آسمان جامد بر فراز زمین- قرآن چه میگوید؟

با سلام خدمت شما دوستان و همراهان عزیز. در این مقاله ما به بررسی یکی از مهم ترین مباحث در زمین تخت میپردازیم. حتما بارها شنیده اید که در مدل زمین تخت آسمان جامدی وجود دارد که زمین را احاطه کرده است. ما در این مقاله از دیدگاه ادیان این موضوع را مورد بررسی قرار میدهیم و در مقاله بعدی بصورت علمی این موضوع را بررسی میکنیم.

فرمامنت یا گنبد آسمان تقریبا در تمامی کتب مقدس نام برده شده. به نظر میرسد این جسم جامد که به عنوان آسمان معرفی شده حقیقتا باید وجود داشته باشد چرا که در کتب هدایت بشریت از جمله قرآن که معتبر ترین آن کتب می باشد به آن اشاره شده. قرآن حدود ۳۰۰ بار کلمه آسمان ( سَمَآء ) را تکرار کرده است. ما از دوران کودکی این را آموخته ایم که بر فراز سرمان لایه های مختلفی از جو و پس از آن فضای لایتناهی وجود دارد و بشر میتواند پای خود را فراتر از زمین و آسمان بگذارد. اما قرآن چیز دیگری میگوید و سرنخ هایی درباره آسمان جامد و استوار به ما میدهد که بر فرازمان قرار دارد و اجازه خروج به هیچ بشری را نمیدهد.

در مورد واژهٔ سماء

در زبان اکدی واژهٔ «eberu» هم به معنی آسمان بکار می رود و هم به معنی دریا! این نشان می دهد که در نزد مردمان تمدن اکد، آسمان و دریا به یک معنا بود و آنان آسمان را به مثابه دریایی می دیدند. همچنین در زبان اکدی برای کلمه آب واژهٔ «aburru» به کار می رود. که کاملاً مشخص است با واژه «eberu= آسمان، آب» پیوند دارد. اما حال به برسی واژهٔ سماء در زبان و ادبیات عربی می پردازیم. برای این بررسی ابتدا واژهٔ آسمان را در زبان عبری که هم خانواده زبان عربی و از مجموعه زبان های سامی است بررسی می نماییم.

در ادبیات عبری به آسمان 👈 «שמים = شمیم، shemaim» می گویند. به ساختار کلمه نگاه می نماییم و آن را با معادل عربی خویش سماء مقایسه می کنیم! اگر دقت نمایید واک «ש =ش=۳۰۰» به واک «س» تبدیل شده است ! این تبدیل بسیار معمول است. زبان آموزان عبری یاد گرفته اند که در زبان عبری اگر نقطهٔ ש در بالا و سمت چپ باشد. حرف «ש» س خوانده می شود. همچنین بعضی لغات عبری نظیر «שלום =شالوم» در ادبیات عبری به شکل «سلام» در ادبیات عربی تغییر یافته است. در نتیجه واک «ש=ش» در زبان عبری به واک «س» در عربی تبدیل می شود.حال به جزء دوم تغییر واژهٔ שמים و سماء نگاه می نماییم. در جزء دوم «מים= maim =آب» در عبری به «ماء= آب» تبدیل شده است.ضمن اینکه מים میم حرف سیزدهم ادبیات عبری و عربی می باشد که ارزش عددی آن ۴۰ می باشد.
بنابراین واژهٔ שמים در زبان عبری را می توانیم اینگونه بنویسیم :👇
ש+מים
و در عربی می توانیم آن را اینگونه بنویسیم : 👇
س+ماء

بنابراین می توانیم دریابیم که السما به معنای مکانی است که در آن آب وجود دارد. شاید این مسئله برای خوانندگان عجیب به نظر آید. اما مثال های دیگری نیز از چنین روش زبان شناسانه ای وجود دارد.
به واژهٔ «לב=lev» در ادبیات عبری توجه نمایید. این واژه در زبان عبری معنای قلب می دهد. می دانیم که حرف «ב=ب» در ادبیات عبری گاه به صورت «و» تلفظ می شود. اما صورت اولیه این حرف همان «ب» است. حال اگر «לב=lev» را لب تلفظ نماییم. آنگاه واژه قلب با لب تنها تفاوتش در وجود یک حرف «ق» است. حال «ق» چگونه حرفی است؟
«ق» علاوه بر اینکه کوه معروفی است که در احادیث اسلامی و اساطیر دور زمین را به ماند کمربندی فرا گرفته است. حرفی است که با قدرت (قادر، مقتدر) و قوت(قوی) بودن ارتباط دارد.
بنابراین چسبیدن آن به ابتدای کلمه ای نظیر «لب» هم نشان از عمل مداوم این عضو(قلب) می باشد. و هم نشان از قدرت این عضله دارد. و هم از آن جنبه که قاف (کمربند) است برای محافظت از قلوب مومنین به «لب» اضافه شده است. اما چرا «ש=ش» در ابتدای کلمه آمده است؟ پاسخ این سوال را به درستی نمی دانیم. اما می دانیم که در ادبیات عبرانی حرف ש با زبر بینه «שין=شین» خوانده می شود . و «שין=شین» در ادبیات عبری به معنای دندان است.

آیه زیر مورد بالا را تایید میکند:

فَفَتَحْنَا أَبْوَابَ السَّمَاءِ بِمَاءٍ مُنْهَمِرٍ ﴿۱۱﴾

پس درهاى آسمان را به آبى ريزان گشوديم (سوره قمر آیه ۱۱)

به در های آسمان اشاره شده (أَبْوَابَ السَّمَاءِ) که پس از باز شدن آبی شدید و ریزان راهی زمین شد. (طوفان نوح)

تا اینجا این را به خاطر بسپارید.

عرش آسمانی

إِلَّا بِمَا شَاءَ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَلَا يَئُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ ﴿۲۵۵﴾

كرسى او آسمانها و زمين را در بر گرفته و نگهدارى آنها بر او دشوار نيست و اوست والاى بزرگ (سوره بقره آیه ۲۵۵)

إِنَّ رَبَّكُمُ اللَّهُ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ يُغْشِي اللَّيْلَ النَّهَارَ يَطْلُبُهُ حَثِيثًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ وَالنُّجُومَ مُسَخَّرَاتٍ بِأَمْرِهِ أَلَا لَهُ الْخَلْقُ وَالْأَمْرُ تَبَارَكَ اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِينَ ﴿۵۴﴾

در حقيقت پروردگار شما آن خدايى است كه آسمانها و زمين را در شش روز آفريد سپس بر عرش [جهاندارى] استيلا يافت روز را به شب كه شتابان آن را مى طلبد مى ‏پوشاند و [نيز] خورشيد و ماه و ستارگان را كه به فرمان او رام شده‏ اند [پديد آورد] آگاه باش كه [عالم] خلق و امر از آن اوست فرخنده خدايى است پروردگار جهانيان (سوره اعراف آیه ۵۴)

وَهُوَ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ وَكَانَ عَرْشُهُ عَلَى الْمَاءِ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا وَلَئِنْ قُلْتَ إِنَّكُمْ مَبْعُوثُونَ مِنْ بَعْدِ الْمَوْتِ لَيَقُولَنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا إِنْ هَذَا إِلَّا سِحْرٌ مُبِينٌ ﴿۷﴾

و اوست كسى كه آسمانها و زمين را در شش هنگام آفريد و عرش او بر آب بود تا شما را بيازمايد كه كدام‏ يك نيكوكارتريد و اگر بگويى شما پس از مرگ برانگيخته خواهيد شد قطعا كسانى كه كافر شده‏ اند خواهند گفت اين [ادعا] جز سحرى آشكار نيست (سوره هود آیه ۷)

اللَّهُ الَّذِي رَفَعَ السَّمَاوَاتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِي لِأَجَلٍ مُسَمًّى يُدَبِّرُ الْأَمْرَ يُفَصِّلُ الْآيَاتِ لَعَلَّكُمْ بِلِقَاءِ رَبِّكُمْ تُوقِنُونَ ﴿۲﴾

خدا [همان] كسى است كه آسمانها را بدون ستونهايى كه آنها را ببينيد برافراشت آنگاه بر عرش استيلا يافت و خورشيد و ماه را رام گردانيد هر كدام براى مدتى معين به سير خود ادامه مى‏ دهند [خداوند] در كار [آفرينش] تدبير مى ‏كند و آيات [خود] را به روشنى بيان مى ‏نمايد اميد كه شما به لقاى پروردگارتان يقين حاصل كنيد (سوره رعد آیه ۲)

قُلْ مَنْ رَبُّ السَّمَاوَاتِ السَّبْعِ وَرَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ ﴿۸۶﴾

بگو پروردگار آسمانهاى هفتگانه و پروردگار عرش بزرگ كيست (سوره المومنون آیه ۸۶)

و همچنین در آیات بسیار دیگری مانند این آیات: ۱۵ سوره بروج-۴ سوره حدید- ۸۲ سوره الزخرف-۷۵ سوره زمر-۴ سوره سجده- ۲۶ سوره نمل- ۵۹ سوره فرقان و… به عرش پس از آسمان ها اشاره شده است که نشان دهنده وجود عرش بر فراز آسمان هاست. همچنین به عرش بر آب نیز دقت کنید. 

اما سازمان های فضایی ای مانند ناسا و یا دیگر سازمان های فضایی درحال القای طرز فکر دیگری به ما هستند. آن ها ادعا میکنند انسان و حتی حیوانات را فراتر از آسمان زمین ارسال کرده اند. درواقع این طرز فکر که مدل کروی به آن وابسته است بطور کامل میتواند یک انسان را تبدیل به آتئیست (بی خدا) کند.

آسمان قدرتمند و مستحکم

یوسف علی یکی از مترجمان است که ترجیج داده از کلمه آسمان (heaven) بجای کلمه فرمامنت یا گنبد آسمان (firmament) در قرآن استفاده کند. او از کلمه heaven در آیه زیر استفاده کرده است:

And the heaven He has raised high, and He has set up the Balance, in order that you may not transgress the balance ۵۵:۷-۸

آیه فوق اشاره میکند که خداوند آسمان را بلند و رفیع آفرید و به گونه ای بالانس، تعادل یا میزان را تنظیم کرد که بشر نتواند از آن سرپیچی کند یا فراتر از آن برود.

👇

وَالسَّمَاءَ رَفَعَهَا وَوَضَعَ الْمِيزَانَ ﴿۷﴾

و آسمان را برافراشت و میزان را گذاشت (۷)

أَلَّا تَطْغَوْا فِي الْمِيزَانِ ﴿۸﴾

تا مبادا از اندازه درگذريد (۸)

(آیه ۷-۸ سوره الرحمان)

با توجه به آیه بالا (جدا از بحث علمی و دلایل علمی برای رد ادعای ناسا و دیگر سازمان های فضایی)، میتوان این نتیجه را گرفت که انسان نمیتواند فراتر از السَّمَاءَ برود و یک حد و میزانی معین و مشخص وجود دارد.

کلمه تَطْغَوْا را که در آیه بالا استفاده شده در ذهن داشته باشید. این کلمه میتواند به معنای فتح کردن، گریز، گذر یا تجاوز از حد باشد. در آیه زیر خداوند میفرمایند که آسمان را با قدرت بنا کردیم:

وَالسَّمَاءَ بَنَيْنَاهَا بِأَيْدٍ وَإِنَّا لَمُوسِعُونَ ﴿۴۷﴾

و آسمان را به قدرت خود برافراشتيم و بى‏ گمان ما گستراننده ايم (آیه ۴۷ سوره الذاریات)

وَبَنَيْنَا فَوْقَكُمْ سَبْعًا شِدَادًا ﴿۱۲﴾

و بر فراز شما هفت [آسمان] استوار بنا كرديم (سوره النبا آیه ۱۲)

در آیه ۱۲ سوره النبا، کلمه ای که برای قدرت استفاده شده شِدَادًا است که میتواند به معنای شدید، قدرتمند و سخت نیز باشد. مثال خوبی که برای این کلمه میتوان آورد آیه ۸۸ سوره یونس است:

وَقَالَ مُوسَى رَبَّنَا إِنَّكَ آتَيْتَ فِرْعَوْنَ وَمَلَأَهُ زِينَةً وَأَمْوَالًا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا رَبَّنَا لِيُضِلُّوا عَنْ سَبِيلِكَ رَبَّنَا اطْمِسْ عَلَى أَمْوَالِهِمْ وَاشْدُدْ عَلَى قُلُوبِهِمْ فَلَا يُؤْمِنُوا حَتَّى يَرَوُا الْعَذَابَ الْأَلِيمَ ﴿۸۸﴾

و موسى گفت پروردگارا تو به فرعون و اشرافش در زندگى دنيا زيور و اموال داده‏ اى پروردگارا تا [خلق را] از راه تو گمراه كنند پروردگارا اموالشان را نابود كن و دلشان را سخت گردان كه ايمان نياورند تا عذاب دردناك را ببينند (۸۸)

بنابراین این میتواند به معنای سخت و مستحکم بودن فرمامنت یا گنبد آسمان ( آسمان جامد) نیز باشد.

توجه: آیه ۴۷ سوره الذاریات نظریه انبساط جهان را نشان نمیدهد. چرا که این تنها یک فرضیه بوده که از نظر علمی اشکالاتی نیز دارد و یک حقیقت محض نمی باشد. در این آیه گفته نشده که خداوند همواره آسمان را میگستراند بلکه گفته شده خداوند گستراننده آسمان است یا به نحوی گستراننده است (آسمان و زمین)

هفت آسمان

قرآن به ما درباره هفت آسمان و البته هفت زمین میگوید. در آیه زیر ترجمه یوسف علی (Yusuf Ali) میخوانیم:

Allah is He Who created seven Firmaments and of the earth a similar number. Through the midst of them (all) descends His Command: that ye may know that Allah has power over all things, and that Allah comprehends, all things in (His) Knowledge Quran, 65:12

اللَّهُ الَّذِي خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَمِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ يَتَنَزَّلُ الْأَمْرُ بَيْنَهُنَّ لِتَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ وَأَنَّ اللَّهَ قَدْ أَحَاطَ بِكُلِّ شَيْءٍ عِلْمًا﴿۱۲﴾

خدا همان كسى است كه هفت آسمان و همانند آنها هفت زمين آفريد فرمان [خدا] در ميان آنها فرود مى ‏آيد تا بدانيد كه خدا بر هر چيزى تواناست و به راستى دانش وى هر چيزى را در بر گرفته است (سوره طلاق آیه ۱۲)

بنابراین طبق آیه فوق هفت آسمان و هفت زمین وجود دارد. مفسران معمولا سعی در توجیه اینگونه آیات دارند. به عنوان مثال آنان هفت آسمان را به هفت لایه جو ارتباط میدهند که این نیز کاملا نادرست و دور از عقل است. 

سقف آسمان

در آیه زیر خداوند آسمان را با کلمه  بِنَاءً توصیف میکند:

الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ فِرَاشًا وَالسَّمَاءَ بِنَاءً وَأَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَكُمْ فَلَا تَجْعَلُوا لِلَّهِ أَنْدَادًا وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ﴿۲۲﴾

 همان [خدايى] كه زمين را براى شما فرشى گسترده و آسمان را بنايى افراشته قرار داد و از آسمان آبى فرود آورد و بدان از ميوه ‏ها رزقى براى شما بيرون آورد پس براى خدا همتايانى قرار ندهيد در حالى كه خود میدانید (سوره بقره آیه ۲۲)

در آیه بالا خداوند اشاره کرد که آسمان یک بنا است. آیه مشابه دیگری نیز وجود دارد:

اللَّهُ الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ قَرَارًا وَالسَّمَاءَ بِنَاءً وَصَوَّرَكُمْ فَأَحْسَنَ صُوَرَكُمْ وَرَزَقَكُمْ مِنَ الطَّيِّبَاتِ ذَلِكُمُ اللَّهُ رَبُّكُمْ فَتَبَارَكَ اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِينَ ﴿۶۴﴾

خدا [همان] كسى است كه زمين را براى شما قرارگاه ساخت و آسمان را بنايى [گردانيد] و شما را صورتگرى كرد و صورتهاى شما را نيكو نمود و از چيزهاى پاكيزه به شما روزى داد اين است‏ خدا پروردگار شما بلندمرتبه و بزرگ است‏ خدا پروردگار جهانيان (سوره غافر آیه ۶۴)

نکته جالب دیگر درباره آیه ۲۲ سوره بقره که در بالا خواندید این است که خداوند فرمود: وَأَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً 

ترجمه:از آسمان آبی فرستاد

در آیه بالا اشاره نشده که از ابر ها آب نازل شد بلکه مستفیم اشاره شده که آب از السماء نازل شده است. السماء-فرمامنت-آسمان و… در آیات بسیار دیگری از قرآن نیز به نازل شدن آب مستقیم از السماء اشاره شده است.

در آیه ۲۱ سوره کهف خداوند میفرماید:

وَكَذَلِكَ أَعْثَرْنَا عَلَيْهِمْ لِيَعْلَمُوا أَنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَأَنَّ السَّاعَةَ لَا رَيْبَ فِيهَا إِذْ يَتَنَازَعُونَ بَيْنَهُمْ أَمْرَهُمْ فَقَالُوا ابْنُوا عَلَيْهِمْ بُنْيَانًا رَبُّهُمْ أَعْلَمُ بِهِمْ قَالَ الَّذِينَ غَلَبُوا عَلَى أَمْرِهِمْ لَنَتَّخِذَنَّ عَلَيْهِمْ مَسْجِدًا ﴿۲۱﴾

و بدين گونه [مردم آن ديار را] بر حالشان آگاه ساختيم تا بدانند كه وعده خدا راست است و [در فرا رسيدن] قيامت هيچ شكى نيست هنگامى كه ميان خود در كارشان با يكديگر نزاع میکردند پس [عده‏ اى] گفتند بر روى آنها ساختمانى بنا كنيد پروردگارشان به [حال] آنان داناتر است [سرانجام] كسانى كه بر كارشان غلبه يافتند گفتند حتما بر ايشان معبدى بنا خواهيم كرد (۲۱)

در اینجا نیز بُنْيَانًا به معنای ساختن یا بنا کردن یک جسم (ساختمان) است. درواقع کلمه بنا برای اجسام جامد بکار میرود. نکته جالب دیگر این است که در قرآن سَقْفًا برای آسمان استفاده شده است که به معنای یک سقف یا سایبان است:

وَالسَّقْفِ الْمَرْفُوعِ ﴿۵﴾

سوگند به بام بلند [آسمان] (سوره الطور آیه ۵)

وَجَعَلْنَا السَّمَاءَ سَقْفًا مَحْفُوظًا وَهُمْ عَنْ آيَاتِهَا مُعْرِضُونَ ﴿۳۲﴾

و آسمان را سقفى محفوظ قرار داديم و[لى] آنان از [مطالعه در] نشانه‏ هاى آن اعراض مى كنند (سوره انبیا آیه ۳۲)

این ریشه سه حرفی (س ق ف) ۴ بار در قرآن به عنوان اسم استفاده شده است (سَقْف) و در همه موارد به معنی سقف یا سایبان است. آیه زیر این را به خوبی نشان میدهد:

قَدْ مَكَرَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَأَتَى اللَّهُ بُنْيَانَهُمْ مِنَ الْقَوَاعِدِ فَخَرَّ عَلَيْهِمُ السَّقْفُ مِنْ فَوْقِهِمْ وَأَتَاهُمُ الْعَذَابُ مِنْ حَيْثُ لَا يَشْعُرُونَ ﴿۲۶﴾

پيش از آنان كسانى بودند كه مكر كردند و[لى] خدا از پايه بر بنيانشان زد درنتيجه از بالاى سرشان سقف بر آنان فرو ريخت و از آنجا كه حدس نمى‏ زدند عذاب به سراغشان آمد (سوره النحل آیه ۲۶)

همچنین آیه زیر:

وَلَوْلَا أَنْ يَكُونَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً لَجَعَلْنَا لِمَنْ يَكْفُرُ بِالرَّحْمَنِ لِبُيُوتِهِمْ سُقُفًا مِنْ فِضَّةٍ وَمَعَارِجَ عَلَيْهَا يَظْهَرُونَ ﴿۳۳﴾

و اگر نه آن بود كه [همه] مردم [در انكار خدا] امتى واحد گردند قطعا براى خانه ‏هاى آنان كه به [خداى] رحمان كفر مى ‏ورزيدند سقفها و نردبانهايى از نقره كه بر آنها بالا روند قرار مى‏ داديم (سوره الزخرف آیه ۳۳)

بنابراین به نظر شما منظور از سقف آسمان چه بوده است؟ برای آسمان از سقف استفاده شده که به معنای سقف جامد و محکم است بنابراین در آیات فوق نیز میتوان نتیجه گرفت توصیف سقف مانند بودن آسمان نشان از سایبان بودن و مستحکم بودن آن دارد.

ابوریحان بیرونی در بخشی از کتاب خویش به معنای السماء میپردازد:

سما چیست؟🌞
“این نام به عربی بر آن چیز افتد که زبر تو باشد و بر تو سایه کند چون ابر، و چون بام خانه. ولکن مطلق نبود، که بدان چیز منسوب کرده بود! و چون بچیزی منسوب نبود نام عالم بود و آن فلک است که گفتیم و پارسیان آن را آسمان نام کردند یعنی مانند آس از جهت حرکت کردن آن.”
-برگرفته از کتاب التفهیم نوشته ابوریحان بیرونی-

 

شکافته شدن آسمان

در قرآن بار ها شکسته و باز شدن آسمان ( و حتی فرو ریختن آن) ذکر شده (به عنوان حادثه ای عظیم در قیامت) که در زیر چند آیه را در این مورد میخوانید:

تَكَادُ السَّمَاوَاتُ يَتَفَطَّرْنَ مِنْ فَوْقِهِنَّ وَالْمَلَائِكَةُ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَيَسْتَغْفِرُونَ لِمَنْ فِي الْأَرْضِ أَلَا إِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ ﴿۵﴾

چيزى نمانده كه آسمانها از فرازشان بشكافند و [حال آنكه] فرشتگان به سپاس پروردگارشان تسبيح مى‏ گويند و براى كسانى كه در زمين هستند آمرزش مى ‏طلبند آگاه باش در حقيقت ‏خداست كه آمرزنده مهربان است (سوره الشوری آیه ۵)

کلمه يَتَفَطَّرْنَ به معنای شکافته شدن یا از هم گسیختن است. مثال های دیگر:

تَكَادُ السَّمَاوَاتُ يَتَفَطَّرْنَ مِنْهُ وَتَنْشَقُّ الْأَرْضُ وَتَخِرُّ الْجِبَالُ هَدًّا ﴿۹۰﴾

چيزى نمانده است كه آسمانها از اين [سخن] بشكافند و زمين چاك خورد و كوهها به شدت فرو ريزند (سوره مریم آیه ۹۰)

إِذَا السَّمَاءُ انْفَطَرَتْ ﴿۱﴾

آنگاه كه آسمان زهم بشكافد (سوره الإنفطار آیه ۱)

وَإِذَا الْكَوَاكِبُ انْتَثَرَتْ ﴿۲﴾

و آنگاه كه اختران پراكنده شوند (سوره الإنفطار آیه ۲)

السَّمَاءُ مُنْفَطِرٌ بِهِ كَانَ وَعْدُهُ مَفْعُولًا ﴿۱۸﴾

آسمان از [بيم] آن [روز] در هم شكافد وعده او انجام يافتنى است (۱۸)

در تمامی آیات بالا از کلمه شکافتن و هم گسیتخته شدن استفاده شده است که این نیز بار دیگر جامد بودن آسمان (السماء) را میرساند. آیات دیگری وجود دارند که شکافتن آسمان را توصیف میکنند و از کلمات دیگری مانند  تَشَقَّقُ استفاده شده است:

وَيَوْمَ تَشَقَّقُ السَّمَاءُ بِالْغَمَامِ وَنُزِّلَ الْمَلَائِكَةُ تَنْزِيلًا ﴿۲۵﴾

و روزى كه آسمان با ابرى سپيد از هم مى ‏شكافد و فرشتگان نزول يابند (سوره فرقان آیه ۲۵)

و همچنین آیات زیر:

فَإِذَا انْشَقَّتِ السَّمَاءُ فَكَانَتْ وَرْدَةً كَالدِّهَانِ ﴿۳۷﴾

پس آنگاه كه آسمان از هم شكافد و چون چرم گلگون گردد (سوره الرحمن آیه ۳۷)

وَإِذَا السَّمَاءُ كُشِطَتْ ﴿۱۱﴾

و آنگاه كه آسمان زجا كنده شود (سوره التکویر آیه ۱۱)

 

يَوْمَ تَمُورُ السَّمَاءُ مَوْرًا ﴿۹﴾

روزى كه آسمان سخت به جنبش افتد (سوره الطور آیه ۹)

 

َإِنْ يَرَوْا كِسْفًا مِنَ السَّمَاءِ سَاقِطًا يَقُولُوا سَحَابٌ مَرْكُومٌ ﴿۴۴﴾

و اگر پاره ‏سنگى را در حال سقوط از آسمان ببينند مى‏ گويند ابرى متراكم است (سوره الطور آیه ۴۴)

 

َفُتِحَتِ السَّمَاءُ فَكَانَتْ أَبْوَابًا ﴿۱۹﴾

و آسمان گشوده و درهايى [پديد] شود یا بصورت در های متعددی در آید (سوره النبا آیه ۱۹)

 

إِذَا السَّمَاءُ انْشَقَّتْ ﴿۱﴾

هنگامی که آسمان شکافته شود (سوره الانشقاق آیه ۱)

 

برخی مفسران قرآن و دانشمندان مسلمان ادعا میکنند که آیه ۳۷ سوره الرحمن سحابی گل رز را توصیف میکند که تصویر آن توسط تلسکوپ هابل تهیه شده است. اما این کاملا نادرست است چرا که با توجه به پیش فرض های مدل زمین کروی، سحابی گل سرخ میلیون ها سال قبل از زمین وجود داشته و ربطی به روز قیامت و شکافته شدن آسمان ندارد علاوه بر این سحابی های بی شمار دیگری نیز وجود دارند که به رنگ سرخ هستند و ارتباط این آیه با آن ها یا یکی از آن ها کاملا بی معنی است. خداوند در این آیه از روز حساب سخن میگوید. روزی که آسمان از هم شکافته شده و زمین به شدت میلرزد. این آیه بصورت کاملا مستقیم و شفاف درحال توصیف اوضاع قیامت است که در آن آسمان (السماء) شکافته میشود.

حال سوالی که باید از خود بپرسیم این است که اگر جسم جامدی بر فراز سرمان وجود ندارد، چرا خداوند در قرآن به شکافته شدن آن اشاره کرده است؟ حقیقت این است که آسمان جامدی بر فراز سرمان وجود دارد. مفسران هرطور شده میخواهند علم امروز را به قرآن ربط دهند یا به نوعی هرچه علم مدرن ادعا میکند آن ها آن را با هزار تفسیر به رای به قرآن بچسبانند درحالی که اصلا به این موضوع فکر نمیکنند که قرآن چیزی جدای از آنچه دروغ گویان و فریبکاران ادعا میکنند میگوید. قرآن حقیقت را میگوید. آن ها جای اینکه به دنبال کشف مباحث و چیز های جدید در قرآن و روایات باشند به زور هم که شده هرچه از اطراف میشوند را به قرآن ربط میدهند کافیست نام دانشمند و موضوع دهن پر کن باشد و دیگر هیچ.

موضوع دیگری که مطرح میشود این است که این آسمانی که خداوند و پیامبران و امامانش از آن سخن میگویند شامل دو بخش است. آسمان بالا و آسمان پایین. حال این دو چیستند؟

ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاءِ وَهِيَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ ائْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ ﴿۱۱﴾

سپس آهنگ [آفرينش] آسمان كرد و آن بخارى بود پس به آن و به زمين فرمود خواه يا ناخواه بياييد آن دو گفتند فرمان‏پذير آمديم (۱۱)

فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاءٍ أَمْرَهَا وَزَيَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ ﴿۱۲﴾

پس آنها را [به صورت] هفت آسمان در دو هنگام مقرر داشت و در هر آسمانى كار [مربوط به] آن را وحى فرمود و آسمان [اين] دنيا را به چراغها آذين كرديم و [آن را نيك] نگاه داشتيم اين است اندازه‏ گيرى آن نيرومند دانا (سوره فصلت آیه ۱۱ و ۱۲)

همانطور که در بالا خواندید خداوند برای هر آسمان کاری را تنظیم کرد و آسمان دنیا یا پایین را با ستارگان زینت داد. این بدان معنیست که آسمان های بالا دارای ستاره نیستند و ستاره تنها در آسمان پایین یا السَّمَاءَ  وجود دارد.

إِنَّ اللَّهَ یُمْسِكُ السَّماواتِ وَالْأَرْضَ أَنْ تَزُولا وَلَئِنْ زالَتا إِنْ أَمْسَكَهُما مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ إِنَّهُ كانَ حَلِیمًا غَفُورًا (۴۱)

همانا خدا آسمانها و زمین را نگاه می دارد تا نیفتند و اگر بیفتند غیر از خدا هیچ کس آن ها را نگاه نمی دارد.( سوره فاطر آیه ۴۱)

خَلَقَ السَّماواتِ بِغَیْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَها وَأَلْقى فِی الْأَرْضِ رَواسِیَ أَنْ تَمِیدَ بِكُمْ وَبَثَّ فِیها مِنْ كُلِّ دابَّةٍ وَأَنْزَلْنا مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَنْبَتْنا فِیها مِنْ كُلِّ زَوْجٍ كَرِیمٍ (۱۰)

آسمانها را بى‏ هيچ ستونى كه آن را ببينيد خلق كرد و در زمين كوههاى استوار بيفكند تا [مبادا زمين] شما را بجنباند و در آن از هر گونه جنبنده‏ اى پراكنده گردانيد و از آسمان آبى فرو فرستاديم و از هر نوع [گياه] نيكو در آن رويانيديم (سوره لقمان آیه ۱۰)

اللَّهُ الَّذِي رَفَعَ السَّمَاوَاتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِي لِأَجَلٍ مُسَمًّى يُدَبِّرُ الْأَمْرَ يُفَصِّلُ الْآيَاتِ لَعَلَّكُمْ بِلِقَاءِ رَبِّكُمْ تُوقِنُونَ ﴿۲﴾

خدا [همان] كسى است كه آسمانها را بدون ستونهايى كه آنها را ببينيد برافراشت آنگاه بر عرش استيلا يافت و خورشيد و ماه را رام گردانيد هر كدام براى مدتى معين به سير خود ادامه مى‏ دهند [خداوند] در كار [آفرينش] تدبير مى ‏كند و آيات [خود] را به روشنى بيان مى ‏نمايد اميد كه شما به لقاى پروردگارتان يقين حاصل كنيد (سوره رعد ۲)

أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ سَخَّرَ لَكُمْ مَا فِي الْأَرْضِ وَالْفُلْكَ تَجْرِي فِي الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَيُمْسِكُ السَّمَاءَ أَنْ تَقَعَ عَلَى الْأَرْضِ إِلَّا بِإِذْنِهِ إِنَّ اللَّهَ بِالنَّاسِ لَرَءُوفٌ رَحِيمٌ ﴿۶۵﴾

آیا ندانسته ای که خدا آنچه را در زمین است و [نیز] کشتی ها را که به فرمان او در دریا روانند، برای شما رام و مسخّر کرده است؟ و آسمان را نگه می دارد که بر زمین نیفتد مگر به اذن او؟ یقیناً خدا به همه مردم رؤوف و مهربان است.(سوره حج آیه ۶۵)

به سخنان حضرت علی (ع) در خطبه ۱ نهج البلاغه دقت کنید:

سپس خدای سبحان طبقات فضا را شکافت و اطراف آن را باز کرد و هوایِ به آسمان و زمین راه یافته را آفرید، و در آن آبی روان ساخت، آبی که امواج متلاطم آن شکننده بود، که یکی بر دیگری می نشست، آب را بر بادی طوفانی و شکننده نهاد و باد را به بازگرداندن آن فرمان داد و به نگهداری آب مسلّط ساخت و حدّ و مرز آن را به خوبی تعیین فرمود. فضا در زیر تند باد و آب بر بالای آن در حرکت بود. سپس خداوند سبحان طوفانی برانگیخت که آب را متلاطم ساخت و امواج آب را پی در پی در هم کوبید. طوفان به شدّت وزید و از نقطه ای دور دوباره آغاز شد. سپس به طوفان امر کرد تا امواج دریاها را به هر سو روان کند و بر هم بکوبد و با همان شدّت که در فضا وزیدن داشت، بر امواج آب ها حمله ور گردد تا از اوّل آن بر می داشت و به آخِرش می ریخت، و آب های ساکن را به امواج سرکش برگرداند. تا آن جا که آب ها روی هم قرار گرفتند و چون قلّه های بلند کوه ها بالا آمدند. امواج تند، کف های برآمده از آب ها را در هوای باز و فضای گسترده بالا برد، که از آن هفت آسمان را پدید آورد. آسمان پایین را چون موج مهار شده و آسمان های بالا را مانند سقفی استوار و بلند قرار داد، بی آن که نیازمند به ستونی باشد یا میخ هایی که آن ها را استوار کند. آن گاه فضای آسمان پایین را به وسیله نور ستارگان درخشنده زینت بخشید و در آن چراغی روشنایی بخش (خورشید)، و ماهی درخشان، به حرکت درآورد که همواره در مدار فلکی گردنده و برقرار و سقفی متحرّک و صفحه ای بی قرار، به گردش خود ادامه دهند.

دقت کنید. در آیات بالا خداوند فرمود آسمان ها (السماوات) دارای ستون نیستند (از نهج البلاغه میشود فهمید که منظور خداوند در قرآن السماوات بدون ستون است). همچنین حضرت علی (ع) آسمان (السماء) را نیز موج مهار شده ای از آب توصیف کرد که ستارگان در آن قرار دارند. دقت کنید در اینجا حقایق جالبی توسط حضرت علی و خداوند مطرح شده است که کاملا با یکدیگر همخوانی دارند.

همانطور که در بالا خواندید در آیه ۶۵ سوره حج و همچنین در آیه ۴۱ سوره الفاطر خداوند فرموده که آسمان ها و آسمان را نگه داشته که بر زمین نیوفتند. درواقع آسمان جسم جامدی است که امکان دارد بر زمین سقوط کند. (در روز قیامت فرو خواهد ریخت)

پس با توجه به آیات قرآن و خطبه حضرت علی (ع) در نهج البلاغه آسمان (السماء) تفاوت بسیاری با آسمان ها (السماوات) دارد. همچنین این شبهه ممکن است به وجود آید که در آیات ۱۱ و ۱۲ سوره فصلت همانطور که در بالا خواندید آسمان بخار مانند توصیف شده. دقت کنید این آیه درحال بیان اوضاع ابتدای خلقت است و آسمان در ابتدای خلقت دود مانند یا بخار مانند بوده است.

آسمان پایین حفاظت شده 

قرآن اشاره میکند که آسمان پایین با ستارگان زینت شده تا از ورود شیاطین به آسمان ها جلوگیری کند. آن ها توسط شهاب ها از آسمان رانده میشوند:

فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاءٍ أَمْرَهَا وَزَيَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ ﴿۱۲﴾

در اين هنگام آنها را به صورت هفت آسمان در دو روز آفريد، و آنچه را مي‏خواست در هر آسماني مقدر فرمود، و آسمان پائين را با چراغهاي (ستارگان) زينت بخشيديم و (با شهابها) از استراق سمع شياطين حفظ كرديم، اين است تقدير خداوند دانا.(سوره فصلت آیه ۱۲)

وَلَقَدْ جَعَلْنَا فِي السَّمَاءِ بُرُوجًا وَزَيَّنَّاهَا لِلنَّاظِرِينَ ﴿۱۶﴾

و به يقين ما در آسمان برجهايى قرار داديم و آن را براى تماشاگران آراستيم (۱۶)

وَحَفِظْنَاهَا مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ رَجِيمٍ ﴿۱۷﴾

و آن را از هر شيطان رانده‏ شده‏ اى حفظ كرديم (۱۷)

إِلَّا مَنِ اسْتَرَقَ السَّمْعَ فَأَتْبَعَهُ شِهَابٌ مُبِينٌ ﴿۱۸﴾

مگر آن كس كه دزديده گوش فرا دهد كه شهابى روشن او را دنبال مى ‏كند (سوره الحجر آیات ۱۶ تا ۱۸)
 
 
إِنَّا زَيَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْيَا بِزِينَةٍ الْكَوَاكِبِ ﴿۶﴾
 
ما آسمان اين دنيا را به زيور اختران آراستيم (۶)

وَحِفْظًا مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ مَارِدٍ ﴿۷﴾

و [آن را] از هر شيطان سركشى نگاه داشتيم (۷)

لَا يَسَّمَّعُونَ إِلَى الْمَلَإِ الْأَعْلَى وَيُقْذَفُونَ مِنْ كُلِّ جَانِبٍ ﴿۸﴾

[به طورى كه] نمى‏ توانند به انبوه [فرشتگان] عالم بالا گوش فرا دهند و از هر سوى پرتاب مى ‏شوند (۸)

دُحُورًا وَلَهُمْ عَذَابٌ وَاصِبٌ ﴿۹﴾

با شدت به دور رانده مى ‏شوند و برايشان عذابى دايم است (۹)

إِلَّا مَنْ خَطِفَ الْخَطْفَةَ فَأَتْبَعَهُ شِهَابٌ ثَاقِبٌ ﴿۱۰﴾

مگر كسى كه [از سخن بالاييان] يكباره استراق سمع كند كه شهابى شكافنده از پى او مى‏ تازد (سوره الصافات آیات ۶ تا ۱۰)

حتی جنیان نیز نمیتوانند از آسمان خارج شوند:

وَأَنَّا لَمَسْنَا السَّمَاءَ فَوَجَدْنَاهَا مُلِئَتْ حَرَسًا شَدِيدًا وَشُهُبًا ﴿۸﴾

و ما آسمان را لمس کردیم و آن را پر از نگهبانان توانا و تيرهاى شهاب يافتيم (۸)

وَأَنَّا كُنَّا نَقْعُدُ مِنْهَا مَقَاعِدَ لِلسَّمْعِ فَمَنْ يَسْتَمِعِ الْآنَ يَجِدْ لَهُ شِهَابًا رَصَدًا﴿۹﴾

و در [آسمان] براى شنيدن به كمين مى ‏نشستيم [اما] اكنون هر كه بخواهد به گوش باشد تير شهابى در كمين خود مى‏ يابد (سوره جن آیه ۸ و ۹)

 

همه چیز بصورت واضح و شفاف بیان شده. نیازی به تفاسیر عجیب و غریب نیست چرا که قرآن به زبان ساده برای هدایت بشریت نازل شده است. متاسفانه مفسران امروز با توجه به علم مدرن، چیزی برای گفتن در باره آیات فوق ندارند درحالی که آن ها باید آگاه باشند که خداوند حقیقت را میگوید نه بنده ای که میتواند اشتباه کند یا دچار خطا شود و یا حتی دروغ بگوید.

یک بررسی سریع

أَفَلَمْ يَنْظُرُوا إِلَى السَّمَاءِ فَوْقَهُمْ كَيْفَ بَنَيْنَاهَا وَزَيَّنَّاهَا وَمَا لَهَا مِنْ فُرُوجٍ ﴿۶﴾

مگر به آسمان بالاى سرشان ننگريسته‏ اند كه چگونه آن را ساخته و زينتش داده‏ ايم و براى آن هيچ گونه شكافتگى نيست (سوره ق آیه ۶)

وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الْحُبُكِ ﴿۷﴾

سوگند به آسمان دارای پیوند های محکم و به هم تنیده (۷)

باتوجه به آیات بالا میشود نتیجه گرفت آسمان سیستمی بسته و مستحکم است که کسی توان ورود و خروج ندارد. اما با توجه به مدل زمین کروی، فضای لایتناهی ای پس از جو زمین وجود دارد که هیچ محدودیت و میزانی ندارد. قرآن تیر خلاص را میزند و همه چیز را بصورت شفاف بیان میکند.

پس در آفرینش خداوند تفکر کنید.

َأَنْتُمْ أَشَدُّ خَلْقًا أَمِ السَّمَاءُ بَنَاهَا ﴿۲۷﴾
آيا آفرينش شما دشوارتر است‏ يا آسمانى كه [او] آن را بنا كرده است

رَفَعَ سَمْكَهَا فَسَوَّاهَا ﴿۲۸﴾
سقفش را برافراشت و آن را [به اندازه معين] درست كرد

وَأَغْطَشَ لَيْلَهَا وَأَخْرَجَ ضُحَاهَا ﴿۲۹﴾
و شبش را تيره و روزش را آشكار گردانيد

وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَلِكَ دَحَاهَا ﴿۳۰﴾
و پس از آن زمين را با غلتانيدن گسترد (به معنای گتسرانیده شدن زمین می باشد نه چرخش زمین)

وَالْجِبَالَ أَرْسَاهَا ﴿۳۲﴾
و كوهها را لنگر آن گردانيد (لنگر برای ثابت کردن کشتی در آب استفاده میشود درواقع قرآن به این حقیقت اشاره کرده که کوه ها لنگر زمین هستند و آن را ثابت و بی حرکت کرده اند)

نتیجه

-آسمان جامد است

-آسمان سخت و مستحکم است

-آسمان با آب پر شده است

-ستارگان درون آب و آسمان اول قرار دارند

-آسمان سقف حفاظت شده و محفوظی است

-آسمان دارای در است

-آسمان در روز قیامت شکافته شده و از جای کنده میشود

نتیجه نهایی این است که بر فراز سرمان یک آسمان جامد وجود دارد. آسمان زیرین ثابت است و چرخشی ندارد اما آسمان بالا دارای تحرک است و با چرخش آب های و ستارگان را با خود میچرخاند. آخرین نتیجه این است که بشر نمیتواند از زمین خارج شود.

در سوره اعراف آیات ۲۴ و ۲۵ میخوانیم:

قَالَ اهْبِطُوا بَعْضُکُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ وَلَکُمْ فِی الْأَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَمَتَاعٌ إِلَى حِینٍ ﴿۲۴﴾

فرمود فرود آیید که بعضى از شما دشمن بعضى [دیگر]ید و براى شما در زمین تا هنگامى [معین] قرارگاه و برخوردارى است (۲۴)

قَالَ فِیهَا تَحْیَوْنَ وَفِیهَا تَمُوتُونَ وَمِنْهَا تُخْرَجُونَ ﴿۲۵﴾

فرمود در آن(زمین) زندگى مى ‏کنید و در آن مى‏ میرید و از آن برانگیخته خواهید شد (۲۵)

آیات بالا اشاره بسیار جالبی به این موضوع دارند که هیچ بشری هرگز از زمین خارج نمیشود. شما در همین زمین به دنیا می آیید و در همین زمین روزی خواهید مرد.

همچنین در آیه ۳۳ سوره الرحمن میخوانیم:

یَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ تَنْفُذُوا مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ فَانْفُذُوا لَا تَنْفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطَانٍ ﴿۳۳﴾

اى گروه جنیان و انسیان اگر مى‏ توانید از کرانه ‏هاى آسمانها و زمین به بیرون رخنه کنید پس رخنه کنید [ولى] جز با [به دست آوردن] تسلطى رخنه نمى ‏کنید (۳۳)

 

 

در مقاله بعدی بصورت علمی به بررسی گنبد آسمان میپردازیم. با تشکر از همراهی شما عزیزان

 

لطفا به کانال تلگرامی ما بپیوندید:

https://telegram.me/flatearthfarsi

 

..:: تقدیم به امام مهدی عجل الله تعالی فرجه ::..

Share this post

48 comments

اضافه کنید
 1. بهزاد گرت (یک کروی گرا) ۱۸ اسفند, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۲۹ ۲۲:۱۲ پاسخ دادن

  ***
  سلام ، قبلا بحثی باهم داشتیم

  این مقالتون بسیار خوووب کامل و عالی بود … من خوشبختانه تقریبا ب هیچی تعصبی ندارم ، سایت شمارم که تقریبا همیشه دنبال میکنم و اینستاگرام هم صحبتی باهم داشتیم ، ولی این مقالتون واقعا خوب بود و با دیگر پست هاتون فرق داشت .

  منتظر مطالب مفصل تری نسبت به این اسمان گنبدی و اعتقاد شما تخت گرایان هستم …

  به امید ظهور حضرت حجت که البته نزدیکه
  ***

 2. میلاد ۱۸ اسفند, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۲۹ ۲۲:۵۰ پاسخ دادن

  سلام و دورود بی پایان بر شما رهروان راه حقیقت … مرسی بابت متن زیبا و پر محتواتون . خدا قوت . بزرگترین نکته ای رو که میشه بنظر بنده از این متن و قرأن کریم دریافت اونجاست که خداوند تبارک و تعالی بارها می فرمایند : که آیات و نشانه هایش را به روشنی و وضوح بیان و نشان داده است ، فقط لازمه دیدشون و بهشون توجه و در اونا تفکر کرد … ولی متاسفانه در قرون جدید چنان هستی رو با معادلات و فرضیات پیچیده ریاضی و فیزیک سخت کردن که هیچکس جرات نمیکنه اصن در مورد ماهیت هستی حتی تفکر کنه . ولی باید باور کرد که احساساتمون همچین هم بهمون دروغ نمیگن …. و هستی ساده تر و زیباتر و قابل درک تر از اونیه که فکرشو میکردیم . اونا قابل درک که احتیاجی به توضیح و توجیهی نداره . تنها کافیه به احساسات و درکمون از هستی و طبیعت اعتماد کنیم

 3. مصطفی ۱۹ اسفند, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۲۹ ۰۵:۲۹ پاسخ دادن

  سلام
  اینقدر علم نجوم نوین پیچیده و عجیب غریبه که اصلا در سطح درک افرادی مثل من نیست و فقط با دیدن آمار و ارقام فانتزی بجای آگاه شدن، بیشتر گیج کننده است.سایت هایی مثل زومیت و گجت نیوز در این حرکت تخیلی در ایران نقش زیادی بازی میکنند. هرروز دانشمند نماهای ناسا از خواب بیدار میشوند یک سیاره و ستاره جدید کشف میکنند. انگار که اقیانوس بیکرانی از ستاره و سیارات بالای سر ما قرار دارند و ما در این جهان گم شده ایم.
  https://www.zoomit.ir/2018/3/9/269340/stellar-system-with-three-earths/

  در بازی Anthem مرحله ای باسم High water or Hell وجود دارد که به آب های بالای سر ما اشاره میکند. جهنم رو به زیر زمین تشبیه میکند همچون باور مصریان و یونانیان باستان و البته مشرک. در فیلم ها و بازی های هالیوودی همچون ارباب حلقه ها باور به زمین تخت است اما زمین تخت رو یک مورد تخیلی مطرح میکنند.
  در فیلم جک و لوبیای سحر آمیز جک به چه جهانی دسترسی پیدا میکند؟ جالبه حلقه ای که جک از طریق اون غول ها یا جنیان رو کنترل میکند بر سر ملکه انگلیس قرار دارد که با انحراف ذهن بیننده ملکه انگلیس رو وارث تخت و تاج سلیمان نبی معرفی کنند.
  هفت شمع یهود نماد چیست که در فیلم ارباب حلقه ها نشان میدهند؟
  در فیلم ژوپیتر‌ اسندینگ جنیان خزنده امگا بالدار به موجودات خداگونه انسان نما خدمت میکنند و جایگاه خالق رو مشتری نشان میدهند.
  در فیلم هایی مثل اینتراستلار در آخر به آرمان شهری شبیه به زحل میرسند که همچون بهشت آباد است. آرم تویوتا و اینترنت اکسپلورر زحل است.
  تویوتا ماشینی باسم ساتورن تولید میکرد که به دلیل نا معلوم تولیدش قطع شد.
  چرخش به دور کعبه همچون حلقه ای به دور زحل است.
  البته در حدیثی از امام علی نقل شده که در کنار زمین ۴۰ زمین و خورشید با تمدن های شبیه به ما وجود دارد و درهای آسمان همچون دروازه ورود به این جهان های موازی‌ میباشند چیزی که در فیلم آواتار‌ نشان دادند. درختان عظیم الجثه و موجودات خداگونه آبی رنگ که جنیان هستند.
  در فیلم Elysium مت دیمون به آرمان شهری بر بالای زمین سفر میکند که انسان های خداگونه در آنجا زندگی میکنند و قدرت شفابخشی دارند.
  و فرشته های محافظ این خدایان ربات ها هستند.
  این سرزمین شبیه به حلقه زحل است و به بهشت موعود صهیونی اشاره میکند.
  خاخام های یهود کلاهی همچون کعبه بروی سر قرار میدهند و شروع به دعا کردن میکنند!!!
  پاپ واتیکان کلاه قرمز رنگ دایره شکلی بروی سر قرار‌میدهد که نماد زحل است.
  آرم شبکه چهار خودمون ستاره ۸ ضلعی است که اگر اشتباه نکنم آرم زحله یا شاید آرم مشتری است.

 4. مصطفی ۱۹ اسفند, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۲۹ ۰۶:۵۵ پاسخ دادن

  امام صادق (ع) فرمودند: « إِنَّ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ اثْنَيْ عَشَرَ أَلْفَ عَالَمٍ كُلُّ عَالَمٍ مِنْهُمْ أَكْبَرُ مِنْ سَبْعِ سَمَاوَاتٍ وَ سَبْعِ أَرَضِينَ مَا يَرَى عَالَمٌ مِنْهُمْ أَنَّ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عَالَماً غَيْرَهُمْ وَ إِنِّي الْحُجَّةُ عَلَيْهِمْ : براي خداي عزّ و جلّ دوازده هزار عالم است كه هر كدام آنها بزرگتر از هفت آسمان و هفت زمين مي باشد. هيچكدام از (اهل) اين عوالم براي خدا عالمي غير از عالم خودشان نمي بينند و من حجّت هستم براي همه ي اين عالمها.» (بحارالأنوار ، ج۲۷ ، ص۴۱ )

  « عَنْ أَبِي حَمْزَةَ الثُّمَالِيِّ قَالَ سَمِعْتُ عَلِيَّ بْنَ الْحُسَيْنِ ع يَقُولُ: « إِنَّ اللَّهَ خَلَقَ مُحَمَّداً وَ عَلِيّاً وَ الطَّيِّبِينَ مِنْ نُورِ عَظَمَتِهِ وَ أَقَامَهُمْ أَشْبَاحاً قَبْلَ الْمَخْلُوقَاتِ ثُمَّ قَالَ أَ تَظُنُّ أَنَّ اللَّهَ لَمْ يَخْلُقْ خَلْقاً سِوَاكُمْ بَلَى وَ اللَّهِ لَقَدْ خَلَقَ اللَّهُ أَلْفَ أَلْفِ آدَمَ وَ أَلْفَ أَلْفِ عَالَمٍ وَ أَنْتَ وَ اللَّهِ فِي آخِرِ تِلْكَ الْعَوَالِمِ : ابو حمزه ثمالى می گوید از عَلِيَّ بْنَ الْحُسَيْنِ ــ عليه السّلام ـــ شنیدم که فرمود:«همانا خدا محمّد و على و فرزندان پاكشان را از نور عظمت خود آفريد و آنان را قائم نمود اشباحی پيش از مخلوقات ؛ سپس فرمود: تو گمان دارى خدا خلقى جز شما نيافريده ؛ آرى سوگند به خدا البته خدا هزار هزار آدم و هزار هزار عالم آفريده، و تو به خدا سوگند دنبال و آخر همه ی اين عالمهایى.»( بحارالانوار ، ج ۲۵ ، ص ۲۵ )

  ابوحمزه گويد امام باقر(ع) نگاهي به آسمان كرده فرمودند: « يَا أَبَا حَمْزَةَ هَذِهِ قُبَّةُ أَبِينَا آدَمَ ع وَ إِنَّ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ سِوَاهَا تِسْعاً وَ ثَلَاثِينَ قُبَّةً فِيهَا خَلْقٌ مَا عَصَوُا اللَّهَ طَرْفَةَ عَيْنٍ ـــ اي ابو حمزه اين گنبد پدر ما آدم است و همانا براي خدا غير از اين گنبد ، سي و نه گنبد ديگر است كه در آنها مخلوقاتي هستند كه چشم بر هم زدني خدا را عصيان نكرده اند.» (بحارالأنوار ، ج۵۴ ،ص۳۳۵)

  « عَنْ عَجْلَانَ أَبِي صَالِحٍ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنْ قُبَّةِ آدَمَ فَقُلْتُ لَهُ هَذِهِ قُبَّةُ آدَمَ فَقَالَ نَعَمْ وَ لِلَّهِ قِبَابٌ كَثِيرَةٌ أَمَا إِنَّ خَلْفَ مَغْرِبِكُمْ هَذَا تِسْعَةً وَ ثَلَاثِينَ مَغْرِباً أَرْضاً بَيْضَاءَ مَمْلُوَّةً خَلْقاً يَسْتَضِيئُونَ بِنُورِنَا لَمْ يَعْصُوا اللَّهَ طَرْفَةَ عَيْنٍ لَا يَدْرُونَ أَ خَلَقَ اللَّهُ آدَمَ أَمْ لَمْ يَخْلُقْهُ : عجلان گويد از امام صادق (ع) درباره ي قبّه و گنبد حضرت آدم (ع) سوال كرده و گفتم: آيا گنبد حضرت آدم (ع) همين است (همين آسمان بالاي سر ماست؟) فرمودند: بلي و براي خدا گنبدهاي فراوان ديگري است. همانا پشت اين مغرب شما سي و نه مغرب است. زميني است سفيد و انباشته از خلق كه از ما نور مي گيرند و چشم بر هم زدني خدا را عصيان نمي كنند و نمي دانند كه آيا خدا آدمي خلق نموده يا نه.» (بحارالأنوار ، ج ۲۷ ، ص۴۵)

  « عَنْ جَابِرٍ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ سَمِعْتُهُ يَقُولُ إِنَّ مِنْ وَرَاءِ شَمْسِكُمْ هَذِهِ أَرْبَعِينَ عَيْنَ شَمْسٍ مَا بَيْنَ شَمْسٍ إِلَى شَمْسٍ أَرْبَعُونَ عَاماً فِيهَا خَلْقٌ كَثِيرٌ مَا يَعْلَمُونَ أَنَّ اللَّهَ خَلَقَ آدَمَ أَوْ لَمْ يَخْلُقْهُ وَ إِنَّ مِنْ وَرَاءِ قَمَرِكُمْ هَذَا أَرْبَعِينَ قَمَراً مَا بَيْنَ قَمَرٍ إِلَى قَمَرٍ مَسِيرَةُ أَرْبَعِينَ يَوْماً فِيهَا خَلْقٌ كَثِيرٌ مَا يَعْلَمُونَ أَنَّ اللَّهَ خَلَقَ آدَمَ أَوْ لَمْ يَخْلُقْهُ قَدْ أُلْهِمُوا كَمَا أُلْهِمَتِ النَّحْلُ لَعْنةَ الْأَوَّلِ و الثَّانِي فِي كُلِّ وَقْتٍ مِنَ الْأَوْقَاتِ وَ قَدْ وُكِّلَ بِهِمْ مَلَائِكَةٌ مَتَى لَمْ يَلْعَنُوهُمَا عُذِّبُوا جابر گويد از امام باقر (ع) شنيدم كه مي فرمودند:همانا بيرون از اين خورشيد شما چهل چشمه ي خوشيد است كه از هر خورشيدي تا خورشيد ديگر چهل روز فاصله است. در آن مخلوقات فراواني هستند كه نمي دانند آيا خدا آدمي خلق كرده يا نه. و بيرون اين ماه شما چهل ماه است كه بين ماهي تا ماه ديگر مسير چهل روز است. در آن مخلوقات فراواني هستند كه نمي دانند آيا خدا آدمي خلق كرده يا نه. به آنها الهام شده همانگونه كه به زنبور عسل الهام شده كه لعنت كنند اوّلي و دومي را در هر زماني از زمانها ؛ و بر آنها فرشتگاني گماشته شده اند تا هر گاه لعنت نكردند آنها را عذاب كرده شوند.» (بحارالأنوار ، ج ۲۷ ، ص۴۶)

  عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ قَالَ دَخَلَ عَلَيْنَا رَسُولُ اللَّهِ ص وَ نَحْنُ فِي الْمَسْجِدِ حَلَقٌ حَلَقٌ فَقَالَ لَنَا فِيمَ أَنْتُمْ قُلْنَا نَتَفَكَّرُ فِي الشَّمْسِ كَيْفَ طَلَعَتْ وَ كَيْفَ غَرَبَتْ قَالَ أَحْسَنْتُمْ كُونُوا هَكَذَا تَفَكَّرُوا فِي الْمَخْلُوقِ وَ لَا تَفَكَّرُوا فِي الْخَالِقِ فَإِنَّ اللَّهَ خَلَقَ مَا شَاءَ لِمَا شَاءَ وَ تَعَجَّبُونَ مِنْ ذَلِكَ إِنَّ مِنْ وَرَاءِ قَافٍ سَبْعَ بِحَارٍ كُلُّ بِحَارٍ خَمْسُمِائَةِ عَامٍ وَ مِنْ وَرَاءِ ذَلِكَ سَبْعُ أَرَضِينَ يُضِي‏ءُ نُورُهَا لِأَهْلِهَا وَ مِنْ وَرَاءِ ذَلِكَ سَبْعِينَ أَلْفَ أُمَّةٍ خُلِقُوا عَلَى أَمْثَالِ الطَّيْرِ هُوَ وَ فَرْخُهُ فِي الْهَوَاءِ لَا يَفْتُرُونَ عَنْ تَسْبِيحَةٍ وَاحِدَةٍ وَ مِنْ وَرَاءِ ذَلِكَ سَبْعِينَ أَلْفَ أُمَّةٍ خُلِقُوا مِنْ رِيحٍ فَطَعَامُهُمْ رِيحٌ وَ شَرَابُهُمْ رِيحٌ وَ ثِيَابُهُمْ مِنْ رِيحٍ وَ آنِيَتُهُمْ مِنْ رِيحٍ وَ دَوَابُّهُمْ مِنْ رِيحٍ لَا تَسْتَقِرُّ حَوَافِرُ دَوَابِّهِمْ إِلَى الْأَرْضِ إِلَى قِيَامِ السَّاعَةِ أَعْيُنُهُمْ فِي صُدُورِهِمْ يَنَامُ أَحَدُهُمْ نَوْمَةً وَاحِدَةً يَنْتَبِهُ وَ رِزْقُهُ عِنْدَ رَأْسِهِ وَ مِنْ وَرَاءِ ذَلِكَ ظِلُّ الْعَرْشِ وَ فِي ظِلِّ الْعَرْشِ سَبْعُونَ أَلْفَ أُمَّةٍ مَا يَعْلَمُونَ أَنَّ اللَّهَ خَلَقَ آدَمَ وَ لَا وُلْدَ آدَمَ وَ لَا إِبْلِيسَ وَ لَا وُلْدَ إِبْلِيسَ وَ هُوَ قَوْلُهُ وَ يَخْلُقُ ما لا تَعْلَمُونَ‏ : ابن عبّاس گويد رسول خدا بر ما وارد شد در حالي كه حلقه حلقه نشسته بوديم ؛ پس به ما فرمود: در چه كاريد؟ گفتيم: درباره ي خورشيد فكر مي كنيم كه چگونه طلوع مي كند و چگونه غروب مي نمايد. فرمودند: احسنت بر شما چنين كنيد و تفكّر نماييد در مخلوق و تفكّر نكنيد در خالق. پس همانا خدا خلق نمود هر چه را كه خواست براي هر چه كه خواست كه شما تعجّب مي كنيد از آن. همانا از پشت قاف هفت درياست كه هر دريايي پانصد سال است و از پشت آن هفت زمين است كه نور آن اهلش را روشن مي كند. و از پشت آن هفتاد هزار امّت است كه خلق شده اند به مانند پرندگان. او و جوجه اش همواره در هوا هستند و از تسبيح واحد خسته نمي شوند. و از پشت آن هفتاد هزار امّت است كه از باد خلق شده اند و غذا ، نوشيدني ، لباس ، ظروف و حيوانات آنها از باد است. لانه هاي حيوانات آنها در زمين مستقرّ نمي شود تا بر پايي قيامت ؛ چشمان آنها در سينه ي آنهاست. هر كدام آنها يك بار مي خوابد و بيدار مي شود در حالي كه روزي اش بالاي سر اوست. و از پشت آن سايه ي عرش است و در سايه عرش هفتاد هزار امّت است كه نمي دانند خدا آدم و بني آدمي آفريده است و نمي دانند كه ابليس و بني ابليسي خلق نموده است و اين است قول خدا كه فرمود:« وَ يَخْلُقُ ما لا تَعْلَمُونَ ـ و خلق مي كند آنچه را كه نمي دانيد. » » (بحارالأنوار ،ج۵۴ ،ص۳۴۸)

  اميرالمومنين (ع) فرمودند: « إِنَّ مِنْ وَرَاءِ قَافٍ عَالَماً لَا يَصِلُ إِلَيْهِ أَحَدٌ غَيْرِي وَ أَنَا الْمُحِيطُ بِمَا وَرَاءَهُ وَ عِلْمِي بِهِ كَعِلْمِي بِدُنْيَاكُمْ هَذِهِ وَ أَنَا الْحَفِيظُ الشَّهِيدُ عَلَيْهَا وَ لَوْ أَرَدْتُ أَنْ أَجُوبُ الدُّنْيَا بِأَسْرِهَا وَ السَّمَاوَاتِ السَّبْعَ وَ الْأَرَضِينَ فِي أَقَلَّ مِنْ طَرْفَةِ عَيْنٍ لَفَعَلْتُ لِمَا عِنْدِي مِنَ الِاسْمِ الْأَعْظَمِ وَ أَنَا الْآيَةُ الْعُظْمَى وَ الْمُعْجِزُ الْبَاهِرُ : پشت قاف عالمي است كه جز من به آن نمي رسد و من محيط هستم به فراتر از آن و علم من به آن مانند علم من است به اين دنياي شما و منم نگهبان و شاهد بر آن عالم و اگر بخواهم به سرعت جواب دهم دنيا را تماماً و آسمانها و زمينهاي هفتگانه را در كمتر از چشم بر هم زدني مي توانم ؛ به خاطر اسم عظمي كه نزد من است و منم آيه عظماي خدا و معجزه ي باهر.» (بحارالأنوار، ج۵۴ ، ص۳۳۶)

  قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ (ع):« هَذِهِ النُّجُومُ الَّتِي فِي السَّمَاءِ مَدَائِنُ مِثْلُ الْمَدَائِنِ الَّتِي فِي الْأَرْضِ مَرْبُوطَةٌ كُلُّ مَدِينَةٍ إِلَى عَمُودٍ مِنْ نُورٍ طُولُ ذَلِكَ الْعَمُودِ فِي السَّمَاءِ مَسِيرَةُ مِائَتَيْنِ وَ خَمْسِينَ سَنَةً : اين ستارگاني كه در آسمان مي باشند شهرهايي هستند مانند شهرهاي موجود در زمين كه هر شهري به ستوني از نور مربوط و متّصل است كه طول آن ستون در آسمان به اندازه ي مسير دويست و پنجاه سال است.» (بحارالأنوار ، ج۵۵ ،ص۹۱)

  آرمی که نازی ها استفاده میکردند همان چهار فصل در زمین تخت بوده. لطفا این لینکو ببینید و پی به معانی احادیث که قرار دادم میبرید. البته دقیق نیست شاید هم پیچیده تر از این حرفهاست اما عقل من تا این حد درک میکنه.

  https://www.google.com/search?client=ms-android-samsung&tbm=isch&sa=1&ei=koCjWtyoI6ue6ASJvZyQDg&q=flat+earth+map&oq=flat+earth+map&gs_l=mobile-gws-img.3..0l5.42583.45177..45961…0….224.834.0j2j2……….1..mobile-gws-wiz-img…….35i39j0i67.bY7IeVj8K0I%3D#imgrc=7OtQmjgKGgyfdM:

 5. کنستانتین ۲۰ اسفند, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۲۹ ۱۹:۴۷ پاسخ دادن

  یادمه دوران دبیرستان؛ دبیر قرآن شرعیات به آیاتی اشاره میکرد؛ یکیش که یادمه مضمونش این بود که «کوه ها را مینگرید و تصور میکنید ثابت اند؛ در حالیکه در حال حرکت هستند…»
  بعد با کلی آب و تاب میگفت قبل ازینکه غربیها اثبات کنن؛ تو قرآن ثابت شده که زمین گِرد و در حال چرخشه !!!
  کلا هرچیزی رو میشه توجیه کرد با اشاره به آیات قرآن …
  البته من باید بگم که آتئیست نیستم ؛ خدا باور سفت و سختی هم هستم؛ تئوری زمین مسطح رو هم دنبال میکنم. ولیکن با تفاسیر شما که قصد دارید نوع اسلامیزه زمین تخت رو ارائه بدید مشکل دارم! به نظر بنده حقیر؛ تفاسیر زمین تخت گرایان غربی که بر پایه کتاب مقدس بنا شده قابل دفاع تر هست.

  • flatearther ۲۱ اسفند, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۲۹ ۱۵:۴۱ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   آیه ای که اشاره کردید آیه ۸۸ سوره نمل است که اشاره به روز قیامت دارد. در قرآن هربار که به کوه ها اشاره شده، خداوند آن هارا استوار، ثابت و پابرجا توصیف کرده که از حرکت و لرزش زمین جلوگیری میکنند. خیر هرچیز را نمیشود با توجه به قرآن توجیه کرد و توضیح داد.
   قران صراحتا از یک گنبد دوار صحبت میکند. غیر از این است؟
   موفق باشید

 6. K.M.J ۲۷ اسفند, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۲۹ ۰۳:۰۸ پاسخ دادن

  سلام وقتتون بخیر .. تو سایت شما اشاره شد که ستاره ها توی آسمون هستنو یعنی بالای سقف شیشه ای.. حالا میخوام ببینم ماه و خورشید و بقیه ی سیارات که گفتید چی؟ زیر سقفن یا بالاش.. مث ستاره ها..

 7. زمین گرد و جز کوچیک جهان ۴ فروردین, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۱۶:۰۸ پاسخ دادن

  ما تو دورانی هستیم که داریم روی سیاه چاله ها که میلیون ها سال نوری از ما دور هستند با توجه به شواهد مشاهده شده بررسی میکنیم. تو دورانی هستیم که داریم ایستگاه فضایی بین المللی رو توسعه میدیم تو دورانی هستیم که ماهواره هابل رو به خاطر دقت پایین تر از حد انتظار بازنشسته کردیم و ماهواره دقیق تر رو جایگزین کردیم تو دورانی هستیم داریم با هواپیما جابه جا میشیم از این سر زمین به اون سر زمین میریم تو دورانی هستیم که تو فکر هوش مصنوعی و ارز دیجیتال و فرستادن انسان به مریخ و … هستیم بعد شما هنوز رو تخت و گرد بودن زمین مونید و چند تا ازمایش بی اساس رو در نظر گرفتید برای توجیه تفکرتون که زمین تخته. چرا ایات قران رو بازیچه این موضوع قرار میدید از ایات قران میتوان هر نتیجه ای گرفت چون توضح کامل علم نیست
  الزمایش لیزر خب فرستنده لیزرتون رو میگذاشتید امریکا و گیرنده شو تو چین- چطور موقعیت یاب چی پی اس رو توجیه میکنید چطور عدم سقوط ماهواره ها رو توجیه میکنید؟ چطور گذر فصل ها رو با این دقت توجیه میکنید. میدان مغناطیسی زمین چطور توجیه میشه که هر چند وقت یکبار جابه جا میشه

  اگه حرفاتون راسته این نوشته های منو توجیه کنید به بقیه و در سایتتون نشون بدید اگرم دروغ میگید و مردم رو میخواید در جهل خودتون فرو ببرید که بیخیالش

  الان بحث امواج گرانشیه بحث ژئو دزیک های که در مورد فضا زمان در نظر میگیریم که جرم باعث انحنای فضا زمان میشه
  الان بحث ساخت کامپیوتر کوانتومیه که الان گوگل ازش استفاده میکنه با قدرتی که حتی تصور نمیکنید
  الان بحث سفر فضاییه بحث علمی رو با علم توجیه کنید با ازمایش های ثابت شده نه با انجیل یا هر کتاب مقدس دیگه.
  علم ما محدوده و نمیتونیم به وسیله فکرهامون به چیزی یقین داشته باشیم حتی تمام این علوم سطح ابتدایی خودشون رو دارن طی میکنند بعدا همه این ها تغییر میکنند به طور مسلم رو به جلو میرویم نه رو به عقب مثل تحت بودن زمین یا زمین مرکزی یا اتر یا …
  یه کم فیزیک بخونید حداقل در حد لیسانس فیزیک بعد بیایید این بحث ها رو بکنید.
  که برای این بحث ها باید چند تا دکترای فیزیک هم داشته باشید
  موفق باشید

  • flatearther ۵ فروردین, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۰۹:۳۹ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   خیر اشتباه نکنید. این مطالعه کم شما را میرساند.
   آقای Stephen J. Crothers که phD در فیزیک نیز دارند سیاه چاله هارا از نظر علمی رد کرده اند. نه تنها سیاه چاله ها بلکه اشکالات بسیار دیگری نیز در کیهان شناسی مدرن مشخص کرده اند. لینک مقالات مربوط درباره سیاه چاله ها:
   http://sjcrothers.plasmaresources.com/

   خیر ایستگاه فضایی به آن صورت که فکر میکنید وجود ندارد. مقاله زیر را مطالعه کنید:
   http://flatearthfarsi.com/?p=550

   هابل و ماهواره ها نیز به آن صورت که فکرش را میکنید وجود ندارند و البته در زمین تخت نیز قابل توجیه هستند- مقاله زیر را مطالعه کنید:
   http://flatearthfarsi.com/?p=4085

   هواپیمایی که نام بردید خود اثبات کننده زمین تخت و ثابت است.
   خیر انسان هرگز پا به مریخ نخواهد گذاشت. البته هیچ رباتی نیز به مریخ نرفته. مقاله زیر را درباره مریخ مطالعه کنید:
   http://flatearthfarsi.com/?p=3710

   خیر آزمایشات ما بی اساس نیستند. کره شما وقتی مورد آزمایش قرار میگیرد، شکست میخورد و این نشان میدهد زمین کروی نیست و شما و امثال شما اشتباه میکردید. خیر از قرآن هر نتیجه ای نمیتوان گرفت. از قرآن تنها حقیقت را میتوان برداشت کرد.
   باز هم کم اطلاعی شما کار دستتان داده. چنین چیزی امکان ندارد. اگر لیزر در آمریکا و فرستنده در چین باشد، این پرتو لیزر باید مسیری معادل هزاران مایل را بر روی آب طی کرده تا از آمریکا به چین برسد(که البته نمیرسد نه به خاطر وجود انحنا بلکه به علت وجود بخارات موجود در سطح آب و دایورج شدن پرتو نور در فواصل زیاد) فرستنده لیزر نمیتواند لیزر را از آمریکا کیلومتر ها به سمت گیرنده در چین ارسال کند چرا که پرتو لیزر دچار نویز شده و پراکنده میشوند و به انتها مسیر نمیرسند.
   پس برای حل این مشکل ما فواصل کمتری را در نظر میگیریم به عنوان مثال ۶۶ کیلومتر یا فاصله بین دو نقطه دریاچه و انحنای فرضی سطح آب را بین این دو نقطه محاسبه میکنیم اگر زمین کروی باشد فلان قدر انحنا باید بین دو نقطه در فاصله ۶۶ کیلومتر باشد و اگر لیزر در این فاصله رویت شود زمین تخت است. (البته نتایج آزمایشات تخت بودن زمین را اثبات کردند)
   درباهر جی پی اس ها و عدم سقوط ماهواره ها در همان مقاله ماهواره ها مطالبی موجود است لطفا کامل بخوانید.
   فصول بر اساس حرکت خورشید بر فراز زمین تغییر میکنند. خورشید از راس الجدی به سمت راس السرطان حرکت میکند (مسیر به شکل مخروط) و فصول مختلف را تشکیل میدهد چیزی که شما میتوانید به چشم ببینید. شما حرکت خورشید را به چشم میبنید اما منکر چرخش خورشید به دور زمین میشوید.
   میدا مغناطیسی زمین مانند دو قطب یک آهنربای حلقه ای عمل میکند البته بیشتر شبیه به جریان گردابی مغناطیسی است. درحال حاضر مدرکی برای اثبات جابجایی میدان مغناطیسی وجود ندارد.
   امواج گرانشی هرگز رویت نشدند. کلیپ زیر را ببینید:
   https://www.youtube.com/watch?v=SFJjrD5pq_I

   هیچ سفر فضایی ای وجود ندارد:
   لینک زیر مقاله ای بسیار جذاب درباره افشای دروغ ماموریت فضایی چلنجر است که به ظاهر فضانوردان آن در راه علم کشته شدند اما…..
   http://flatearthfarsi.com/?p=3311

   http://flatearthfarsi.com/?p=550

   موفق باشید

 8. غریبانه ۲۵ فروردین, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۰۰:۱۰ پاسخ دادن

  سلام. ممنون از زحماتتون. تقریبا مطالب خوبی بود، اما تحقیقا تو برخی از موارد دچار خطا و اشتباه شدید. البته دلیلش هم واضحه، چون متخصص نیستید در قرآن و علوم دینی. فقط به ذکر یه مورد بسنده می کنم. شما عرش رو بالای آسمان در نظر گرفتید ( که نه تنها با آیة الکرسی منافات داره )، بلکه عرش رو مادی در نظر گرفتید که همانند جسمی بر فراز گنبد جامد آسمان قرار گرفته و در نتیجه ناخواسته خداوند رو هم مادی در نظر گرفتید.
  از زحمات شما تشکر می کنم و امیدوارم که موفق باشید.
  لازم می دونم این مطلب رو هم اضافه کنم که من خودم طرفدار فرضیه زمین تخت هستم، اما در عین حال از ورود غیر متخصصان به امور تخصصی پرهیز می دم و امیدوارم که به این مسأله توجه داشته باشید.

 9. ناشناس ۲۶ فروردین, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۰۶:۲۶ پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشيد خدمت شما و تشکر فراوان از زحمات شما انشاءالله این کار معنوی شما خالی از اجر نباشد و مطمئنا شناختن خداوند و آفرینش او به بشریت بدون پاداش نخواهد ماند
  بله مطمئنا قرآن برای هدایت و رحمت و نجات انسان از سرگردانی آمده زیرا بنظرمن نه تنها الان بلکه چند صد سال دیگر نیز بشر چیز زیادی نميداند! اما چه افسوس که با چند ادعای واهی و بدون تحقیق به پروردگار خود کافر میشود و همه چیز را تصادفی میداند و گفته های قرآن و سایر کتب هدایتگر را قبول ندارد اما به کسی که آنها را با مغلطه و بدون علم واقعی رد میکند توجه میکند و الحمدلله امروزه با زمین تخت داریم درمیابیم که هرچه بعنوان علم و تحقیقات به خورد ما داده اند امکان تغییر آنها بصورت کامل وجود دارد و این امر در تمام علوم و حوادث اطراف ما میتواند رخ دهد و کاملا ذهن ما را دگرگون سازد کما اینکه بنده خودم با واقعیت زمین تخت دگرگون شدم و خداوند را پیدا کردم و این تازه یکی از حقایق دنیای ما و علوم است!!! واقعا که نهایت بی خردی و کم سوادی است که فرمودهای قرآن کریم و کتب آسمانی و خود ذات و فطرت بشر را کنار بگذاریم و به مثلاً علم امروزی دل خوش کنیم منظور از این صحبت رد نتایج علمی بدست آمده نیست بلکه منظور دروغ در لباس حقیقت است
  مطمئن باشید که زمین تخت به یاری خداوند جهانی میشود و این دروغ و فریب بزرگ که فقط و فقط خلقت خداوند و وجود خداوند را نشانه گرفته و هدفش بیهوده جلوه دادن و تصادفی بودن هستی است رسوا خواهد شد

 10. وحید ۲۶ فروردین, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۲۱:۰۱ پاسخ دادن

  سلام داداش حتما این سوال منو جواب بده یا یه راه ارتباط بذار باهم حرف بزنیم. من ۶ ماه پیش با سایتتون اشنا شدم و الان یه زمین تختم که هیچ وجه نمیتومن باور کنم که زمین گرده و میچرخه. سرسخت پای زمین صاف واستادم. اما الان به یه مشکل برخوردم. خیلی ذهنمو درگیر کرده فقط جون من اگه میتونی سوالمو جواب بده تا من ذهنم اروم بشه.
  شما توی چنل و سایت مطرح کردید که نور ماه از خودشه رفتم توی قران دیدم آیاتشو (قمرا نورا) تحقیق کردم در این مورد دیدم اساتیذ برتر تفسیر جمیعا میگن معنی و تفسیر نور این میشه که نور ماه اکتسابیه. اگه توجه کنید همیشه برای خورشید ضیاء آورده یا چیزای دیگه غیر از نور. همه نوشتن که ضیا یعنی چیزی که خودش از خودش نور زیادی داشه باشه . ولی نور رو اینطوری معنی کردن که فرق ضیا با نور اینه که ضیا برای چیزیه که نورش از خودشه اما نور برای چیزی استفاده میشه که نورش اکتسابیه و آخرش اینطور شده که ماه مثل آینه عمل میکنه و نور رو منعکس میکنه. توی نت سرچ کنید این مقالاتش میاد. حالا مشخص کنید که با این چه کنیم. واقعا هم حرفشون منطقیه و همیشه و همیشه برای قمر از نور استفاده شده. و نور برای خورشید استفاده نشده. من الان فقط ذهنم درگیر این موضوعه چون با کسانی که بحث میکنم و تقریبا قانعشون کردم مفسر قرآن هستن. میترسم به این معقوله برسن و من نتونم جوابشون رو بدم.. ضمن اینکه من و چند تا از بچه ها میخوایم یه گروه توی تلگرام بزنیم به اسم زمین تخت.. نظر شما در این مورد چیه؟

  • flatearther ۲۷ فروردین, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۰۵:۵۰ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   استفاده از کلمه نورا نشان میدهد ماه نور خود را دارد چرا که در قرآن بارها از کلمه قمر منیرا استفاده شده و منیر به اجسامی گفته میشود که دارای نور ذاتی هستند نه نور بازتابی.
   به مطلب زیر توجه کنید:

   وَالشَّمْسِ وَضُحَاهَا ﴿۱﴾
   سوگند به خورشید و تابندگى‏ اش (۱)

   وَالْقَمَرِ إِذَا تَلَاهَا ﴿۲﴾
   سوگند به ماه چون پى [خورشید] رود (۲)

   بسیاری دیگر از دوستان از کلمه تَلَاهَا در قرآن نتیجه گرفتند که ماه نور خورشید را منعکس میکند درحالی که تَلَاهَا به معنی پیروی کردن و پی چیزی رفتن است در حقیقت معنی اصلی آیه:
   سوگند به ماه چون پى [خورشید] رود (۲)

   * تَبَارَکَ الَّذِی جَعَلَ فِی السَّمَاءِ بُرُوجًا وَجَعَلَ فِیهَا سِرَاجًا وَقَمَرًا مُنِیرًا * ﴿٦١﴾ سورة الفرقان
   [فرخنده و] بزرگوار است آن کسى که در آسمان برجهایى نهاد و در آن چراغ و ماهى نوربخش(منیر) قرار داد (۶۱)

   اجسام منیر اجسامی هستند که خودشان نور تولید می نمایند و اجسام غیر منیر آن گروهی هستند که نور تابیده شده به خود را انعکاس می دهند تا به چشم ما برسد.
   درقرآن ماه منیر توصیف شده است
   بله ماه نور خود را دارد و به همین علت است که نور ماه سرد است همانطور که در مقالات قبل توضیح دادیم

   هُوَ الَّذِی جَعَلَ الشَّمْسَ ضِیَاءً وَالْقَمَرَ نُورًا وَقَدَّرَهُ مَنَازِلَ لِتَعْلَمُوا عَدَدَ السِّنِینَ وَالْحِسَابَ مَا خَلَقَ اللَّهُ ذَلِکَ إِلَّا بِالْحَقِّ یُفَصِّلُ الْآیَاتِ لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ ﴿۵﴾

   اوست کسى که خورشید را روشنایى بخشید و ماه را نور قرار داد و براى آن منزلهایى معین کرد تا شماره سالها و حساب را بدانید خدا اینها را جز به حق نیافریده است نشانه‏ ها[ى خود] را براى گروهى که مى‏ دانند به روشنى بیان مى ‏کند (۵)

   دوستانی میگویند منظور از نور، نور بازتابی است اما به این آیه توجه کنید:

   اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ(آیه ۳۵ سوره نور)

   خدا نور آسمانها و زمین است

   آیا نور خداوند بازتابی است؟

   موفق باشید

  • علی نصیرزاده عزیزکندی ۲۱ آبان, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۸:۵۹ پاسخ دادن

   سلام دوست عزیز. میدونین مشکل از کجا هست. مشکل اینجاست که اینها یک دین بنام ساینسیسم ( صرف نظر از اینکه اکثرا شبه علم هستند ) به راه انداخته اندکه پیامبرش هم ناسا هست. اونقدر تبلیغات هم بره انداخته اند که هر چشمی رو کور، هر گوشی رو کر و هر زبانی رو لال میکنن. منظورم اینه که اینها با این نفوذ و تحریف دینها در مراحل قبلی و تبلیغاتشون دین رو اونقدر لوث و بی ارزش کرده اند که دیگه هرکی از دین صحبت میکنه مسخره میشه. و هر کی یه حرف مخالف ناسا بزنه درست مثل یه ضد خدا در سایر دینها باهاش برخورد میشه و به شدت هم مسخره میشه. حال با این تفاسیر مفسران قران هم که نمیخوان از قافله عقب بمونن و میخان هر طور شده خودشون رو همکام با علم ( شبه علم ) نشون بدن میان این تفاسیر رو منطبق میکنن با نظریات و شبه علم اونها. ماه و خورشید هم از این دسته موضوعات هستش. یا یک مثال دیگه مساله قبله هست که از مسلمانان خواسته میشه همیشه رو به یک قبله واحد نماز بخونن. که در این صورت با مدل کروی جور در نمیاد. و حالا این مفسران هر طور شده میخان خودشون رو با نظریه پوچ مدل کروی زمین وفق بدن و حتی ااشره به قبله رو هم نشانه کروی بودن زمین دونسته و به تبع اون از معجزات قران قلمداد میکنن.

 11. نبی ۱۷ خرداد, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۰۱:۰۸ پاسخ دادن

  خیلی عالی بود … منتظر مقالات بعدی تون هستیم درمورد اسمان واقعا خیلی دقیق تو قران گفته شده که در داره وباز میشه وجامده وعجیبه که مفسران بزرگ قران هنوز دارن با توجه به دروغهای جهانی ناسا قران رو تفسیر میکنن.من تفسیرتسنیم گوش میدادم متاسفانه دیدم همونجام میگفت زمین گرده وفضا گازوهواست وخلاء هستش .ایا گاز وهوا شکافته میشن یا درشون باز میشه یا ؟؟؟ وخود قران حرف دیگه ای میزنه .اگر فهم قران خیلی تخصص میخواست دیگه به گفته ی خودش کتابی برای هدایت عموم نبود .درسته که برخی مطالبش سخته وسنگین مثل حروف مقطعه یا چیزایی ک درباره قیامت واینده ی عالم گفته ولی اکثر مطالب قران خصوصا درباره ی نظام خلقت قابل فهمه وخداییش اینجوری تاحالا به ایات قران وحقیقت غیرقابل انکار خلقت نگاه نکرده بودم .خدا به تمام کسانیکه دارن فریبهای جهانی رو اشکارمیکنن بهترینها رو بده.اقا مصطفی هم احادیث خیلی عجیبی گذاشته دمش گرم .اگه خودتون یه بخش حدیثی درباره خلقت عوالم بصورت جامع تر بزارید حقایق بیشتری بدست میاد …ازصمیم قلب متشکرم ازتون

 12. اکبر ۱۸ خرداد, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۱۷:۱۶ پاسخ دادن

  با سلام وتشکر از مطالب ادمین و دوستان محترم فقط به یه سوالی پاسخ بدید اگر ماه رو تخت و مانند سکه فرض کنیم این شکل هندسی ماه از دید دو ناظر زمینی باید متفاوت باشد
  ناظر زمینی الف_ درست زیر ماه قرار گرفته و ماه را دایره میبیند و در اینجا شکل هندسی ماه باید دایره باشد
  ناظر زمینی ب _ ماه را در افق و در زاویه ۴۵ درجه میبیند در اینجا ماه بایستی به شکل بیضی دیده شود پس چرا باز هم دایره هست
  برای خورشید هم همینطور
  این که یک دایره را در همه ابعاد دایره میبینیم از خصوصیات کره است شما با توجه به این مثال چطور ماه و خورشید را تخت فرض میکنید؟

 13. معتقد به زمین گرد ۸ تیر, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۱۷:۳۸ پاسخ دادن

  سلام این پستتون جالب بود تازه با این سایت آشنا شدم
  اما با نظریه زمین تخت اصلا موافق نیستم. و برام عجیبه که این همه عکس و متن و روایت در قرآن و تایید مراجع تقلید خودمون هست که زمین رو گرد میدونن و ما افرادی بعنوان flat earther داریم!!!!
  اما در جواب قضیه دیده شدن کشتی با دوربین و تست لیزر باید بگم خود ماهیت نور توسط نیرو مغناطیسی زمین محدب میشه (شکسته شدن و منحرف شدن نور بخاطر عبور از آب یا میدان‌های مغناطیسی رو علم ثابت کرده) بخاطر همین در عین کروی بودن زمین میشه بدون وجود مانع نور اشیاء رو در فواصل دور مشاهده کرد چون نوری که از جسم به چشم انسان میتابه مستقیم نیست در سطح زمین که به انحنای زمین گیر کنه و magnetic field زمین اونو محدب میکنه.
  مورد دوم : نقشه زمین صاف! در این نقشه مدارهای عرضی به هم وصل هستند یعنی با حرکت روی یک مدار عرضی (مدار استوا) دور میزنیم و به نقطه اول میرسیم ولی چطور میشه با حرکت روی مدار طولی (نصف النهار مبدا) دور بزنیم و به نقطه اول برسیم؟؟ تو دنیای واقعی میشه ولی با نقشه زمین صاف نمیشه!

  اینها چیزهای هستند که با علم فیزیک، جغرافیا، و ستاره‌شناسی زمان حال قابل اثبات هستند، و حتی اگه فیزیک دروغ بگه ائمه دروغ نمیگن. اما یه عده کانسپایرسی تئوریست میخوان خلاف این رو ثابت کنند چون در همه چیز شک دارند!

  در پایان آرزوی هدایت برای همه‌گیمون دارم 🙏

 14. aiden ۶ مرداد, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۲۱:۳۱ پاسخ دادن

  سلام، وقت بخیر.
  قبل از پرسش سوالم پوزش میخوام چون ممکنه در مقاله های دیگری جوابم رو داده باشید اما من کوتاهی کردم و نخوندم.
  با توجه به ادعای تخت بودن زمین، شما فرض کنید که در ژاپن حضور دارید و قصد سفر به لس آنجلس رو دارید، با توجه به تخت بودن زمین شما تنها از طریق راه غرب و عبور از شرق آمریکا به غرب اون میرسید در صورتی که اگر زمین را کروی فرض کنیم، این راه از شرق نیز امکان پذیر است در صورتی که در مدل تخت به انتهای زمین و نه به غرب آمریکا نزید خواهید شد!
  امیدوارم تونسته باشم منطورم رو برسونم
  باز هم عذر خواهی میکنم اگر سوالم از نظر شما ساده لوحانه هست چون بنده تحقیق آنچنانی در مورد زمین تخت نکرده ام و فقط این سوال ذهنم رو مشغول کرده.
  پیشاپیش سپاسگزارم.

 15. نسیم ۷ مرداد, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۰۷:۴۲ پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید
  من دیگه جزو سرسخت های زمین تخت شدم خواستم بپرسم زمین تخت رو ی چه چیزی ایستاده؟روی اب؟
  بعدم اینکه چرا ناسا اینقدر دروغ میگه و دلیلش چیه
  خسته نباشید واقعا
  ممنونم

  • flatearther ۹ مرداد, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۱۸:۳۷ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   مطابق با نهج البلاغه و سخنان حضرت علی (ع)، زمین بر روی آب استوار است.
   درباره سوال شما که چرا دروغ می گویند؟ در اینجا ۴ انگیزه آنان را بخوانید:
   🅾️چرا درباره شکل حقیقی زمین دروغ میگویند؟
   💠۱- انکار خدا و ادیان:
   امروزه در جهان فرقه های مختلف و درواقع نوعی طرز فکر به نام آتئیست و یا خداناباوران شکل گرفته اند که مخالف خدا و ادیان الهی هستند و اکثر ادعا آنان قوانین حاکم بر کیهان برای تصادفی به وجود آمدن است! این داستانی خرافی و تخیلی در علم است که حتی شواهدی ابتدایی برای اثبات آن وجود ندارد اما چون دولت ها و سازمان های به ظاهر معتبر و معروف این مطالب را منتشر میکنند مورد قبول همگان شده است! امروزه هرچند دیگر بیگ بنگ را آغاز گر جهان نمیدانند اما بیگ بنگ شروع بی خدایی است! جهانی که پایه و اساس آن قوانین فرضی فیزیک است! اما ادیان الهی و کتب مقدس سال ها پیش به حقیقت گیتی که مسطح بودن زمین است اشاره کرده اند و چون ادیان حقیقت را بیان میکنند آن ها نخواهند گذاشت مردم به حقیقت ادیان پی ببرند و همین موضوع است که به ایجاد تفکر آتئیست کمک زیادی میکند.
   ♦️♦️♦️♦️
   💠 ۲- بودجه های کلان:
   امروزه سازمان های فضایی در سراسر جهان روزانه میلیارد ها دلار بودجه از دولت هایشان میگیرند و سر آخر چه تحویل ما میدهند؟ تصاویر گرافیکی و ماموریت های فضایی ای که هیچ گاه ندیدیم! فرستادن چند موشک سوخت جامد که در آسمان میسوزند و یا استفاده از هولوگرام هفت بعدی برای نشان دادن دنیای مجازی در دنیای حقیقی هزینه کمی دارد! آن ها به بهانه ماموریت های فضایی و تلاش برای پیشرفت بشریت پول ها و بودجه های زیادی میگیرند به عنوان مثال برای سفر به ماه ناسا سی میلیارد دلار بودجه گرفت!! و با فیلم برداری در یک استادیو در هالییود و سفینه ای مقوایی و کاغذی که با آلومینیوم پوشیده شده بود ماموریت های آپولو را خلق کردند. این پول ها مطمئنا صرف پروژه هایی مانند بلوبیم (در وبلاگ توضیحات کاملی درباره بلوبیم موجود است) میشود! همچنین باید بدانید که ناسا دارای بزرگترین دستگاه تغییر آب و هوا و تولید ابر است و خدا میداند چه برنامه هایی برای آینده بشریت دارند(میتوانید مستند دستگاه تغییر آب و هوا را در کانال آپارات ما ببینید)
   ♦️♦️♦️♦️
   💠 ۳- انرژی نامحدود:
   در دنیای امروز ما برای هرچیزی باید پول پرداخت کنید! یکی از این موارد برق است! وسایل برقی و سیستم های برق رسانی بر اساس انرژی و برق محدود تنظیم شده اند و مردم در سراسر جهان باید برای داشتن برق پول پرداخت کنند اما نیکولا تسلا سال ها قبل به حقیقت وجود گنبد آسمان پی برده بود و اعتقاد داشت انرژی الکتریکی در همه جا وجود دارد و هرگز تمام نمیشود! تسلا برج واردنکلیف را ساخت و توانست انرژی الکتریکی را بدون سیم انتقال دهد و البته انرژی الکتریکی ای که تسلا به آن دست پیدا کرده بود برای انسان بی ضرر بود و البته کاملا رایگان بود و اگر این پروژه تسلا عملی میشد دیگری دولت ها و سازمان های در پشت پرده سود نمیکردند برای همین موضوع پروژه انرژی رایگان تسلا کاملا باطل شد و از بین رفت تا با روی کار آمدن انرژی محدود بتوانند سود کنند!
   ♦️♦️♦️♦️
   💠 ۴- کنترل ذهن مردم:
   یکی از دلایل دیگری که برای این بیان میشود که چرا درباره شکل زمین دروغ میگویند موضوع تکامل دروغ هاست!
   آن ها از چند قرن پیش یک مسیر تکاملی از دروغ ایجاد کردند که کم کم رشد کرد! کرویت زمین یکی از دروغ های گفته شده است! پایه و اساس تمدن و علم امروزی بر دروغ است! دانشمندانی که در اختیار دولت ها هستند و پول میگیرند تا مطالبی را عنوان کنند و به اثبات فرضی برسانند به عنوان مثال در کتاب نیروی بی کران از آنتونی رابینز، او بیان میکند که دانشمندان علم زیست شناسی ای که او با آن ها گفتگو کرده اعلام کرده اند که پول گرفته اند تا دروغ هایی را به عنوان حقیقت بیان کنند!
   هر مطلبی که در عنوان آن نام دانشمندی ذکر شده است را باور نکنید! آن ها از کودکی به شما یاد میدهند یک پدیده فقط به این دلیل اتفاق می افتد و چون شما از کودکی با این تفکر بزرگ شده اید و به مدرسه و دانشگاه رفته اید خود به خود این دروغ برای شما تبدیل به حقیقت میشود و آن را باور میکنید و این کنترل ذهن است.

   موفق باشید

 16. TruthSeeker ۲۱ مرداد, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۱۰:۲۳ پاسخ دادن

  به جرات میتوان گفت ۱ کتاب گاهی اوقات مطالعه کردنش ارزشش از مطالعه همه کتاب های موجود برتر هست واقعا درست هست خداوند تعالی این هم سال پیش از طریق فرستاده والا مقامش اینهارو گفته باز میان ساز مخالف میزنن از سیر تا پیاز تو قرآن هست به شرط همین معنی درست و تفسیر بیطرفانه باز هم به جلال و شکوه پرودگار اضافه شد برام

 17. فاضل ۳۱ مرداد, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۰۶:۰۹ پاسخ دادن

  سلام
  دوستان دقیقا طول ساحل قطب جنوب در زمین تخت و کروی چقدره کسی میدونه؟

  و چرا کسی در مورد زمین تخت بحث نمی کنه مثل رائفی پور و بقیه محققین یا سازمان هوا فضا…؟

  • محقق حقیقت ۲ شهریور, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۰۸:۴۸ پاسخ دادن

   سلام
   پیرامون آنتراتیکا قطب جنوب به طور دقیق در دسترس نیست ولی طبق سفر کاپیتان کوک به دور زمین حدود ۹۶۰۰۰ کیلومتر بر آورد زده میشه در مدل زمین تخت یعنی با این مسافت ساحل پیرامون سطح زمین طرف هستیم محیط زمین هم میشه گفت در مدل کروی به طور کامل قطب جنوب قابل اندازه گیری نیست اومدن کل پیرامون رو به هم چسبوندن خودشون هم میدونن اشتباه هست
   مطمئنا کمتر از بنده و شما ندونن بیشتر نیز میدونن راجع به مساله زمین تخت و کلا افشاگری منتها هیچ کدام از این ارگانها و اشخاص صداش رو در نمیارن اول اینکه به کل سیستم آموزشی از پایه تا دانشگاه زیر سوال میره و هرج و مرج میشه خطر تهدید میکنه کشور رو از بیرون و داخل بنابراین کل جمعیت رو باید نشست نفر به نفر توجیه و راضی کرد که اکثر مطالبی که تا الان میدونستن دروغ بوده و …باز عرض میکنم همه اون اشخاص و سازمان ها حقیقت رو بهتر از بنده و شما میدونن منتها از ترس صداش رو در نمیارن موفق باشید.

 18. در جستجوی حقیقت ۱۶ آذر, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۷:۰۵ پاسخ دادن

  سلام بر همه
  یه چیزی خیلی فکرم رو مشغول کرده
  میخوام بدونم در مورد پشت دریاها یا اقیانوسها یا قطب جنوب چی هست
  همچنین باید از شما تشکر کنم که با فهمیدن این قضایا به خیلی از سوالات ذهن من در بحث زمین و آسمانها جواب داده شد . چون قرآن رو می خوندم و با چیزی که امروزه به خورده ما داده بودند برسی می کردم برام گنگ و نامفهموم بود

  شاید چیزهایی شما خبر دارید کههنوز ما بی خبریم و از ما پنهان شده
  اگر چیز دیگری هست خوشحال میشم یا با ما اشتراک بگذارید یا سرنخی از اون به ما بدید که خودمون دنبالش بریم

 19. بنده خدا کروی گرا ۱۲ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۸:۲۲ پاسخ دادن

  بسم اللهالرحمنالرحيم
  در مورد ایات به ظاهر مسطح بودن باید به این تفاسیر نگاهی بکنید اقایان تخت گرای جاهل که با این کار فقط اسلام و شیعه رو تضعیف کردید؛

  شب را در روز مى‏پوشاند و روز شتابان آن را مى‏طلبد”.[۹] این آیه مى‏فهماند که شب فراگیر روز است. یعنى همه آن مکان هایى را که روز بود شب فرا مى‏گیرد، و اگر زمین کروى نبود صحیح نبود بگوییم دائما شب روز را فرا مى‏گیرد، و آن را دنبال مى‏کند، زیرا در این صورت چند ساعتى شب به دنبال روز مى‏بود. و چون به انتهاى سطح زمین مى‏رسیدند، روز بر مى‏گشت و شب را دنبال مى‏کرد. و به عبارتى دیگر: در هر روزى یک روز شب به دنبال روز مى‏رفت ، و روز دیگر، روز به دنبال شب، پس این که قرآن به طور مطلق فرمود: شب به دنبال روز مى‏رود جز با کرویت زمین درست در نمى‏آید.[۱۰]

  ۲ – آیه دوم:”… شب را بر روز داخل مى‏کند و روز را بر شب‏ …”.[۱۱]‏

  در تفسیر این آیه آمده است :”اگر انسانى بیرون کره زمین ایستاده باشد و به منظره حرکت وضعى زمین به دور خودش و پیدایش شب و روز بر گرد آن نگاه کند، مى‏بیند که گویى به طور مرتب از یک سو نوار سیاه رنگ شب بر روشنایى روز پیچیده مى‏شود و از سوى دیگر نوار سفید رنگ روز بر سیاهى شب، و با توجه به این که”یکور” از ماده” تکویر” به معنى پیچیدن است … نکته لطیفى که در این تعبیر قرآنى، نهفته است روشن مى‏شود، که زمین کروى است و به دور خود گردش مى‏کند، و بر اثر این گردش، نوار سیاه شب، و نوار سفید روز، دائما گرد آن مى‏گردند، گویى از یک سو نوار سفید بر سیاه و از سوى دیگر نوار سیاه بر سفید پیچیده مى‏شود.”[۱۲]

  ۳ –آیه سوم: “پس سوگند به پروردگار مشرقها و مغربها که ما تواناییم”[۱۳] سید هبه الدین شهرستانی در تفسیر این آیه آورده است: « این آیه دلالت دارد بر کثرت مشرق ها و مغرب ها و کرویت زمین نیز مستلزم آن است که در هر نقطه از زمین برای گروهی دیگر مغرب باشد. پس کثرت مشارق و مغارب با قول به کرویت زمین سازگار می باشد.»[۱۴] توضیح این که اگر زمین مسطح بود تنها یک مشرق و مغرب وجود داشت ولی جایی که زمین کروی باشد لازم است دارای مشرق ها و مغرب ها باشد چرا که در این صورت با چرخشش مشرق و مغرب مکان ها تفاوت می کند.

  • flatearther ۱۳ بهمن, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۰۹:۵۶ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما.
   تمامی فرض های این تفسیر ها اشتباه است چرا که مفسر مدل زمین تخت را یک صفحه کوچک در مقابل یک خورشید عظیم تصور میکند که تمام مدت باید روز یا شب باشد و روز و شب به طور منظم یکدیگر را دنبال نمیکنند. اما مدل اصلی زمین تخت چنین چیزی را قبول ندارد. خورشید کوچکتر از زمین است و درحال چرخش بر فراز صفحه زمین می باشد. هرکجا که حضور پیدا میکند آنجا را روشن میکند و از هرکجا که رد میشود و غروب میکند آنجا شب میشود وبه هیمن علت، چندین مشرق و مغرب ایجاد میشود چرا که هر لحظه درحال طلوع از جایی و غروب از جای دیگری است. پس با یک فرض غلط به دنبال اثبات تصورات اشتباهتان نباشید.
   موفق باشید

 20. حمزه ۱۲ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۲۰:۰۳ پاسخ دادن

  با سلام

  طبق بیان حضرت علی(ع) قرآن ذووجوه است و هر کس مراد خویش را می‌تواند از آن استخراج کند. این مطلب هم در مسائل شرعی و احکام ممکن است هم در اعتقادات و هم در مسائل علمی. لذا طبق بیان علامه طباطبایی در مقدمه تفسیر المیزان نباید برای تفسیر قرآن، از فهم علمی، فلسفی و حتی عرفانی بهره جست.
  ضمن اینکه مفردات زبان عربی، قابلیت خاصی دارند که میتوان با پیشفرض‌های مختلف، مطالب مختلفی را از آن استنباط کرد.

  به تحلیلهای علمی خود ادامه دهید، ولی پای قران را وسط نکشید.
  موفق باشید

 21. طرفدار علم ۱۲ بهمن, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۲۰:۳۱ پاسخ دادن

  از آیه های قران برای اثبات حرفاتون استفاده نکنین،شاید من اصلا مسلمون نیستم،واسه من دلیل علمی بیار که صد در صد هیچ دلیل علمی نداری و هر مدرکی مثل کشتی و دکل و …دارین همه شهودی هست و هیچ علمی در خودش نداره.به جای برگشت به هزاران سال پیش به سوی آینده حرکت کنین😏

 22. Keyhan_PIC ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۷:۲۷ پاسخ دادن

  من حدود سه ماه پیش توسط معلم زبان ام با این موضوع آشنا شدم، اولش سر کلاس همه خندیدیم و بدبخت رو اذیت کردیم ،وقتی به خانه رسیدم ایم موضوع بیش از حد مغزم رو درگیر کرده بود. تو گوگل کمی سرچ کردم ولی چیزی باور نکردم و معتقد بودم ک زمین گرده. حدود یک ماه بدون توجه به این نظریه گذشت و تو استوری اینستا، با یه پیج زمین تخت آشنا شدم. یک هفته تمام پست ها شو خوندم ولی بازم سعی میکردم ک باورم به زمین گرد رو حفظ کنم. چند تا از آزمایش های ساده رو خودم انجام دادم و درمورد فیزیک آب تحقیق کردم و تو قرآن و نهج البلاغه دنبال مطالبی در مورد زمین گشتم. از یه جایی به بعد عقل و شعورم بهم اجازه نمیداد که بگم زمین گرده.

  من یک زمین تخت گرا هستم.
  بزرگترین تاثیری که این باور روی من گزاشته اینه ک باعث شده اعتقادم به وجود خدا صد درصد بشه.

  موفق باشید.

ارسال نظر جدید