تو و خدایت برو بجنگ ما اینجا دعا میکنیم…

 26. بنده خدا کروی گرا ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۱۲ پاسخ

  شده تا حالا یک منبع معتبر و مورد تایید جهانی بیارید؟ همش یا فیلم یوتیوب که فراماسون هست میارید و یا
  شبه دانشمندانی که کافر هستن؟؟؟؟
  شما مثال های حمار در قران هستید که در منجلاب جهل گیر افتادید…

  • flatearther ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۵۹ پاسخ

   سلام خدمت شما.
   چرا انقدر عصبی و پر تنش کامنت میگذارید؟ چه چیز شمارا عصبی کرده؟ احتمالا اینکه نمیتوانید حرفتان را اثبات کنید شمارا عصبی میکند اما باید قبول کنید باور های شما اشتباه است. منابعی که به عنوان مثال در این مقاله ذکر شده همگی از کتب معتبر و دانشمندان نامدار است و نه کتب غیر معتبر و شبه دانشمند.
   موفق باشید

 27. مصطفی ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۱۳ پاسخ

  سازمان فضایی ایران هم مثل اونا دروغ میگه یه مشت کارتون و اراجیف نشون میدن تا گرونی گوشت و دلار و مسکن شما ساده لوحان فراموش کنید.پول تبلیغات میلیاردی هم به جیب یک مشت آقازاده کانادانشین میره.

 28. مصطفی ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۱۸ پاسخ

  آیا نمی‌بینی که سال شمسی، مقدارش حرکت آفتاب است از اول حمل تا اول حمل؟… و با همین حرکت مردم عمرها و موعد قرض‌ها و اجارات و معاملات و سایر امور خود را محاسبه می‌کنند و با یک دوره آفتاب، یک سال تمام می شود و با همین حساب ضبط می‌گردد.» (توحید مفضل، ترجمه علامه مجلسی، ص۱۶۲ با اندکی تلخیص.)

  «وَآیَةُ لَهُمْ اللَّیْلُ نَسْلَخُ مِنْهُ النَّهَارَ فَإِذَاهُمْ مُظْلِمُونَ وَالشَّمْسَ تَجْرِی لِمُسْتَقَرِّ لَهَا ذَلِک تَقْدِیرُ الْعَزِیزِ الْعَلیِمِ؛ شب (نیز) براى آنها نشانه‏‌اى است (از عظمت خدا) ما روز را از آن برمى‌‏گیریم، ناگهان تاریکى آنان را فرا مى‌‏گیرد! و خورشید (نیز براى آنها آیتى است) که پیوسته بسوى قرارگاهش در حرکت است این تقدیر خداوند قادر و داناست‏.» (یس/ ۳۷ و ۳۸)

  «لَا الشَّمْسُ یَنْبَغِی لَهَا أَنْ تُدْرِک الْقَمَرَ وَ لَا اللَّیْلُ سَابِقُ النَّهَارِ وَکلُّ فِی فَلَک یَسْبَحُونَ؛ نه خورشید را سزاست که به ماه رسد، و نه شب بر روز پیشى مى‏‌گیرد و هر کدام در مسیر خود شناورند.» (یس/۴۰)

  «اللَّهُ الَّذی رَفَعَ السَّماواتِ بِغَیْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَها ثُمَّ اسْتَوى‏ عَلَى الْعَرْشِ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ کُلٌّ یَجْری لِأَجَلٍ مُسَمًّى یُدَبِّرُ الْأَمْرَ یُفَصِّلُ الْآیاتِ لَعَلَّکُمْ بِلِقاءِ رَبِّکُمْ تُوقِنُونَ؛ خدا همان کسى است که آسمانها را، بدون ستونهایى که براى شما دیدنى باشد، برافراشت، سپس بر عرش استیلا یافت (و زمام تدبیر جهان را در کف قدرت گرفت) و خورشید و ماه را مسخّر ساخت، که هر کدام تا زمان معینى حرکت دارند! کارها را او تدبیر مى‌‏کند آیات را (براى شما) تشریح مى‏نماید شاید به لقاى پروردگارتان یقین پیدا کنید!» (رعد/۲)

  • Hfff ۲۰ مهر, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۰ ۲۳:۲۸ پاسخ

   ترجمه و تفسیر قرآن دلیل باور به فرضیه ای نمی شود. قرآن متنی است که مثل هر متنی کاملا قابل برداشت با پیش فرض های شخصی است.

  • زمین نخ گرا ۱۹ آبان, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۰ ۱۸:۵۷ پاسخ

   بابا حمال غرب نباش اصلا علم بشر از اول تا حالا همش دروغه دانشمندان غربی همشون بز بودن و هستن اصلا آمریکا دروغ میگه که پیشرفت کرده هنوز از شتر استفاده میکنن این هم که تو دست ما هست موبایل نیست دروغه گور بابای یهودیا و آمریکاییا با این دروغاشون ما هم اصلا از تکنولوژی غرب استفاده نمی کنیم چون دروغه زمین تخته یه لبه تیز هم داره عین سی دی شما درست میگی اصلا من میگم زمین مثه نخ درازه حالا شما بگید نیست

 29. بنده خدا کروی گرا ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۴۷ پاسخ

  اولا که کسی از شما نخواست حمال شی (( شاید باشی))
  ولی حد اقل تفکر کن درباره کار های اون ها

  ادم میتونه دوست کافر هم داشته باشه
  ایا فلیمینگ یا پاستور فراماسون بودن ؟؟؟ این همه به بشر کمک کردن وجاشون هم از من و تو تو بهشت بالاتره

 30. مصطفی ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۷:۴۸ پاسخ

  http://wisgoon.com/pin/24221193/

  دایره المعارف شیخ ابراهیم حقی خیلی قشنگ نشون میده بهشت بالای سر و جهنم زیر پای مارو.
  بله تحت نفوذ یهود بودند و هستند.
  امام علی بعد از ضربت تاکید میکنه پسر زن یهودی را پیدا کنید.
  شمر از واژه سمیر یا قصه گو در عربی می آید که به عبری میشود شمر.
  یا بارها اشاره شده افرادی از نزدیکان حضرت محمد بجای قرآن به تورات رجوع میکردند و به مدارس یهودی میرفتند.
  نام مادر یزید ماسونه بوده!!
  جالب بنی امیه در واقع خوده امیه که بچه خردسالی بوده از فلسطین به حجاز آمد یهودی بوده و این گروه کوچک بر افکار مسلمین هم تسلط داشتند.
  یهودیان از طریق مسلمین احمق که ولایت امام علی را قبول نداشتند رومیان را از فلسطین بیرون انداختند و مسجد را در جایی که مدنظرشون بود ساختند که بعده ها معبد سلیمان را اونجا بنا کنند.
  اینها از بنی هاشم باخبر بودند و حتی به نام خدا میگن بشم هاشم یعنی بنام او که احتمالا به بنی هاشم ربط داره.
  یهود سرتاپای اسلام نفوذ کرده و بهاییت و وهابی گری برگرفته از طرز تفکر یهود است کجای کاری اینقدر اسناد تاریخی هست که وقت نیست گفتنش.

 31. بنده خدا کروی گرا ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۸:۰۹ پاسخ

  اول بگو شما تفاسیر المیزان و نور رو قبول کردی یا نه؟
  دوم بگو که پاستور و فلیمینیگ با این همه خدمت میرن جهنم؟

 32. میلاد ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۸:۳۱ پاسخ

  آقای بنده خدا من به شما پیشنهاد میکنم جواب ندید . قضاوت را بسپارید به مردمی که میان و نظرات را میخونن .همونطور که میبینید این اعجوبه و نظریه پرداز قرن ( مصطفی )، گل سرسبد زمین تخت گرایان میباشند. همین صفحه رو برید بالا و کل نظراتش رو بخونید زیادم وقت نمیبره.
  ولی من جدا برای ایشون نگرانم. توهم توطئه به این شدت ؟؟!!!!!! جسارت نباشه ولی میتونم بپرسم چند سالتونه برادر مصطفی ؟؟ عزیزم واقعا حرفات خیلی عجیب غریب و بچگونست…
  ناسا همون ناشاست که یعنی کلاهبردار؟؟!!!!!!!!!!! واقعا نمیتونم این مسئله رو درک کنم اگر همین قدرت های دست بالای ساخته ذهن شما که هالیوود رو اداره میکنن و ظاهرا میخوان هیچ احدی از زمین تخت بویی نبره چرا باید بیان دربارش فیلم بسازن ؟!!! (البته مشتاقم اسم فیلم ها رو بگید تا منم ببینم).

  • Hfff ۲۰ مهر, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۰ ۲۳:۳۵ پاسخ

   متاسفانه چون بسیاری با این سایت به مفهوم زمین تخت آشنا شدند فکر می کنند قضیه یه مخالفت دینی یا اسلامیه. امثال این مستفا خان که پاک موضوع را جنگ صلیبی کردند رفت. حرفایی از قبیل ناسا یعنی کلاهبرداری. حرف سایتهای خارجی است. کل ادعاهای زمین تخت، منابع غربی دارد. اینجا فقط یه عده که حدود ۳ تا ۴ سال است با این مفهوم آشنا شده اند یه رنگ قرآنی بهش مالیدند. غربی ها رنگ انجیلی و عهد عتیقی ( اتفاقا یهودی) را از دهها سال پیش و قرن ها قبل به این مفهوم مالیده اند.

  • میلاد ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۸:۵۲ پاسخ

   اولا که من نگفتم ودلمم هم نمیخواد بدونم این کلمه ناشا چیه و یا اینکه بخوام ریشه این کلمه رو برام دربیاری و صرفا منظورم این بود که ربط این کلمه به ناسا که یه کلمه انگلیسی و مخفف National Aeronautics and Space Administration (اداره کل ملی هوانوردی و فضا) رو بدونم از نقطه نظر نظربه پرداز قرن !….
   دوما کلمه ” سو ” در ترکی به معنای آب و در لری یه معنی خیلی بدی داره . حالا تکلیف چیه ؟!! ترک ها نباید استفاده کنن از این کلمه ؟؟

 33. مصطفی ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۸:۳۸ پاسخ

  NASA in Hebrew means; to beguile, deceive נָשָׁא:nasah:to beguile, deceive

  آدرس با مدرک میزارم که حجت تمام بشه دیگه بعدش بگی توهم توطئه معلوم باید به دکتر مراجعه کنی

 34. مصطفی ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۸:۵۷ پاسخ

  هالیوود توسط چندین گروه کنترل میشه که افرادی باور به تک چشم دارند افرادی یهودی و افرادی صهیون هستند و مسیحی صهیون که مشترکا با اسلام دشمنن.
  فیلمی مثل کارتون هورتون به مرکز زمین که آرم ایکس است و گنبد خیلی واضح اشاره میکنه.
  فیلم خدایان مصر به تخت بودن اشاره داره.
  فیلم ماتریکس زایون یا صهیون رو زیر گنبد نشون میده.
  فیلم ارباب حلقه ها که یک جمله ازش گذاشتم و میگه الف ها یا جنیان زیر گنبد نیلی هستند که اشاره به درخت زندگی یا درخت طوبی دارد.
  فیلم هانگر گیمز به گنبد اشاره دارد.
  فیلم مردان سیاه پوش خیلی جالب میگه که تا ۵۰۰ سال پیش زمین تخت ولی یکدفعه کروی شد!!
  سریال بازی تاج و تخت به وضوح به کوه قاف و ته زمین اشاره دارد.
  فیلم آخرین شکارچی عفریته اول فیلم به درخت طوبی و مرکز زمین اشاره دارد.
  مردان خوب کم که جک نیکلسون و تام کروز بازی کردند در اواخر فیلم و در دادگاه اشاره میکند که زمین توسط دیوارهایی محسور شده که توسط مردانی محافظت میشود.
  در فیلم سیگنال لورنس فیشبورن به گنبد اشاره میکند.
  کارتون سیمپسون که به گنبد اشاره دارد.
  سریال زیر گنبد که دیگه از اسمش معلومه.
  کارتون مستحجن ساسیج پارتی در آخر کارتون با گناه کبیره فرد مخالف جامعه که همان مخالف یهود هست را از گنبد آسمان یا فروشگاه که نمادش است به بیرون پرتاب میکنند.
  در موسیقی کلی آهنگ هست که یک نمونش از جان لنون معروف که میگه احمقی بروی تپه است و فکر میکنه زمین به دور سرش میچرخه!!
  یا رپ گاد امینم که به مکعب یهود یا همون کعبه ما اشاره دارد.بعد به راههای بین ستاره ای و کنترل مغز از طریق Mk ultra و راه رفتن بروی آب که از نشانه های مسیح دجال است که البته اشاره به آب بهشتی بروی گنبد است.
  و کلی فیلم و موسیقی دیگه البته شماها به این راحتی قبول نمیکنید چون یک عمر شستشو مغزی شدید.

  • میلاد ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۹:۱۱ پاسخ

   شما هنوز جواب سوال منو ندادید! پرسیدم اگر همین قدرت های دست بالای ساخته ذهن شما که هالیوود رو اداره میکنن و ظاهرا میخوان هیچ احدی از زمین تخت بویی نبره چرا باید بیان دربارش فیلم بسازن ؟!!!!!! خب اینا که نمیدونن افرادی قدرتمند، تیزبین و فوق العاده باهوش مثل حضرتعالی میان و این فیلم ها رو میبینن و درواقع دستی دستی زحمات خودشون رو به باد میدن که عزیز دل برادر ….
   <><> <><>……
   واقعا چقد منطقی و دندان شکن کروی بودن زمین رو رد کردن ..!!!!

   • میلاد ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۹:۱۳ پاسخ

    شما هنوز جواب سوال منو ندادید! پرسیدم اگر همین قدرت های دست بالای ساخته ذهن شما که هالیوود رو اداره میکنن و ظاهرا میخوان هیچ احدی از زمین تخت بویی نبره چرا باید بیان دربارش فیلم بسازن ؟!!!!!! خب اینا که نمیدونن افرادی قدرتمند، تیزبین و فوق العاده باهوش مثل حضرتعالی میان و این فیلم ها رو میبینن و درواقع دستی دستی زحمات خودشون رو به باد میدن که عزیز دل برادر ….
    الف ها یا جنیان زیر گنبد نیلی هستند…………سریال زیر گنبد که دیگه از اسمش معلومه………
    فیلم خدایان مصر به تخت بودن اشاره داره………جان لنون معروف که میگه احمقی بروی تپه است و فکر میکنه زمین به دور سرش میچرخه……
    واقعا چقد منطقی و دندان شکن کروی بودن زمین رو رد کردن .

    • هادی ۲۸ اسفند, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۲۹ ۰۷:۲۰ پاسخ

     من حالا با آقای مصطفی کاری ندارم ولی ب عنوان یه زمین تخت گرا که میپرسین چرا باید تو فیلما نشون بدن جوابم اینه:
     برای مثال اشتباه نکنم فیلم خدایان مصر! خب این فیلم سر تا پا تخیل چرتو پرته و البته توش زمینم تخته و با نشون دادن این موضوع، میخوان تختیت زمینم تو اذهان ملت ب تخیل و خرافات بکشونن! ولی در کل من متد علمیو بیشتر میپسندم تا اینکه بخوام با این چیزا چیزیو اثبات کنم!
     ولی برا همه و بخصوص ایرانیا روشن شده که اونا در جبهه جنگ با خدا قرار دارن! این ک بدیهیه!
     اینا تو فیلماشونم ی جوری نشون میدن ک گویا پیامبران موجودات فضایی بودن یا اینکه با اونا در ارتباط بودن! نمونش سریال Runaways
     درحالی ک همون شکل و شمایل موجودات فضاییم که نشون میدن تو فیلماشون، یکی از اجنه‌ای هستش که برا یه یارویی ظاهر شده و کشیدتش و رائفی پور تو سخنرانی قربانی کردن انسان بش اشاره میکنه.

  • میلاد ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۹:۱۶ پاسخ

   به فیلم سیگنال هم اشاره فرمودید که یکی از فیلم های مورد علاقه منه (البته به بقیه هم پیشنهاد میشه ببینن)
   ببخشید ولی واقعا دلم میخواد بدونم کجای این فیلم به گنبد اشاره شده ؟؟؟ واقعا دلم میخواد بدونم . خواهش میکنم جواب این یکی رو بدید حداقل …

 35. مصطفی ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۸:۵۹ پاسخ

  ناسا بشه ناشا یعنی ناسا دروغگو است
  برو سرچ کن nasa fake ببین چقدر فیلم از هندی بازی های ناسا میاد
  سرچ کن زحمت که نداره باید نت خرج کنی برای فهم بیشتر

  • میلاد ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۹:۱۸ پاسخ

   “ناسا بشه ناشا یعنی ناسا دروغگو است”
   من باید اعتراف کنم شما در علم منطق سرآمد تمامی جهانیان هستید.
   امیدوارم روزی منو هم به شاگردی بپذیرید…

 36. مصطفی ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۹:۲۰ پاسخ

  فیلم سیگنال در آخر پسرک هیبریدی از گنبد با سرعت بالا رد میشه و گنبدو میشکنه و یک شات از زمین تخت نشون میدن
  یا فیلم ثور نشون میده ازگارد تخته

 37. مصطفی ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۹:۲۷ پاسخ

  شما وقتی زبان و ادبیات میخونی بشکل حرفه ای باید نمادشناسی هم یاد بگیری
  مثلا از خدایان باستان در نمادهای ادبیات غربی استفاده زیادی میشود که البته برگرفته از عهد عتیق است.
  خب ناسا سازمانیه که توسط مسیح صهیون ها تاسیس شده پس قطعا از نمادهای خودشون استفاده میکنند.
  شما اگر فیلم ببین حرفه ای باشی میبینی که خیلی به تک چشم اشاره میشود.
  مثلا در جایی سایه میفته درجایی کلاه طرف کجه و در جایی مثل فیلم ترو گریت طرف خودش تک چشمه.
  به اینا میگن نماد دیگه ناسا بشه ناشا که تعجب نداره اینقدر برات غیر قابل هضمه

  • میلاد ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۹:۳۸ پاسخ

   و نطقی دیگر از استاد عزیز فیلم ببیین حرفه ای …
   حقیقتش اینه که این نطق های شما به دلیل بار فلسفی و اعتقادی سنگینی که داره فقط برای حضرتعالی وشاگردان مخصوصتون قابل هضمه و برای همه غیرقابل هضم…

 38. پدرام ۱۸ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۹:۴۵ پاسخ

  دوستی دارم که در کانادا گارسون است . وی میگفت اخیرا در امریکا دارند دستگاهی درست میکنند که قرار است لبه های زمین را به هم بچسباند و آنرا کروی کنند. این هم یک مدرک دیگر بر تخت بودن زمین.

  • Roh@m ۱۹ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۴۸ پاسخ

   آقای مصطفی حتی در فیلم رخ دیوانه ساخته ابوالحسن داوودی هم به تک چشم اشاره شد حتی تو فیلم کلاه قرمزی و پسرخاله و یا فیلم اژدها وارد میشود ساخته مانی حقیقی … واقعا این ماسونهای ابله کروی گرا در سینمای ما هم رسوخ کرده اند و باید فکری کرد!

 39. مصطفی ۱۹ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۸:۳۲ پاسخ

  http://www.whale.to/b/all_seeing_eye_hand.html

  این عکسهایی که سلبریتی ها و افراد معروف بشکل تک چشم انداختند همگی تصادفیه و توهم توطئس وگرنه همه خوبن دنیاهم بدون فسادو جنگه ماهم از دنیا عقب افتادیم و باید شبیه آمریکایی ها بشیم.
  ازدواج با حیوان و همجنسگرایی هم حق مسلم بشریت است و اصلا نباید فکر کنم یک درصد اخلاق در غرب سقوط کرده چون اونا ناسا دارند وخیلی پیشرفتن و ماهم باید کف و خون قاطی کنیم وقتی میگن مثلا فلان کشور غربی رفته فضا!!

 40. مصطفی ۱۹ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۸:۳۷ پاسخ

  http://www.whale.to/b/hand.html

  این دست شیطان یا همان خزنده هم اصلا ربطی به این نداره جامعه آمریکا و غرب تحت نفوذ ماسون ها و شیطان پرست هاست و کلیسای شیطان پرستی وجود خارجی نداره و همش توهم توطئس خوش بحال کسایی که توهم توطئه ندارن!!
  فقط برای دوستانی میگم که شاید یکدرصد متوجه حرفام شده باشند توهم توطئه Conspiracy theory توسط سازمان سیا درست شد تا افرادی که به حرکات دولت آمریکا مشکوک بودند این برچسب رو بزنند و از دور خارج کنند.

 41. امیر ۲۳ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۲:۳۲ پاسخ

  سلام من اتفاقی با این نظریه اشنا شدم اول فکر کردم شوخیه بعد خوندن چند مطالب ودیدن فیلم نظرم عوض شد البته نه اینکه حق با شماست ولی باعث شده برم تحقیق کنم الان رو حالت ۷۰ به ۳۰ هستم یعنی ۳۰ درصد به نظریه شما گرایش پیدا کردم ۷۰ درصد رو نظریه کره بودن زمین اول چند درخواست بعد چند سوال

  درخواست اول من اتفاقی با سایت شما اشنا شدم ولی این منو سایت گرافیک سایت این طرز قرار گرفتن مطالب ها و مقاله گزارش دلم زده حتما حتما کل سایت درست کنید از پس زمینه تا طرز قرار گرفتن گزارش مقاله های سایت

  درخواست دوم حتما حتما فیلم ها یوتیوپ زیرنویس کنید

  درخواست بعدی چند گزارش یا مقاله به زبان ساده یا اسون تو سایت بگذارید من هر کدوم نگاه میکنم خیلی علمی پر از فرموله و محاسبه هست و خیلی گیچ کننده هست

  اما سوالم
  خب ما میگیم زمین تخته خب چرا ناسا یا فصانوردان باید دروغ بگن چرا ایران که ماهواره فرستاده دروغ بگه چرا کشورهای که ماهواره فرستادن یک صدا با ناسا دروغ بگن

  سوال بعدی اینکه اگه زمین تخت باشه پس امکان داره خیلی جاها ما کشف نکردیم نرفتیم چون هواپیما از طریق نقشه و جی پی اس که دولت ها به ما میده حرکت میکنیم اصلا کل مردم دنیا بر اساس نقشه ها و دم دستگاه بیسم جی پی اس حرکت میکنن ممکنه خیلی جاها باشه تو نقشه نباشه الان میخوان دنیا گردی با بالن گردی نمیتونن چون باید برای ورود به هر کشوری مجوز بگیرن

  • مصطفی ۲ اسفند, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۲۹ ۲۲:۱۱ پاسخ

   دوست عزیز امیر آقا دلایل اینکه بما نمیگن شکل واقعی زمین چیه خیلی پیچیده و عجیب غریبه. شاید افرادی هم که در این زمینه تحقیق کردن هنوز کامل متوجه دلایل این همه دروغ های بزرگ و شاخدار نشدند.
   دولت ها برای سرپوشه کمبود و بی عدالتی های اجتماعی اقتصادی باید دائما در حال خبر سازی و منحرف کردن اذهان عمومی باشند تا مردم با سرگرم شدن به مباحث بی فایده بفکر جیبشون نباشند چون همش تجارته و البته اهداف شیطانی پشت این قضایا است.
   ببین شما اگر همین امشب خداباور شوی و به متون الهی ایمان بیاوری اولین برخورد با علم مدرن خواهی داشت که موضوع تکامل انسان است.
   در علم مدرن خدا جایگاهی ندارد و صرفا جهان هستی تصادفی و انسان هم به شکل تصادفی از میمون تکامل پیدا کرده.
   این همه تصادف بانظم خودش هم یکجور زیر سوال بردن تصادفی بودن جهان است.
   چرا میمون انتخاب شده؟ به علت شباهت ظاهری با انسان از لحاظ دست و پا و چرا از سگ ها یا خزنده ها یا پرنده ها نباید تکامل پیدا میکرده و باهوش میشده؟
   خب جواب اصلا قانع کننده نیست و اگر با دانشمندان تکامل باور مناظره کنی که من کردم و تجربم میگه آخر شروع به مسخره کردن میکنند.
   بعضیاشون به این نتیجه رسیدن که هوش بالاتری هم است ولی چطورشم جای سوال داره که جنیان رو خدایان ما معرفی میکنند و اسمشون میزارن آنوناکی و خدایان خزنده که در واقع همان جنیان حمال زمان حضرت سلیمان بودند و هیچ غلطی هم نتوانستند بکنند.
   اصل فیلم های فضایی هالیوود برپایه همین موضوع است که همیشه یه عده خیر یا شر از فضا میان که درواقع همان جنیان هستند یا با ما میجنگند یا دوست ما هستند.خداوند در قرآن فرموده که گنه کاران جنیان را خویشاوندان خدا میدانند.
   ناسا هرسال با دریاف بودجه های کلان و بی حساب کتاب از مالیات مردم آمریکا جیب یه عده به اصطلاح فضانوردو پر میکنه و برای مشروعیت بخشی هر ماه یک فیلم انیمیشنی و یا یک ربات نمایش میدهد تا مردم دلیل صرف بودجرو منطقی بدونند.البته ستاره شناس هستند ولی نه به نوعی که بما نشون میدهند و خودشون باوری به این مطالب ندارند چندین بار فیلم هایی اومده بیرون از ناسا که کارمندانش عضو لژها نشون میده.
   دولت هایی مثل ایران هم دقیقا با همون پازل افکار مردم ایرانو بازی میدهند.چرا امسال که خیلی گرونی بیشتر شده پرتاب ماهواره هم بیشتر شد؟ دلیل خاصی داره که ما باید سرکار باشیم و ببینیم پراید لگن ساخته میشه و برای توجیه دزدی سایپا ایرانخودرو میگن نه علم ما خیلی بالاست و ما ماهواره پرتاب میکنیم؟!
   مردم ما بنز و تویوتا نمیبینن و کور هستند که باید باور کنند؟
   خب بله باور هم میکنن و در ۴۵ دقیقه کل پیش فروش این دو لگن ساز تمام میشه.
   آقا زاده ها باید خرج های زیادی بکنند و گوشی و ماشین و خونه های آنچنانی داشته باشند.اینا زیر آیفون دستشون گوشی دیگه ای نمیبینی چه بسا حجاب و ریش هم داشته باشند اما امام زمان دشمن درجه یک اینها خواهد بود.این راه اهل بیت ما نبود که صدا سیما بیاد صبح تا شب تبلیغ کنه و کمبودهارو برعکس نشون بده تا عده ای اون بالا در نازونعمت کامل زندگی کنند بعد عده ای تو سطل آشغال ها دنبال غذا باشند.
   دینمون رو با علم جدید گرفتند، ما به شکل فطری میدونیم زمین تخته ولی اینقدر از بچگی تو گوشمون خوندن که دیگه به غیر از اینو توهم توطئه میدونیم و حتی زحمت تحقیق هم به خودمون نمیدیم که شاید یک درصد کسایی که میگن زمین گرد نیست درست باشه.

 42. مصطفی ۲۴ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۷:۴۶ پاسخ

  http://gadgetnews.net/334752/ماهواره-چینی-تصاویر-نیمه-پنهان-ماه/

  جالبه ما بروی زمین ماهو بزرگتر از زمینی میبینیم که کاوشگر چینی از اندازه زمین و ابعادش با ماه گرفته و شب اخبار جمهوری اسلامی هم با افتخار از برادارن چینیش تعریف و تمجید میکنه
  دلار و گوشت و پراید هم مهم نیست ماهواره فرستادن مشکلات مردمو حل میکنه

 43. مصطفی ۲۶ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۹:۳۵ پاسخ

  http://gadgetnews.net/334430/زمین-تخت-گرایان-اعتدال-بهاری-پاییزی/

  این سایت و امثالهم چون مطالب تخیلی درباره آدم فضایی ها و نئاندرتال ها و آزمایشات مافوق تصور ارتش آمریکا زیاد میزارن با عقل گرایی و برخورد علمی با پدیده ها خیلی مشکل دارند چون سودشون تو داشتن مخاطب بیشتر و ناآگاه تر است.
  بگو شما که کلی مطلب درباره بد بودن زمین تخت گراها گذاشتید دیگه چرا اصرار داری خودت درست میگی؟
  با سایتشون خیلی کل کل کردم سر این قضیه تنها یک راه برای ساکت کردن پیدا کردند اینکه دیگه نظراتم پخش نشه.
  تو گوگل پلاس و فیسبوک و چندجای دیگه هم که بودم میگفتن افکارت افراطیه نباید نظر بدی و حذفم کردند.
  مگر گفتم آدم بکشید و تجاوز کنید و یا جنگ شروع کنید؟
  صرفا مطالب علمی گفتم و درباره اسلام صحبت کردم ولی عده ای توانایی درک هیچ چیزی ندارن فقط باید مثل خودشون فکر کنی در غیر این صورت افراطی و ضد علم هستی.
  اگر آزادی هست در مناظره های علمی چرا اینقدر زمین تخت گراهارو میزنن و مسخره میکنن مگر برای رد نظریات علمی باید مسخره باری درآورد؟

 44. مصطفی ۲۶ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۹:۴۲ پاسخ

  http://gadgetnews.net/335670/ماهواره-ناسا-تصاویر-تپه-های-شنی-مریخ/

  الان تو این عکسا جز یه مشت خاک و سایه زنی فتوشاپی چیزی شما میبینید؟
  الان منم میتونم از پارک نزدیک خونمون یه عکس از ریشه درخت بندازم بگم تو مریخ عکس عجیب از ریشه درخت دیدم یخورده هم فتوشاپ کنم سایه زنی کج و موج بگم نگاه کنید ماهم رفتیم فضا یه عده هم میان کف و خون قاطی میکنن ببین اونا رفتن کجاها ما کجاییم.
  در حالی تمام این بازی های کثیف برای زیر سوال بردن خدا و گنبد آسمان بوده.

 45. حامد ۶ اردیبهشت, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۲۲:۲۴ پاسخ

  اگر جاذبه وجود نداشت هیچ کهکشانی شکل نمی‌گرفت.
  اگر جاذبه وجود نداشت منظومه شمسی هم شکل نمی‌گرفت.
  اگر جاذبه وجود نداشت حیات هم بر روی کره زمین کره زمین کره زمین کره زمین کره زمین هم شکل نمی‌گرفت.
  اگر جاذبه وجود نداشت دیگر شما نادان های با مغز های پوسیده و زنگ زده اینجا نبودید که جهان آفرینش و واقعیت‌های هستی رو انکار کنید.
  کره زمین تا میلیاردها سال دیگر به چرخش خود ادامه خواهد داد و شما انسان نما های نادان از بین خواهید رفت.

 46. امیرمهدی ۲۰ خرداد, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۸:۲۶ پاسخ

  همه مسائل به کنار
  اگر طول مدار راس السرطان با راس الجدی یکسان بود یعنی زمین کروی هست
  واگر راس الجدی طولش از استوا بیشتر بود یعنی زمین تخته

  معتقدین به کروی طول مدارها رو ثبت کردن و سرطان و جدی یکسان عنوان شده
  پس فقط کافیه تخت گرایان طول مدار جدی رو اندازه بگیرن، کار سختی هم نیست
  از استرالیا یک دور کامل دور زمین رو اندازه بگیرن (استرالیا به آفریقای جنوبی، بعد به آمریکای جنوبی و دوباره به استرالیا)

 47. احمد ۳ آبان, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۰ ۰۵:۲۲ پاسخ

  واقعا تو این عصر و زمانه شما چه تفکراتی دارین به جای اینکه توی علم با غربی ها رقابت کنین به چه بحث های روی آوردین یه کم فکر کنین قرن ۲۱ است

 48. م. زمستان ۲۹ مرداد, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۰۷:۵۱ پاسخ

  با عرض سلام. درسته علم تجربی خیلی اشتباهات زیاد داره و اصلا اینکه من خودم با نظریه های بسیاری تو این سایت موافق هستم، ولی نسبیت عام اصلا توسط انیشتین گفته نشده. اولین بار ملاصدرا این حرف رو برای تایید ایده آلیسم زد و اصلا این به ضرر تجربی گرا هاست. یعنی هیچ کس نمی تونه با حس به حقیقت پی ببره و این نسبیت عام نیوتن را نابود کرد. حالا بعدا چی شده، کار ندارم

 49. منوچهر ۲۶ دی, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۰ ۲۱:۴۰ پاسخ

  دوستانی که باور به کروی بودن زمین دارن لطفا اینو پاسخ بدن ماه گرفتگی وقتی اتفاق میفته که زمین بین خورشید و ماه قرار بگیره و سایه ی زمین بیفته بر روی ماه؛خب تا اینجا همه چی درسته ولی اگر یه کاغذ و قلم بردارین و زمین رو وسط خورشید و ماه بکشید یعنی درست زمان ماه گرفتگی؛متوجه میشید که ماه گرفتگی نباید در روز اتفاق بیفته در مدل کروی،ولی ما به دفعات شاهد ماه گرفتگی در روز بودیم که مشهور ترینش ماه گرفتگی دسامبر ۲۰۱۰ در نیو مکزیکو هستش

ارسال نظر جدید