پرسپکتیو قدامی در زمین تخت

در پست های قبلی درباره چگونگی ناپدید شدن کشتی ها در افق توضیح دادیم اما آن را کافی ندانسته و سعی کردیم یکی از موارد و پارامتر های موجود را بصورت کامل تر در این پست توضیح دهیم و در کنار آن به موضوع ستارگان جنوبی در زمین تخت نیز بپردازیم. موضوعات مختلفی در ارتباط با پرسپکتیو در زمین تخت وجود دارد که توضیح آن ها ساده نیست. از این رو، باید بلافاصله آن هارا آنالیز و بررسی کنیم. مورد اول ناپدید شدن کشتی ها در افق است که از قسمت پایین به سمت بالا شروع به ناپدید شدن میکنند. عده ای چنین مشاهداتی را اثبات کرویت زمین میدانند.

در ادامه با ما همراه باشید و مطالب را کامل و با دقت بخوانید….

اما میدانیم که این پدیده مربوط به پرسپکتیو است. کافیست یکبار دوربین دوچشمی یا دوربینی با زوم بالا بردارید و به سمت کشتی نگاه کنید. بلافاصله میبینید که کل کشتی از پایین تا بالا قابل مشاهده است. بنابراین این پدیده نه تنها ارتباطی با انحنای زمین ندارد، بلکه ارتباط مستقیمی با پرسپکتیو دارد. اما این همه ماجرا نیست که بگوییم پرسپکتیو است و تمام! چگونه باید این پدیده را توضیح دهیم؟ چرا پرسپکتیو باعث میشود که کشتی به تدریج در افق فرو رفته و ناپدید شود؟ 

 

یک قطب جنوب آشکار در کره سماوی

مورد دوم که باز هم به پرسپکتیو مرتبط است، وجود یک قطب جنوب آشکار در کره سماوی است. همانطور که در تصویر زیر میبینید، قطب شمال و قطب جنوب ظاهری در تصویر دیده میشوند.

یک ناظر در قطب جنوب، چرخش ستارگان را به دور یک مرکز جنوبی میبیند اما در زمین مسطح، ما قطب جنوب نداریم پس چطور میتوان چنین چیزی را توضیح داد؟ پرسپکتیو پاسخگو است. حال چطور؟ در ادامه با ما همراه باشید.

 

کشتی هایی که در افق ناپدید میشوند

بیایید مورد اول را توضیح دهیم. چرا یک کشتی در افق ناپدید شده و ابتدا شروع به ناپدید شدن از قسمت پایین میکند؟ با توجه به پرسپکتیو، جسمی که از ناظر فاصله میگیرد به تدریج در افق تبدیل به یک نقطه میشود. این نقطه، نقطه همگرایی پرسپکتیو است.

همین اتفاق برای یک کشتی می افتد. اما این به اندازه کافی برای توضیح اینکه چرا کشتی ها در افق ابتدا از پایین به تدریج شروع به ناپدید شدن میکنند کفایت نمیکند.

 

حرکت در یک راهرو روشن

برای توضیح این پدیده با پرسپکتیو، برخی با استفاده از یک دوربین و گذاشتن آن در کف یک راهرو صاف و طولانی و شروع حرکت از مقابل دوربین تا انتهای راهرو، کوچک و کوچکتر شدن فرد را نشان دهند اما این هرگز توضیح نمیدهد که چرا اجسام ابتدا از قسمت پایین شروع به ناپدید شدن میکنند. بنابراین ممکن است برخی با چنین آزمایشاتی نتیجه بگیرند ناپدید شدن کشتی ها در افق (از پایین به سمت بالا) اثباتی برای کرویت زمین است.

در حقیقت، ما باید تفاوت بین افق واقعی و افق پرسپکتیو را در نظر بگیریم. موج، موج دار بودن و تلاطم سطح آب باعث مخفی شدن افق پرسپکتیو میشود. حتی آرام ترین دریا ها نیز موج های کوچکی دارند که یک افق واقعی را در دوردست کمی بالاتر از افق پرسپکتیو شکل میدهند. فقط یک سطح کاملا صاف مانند راهرو بیمارستان ها منظره ای از افق پرسپکتیو را تصدیق میکند. تفاوت بین دو افق میتواند بسیار کم باشد اما بهرحال تفاوت وجود دارد. کشتی ای که درحال دور شدن است، ابتدا بسیار بزرگ است و سپس به تدریج کوچکتر و کوچکتر میشود و ابعاد کلی درحال تغییر آن با فاصله بین دو افق قابل مقایسه میشود (زیاد متفاوت نیست). کشتی به سمت نقطه اضمحلال در افق پرسپکتیو همگرا میشود اما افق واقعی شروع به پنهان کردن بیشتر و بیشتر آن می کند. اگر با یک دوربین دوچشمی به کشتی نگاه کنیم، فاصله بین دو افق کوچکتر میشود و میتوانیم بار دیگر کشتی را ببینیم. البته از آنجا که دوربین ها نیز محدودیت دارند، در فواصل بیشتر بازهم همانطور که در بالا توضیح دادیم، کشتی ها با ادامه مسیر به تدریج باردیگر از پایین شروع به ناپدید شدن میکنند.

 

در تصویر، خط قرمز افق پرسپکتیو است (پایین تر از افق واقعی). زمانی که کشتی از ناظر فاصله میگیرد، ابعاد آن با فاصله بین دو افق مقایسه می شود. بنابراین افق واقعی به آرامی کشتی را که به سمت افق پرپسکتیو همگرا شده می پوشاند. از آنجا که افق پرسپکتیو پنهان شده، کشتی نیز شروع به پنهان شدن میکند. 

حال به سراغ مورد دوم میرویم.

بیایید وضعیت مقابل را تصور کنیم: یک ناظر به قطب شمال نگاه میکند و یک تایم لپس از رد ستارگان تهیه میکند. بلافاصله میتواند متوجه شود که ستارگان به دور محور قطب شمال میچرخند یا به عبارتی به دور ستاره قطبی (پلاریس). به نظر میرسد که اتفاق مشابهی در قطب جنوب رخ میدهد.

میدانیم که بر فراز زمین تخت یک گنبد وجود دارد که ستارگان در آن قرار دارند. از این رو ستارگان همه با سرعت زاویه ای یکسانی چرخش می کنند و تقریبا بیشتر آنان در ارتفاع یکسانی هستند. یک ناظر در نیمه شمالی ستارگانی را خواهد دید که به دور قطب شمال میچرخند. این ناظر قادر به دیدن ستارگان پایینی گنبد نمی باشد بلکه با توجه به پرسپکتیو (فعلا همین یک پارامتر را در نظر میگیریم) تنها ستارگان بالایی را میبیند.

ستارگان پایینی توسط افق واقعی ناظر مخفی شده اند. افق واقعی از افق پرسپکتیو بالاتر است. از آنجا که ستارگان در فاصله بسیار دوری از ناظر قرار دارند، بسیاری از آنان قابل مشاهده نخواهند بود.

از سوی دیگر، بیایید ناظری را در نیمه جنوبی در نظر بگیریم. بگذارید ناظر را در آمریکا جنوبی قرار دهیم. او بخشی از ستارگان را میبیند که مرتفع ترینشان به دور قطب شمال چرخش میکنند که در افق بسیار پایین به نظر میرسند. (پلاریس تنها تا استوا و کمی فراتر در نقاط جنوبی با توجه به پرسپکتیو قابل مشاهده است). اگر ناظر به سمت جنوب نگاه کند، میتواند ستارگان بسیاری را ببیند که به دور یک قطب جنوب آشکار درحال چرخش هستند. این ستارگان به او نزدیک هستند. ما تصور میکنیم که ناظر در یک بخش جنوبی بسیار دور در دنیا قرار دارد. در حقیقت، این ناظر کل مدار ستارگان را نخواهد دید. او آن ها را تا آنجا که نزدیک او قرار دارند مشاهده خواهد کرد. در هرصورت، با دامه دادن مسیرشان، آن ها به این دوری از ناظر خاتمه میدهند.

در تصویر بالا، میدان بصری فرد در گنبد برجسته شده (قسمت روشن گنبد). مسیر ستارگان پایینی ای که او میبیند بصورت قرمز در تصویر نشان داده شده. با توجه به میدان بصری محدود ناظر، او نمیتواند کل مدار را ببینید بلکه فقط بخش های نزدیک تر را میبیند.

ستارگان پایینی مسیری را در آسمان ناظر طی میکنند که مشابه خورشید است. ستارگان طلوع میکنند، در یک محدوده کوچک از آسمان حرکت کرده و غروب میکنند. مراحل طلوع و غروب بطور کامل با توجه به پرسپکتیو رخ میدهند. وقتی ستارگان دورتر از ناظر قرار دارند، آن ها بر روی نقطه اضمحلال افق پرسپکتیو قرار دارند. سپس آن ها بالاتر میروند و دوباره با توجه به پرسپکتیو ناپدید میشوند. هرکدام از این ستارگان پایینی در آسمان یک منحنی به دور نقطه مرکزی واقع در افق ایجاد میکنند. این نقطه ایده آل می تواند توسط ناظر مانند چیزی شبیه به قطب شمال دیده می شود. تفاوت این است که قطب شمالِ آسمان، واقعی است و می توان به هر ارتفاع، بسته به موقعیت ناظر نگاه کرد. قطب ظاهری جنوب یک نقطه ظاهری است که تنها در سطح افق قابل درک است.

قطب جنوب وجود ندارد و این یک پدیده مرتبط با پرسپکتیو است. در آینده مقالاتی مرتبط با همین موضوع برای کامل تر کردن این موضوع منتشر خواهد شد با تشکر از همراهی شما دوستان عزیز و گرامی.

Share this post

26 comments

اضافه کنید
 1. نمسیس ۱۹ شهریور, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۲۰:۱۹ پاسخ دادن

  با سلام و درود و تشکر بابت زحماتی که میکشید. بنده نظر شما رو نه رد میکنم نه قبول میکنم ولی همواره مطالعه میکنم مطالبتون رو. فقط خواستم یک انتقاد کنم و این که متاسفانه نظر ها رو خیلی دیر تایید میکنید و جواب میدید.

 2. وحید ۱۹ شهریور, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۲۰:۴۴ پاسخ دادن

  سلام
  درود برشما، آیا درست است که بعد از آنتراکتیکا بازهم قاره هایی وجود دارند با دو ستاره درخشان و دو ماه؟! و آیا انتهای اتصال این گنبد آسمان( که البته باز من متوجه این گنبد نشدم که تا چه ارتفاعی از زمین این گنبد وجود داره) به انتهای آنتراکتیکا وصل است یعنی با یک زاویه تقریبی ۴۵ درجه یا نه انتهایی برای این گنبد وجود ندارد؟ آیا انسان (بغیر از سازمان جعلی ناسا!) توانسته از طریق هوایی یا ماهواره ایی از آنطرف آنتراکتیکا فیلم و گزارش تهیه کنه؟! قضیه سنگها و شهابسنگ هایی که به زمین می افتند آیا از کریستال گنبد جدا میشوند یا نه از کریستال گنبد عبور میکنند یا نه از ستارگانی که زیر گنبد وجود دارند جدا میگردند؟ چرا جدا میشوند و اگر زیر گنبد آسمان ستارگانی وجود دارند که در گردشند چرا آنها نمی افتند؟! به مانند خورشید و ماه؟؟

  • حمیدی ۲۰ شهریور, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۰۵:۴۸ پاسخ دادن

   داداش برو این سوالارو از خدا بپرس که اینارو آفریده خخخخ . به مطالب کل سایت دقت کنی میبینی نویسنده سایت فقط چیزهایی که قابل اثبات هستند رو توضیح میده و سعی داره از راه مستقیم منحرف نشه ⁦:)
   البته این نظر من بود با تشکر از مدیر سایت ⁦:-)⁩

 3. Shah. ۲۰ شهریور, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۰۴:۲۰ پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشید
  در بحث ناپدید شدن کشتی از قسمت پایین حتی در صورت زوم کردن باید این نکته رو هم مینوشتید که نور در محیط چگال‌تر دچار انحراف میشه. چون جو در قسمتهای پایینی و بخصوص در سطح اقیانوسها و دریاها چگالی بیشتری داره، نور اجسام مانند کشتی، در سطح دریا دچار انحراف و خمیدگی به سمت پایین میشه و لذا دیده نخواهد شد.

 4. Amir ۱ مهر, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۹:۴۸ پاسخ دادن

  سلام به شما مدیر سایت
  پایین رفتن کشتیها تنها میتوانند به علت کروی بودن زمین (سطح آب) باشند که عکسهای مربوطه که در این صفحه گذاشته اید، دقیقاً این موضوع را ثابت میکنند. هر انسان عاقلی درک میکند که این قضیه نمیتواند ناشی از امواج آب دریا باشد؛ مگر اینکه ناظر هیچ ارتفاعی از سطح دریا نداشته باشد. لذا بکار بردن عبارت مجعول «پرسپکتیو قدامی» و عباراتی چون «افق پرسپکتیو» و «افق واقعی» نمیتواند چنین مشاهداتی را در زمین تخت توجیه کند. بهتر است از خود بپرسید چرا همواره سطح افقِ به قول خودتان واقعی پایینتر از امتداد افقی قرار دارد و با افزایش ارتفاع ناظر از سطح دریا، افق واقعی پایینتر هم میرود.
  عکس پانورامای مربوط به مسیر گردش ستارگان نیز در نیمه شمالی تهیه شده و قطب جنوب سماوی پایینتر از افق و نه در افق است. اما اگر به نیمه جنوبی و مثلاً به آمریکای جنوبی بروید قطب جنوب سماوی بالاتر از افق قرار میگیرد و قطب شمال سماوی پایینتر از افق. بنابراین اولاً ادعای شما مبنی بر اینکه قطب جنوب سماوی غیر واقعیست و همیشه در افق مشاهده میشود اشتباه است؛ ثانیاً به هیچ طریقی نمیتوان تمایز یا برتری ای بین اصالت قطب شمال سماوی و قطب جنوب سماوی و یا بین نیمه جنوبی و نیمه شمالی زمین قائل شد و ثالثاً این مشاهدات کرویت زمین را ثابت و تخت بودن آن را رد میکنند. چرا که به هیچ وجه نمیتوان گردش ستارگان را حول یک نقطه بالاتر از افق در جهت جنوب برای ساکنین نیمه جنوبی در مدل زمین تخت توجیه نمود.

  • flatearther ۲ مهر, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۱۰:۰۴ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   تا وقتی با عینک تعصب بر کرویت زمین به همه چیز نگاه کنید، حتی ابر های آسمان هم میتوانند اثباتی برای کرویت زمین باشند! شاید انحراف سقف خانه! اما لطفا این عینک را از چشمانتان بردارید و بی طرف نگاه کنید. چون شما به کرویت زمین باور دارید و تعصب خاصی هم بر روی آن دارید، فکر میکنید تنها عامل پنهان شدن کشتی ها در افق یا هر پدیده دیگری کرویت زمین است درحالی که با آزمایشات مختلفی میتوان نشان داد که چه پدیده های طبیعی و کاملا بدیهی دیگری میتوانند باعث چنین چیزی شوند. مقاله زیر را بخوانید تا بهتر و کامل تر متوجه منظور ما شوید:

   http://flatearthfarsi.com/?p=4476

   برای گردش ستارگان هم پیشنهاد میکنم دو کلیپ زیر را با دقت در یوتیوب ببینید:

   https://www.youtube.com/watch?v=-rVWSP3vzug&t=199s

   https://www.youtube.com/watch?v=_oOvtZW7w5M

   اینها واضح ترین توضیحات هستند. اگر باز هم سر حرف قبلیتان باشید نشان دهنده این است که شما یک فرد متعصب هستید که به جز کرویت زمین، هیچ عاملی را در توضیح پدیده ها دخیل نمیدانید.
   موفق باشید

 5. Amir ۵ مهر, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۴:۱۰ پاسخ دادن

  بهتر است به جای تهمت زدن به بنده (متعصب خواندن من) به این فکر کنید که شاید این خودتانید که به تخت بودن زمین از همه بیشتر تعصب دارید و دیگران را هرچقدر هم که برایتان دلیل و مدرک علمی میاورند که زمین کرویست، به تعصب متهم میکنید. شما یا به اشتباه تصور میکنید که حقیقت را میدانید و هدفتان فقط انتشار آن حقایق است و یا میدانید که مطالبی را که منتشر میکنید حقیقت ندارند و قصدتان فقط گمراه کردن مخاطبان است. اگر جزء گروه دوم هستید که من دیگر با شما کاری ندارم. اما اگر جزء گروه اول هستید من حاضرم دوستانه و به دور از هر گونه تعصب در جهت کشف حقیقت با شما همکاری کنم؛ به شرط آنکه قول بدهید شما نیز از هر نوع تعصبی به دور باشید.
  ببینید جناب مدیر وبسایت؛ من قبلاً آن صفحه و ویدئوها را خوانده و دیده‌ام و از قضا همه‌شان دلالت بر کرویت زمین دارند. من نگفتم تنها عامل پنهان شدن کشتی‌ها انحنای زمین است. پس لطفاً حرف بنده را تحریف نکنید. من میگویم پنهان شدن کشتی‌ها و اجسام دوردست در دریا «از پایین به بالا» فقط میتواند ناشی از انحنای زمین و بالطبع سطح آب باشد. اینکه زمین جو دارد و اثرات جوی میتواند بر ارتفاع مخفی شده اجسام دوردست تأثیر بگذارد را هم قبول دارم؛ اما اثرات جوی منافی کرویت زمین نیست. وقتی شما نشان میدهید که شکست جوی باعث تفاوت در مقدار اختفای اجسام دوردست در روزها و ساعات مختلف میشود، شما ثابت کرده‌اید که این پدیده (شکست نور) میتواند در میزان اختفای اجسام دوردست تأثیرگذار باشد، اما ثابت نکردید که سطح آب و به تبع آن زمین فاقد انحناست. بزرگنمایی جوی اگر در زمین تخت وجود داشته باشد، در زمین کروی هم میتواند وجود داشته باشد. در این صورت این پدیده در زمین تخت اگر بتواند موجب پایین رفتن اجسام دوردست در افق شود، متقابلاً در زمین کروی میتواند سبب بالا آمدن اجسامی شود که در صورت نبود جو در پشت افق مخفی میشدند. بنابراین اینکه کسی از وجود اثرات جوی، نتیجه بگیرد که زمین تخت است، آن هم بدون آنکه نحوه ایجاد اثر جوی مورد ادعای خود (مثلاً بزرگنمایی جوی) را ثابت کند، نشان از تعصب وی به مدل زمین تخت دارد.
  از دقت در عکسهای این صفحه متوجه میشویم که لایه‌ای گنبدی شکل از آب دریا جلوی دید همه یا بخشی از کشتی را میگیرد. اگر این لایه چیزی جز یک موج دریا نباشد و نیز سطح آب با کاهش هرچه بیشتر دامنه امواج و تلاطمات به یک سطح کاملاً تخت میل کند، آنگاه:
  ۱- باید با ثابت ماندن فاصله کشتی ارتفاع این موج در نتیجه‌ی حرکتش مرتباً تغییر یابد طوری که بتوان قسمتهای پنهان شده کشتی را دید.
  ۲- نباید بعد از اینکه کشتی شروع به مخفی شدن در افق کرد، با دور شدنش ارتفاع (دامنه) این موج افزایش یابد.
  ۳- نباید وقتی کشتی شروع به مخفی شدن در افق و دور شدن از ما کرد، امتداد خط دید ما به کف کشتی که پایینتر از راستای افقیست، پایینتر و پایینتر رود.
  اما در عمل هیچکدام از این موارد رخ نمیدهد (در موارد ۲ و ۳ اثر تغییرات زوم دوربین لحاظ شده است) و این یعنی لایه آبی فوق که مانع دید کل یا بخش عمده کشتی‌های دوردست میشود، جابجا نمیشود. به علاوه، این تلاطمات آب دریا نیست که مانع رؤیت کشتی میشود. چرا که با نادیده گرفتن تلاطمات کوچک سطح آب باز هم همه یا بخش اعظم قسمتهای مخفی شده کشتی توسط لایه مذکور، مخفی خواهد ماند. پس تنها راه توجیه این مشاهدات این است که قبول کنیم لایه مورد بحث نمیتواند یک موج باشد بلکه همان انحنای طبیعی سطح آب دریاست که فقط در یک زمین کروی میتواند وجود داشته باشد.
  اگر باز هم قانع نشدید، به این سؤال پاسخ دهید: با فرض اینکه زمین و تبع آن سطح آب دریا کروی باشد، وقتی کشتی از ما فاصله میگیرد چگونه باید دیده شود؟ ما باید شاهد چه چیزی باشیم (در رابطه با دور شدن کشتی‌ها) تا به این نتیجه برسیم که سطح آبی که کشتی روی آن حرکت میکند، منحنیست؟
  و اما در رابطه با موضوع گردش ستارگان بهتر است سری به یکی از کشورهای نیمه جنوبی بزنید تا ببینید که در آنجا ستارگان در سمت جنوب آسمان حول نقطه‌ای بالاتر از افق به صورت ساعتگرد میچرخند (ارتفاع زاویه‌ای این نقطه عرض جغرافیایی جنوبی مکان ناظر را نشان میدهد) و در سمت شمال آسمان ستارگان حول نقطه‌ای پایینتر از افق به شکل پادساعتگرد میچرخند. یعنی دقیقاً برعکس نیمه شمالی که قطب شمال سماوی بالاتر از افق و قطب جنوب سماوی پایینتر از افق است، در نیمه جنوبی قطب شمال پایینتر از افق و قطب جنوب بالاتر از افق قرار دارد. اتفاقاً دو مورد از عکسهای این صفحه متعلق به نیمه جنوبی هستند و در آنها این قطب جنوب سماویست که بالای افق قرار گرفته (اینکه چطور فهمیدم آنها در نیمه جنوبی تهیه شده‌اند را اگر بخواهید میگویم). لذا به هیچ طریقی نمیتوان قطب شمال سماوی را اصل و قطب جنوب سماوی را فرع دانست و یا بالعکس. هیچ راهی برای ارجحیت دادن یکی بر دیگری وجود ندارد. بنابراین ادعای شما مبنی بر اینکه قطب جنوب سماوی تنها در سطح افق قابل درک است، حقیقت ندارد. چنین چیزی جز در مدل زمین کروی قابل توجیه نیست. چون در مدل زمین تخت هیچ ستاره‌ای وجود ندارد که حول نقطه‌ای در جهت جنوب گردش کند. طبق این مدل ستاره‌ای مثل سیگما هشتک و ستارگان نزدیک به آن باید از دید یک ناظر جنوبی به همه سمتهای آسمان سفر کنند که این با مشاهدات واقعی تفاوت فاحشی دارد و در عمل ما میبینیم که این ستارگان همیشه در سمت جنوب آسمان حضور دارند.
  اگر باز هم قانع نشدید، بفرمایید که طبق مدل زمین تخت کدام ستاره است که نسبت به یک ناظرِ واقع در نیمه جنوبی، به صورت ۲۴ ساعته در سمت جنوب آسمان قرار میگیرد؟
  یک سؤال دیگر: ستاره قطبی حداکثر تا چند درجه پایینتر (جنوبی‌تر) از استوا قابل مشاهده است؟

  • flatearther ۵ مهر, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۴۳ پاسخ دادن

   سلام مجدد خدمت شما
   بنده تهمتی به شما نزدم
   ما هرگز نگفتیم که اگر کشتی ها به فلان دلیل ناپدید شوند، زمین تخت است! بلکه همیشه این را گفتیم که ناپدید شدن کشتی ها یا اجسام دیگر در افق نمیتواند اثباتی بر کرویت زمین باشد چرا که با پدیده های دیگری هم قابل توجیه است. در دریا ها و اقیانوس ها، وقتی به سمت افق نگاه میکنیم، افقی مصنوعی و ظاهری حاصل از شکست نور ایجاد میشود که در پست زیر آن را با خط و علامت قرمز رنگ نشان داده ایم:
   http://flatearthfarsi.com/?p=4476

   این افق ظاهری و ایجاد شده توسط شکست نور باعث میشود که قسمتی از افق دریا و حتی اجسام موجود در افق قرینه شود و با دور شدن جسم از ناظر، به تدریج ناپدید میشود. هزاران پدیده طبیعی باعث ناپدید شدن کشتی یا هر جسمی از قسمت پایینی در افق میشوند و نمیتوانیم بگوییم که همگی آن ها انحنا افق هستند!!
   سطح آب ها کاملا صاف و مسطح است و این توسط هزاران آزمایش علمی و دقیق اثبات شده است. ما ابتدا اولین فرض های مطرح شده را امتحان و اثبات میکنیم و سپس به فرضیات و نکات بعدی میپردازیم تا آن هارا اثبات کنیم.
   ۱- مورد اول شمارا میتوان در بسیاری از کلیپ هایی که در افق کشتی هارا با حالت زوم نگاه میکنند دید. کافیست سرچی انجام دهید. البته این را نیز بگویم که به یک آب و هوا با شرایط دمایی و محیطی مناسب نیاز دارید چون اگر کشتی و افق در حالت قرینگی باشند کار خراب میشود.
   ۲-باید در نظر بگیرید که کدام قسمت از کشتی و موج (افق دریا) واقعی و کدام قسمت غیر واقعی است یا دچار پدیده قرینگی شده است.
   ۳- دید ما به نوری که از کشتی به ما میرسد بستگی دارد وقتی این نور دچار انحراف یا شکست شود دید ما نیز تغییر میکند. این شبیه سازی و توضیح شگفت انگیز در کلیپ زیر میتواند شمارا قانع کند (البته امیدوارم قانع کند چون ظاهرا شما فردی هستید که به همین سادگی ها قانع نخواهید شد).

   کلیپ زیر را حتما ببینید:

   https://www.youtube.com/watch?v=IqAEMdrhgH8

   در مورد ستارگان کاملا متوجه منظور شما میشوم اما شما هم به سادگی با پرسپکتیو و رفرکشن و دیگر پارامتر ها برخورد میکنید. ما داریم از طریق صد ها کیلومتر لایه جو به ستارگان نگاه میکنیم و قطعا چیزی که میبینیم با چیزی که در خارج از جو میتوان دید تفاوت بسیار دارد. به سادگی میتوان با تغییر زاویه دوربین مسیر گردش ستارگان را در نیمه جنوبی یا شمالی ساعت گرد یا پاد ساعتگرد کرد:

   https://www.aparat.com/v/76ZOE

   نکته جالبتر که کمتر در صحبت هایمان به آن توجه میکنیم این است که ستارگان میچرخند! بله ستارگان میچرخند و رئیس انجمن نجوم سلطنتی جرج ایری با انجام آزمایشی این را ثابت کرد که ستارگان به دور زمین در گردش اند و زمین نمیچرخد. اینکه زمین چرخشی نداشته باشد و چرخش از ستارگان باشد خود نکته بسیار مهمی است.
   حال نمیخواهم این بحث را زیاد باز کنم اما امیدوارم کلیپ هایی که در کامنت قبلی به شما پیشنهاد کردم را دیده باشید تا متوجه منظور بنده شده باشید همچنین این کلیپ هایی که امروز نیز به شما پیشنهاد کردم را ببینید. منظور از اصلی یا فرعی دانستن در مدل زمین تخت است چون در مدل زمین تخت ما چیزی به نام قطب جنوب به آن مفهومی که درک شده نداریم بنابراین قطب شمال اصلی و قطب جنوب ظاهری یا فرعی فرض میشود. بزرگترین اشتباه نقد کنندگان زمین تخت این است که مدل زمین تخت را بدون وجود اتمسفر تصور میکنند و همین پارامتر باعث میشود که حرف هایشان بصورت صد درصدی اشتباه باشد. البته بنده همیشه مقالات تکمیلی ای منتشر میکنم. بخواهم منظورم را واضح تر بگویم، بنده همیشه از نقد ها استقبال میکنم و هرچیزی دچار اشکال، ایراد و … باشد تصحیح میکنم اما برخی نقد ها و حرف هایی که زده میشود اشتباه هستند و کمی در آن ها عجله و قضاوت سریع دیده میشود. متنی که نوشتم حاصل پاسخ به سوال آخر شما نیز میشود. پارامتر هارا نادیده نگیرید.
   موفق باشید

  • حمیدی ۸ مهر, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۴:۴۳ پاسخ دادن

   بنظر من مدیر سایت فردی محقق و با دانش است
   اینم بگم که تقریبا یکسال شده که مطالب ایشونو از سایت قبلی که داشتن دنبال کردم و مطمئن شدم که بطور دقیق با اثبات مطالبو پست می‌کنه و تاحالا ندیدم کسی بتونه خلافشو اثبات کنه . و صادقانه به نظرات جواب میده . حالا شما خودت حساب کن

 6. فردین ۱۱ آبان, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۸:۰۴ پاسخ دادن

  سلام
  بسیار ممنون از سایت خوبتون و اگاه سازی هایی که دارید انجام میدید

  ممنون میشم اگه یک مدل انیمیشنی از وظعیت زمین و چرخش خورشید و ماه
  و مدارهاشون به دور زمین بسازید
  تا همه بتونن تصویر سازی صحیحی از این قظیه داشته باشن

  با تشمکر

  • Enigma ۱ اردیبهشت, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۱۰:۳۳ پاسخ دادن

   با سلام ببخشید من تخصصی درزمینه نجوم ندارم فقط میخواسم بدونم اگر زمین مسطح و دیسک مانند هست شما یک دی وی را وقتی به هوا پرت میکنین چند تا زاویه عوض میکنه و منظم نمیچرخه ولی دلیل اینکه خورشید طلوع و غروب میکنه اینقد منظمه و تغییری در جایگاه اون تو طول روز نمیبینیم و چرا کل سیارات و ستاره ها از طریق تلسکوپ گرد و یا حداقل بیضوی هستن ..و اینکه اگر مثل سی دی بچرخه پس باید یا همیشه روز باشه یا شب واکر چرخشی در کار نباشه پس میتونه با سیارات دیگه برخودد داشته باشه و اینکه میگید دوربین دو چشمی رو میتونید باهاش کشتی رو ببینید …چرا وقتی دوربین و میندازیم و یا لیزر مستقیم نیست مسیرشون یعنی باید مسیر دوربین بچرخه و یا لیزر روی دریا بره و از مدار زمین خارج نشه ویا اینکه هواپیما از مسیرش چرا خارج نمیشه ..شایدم دلیلش خود زمین و هاله و یا جوش باشه مشکل ما شاید اینه که فقط زمین رو جایی که کف پامونه در نظر میگیریم و بقیه جو رو که مثل یک چسب و جاذبه عمل میکنه رو بحساب نمیاریم .؟؟؟؟؟؟

 7. Who ۱۸ آبان, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۶:۳۹ پاسخ دادن

  سلام
  راجب اينك گفتين سياره هاي گازي مثل مشتري و زحل نميتونن وجود داشته باشن,چون گاز تو خلا از هم ميپاشه
  ولي من اينو گفتم بهم گفتن كه اونا گاز متراكمن و اين غلطه
  ميشه ي توضيحي راجب اين بدين

  • flatearther ۱۵ دی, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۴:۴۶ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   گاز در خلا توان تراکم پیدا کردن و تجمع را ندارد و مولکول های گاز از هم پاشیده شده و از پراکنده میشوند. چنین چیزی امکان ندارد. گرانش نیز نمیتواند آن را ممکن کند.
   موفق باشید

 8. salman DT ۱۸ آبان, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۸:۲۶ پاسخ دادن

  بنده هم به یک ایده ای رسیدم به دلیل غلظت بالای بخار آب در نزدیک سطح آب، نور بازتابی از قاعده ی کشتی منکسر شده و به ما نمی رسد.
  روی حرف من فکر کنید.

  • flatearther ۱۶ دی, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۴:۴۰ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   ممنون از دعای خیر شما. انسان های دانایی که در جستجوی حقیقت و کشف راز های گیتی هستند همیشه از خداوند طلب عقل بیشتر میکنند تا بتوانند در راهشان موفق تر و بهتر پیش روند اما جاهلان همیشه خود را عقل کل دانسته و برای عاقلان، که آن ها فکر میکنند عاقل نیستند، طلب عقل میکنند که البته این از بهترین دعا هاست.
   موفق باشید

 9. مهدی ۲۴ دی, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۲۶ پاسخ دادن

  سلام
  عاشق نویسنده این مطالب و بیشتر خواننده های اونا , شدم . یعنی کلا زدین زیر همه چیز . دمتون گرم .
  فقط یه لطفی کنید در مورد پزشکی و سایر علوم هم یک همچنین تلاشی کنید , کلا برگردیم به عصر دایناسورها .
  خیلی خوبید . خیلییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 10. hamidreza ۴ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۴:۴۹ پاسخ دادن

  سلام من خودم تا این لحظه به زمین کروی اعتقاد داشتم ولی الان دیگه فهمدیم که زمین تخته ولی فقط یه سوال دارم که خیلی کوچیکه سوالم اینکه چطور اگه خورشید از روی زمین عبور کنه تمام زمین باید همزمان روز و شب بشه این حالت فقط در زمین کروی ممکنه بازم ممنون از اینکه ما رو آگاه کردید با این حال من از این به بعد به زمین تخت ایمان دارم لطفا جواب سوالم بدید

  • میشل ۱۲ اسفند, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۲۹ ۰۵:۱۵ پاسخ دادن

   خوب چون خورشید نمیتونه تمام زمینو روشن کنه
   و اینم به علت کوچک بودن خورشید نسبت به زمینه مقاله کامل زمین تختو مطالعه کن چون همه چیز درباره زمین تخت توشه

ارسال نظر جدید