مسیر سیارات بر فراز زمین تخت

اول از همه، ما باید به خاطر داشته باشیم که هنگام بررسی زمین تخت، مدل هلیوسنتریک (خورشید مرکزی) کاملا غیر قابل اعتماد،گمراه کننده و دور از حقیقت است. بنابراین، فقط برای یک تغییر،خوانندگان می توانند مدل جئوسنتریک (زمین مرکزی) را بعنوان جایگزین احتمالی تصور کنند.

مدل جئوسنتریک در مسیر سیارات

همانطور که در تصویر بالا میبینید، همه سیارات درحال چرخش به دور زمین هستند. با توجه به این مدل، خورشید و ماه به طور مستقیم درحال چرخش بر فراز زمین تخت تصویر شده اند. احتمالا این الگو، در دید اول، توسط بسیاری از “زمین تخت گرایان” قابل قبول باشد، اما ما به راحتی می توانیم ثابت کنیم که مدل ارائه شده در تصویر غیر منطقی و از نظر علمی نادرست است. همانطور که در پست: خورشید گرفتگی ۲۱ آگوست (۳۰ مرداد) و به روش های مختلف ثابت شده، مسیر گردش آفتاب بر روی زمین به شکل مخروطی است و مدار این مخروط را می توان در زمان انقلاب ها محاسبه کرد. برای رسیدن به اولین تقریب، این مدارها را می توان با کمک مثلثات ترسیم کرد.

در زیر جدول اعداد مخروط خورشید را میبینید:

مخروط سیارات در امتداد مسیرشان

حال ما باید نقطه شگفت آوری را که سیارات همیشه در نیمکره آسمانی در نزدیکی دایره البروج قابل مشاهده میشوند را در نظر بگیریم،که مسیر خورشید در آسمان است. ستاره شناسان این پدیده را با گفتن این اتفاق درک میکنند که هر سیاره در یک صفحه دایره البروج به دنبال یک مدار حرکت می کند یا یک زاویه بسیار کوچک نسبت به آن دارد. این وضعیت بلافاصله برای ناظر به عنوان چیزی کاملا عجیب و غریب به نظر می رسد. علاوه بر این، نظریه گرانش نیوتنی هرگز نمیتواند چنین طرح باور نکردنی سیستم سیاره ای را توضیح دهد. این به این دلیل است که گرانش باید سیارات را در مدارهای بسیار متفاوت چرخانده باشد.

در حال حاضر، با توجه به مدل زمین تخت با خورشید در حال حرکت بر روی مخروط، اگر یک سیاره از خورشید دور باشد، چقدر میتواند نزدیک به دایره البروج دیده شود؟  اگر زمانی که خورشید بر فراز مخروط باشد، سیاره بر روی دایره البروج دیده شود،  این شرایط  بطور یکسان زمانی که خورشید در قسمت زیرین آن باشد نیز غیر ممکن خواهد بود.

در تصویر بالا میتوانید وضعیت شرح داده شده را ببینید. ناظر می تواند تنها یک بار در سال خورشید و سیاره را در دایره البروج مشاهده کند.(من خورشید و سیاره را بصورت کاملا ساده برای درک مطلب نشان داده ام. مدل پایه این است که خورشید و سیاره در آن روز باید مسیرهایی را که در کنار آن در حال حرکت هستند دنبال کنند.)

در نگاه اول در این عکس شما میتوانید به سادگی به این فکر کنید که مسیر سیاره باید مخروطی باشد که در طول سال خورشید را دنبال میکند. بله، این درست است و، در ابتدا، می تواند به عنوان یک ایده خوب درک شود، اما فقط به عنوان یک نکته قابل توجه و بررسی نه به صورت کامل و قطعی. ما همچنین باید این را درک کنیم که مخروط سیاره چقدر از خورشید فاصله دارد و در چه فاصله ای از خورشید قابل ردیابی است.

در حقیقت، وقتی ما یک سیاره را بر روی یک مخروط دور از مخروط خورشید در نظر میگیریم ، دو ناظر، A و B، که در دو نقطه مختلف زمین زندگی می کنند، قادر نخواهند بود بطور همزمان خورشید و سیاره را در دایره البروج مشاهده کنند.

بنابراین می توان ثابت کرد که مخروط یک سیاره به منظور اجتناب از مشکلات با اختلاف منظر و اجازه دادن به ناظران برای دیدن سیاره در نزدیکی دایره البروج از همه نقاط زمین ،لزوم دنبال کردن دقیق مخروط خورشید را دارد. البته، در اینجا، هیچ اشاره ای به اختلاف منظر نجومی نمیشود که بی اعتباری آن در مقاله های قبلی ثابت شده است، از آنجا که زمین بی حرکت است. اختلاف منظر که به آن اشاره میکنیم، به سادگی دید متفاوت است که دو نفر در دو نقطه مختلف زمین میتوانند از این سیاره داشته باشند. ناظر B سیاره را در دایره البروج میبیند (همانطور که باید باشد) اما زمانی که ناظر A دایره البروج را میبیند، در صورتی که هم راستا نشده باشد،نمیتواند سیاره را پیدا کند. پس این کاملا روشن به نظر میرسد که سیاره نمیتواند دور از دایره البروج باشد.

حرکت سیارات، همراه با مخروط ها، باید از حرکت خورشید نسبت به ارتفاع پیروی کند، در حالی که می تواند مستقل از خورشید در طول جغرافیایی باشد. سپس این مخروط ها باید با توجه به این واقعیت که سیارات داخلی و خارجی وجود دارند، ردیابی و بررسی شوند. عطارد و زهره داخلی هستند، یعنی نزدیک زمین، تقریبا در داخل مخروطی از خورشید قرار دارند. سیارات دیگر خارجی هستند، به علاوه خارج از مخروط خورشید. در تصاویر زیر می توانید از گذر عطارد و زهره از مقابل دیسک خورشید دیدن کنید. این پدیده، ناظر را به این باور می برد که مخروط های دو سیاره داخلی هستند، یعنی زیر مخروط خورشید. هنگام خواندن این مطالب، همه باید بدانند که چیزها می توانند بسیار پیچیده تر از آنچه هستند ظاهر شوند. اما این اولین قدم است که در آینده ای نزدیک، اخترشناسان را قادر می سازد تا با باز بینی پیشرفت های بیشتری در زمینه های علمی داشته باشند.

 

مجذور های جادویی و مسیر سیارات

اکنون، پس از همه این ارزیابی ها، می خواهم از مجذور های جادویی برای تعریف بهتر مسیرهای چند سیاره استفاده کنم.

این واضح است که ما سعی میکنیم فرضیاتی بسازیم. من امیدوارم، در آینده نه چندان دور، محاسبات و یا مشاهدات، این داده ها را تایید و یا آنها را اصلاح کند. علم همیشه به معنی ساختن فرضیه است و ما باید فرصتی برای آن بگذاریم. در جدول زیر نتایجی که پیدا کرده ام را میبینید:

من سیارات سبز را بیشتر مورد بررسی قرار داده ام برای اینکه محاسبه اجباری است و هیچ جایگزینی وجود ندارد زیرا ترتیب مجذور و ثابت،بزرگ است. به طوری که تنها امکان محاسبه یک مخروط نزدیک به مخروط خورشید است. برای سه سیاره دیگر، از آنجا که رقم ها کوچکتر هستند، امکانات بسیاری وجود دارد. آنچه که از آن کاملا مطمئن نیستیم و می تواند تغییر کند، عامل ضرب است که با قرمز مشخص شده است. این متغیر احتمالا در آینده بهتر خواهد شد. بگذارید به این مجموعه از سیارات ماه و خورشید را نیز اضافه کنیم، که برای آن ها نیز داده های خاصی داریم.

من معتقدم که اعداد قرمز به طور بالقوه بسیار جالب هستند. آنها یک مجموعه هستند که می توانند برای ما قانون تتیوس را یاد آور باشند. قانون تتیوس-بوده عبارت است از پیش بینی فاصله بین سیارات در سیستم خورشیدی. این رابطه ابتدا توسط یوهان تتیوس در سال ۱۷۶۶ ذکر شد و به عنوان یک عبارت ریاضی از J. E. Bode در سال ۱۷۷۸ فرموله شد. این قانون میانگین فاصله سیاره ها از خورشید را به پیشرفت ریاضی ساده اعداد مرتبط می کند. تتیوس نوشت: “به فاصله سیارات از یکدیگر توجه کنید،آنگاه تشخیص می دهید که تقریبا همه از یکدیگر جدا شده اند که این با مقادیر ذاتی جسمشان منطبق است. تقسیم فاصله از خورشید به زحل به ۱۰۰ قسمت؛ سپس عطارد توسط ۴ قسمت از خورشید جدا میشود، زهره توسط  ۷ = ۴ + ۳ قسمت، زمین  ۱۰ =۴ + ۶ ، مریخ  ۱۶ =۴ + ۱۲. اما توجه کنید که با توجه به این پیشرفت دقیق از مریخ به مشتری،انحرافی به وجود می آید. از مریخ، فاصله ای از ۲۸ =۴ + ۲۴ وجود دارد، اما تاکنون هیچ سیاره ای دیده نشده است. آیا میشود که این معمار ارشد این فضا را خالی رها کرده باشد؟ هرگز! بنابراين فرض کنيم که اين فضا بدون شک متعلق به قمر های ناشناخته مریخ است(هنوز شناخته نشده اند)، اجازه دهید ما نیز اضافه کنیم که احتمالا مشتری هنوز در اطراف خود دارای چندین قمر کوچک دیگر است که تا کنون توسط هیچ تلسکوپی دیده نشده اند. در کنار این برای ما هنوز فضای ناشناخته ای وجود دارد که حوزه نفوذ مشتری را در ۵۲ =۴۸ + ۴۸ و زحل را در ۱۰۰ =۹۶+۴ قسمت تشکیل می دهد.”

 در سال ۱۷۷۲، در نسخه دوم مجله نجومی، یوهان الرت بوده نوشت:

“به نظر می رسد ارتباط شگفت انگیزی بین شش سیاره شناخته شده و فاصله هایشان از خورشید وجود دارد. بگذارید فاصله از خورشید تا زحل به ۱۰۰ برسد، سپس عطارد با ۴ قسمت از خورشید جدا شده است. ونوس ۷ =۴ + ۳ است. زمین ۱۰ =۴ + ۶. مریخ ۱۶ =۴ + ۱۲. در حال حاضر یک شکاف در این پیشرفت صحیح وجود دارد. پس از مریخ، فاصله ای از ۲۸ =۴ + ۲۴ بخش وجود دارد که در آن هیچ سیاره ای دیده نشده است. آیا می توان باور داشت که این فضا خالی رها شده است؟ قطعا نه. از اینجا ما به فاصله مشتری تقریبا ۵۲ =۴ + ۴۸ قسمت و در نهایت به زحل با ۱۰۰ =۴ + ۹۶ بخش می رسیم. “

با از هم جدا کردن این نشانه های تاریخی، زمانی که ما ۱ را فاصله زمین از خورشید در نظر میگیریم (در مدل کروی)، فاصله تمام سیارات میتواند به شکل زیر توصیف شود:

۰,۳۹;      ۰,۷۲;      ۱;             ۱,۵۲;      ۵,۲۰;       ۹,۵۴;      ۱۹,۱۸;   ۳۰,۰۶;      ۳۹,۵۱

تیتیوس گفت که با ایجاد این سری از اعداد، می توان از این مقادیر تقریبی به دست آورد:

۰;            ۳;            ۶;            ۱۲;          ۲۴;          ۴۸;          ۹۶;          ۱۹۲

اگر شما ۴ عدد را به هر عدد اضافه کنید و تقسیم ۱۰:

۰,۴;         ۰,۷;         ۱;            ۱,۶;         ۲,۸;         ۵,۲;         ۱۰;          ۱۹,۶

آیا اعداد قرمز ما می توانند زمین تخت جدید تتیوس باشد؟

 

۲;            ۳;            ۵;            ۱۰;          ۲۱;          ۵۱;          ۱۵۵

 

منتظر مقالات بعدی در این مورد باشید….با تشکر از همراهی شما عزیزان

Share this post

16 comments

اضافه کنید
 1. مهمان ۱۶ بهمن, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۰۷ پاسخ دادن

  آیا امکان داره خورشید در این مخروط سینوسی حرکت کمه یعنی هر روز تا اوج بره و سینوسی برگرده؟؟در روایات از فلک به عنوان دولاب نام برده شده نمیدونم دولاب رو دیدید یا نه شبیه چرخ و فلکه آیا امکان داره خورشید این جوری بگرده به جای اینکه توی مدار مخروطی بالاپایین بره

   • Dr.namo ۱۸ بهمن, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۲۰:۱۹ پاسخ دادن

    سلام من تعوری و نظریه خودم رو تو نظرات گذاشتم نمیدونم مطالعه کردید یا نه ولی مشاهده کنید و برسی کنید نظریه منو که خود گویا خیلی چیزاست و نیازی ب مدل سه بعدی هم نداره ولی اگر لازم بود اعلام کنید مدل ها و توضیحات لازمو ارائه بدم

 2. Dr.namo ۱۶ بهمن, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۹:۰۲ پاسخ دادن

  سلام
  من از مطالبی ک هست در مورد زمین تخت و روایاتی ک داریم و همچنین توی قرآن از تحقیقاتم به نظریه ای برخوردم که اشتباه فاحش تمام زمین تخت گرا هاست
  و آن اشتباه به آن جابر میگردد ک دیدگاه تخت گرا ها توجیح منطقی ای در مورد خورشید و ماه ندارند و کاملا من درآوردی است و هم چنین دلیل خسوف و کسوف
  نظریه بنده گویای این است که زمین همان شکل سر کره میباشد اما نیم کره ای تر که بالای آن نیم کره یک نیم کره دیگر ب صورت برعکس میباشد که قشاء جوی یا همان دیواره های نامرئی که از آن ها انتهای زمین هم یاد شده بصور استوانه ای میباشد که دور دو نیم کره را مبپوشاند اما نکه اینجاست که نیم کره بالایی نیم کره ما دیده نمیشود مگر آن که از جو خارج شویم
  این دو نبم کره دارای زاویه ای خاص میباشند
  در کل این نظریه خود گویای تمام اتفاقاتی مثله کسوف و خسوف میباشند که کاملا این ها با این نظریه بدهی میشوند و کامل تر حتی قطب های مغناطیسی هم معنا میگیرند
  ب امید آن ک متفکر تر و حق گرا تر باشیم
  نه این ک نظریات رو هوای این و آن را قبول کنیم
  موفق باشید

 3. امید ۱۸ بهمن, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۴۳ پاسخ دادن

  منظور شما از این چرندیات چیه ؟؟؟
  اینا برای مزاح و شوخیه یا واقعا فکر میکنید زمین مثل یه دیسک تخته؟
  نوع عجیبی از بیماری در شما وجود داره که هیچوقت قابل درمان نیست.
  این مدلی که در بالا کشیدی برای گردش خورشید کی شب میشه؟ توی این مدل هیچوقت شب بوجود نمیاد. حتما میخواید بگید که شب هم وجود نداره و ما سرمون گیج میره و چشامون سیاهی میبینه

 4. محمد ۲۳ بهمن, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۴۰ پاسخ دادن

  سلام آیا اندازه زمین در زمین تخت محاسبه شده و چقدر دقیق هست؟ و همین طور طول خورشید و ماه یا سیارات و ستارگان؟و یا فاصله زمین تا آسمون و اینکه چقدر دقیق هست به نظر شما ؟در یک حدیث که یکی از دوستان در نظرات فرستاده بودن از امام علی علیه السلام گفته شده بود که اندازه خورشید نهصد فرسخ و اندازه کواکب دوازده فرسخ هست

 5. محمد ۲۳ بهمن, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۴۶ پاسخ دادن

  سلام مجدد در مورد کسوف و خسوف لطفا بگید که آیا زمین تخت گراها ازش مطمین هستن؟ یعنی واقعا ماه میاد جلوی خورشید رو میگیره؟ چون تو آیه قران گفته شده که نه خورشید را سزد که ماه را ببیند ونه شب که از روز جلو بزنه…طبق این آیه خورشید هرگز به ماه نمیرسه و یه سوال دیگه هم داشتم یه جا گفته بودین دلیل شب و روز خورشید و ماه نیست آیا درسته؟لطفا بیشتر توضیح بدین.متشکر و خسته نباشین از سر و کله زدن با کروی گراها

 6. RachaN ۲۸ بهمن, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۷:۲۴ پاسخ دادن

  خخ فک کنم تو انجمن زمین تخت گرایان یه ماده مخدر خاص رواج داره معلومه همشون یه چیزی زدن:))
  د آخه اگه زمین تخت بود طبق این مد همه ی نقاط جهان با نور خورشید همزمان و به طور یکسان روشن میشد و فرقی نمیکرد خورشید تو کدوم نقطه شناور باشه:))))))))
  نمیدونم این حرفارو از کجاتون درمیارین! چ نشستن فرمول نویسی هم کردن:))

ارسال نظر جدید