توهم انحنا-curvature illusion

با سلام خدمت خوانندگان عزیز. در این پست قصد داریم تا عواملی را که توهم انحنا را برای ما ایجاد میکنند بررسی کنیم. امروزه با پیشرفت علم هنوز هم کسانی هستند که به دلایل چند هزار ساله ارسطو اعتقاد دارند. در زمان ارسطو هیچ دوربین یا تلسکوپی وجود نداشت. بشر در آن زمان اطلاعی از وضع آب و هوا بصورت دقیق نداشت و نمیدانست که چه عواملی میتوانند در ناپدید شدن اجسام در افق نقش داشته باشند و به همین علت برخی دانشمندان در آن زمان از مشاهدات خود کروی بودن زمین را برداشت میکردند.

وقتی از باورمندان به کرویت زمین سوال میشود که آیا دلیلی برای کروی بودن زمین وجود دارد یا خیر، معمولا اولین پاسخ آن ها اشاره به دور شدن کشتی ها از ساحل یا غروب خورشید است.

آن ها برای اینگونه مشاهدات تنها یک عامل را در نظر میگیرند. بله درست حدس زدید، انحنای زمین! اما آیا موارد دیگر نیز میتوانند در دید ما نقش داشته باشند؟ آیا پارامتر های مختلفی که دید مارا دچار خطا میکنند در نظر میگیرند؟ قطعا پارامتر های زیادی دید ما را در طبیعت تحت تاثیر خود قرار میدهند مانند: میزان دمای منطقه، میزان شکست نور، میزان سراب ایجاد شده و….

(اگر تصاویر تار هستند بر روی آن ها کلیک کرده و تصاویر را باز کنید)

تصاویر زیر را ببینید:

به تصاویر بالا به دقت نگاه کنید. تغییر دمای هوا از ۵۴.۶ به ۶۳ درجه چه تاثیری در میدان دید ما میگذارد؟ با تغییر دما در محیط، دید محدود انسان دچار تغییراتی میشود. به عنوان مثال، در تصاویر بالا، در تصویری که دمای آن ۵۴.۶ درجه است، کوهی به طور کامل در پشت جزیره رویت میشود اما در تصویر بعدی با دمای ۶۳ درجه هیچ کوهی رویت نمیشود و کوه نزدیک به جزیره نیز مقدار زیادی از آن از دید پنهان گشته است(اما دلیل این مخفی شدن هرگز انحنای زمین نمی باشد مگر اینکه فکر کنید انحنا زمین قابلیت بالا و پایین رفتن دارد)

دو تصویر زیر را نیز میتوانیم یک مثال خوب از تاثیر دما و آب و هوا بر میدان دیدمان به حساب آوریم.

 

یا مثال های دیگری مانند تصویر زیر:

در اولین تصویر ساحل روبرو دیده میشود اما در تصویر دوم ساحل توسط آب پوشانده شده و قابل مشاهده نیست. شاید برخی تصور کنند تصویر بالا جزر و مد را نشان میدهد اما این تایم لپس یک جزر و مد نیست. بلکه با تغییر دما شما حتی شاهد افزایش و کاهش دید در افق روبرو هستید. هزاران مثال مانند این وجود دارند که میتوان از آن ها نتایج جالبی گرفت.

البته نه تنها دمای هوا، بلکه میزان رطوبت،میزان شکست نور،میزان گرد و غبار و بخارات معلق و… همگی در کاهش یا افزایش دید ما یا حتی پنهان کردن اشیا در افق نقش دارند.

معمولا در بحث و گفتگو هایی درباره زمین تخت، همیشه این سوال مطرح میشود که اگر زمین تخت است، چرا ما نمیتوانیم از ایران تهران یا شهر های دیگر اورست را ببینیم یا به عنوان مثال چرا نمیشود از این سوی دریا، ساحل سوی دیگر را مشاهده کرد؟ معمولا هم کسانی که این سوال را میپرسند یک پاسخ در آستین خود دارند و آن هم کروی بودن زمین است. اگر زمین کروی باشد، انحنای زمین به شما اجازه نمیدهد تا فواصل دور را ببینید. اما آیا تنها پاسخ موجود انحنا زمین است؟ در ادامه با ما همراه باشید.

معتقدان به کرویت زمین، هرگز توضیحات ما را در این رابطه قبول نکرده و نخواهند کرد چرا که به تنها چیزی که ایمان دارند، انحنای زمین است. با این حال ما برای حقیقت جویان توضیح میدهیم.

در سایت http://weatherfaqs.org.uk که مربوط به آب و هوا و طرح سوالات مرتبط با این موضوع میباشد، بطور کامل توضیح میدهد که چرا ما نمیتوانیم فواصل دور را ببینیم. (این سایت هیچ ربطی به زمین تخت نداشته و فقط دارای اطلاعات آب و هوایی می باشد)

“میزان دید (تا چه اندازه ما میتوانیم بینیم)، با توزیع جرم و اندازه آئروسل ها (هواپخش یا ذرات معلق در هوا مانند گرد و غبار) در هوا تعیین می شود؛ اینها یا به طور طبیعی تولید می شوند و یا ساخته شده اند و می توانند به صورت آب مایع، کریستال یخ یا ذرات جامد از منابع مختلف طبیعی و انسانی باشند. فاصله ای که هر جسم می تواند دیده شود، بستگی به موقعیت و ویژگی های شخصی بیننده دارد و البته عوامل مسدود کننده. برای اینکه یک شی به وضوح قابل مشاهده باشد، چشم باید انرژی نور را به اندازه کافی دریافت کند تا مغز بتواند آن را تشخیص دهد. مه، ابر و باران از دلایل واضحی هستند که چرا ما نمیتوانیم فواصل دور را ببینیم، اینها شامل قطرات آب یا ذرات یخ در اندازه های مختلف است. البته بستگی به اندازه و نوع پراکندگی این ذرات نیز دارد، هرچقدر پراکندگی بیشتر باشد، میزان دید کمتر است.”

منبع: http://weatherfaqs.org.uk/node/181

 

همانطور که خواندید، به دلایل بسیاری ما نمیتوانیم فواصل بسیار دور را ببینیم. اتمسفر زمین خود عاملی مسدود کننده دید است.

به تصویر غواص دقت کنید. وقتی وارد آب می شویم درواقع از هوا وارد محیط دیگری شده ایم. درون آب محدودیت دید وجود دارد و این محدودیت دید به هیچ وجه مربوط به انحنای زمین نمی باشد. در محیط دارای هوا نیز به علت وجود گرد و غبار و هزاران دلیل دیگر (که برخی در بالا ذکر شد) محدودیت دید وجود دارد. محدودیت دید ارتباطی با انحنای زمین ندارد.

با این حال، برخی بازهم سوالات عجیبی مطرح میکنند. به عنوان مثال: ” اگر زمین تخت باشد، ما باید از بندر عباس برج خلیفه را در دبی ببینیم!”

 

افرادی که چنین سوالاتی مطرح میکنند باید با مفهوم پرسپکتیو آشنا باشند: “پرسپکتیو علمی است بر اساس قوانین و اصول هندسی که به وسیلهٔ آن دوری و نزدیکی اجسام را نشان می‌دهند. با رعایت این اصول در طراحی می‌توانیم تناسب واقعی اجسام در فواصل مختلف را به نحوی نشان دهیم که با تناسبات اصلی آن‌ها مشابهت داشته باشند.”

منبع: ویکی پدیا

خط سیاه عمودی ای که در انتهای تصویر وجود دارد میتواند دید شما از برج خلیفه باشد. (اگر سطح زمین را کاملا صاف و صیقلی، بدون پستی بلندی و کوه در نظر بگیریم و اتمسفر،گرد و غبار موجود در هوا،بخار آب و… را به حساب نیاوریم) حال تصور کنید همه این پارامتر ها اعمال شود! نتیجه چه خواهد بود؟

همچنین اگر هیچکدام از پارامتر های جوی را به حساب نیاوریم، با توجه به تخت بودن زمین، خورشید همیشه بر فراز افق مانند یک نقطه درخشان کوچک قابل رویت خواهد بود و هرگز در پشت افق پنهان نمیشود.(به نقطه زرد رنگ در تصویر بالا دقت کنید)

اما زمانی که پارامتر های جوی را اعمال میکنیم، خورشید با دور شدن از ناظر به تدریج به زیر خط افق رفته و ناپدید میشود. حتی گاهی نیز بر فراز افق ناپدید میشود. در ادامه این مقاله به توضیح کامل تری از این پدیده ها میپردازیم.

برای اطلاعات بیشتر از چگونگی غروب خورشید در زمین تخت به اینجا مراجعه کنید.

موضوع بعدی که باز هم نیاز است به آن پرداخته شود ناپدید شدن کشتی ها در افق است. ما بارها در کانال و سایت علت این پدیده را توضیح دادیم اما بازهم برخی به دنبال بهانه هستند تا آن را قبول نکنند. اما اینبار با توضیحی تقریبا متفاوت موضوع را شرح میدهیم.

با دقت به تصویر بالا نگاه کنید. قسمت پایینی کشتی دیده نمیشود. در نتیجه  این کشتی به زیر انحنا رفته است! زمین تخت باطل شد! اما نه صبر کنید! به خط زرد توجه کنید. در اینجا قرینگی رخ داده است. قسمت پایین و بالای خط زرد باهم یکسان هستند. به رنگ ها دقت کنید. بله این پدیده قرینگی است که باعث شده نیمی از کشتی ناپدید شود. به تصویر زیر دقت کنید:

درواقع قسمت قرمز رنگ وجود ندارد و یک خطای اپتیکی است. یک توهم است و این توهم هزاران سال است که دانشمندان را به فکر کروی بودن زمین انداخته است. آیا کسانی که درباره این مسائل اظهار نظر میکنند تمامی پارامتر های موجود را در نظر میگیرند؟

این شکست نور و توهم(قرینگی) باعث میشود اجسام در زیر خط افق رویت شوند. هرچقدر که جسم از ناظر فاصله بگیرد، قرینگی شدیدتر میشود و به نظر میرسد که جسم درحال ناپدید شدن و رفتن به زیر خط افق است اما این تنها یک خطای دید است. یک کشتی در یک مسیر کاملا صاف و بصورت مستقیم از شما فاصله میگیرد اما پدیده های جوی مختلف دید شمارا با اشکال مواجه میکنند. این پدیده ها در دریا ها و اقیانوس ها بسیار شدیدتر و قوی تر عمل میکنند چرا که بستر برای شکست نور کاملا محیا است و سطح دریا ها دارای مقادیر بسیار زیادی بخار آب و ذرات معلق است.

 

خاصیت لنزی اتمسفر (بزرگنمایی جوی،شکست نور و…)

شکست نور یک پدیده اپتیکی است که در آن نور رسیده از یک منبع نورانی (مانند لامپ، خورشید و ستارگان) به خاطر تغییر سرعتی که برای آن در دو محیط با ضریب شکست متفاوت رخ می‌دهد دچار تغییر مسیر می‌شود؛ لذا هنگامی که شخص به این نور نگاه می‌کند گویی که نور دچار شکست شده‌است. (ویکی پدیا)

به تصویر زیر با دقت نگاه کنید:

حتما دلیل آن را میدانید! بله شکست نور. درواقع شما شاهد بزرگنمایی ای توسط مولکول های آب هستید. قطرات آب میتوانند مانند یک لنز بزرگنمایی ایجاد کنند. در ادامه توضیحاتی کامل همراه مثال برای این پدیده جالب.

همه میدانیم که سطح آب همیشه صاف است (همانطور که به آن sea level) گفته میشود. در تصویر زیر ما درحال نگاه کردن به ساختمان های شیکاگو با فاصله ای ۴۶ مایلی(۷۴ کیلومتری) از میشیگان (ناظر) هستیم.

این یک تصویر خارق العاده است. قایق با فاصله ای کمتر از ۱۰ مایل از ناظر قرار دارد

همانطور که در تصویر بالا میبینید ناظر همراه دوربین خود درحال مشاهده افرادی است که در جلوی دوربین او قرار گرفته اند. تصویر این زن در دوربین نیز قابل مشاهده است.

یک دید کلی از محل استقرار دوربین و ناظر

محل ناظر با فلش قرمز رنگ مشخص شده است (حدود ۴۶ مایل تا شیکاگو)

مردمی که در تصویر مشاهده میشوند در این نقطه قرار دارند که با فلش قرمز مشخص شده است

و قایقی که در تصویر دیده میشود فراتر از جایی که با فلش قرمز نشان داده شده قرار دارد

حال بیایید به شیکاگو برویم تا بتوانیم یک مقایسه جالب برای پی بردن به حقیقت ماجرا انجام دهیم.

 

تصویر بالا یکی از اتوبان های شیکاگو را نشان میدهد که ما در گوگل ارث آن زاویه دوربین را به همان شکل تصویر واقعی رساندیم

فاصله بین ساختمان و ماشین ۰.۶ مایل است. به اندازه ساختمان و ماشین دقت کنید

حال بگذارید ماشین را تا مقیاس مناسبی کوچک کنیم. به تصویر زیر دقت کنید:

همانطور که در تصویر میبینید ساختمان به طور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر بزرگنمایی جوی قرار گرفته است.

تصویر سمت چپ مقیاس واقعی ساختمان نسبت به ماشین را در فاصله ۰.۶ مایل نشان میدهد. تصویر سمت راست نیز همان ساختمان و ماشین را در کنار یک قایق با فاصله ۴۶ مایل (۷۴ کیلومتر) از شیکاگو نشان میدهد. درواقع اتمسفر درست مانند یک لنز عمل میکند. چه نوع لنزی؟ یک لنز محدب یا یک ذره بین.

به تصاویر انیمیشنی زیر با دقت نگاه کنید:

این بزرگنمایی توسط اتمسفر زمین ایجاد میشود! درست مانند یک ذره بین (لنز) عمل میکند. در واقع همین باعث میشود که قسمت زیرین ساختمان ها ناپدید شود. بله دلیل اصلی دیده نشدن نیمه پایینی ساختمان ها، کوه ها یا حتی کشتی ها این می باشد. این اتفاق با توجه به بزرگنمایی جوی یا انعکاس جوی اضافی رخ میدهد

در کلیپ زیر دو کارشناس (معتقد به کرویت زمین و مخالف زمین تخت) که قطعا مدارک تحصیلی خود را با تلاش فراوان از دانشگاه گرفته اند درحال آزمایش ایده لنزی بودن اتمسفر هستند.

 

 

در تصویر زیر شما شاهد شیکاگو در ۳۷ مایل دریایی هستید. فاصله اصلی ( مایل قانونی) ۴۲.۶ مایل است.

 

به ساختمان در افق دقت کنید

حال آزمایشی را بصورت تصاویر متعدد در اینجا قرار داده ایم که میتوانید ببینید:

برای اینگونه تصاویر از کلمه Loom استفاده میشود. looming pictures تصاویری هستند که اشیا در آن ها بزرگتر از آن چیزی که در واقع هستند به نظر میرسند. (پدیده بزرگنمایی جوی در تصاویر)

و در آخر آزمایشی بصورت کلیپ:

 

درواقع بزرگنمایی جوی نام دیگری از شکست نور و رفرکشن است. هیچ چیز غیر منطقی ای در اینجا وجود ندارد. ما تنها از علم کمک گرفتیم و این یک روش علمی همراه آزمایش و مشاهده است.

 

همانطور که میبینید این یک پدیده کاملا معمولی است که در همه جا میتوانیم مشاهده کنیم حتی با استفاده از یک لیوان آب و یک مداد

 

متن از پست: نقدی بر ۷ دلیل گجت نیوز

“همانطور که در تصویر بالا میبینید، این قطره آب مانند یک لنز باعث بزرگنمایی شده است. هوای اطراف ما دارای رطوبت(مقدار زیادی آب) است که به چشم دیده نمیشود و البته این قطرات آب بسیار بسیار کوچکتر از آن هستند که آن ها را احساس کنیم به عبارت دیگر برای چشمان غیر مسلح غیر قابل رویت هستند.قطرات آب در هوا (رطوبت) یک لنز اتمسفری بسیار بزرگ را می سازند که اشیای دوردست را بزرگ جلوه میدهد.برای مثال میتوانید به این نکته دقت کنید که خورشید و ماه در افق بزرگتر از حالت عادی خود هستند و این به علت عملکرد لنزی اتمسفر است. (البته این بستگی به میزان رطوبت جو دارد). معمولا خورشید وقتی در افق اقیانوس ها غروب میکند بزرگتر به نظر میرسد. بزرگنمایی جوی معمولا در مکان هایی که میزان رطوبت بالایی دارند رخ میدهد (دریا ها،اقیانوس ها و…). اشیاء نزدیک به افق زمانی که توسط بزرگنمایی جوی بزرگ شده اند،قسمت پایینی جسم که در نزدیکی خط افق قرار دارد، به دلیل فرایند بزرگ شدن تصویر، به طور کامل از بین می رود. برای مثال، ساختمان هایی که تا نصف در زیر خط افق دیده میشوند.( یا کشتی هایی که حتی با دوربین و تلسکوپ نیز زیر خط افق رویت میشوند).در نهایت، ناپدید شدن قسمت پایینی کوه ها، ساختمان ها، کشتی ها و…اثبات وجود انحنا نبوده بلکه اثبات میکند این بزرگنمایی جوی است که باعث رخ دادن چنین پدیده ای میشود. این نحوه کارکرد طبیعت است.”

معمولا در این روابط سوالاتی مطرح میشود که اگر بزرگنمایی اتمسفری حقیقی است، چرا یک فرد که در انتهای یک خیابان ایستاده شخصی را که در ابتدای آن ایستاده را بصورت بزرگنمایی شده نمی بیند؟ پاسخ این است که معمولا در شهر ها به دلیل آلودگی هوا و وجود موانع مختلف بر سر راه امکان ایجاد چنین پدیده ای وجود ندارد (اگر هم وجود داشته باشد به مقدار کاملا ناچیز و غیر قابل توجه است)

درواقع چنین پدیده ای نیاز به مکانی مانند دریا، اقیانوس یا دریاچه دارد که در سطح آن مقدار زیادی بخار آب و قطرات ریز وجود دارد و معمولا در مکان هایی دور از آلودگی قرار دارند. درواقع در چنین مکان هایی است که میتوان بزرگنمایی جوی را مشاهده کرد. البته باز هم این بزرگنمایی و مقدار قابل مشاهده آن وابسته به پارامتر هایی تغییر میکند. ذرات معلق (آب، بخارات و…) همیشه مقدار ثابتی ندارند و متغیر هستند. بطور خلاصه نوری که از ساختمان ها و اجسام در افق به ما میرسد در طی این مسیر تحت تاثیر محیط متراکم قرار میگیرد.

درواقع اگر کسی منکر بزرگنمایی جوی شود، منکر پدیده رفرکشن و قانون اسنل شده است. در ادامه به بررسی یک پدیده دیگر میپردازیم و سپس آزمایشات و تست هایی برای اثبات زمین تخت ارائه میکنیم.

توهم انحنا

تعریف از افق دقیقا چه میتواند باشد؟ همه چیز به سمت افق دارای ضخامت بیشتری است چرا که افق امتداد دارد و در افق نور از مسیر بیشتری عبور میکند تا به چشم ما برسد. درواقع میتوان گفت که معمولا آن چه در افق میبینیم با آنچه درباره آن فکر میکنیم در تضاد است چرا که دید ما میتواند تحت تاثیر پارامتر های بسیاری قرار بگیرد.

در زیر یک نمونه را مشاهده میکنید:

در تصویر بالا پای افراد قابل مشاهده نمی باشد (نیمه پایینی بدن)

آیا میتوان از تصویر بالا نتیجه ای جز آنچه همه میدانیم گرفت؟ قطعا میدانید که انحنا زمین عامل این محدودیت نمی باشد.(البته با توجه به پارامتر های مختلفی این شرایط تغییر پذیر است و همیشه به یک اندازه و میزان قابل مشاهده نمی باشد)

تصویری مشابه (هرچند در ابتدای مقاله بصورت جزئی در این مورد توضیح دادیم)

باتوجه به تصویر زیر چیزی که باعث میشود ما نتوانیم افق بی نهایتی داشته باشیم انکسار است.

قسمت قرمز رنگ افق ظاهری است که توسط شکست نور ایجاد شده است. این یک خطای دید است و چیزی که در این افق میبینیم حقیقت ندارد. کافیست دوربین را کمی به سمت بالا ببریم تا پا و نیمه پایین بدن افراد مشخص شود(تصویر زیر)

در این تصویر دوربین کمی به سمت بالا حرکت داده شده و پای افراد قابل مشاهده است (استدلال معتقدین به زمین کروی: وقتی جسمی زیر انحنا باشد، زمانی که ارتفاع بگیرید قابل مشاهده میشوند و این نشان از کروی بودن زمین می دهد!)

پاسخ به استدلال: در صورت کروی بودن زمین بله این درست است اما وقتی تخت بودن زمین را در نظر میگیریم چنین اتفاقی نشان دهنده انحنا زمین نمی باشد. حتما متوجه شده اید که دلیلش چه چیز می باشد؟ 🙂

وقتی دوربین کمی به سمت بالا حرکت داده شد،منطقه قرمز کاهش یافت و هرچقدر بالاتر رویم این منطقه نیز بیشتر کاهش پیدا میکند (اما در افق دوردست که با بالاتر آمدن آن را مشاهده میکنیم ما افزایش منطقه قرمز را شاهدیم یعنی اگر کمی بیشتر زوم کنیم در انتها تصویری مشابه تصاویر بالا خواهیم دید)

 

و دوباره با بالا و پایین کردن تصویر میتوانیم میدان دید را محدود کنیم

دیدن کلیپ و تصاویر زیر نیز خالی از لطف نیست:

 

 

همانطور که در کلیپ و تصاویر بالا دیدید دوچرخه با افزایش فاصله از دوربین و حرکت به سمت افق ناپدید شد (هیچ انحنایی در اینجا دخالت ندارد بلکه شکست نور عامل این پدیده بوده است)

تصویر بالا غروب خورشید به ترتیب- دقیقا مثالی است که آن را با آزمایش به شما نشان دادیم.

و حال موردی که من مطرح میکنم در اینجا میتواند جالب باشد:

به غیر از انحنا روش های مختلفی برای توجیه چنین تصویری وجود دارد که همگی در طبیعت قابل مشاهده و آزمایش هستند و رابطه مستقیم با علم و روش های علمی دارند

درباره تصویر بالا گفته میشود:

“در مثالی دیگر که از فاصله ۳۹ مایلی تورنتو و اولکات نیویورک گرفته شده ، مشخص می شود بخش زیادی از برج تورنتو در پس انحنای زمین پنهان شده است و دوربین های سوپر زوم قادر به مشاهده ارتفاع مخفی شده نیستند “

حال بیایید تصویر دیگری که افق تورنتو را نشان میدهد بررسی کنیم:

این تصویر منظره افق تورنتو را از راچستر نشان میدهد (فاصله بین دو نقطه ۸۰ مایل یا ۱۲۸ کیلومتر)

منبع تصویر: https://www.flickr.com/photos/davehuston/124639197/

۲ تصویر چنان فرقی با یکدیگر نمیکنند. یکی از فاصله ۳۹ مایلی (۶۲ کیلومتر) و دیگری از فاصله ۸۰ مایلی(۱۲۸ کیلومتر). در فاصله ۸۰ مایلی ما حتی میتوانیم ساختمان های بیشتری را مشاهده کنیم. (بزرگنمایی بیشتر شده است و اندازه ساختمان ها واقعی نیست)

یک برج از ۲ فاصله مختلف

حال بیایید بررسی کنیم:

ارتفاع برج تورنتو= ۵۲۰ متر

ساختمان بلند دیگر در تورنتو: ۲۹۸ متر

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tallest_buildings_in_Toronto

تصویر از ساحل راچستر گرفته شده است و ارتفاع ناظر ۲ متر در نظر میگیریم( +۷۵ متر چرا که از این دریاچه از سطح آب های آزاد ۷۵ متر فاصله دارد)

برای محاسبه باید ۷۵ را به ارتفاع عکاس اضافه کنیم. ارتفاع عکاس از سطح زمین ۲ متر است پس داریم:

ارتفاع مخفی شده ۷۳۳ متر است

حال ارتفاع ناظر از سطح زمین را به ۱۰۰ متر میرسانیم و داریم:

چیزی از برج تورنتو و ساختمان ها نباید قابل مشاهده باشد

در تصویر ما میتوانیم ساختمان های زیر ارتفاع ۵۲۰ متر را نیز ببینیم. البته باز هم سوال پیش می آید که چرا نیمه پایینی ساختمان ها قابل مشاهده نیست. قطعا باید دلیلش را بدانید. ساختمان ها تحت تاثیر بزرگنمایی جوی قرار گرفته اند و اندازه های واقعی آنها را مشاهده نمیکنیم.

حال در اینجا با استفاده از داده های آماده دوستان، میتوانیم اثبات کنیم زمین تخت است و این دریاچه دارای انحنا نمی باشد. همه چیز ساده تر میشود زمانی که پدیده های طبیعی را برای توضیح آنچه در طبیعت و محیط اطراف میبینیم بکار میگیریم نه تخیلات.

حال مثال های مختلف دیگری را بررسی میکنیم.

چگونه آزمایشات افق اثبات میکنند زمین تخت است؟

در تصویر زیر مختصات محل قرار گیری دوربین را مشاهده می کنید:

در تصویر بعدی مختصات هدفی که از آن درحال فیلم برداری هستیم:

و در تصویر بعدی فاصله بین دو مکان:

فاصله بین دو مکان حدود ۷.۷۳ مایل یا ۱۲ کیلومتر است

تصویر از جسم مورد نظر در افق

 

کلیپ بالا مکان استقرار دوربین و ناظر را نشان میدهد. (ارتفاع از سطح زمین ۵.۷ فوت یا ۱.۷۳ متر)

با توجه به این محاسبات و ارتفاع دوربین از سطح زمین، افق واقعی باید ۲.۹۲ مایل(۴ کیلومتر) باشد یا اگر افق منکسر شده را حساب کنیم حدود ۳.۱۶ مایل(۵ کیلومتر)

مسلما هیچ آبی فراتر از ۲.۹۶ مایل نباید قابل مشاهده باشد چرا که انحنای زمین باید مانع دید شود

همانطور که میبینید افق حتی فراتر از جسم مورد نطر نیز قابل مشاهده است

افق منظره ای بیش از ۷.۷۳ مایل را نشان میدهد اما مدل کروی می گوید که افق تنها باید ۲.۹۲ مایل باشد ( و حداکثر ۳.۱۶ مایل با حساب رفرکشن). اما افق بیشتری قابل مشاهده است. دقت کنید در اینجا بزرگی یا کوچکی زمین معنا ندارد بلکه ارتفاع ناظر یا دوربین از سطح زمین تیر نهایی را شلیک می کند.

ارتفاع ناظر و دوربین: ۵.۷ فوت

فاصله تا جسم مورد نظر: ۷.۷۳ مایل

افق قابل مشاهده با توجه به محاسبات: ۲.۹۲ مایل

افق رفرکشن با توجه به محاسبات: ۳.۱۶ مایل

نتیجه: افق مشاهده شده فراتر از ۷.۷۳ مایل است و این طبق مدل زمین کروی قابل توجیه نمی باشد.

در ادامه به بررسی مثال های مشابهی میپردازیم

۲۱ اکتبر ۲۰۱۶- ساحل میرامار- تست انحنا زمین

هدف: یک سکوی نفتی hillhouse با فاصله ۶.۲ مایل(حدود ۱۰ کیلومتر) از دوربین

سکوی نقتی هل هاوس

هدف دوم: سکوی نفتی habitat با فاصله ۹.۴۱ مایل (۱۵ کیلومتر) از دوربین

سکوی نقتی هبیتات

تصویری از ۲  سکوی نفتی از ارتفاع ۱ فوت(۰,۳۰۴۸ متر) از سطح زمین

تصویری از ۲ سکوی نفتی از ارتفاع ۳۵ فوت ( ۱۰ متر) از سطح زمین

 

تصویر برداری از محل استقرار دوربین

با فاصله ۹.۴۱ مایل و ارتفاع دوربین ۱ فوت، میدان دید توسط ۴۴.۵۷ فوت (۱۳ متر) انحنا کاهش پیدا میکند.

 

با فاصله ۹.۴۱ مایل و ارتفاع دوربین ۳۵ فوت، میدان دید توسط ۳.۰۹ فوت(۰.۹۴۱۸۳۲ متر) انحنا کاهش پیدا میکند.

 

 

اما هیچ محدودیتی در اینجا دیده نمیشود! حتی افق فراتر نیز دیده میشود.

مقایسه تصاویر- ۱ فوت و ۳۵ فوت

 

 

هرچند هدف اصلی این پست اثبات زمین تخت با استفاده از تست های انحنا نیست اما با چند مثال میشود از درستی این موضوع اطمینان حاصل کرد. خب به سراغ آخرین آزمایش می رویم:

 

مختصات دوربین

ارتفاع دوربین از زمین: ۶.۵ فوت (۱.۹۸ متر)

ما میخواهیم ۵ قفسه پرنده با ارتفاع ۱۵ فوت (۴.۵۷ متر) را مورد آزمایش قرار دهیم. شما میتوانید مختصات ۵ قفسه را در لینک زیر پیدا کنید:

http://s8.picofile.com/file/8318419976/WaterWaysBRO_07.pdf.html

فاصله: ۳.۵۹ مایل (۵.۷۷ کیلومتر)

bill watts tripod: 28 31.135,-82 42.471

فاصله: ۷.۷۳ مایل (۱۲ کیلومتر)

billy steele south rack: 28 30.415,-82 46.488

فاصله: ۸.۰۹ مایل (۱۳ کیلومتر)

bayport north rack: 28 33.895,-82 46.851

فاصله: ۳.۵۹ مایل (۵.۷۷ کیلومتر)

bayport channel entrance light: 28 32.850,-82 42.570

فاصله: ۱۱.۰۵ مایل (۳.۳۶ کیلومتر)

Cutter rock: 28 30.979,-82 49.934

فاصله تا اهداف مورد نظر

ناظر در ارتفاع ۶.۵ فوت از سطح زمین، فاصله تا افق ۳.۱ مایل(۴.۹۸ کیلومتر) است

این بدین معناست که هیچ افقی نباید فراتر از ۳.۱ مایل قابل مشاهده باشد.

قفسه bayport channel entrance light در فاصله ۳.۵۹ مایل

تصویر ۸ صبح گرفته شده و پدیده معکوس (mirroring) در اوج خود است

قفسه bayport channel entrance light

همانطور که میبینید تصویر معکوس ایجاد شده در زیر اجسام در افق میتواند یک توهم انحنا ایجاد کند و باعث شود چشم انسان به خطا بیوفتد.

همانطور که در ۲ تصویر بالا میبینید مرز بین تصویر واقعی اجسام و تصویر غیر واقعی مشخص شده است. 

قفسه bill watts tripod با فاصله ۳.۵۹ مایل

در کلیپ زیر خواهید دید که پرندگان چطور در افق ناپدید میشوند. درواقع پرندگان بر فراز افق ناپدید میشوند و این رابطه مستقیم با شکست نور و خطای دید دارد. این پدیده معکوس ایجاد شده باعث میشود اجسام مختلف در افق ناپدید شوند. با افزایش فاصله جسم از ناظر، جسم در این تصویر غیر واقعی بیشتر غرق میشود تا جایی که دیگر قابل مشاهده نخواهد بود. البته همه اینها بستگی به فاصله جسم از ناظر، آب و هوای منطقه و… دارد.

به پرندگان دقت کنید که چگونه ناپدید میشوند:

 

همان روز در همان مکان در حدود ساعت ۴:۳۰ تا ۶:۱۵ بعدازظهر:

 

 

در اینجا قفسه bayport channel entrance light را مشاهده میکنید. با تصویری که در صبح از آن تهیه شد مقایسه کنید (فاصله ۳.۵۹ مایل)

افق (آب) فراتر از جسم مورد نظر قابل رویت است. این با توجه به مدل زمین کروی غیر ممکن است.درحالی که افق در نهایت باید ۳.۱ مایل باشد(با توجه به ارتفاع دوربین از سطح زمین و محل قرار گیری ناظر). همانطور که در تصویر میبینید قفسه در ۳.۵۹ مایل و حتی افق فراتر از آن قابل رویت است. به سراغ تصویر بعدی میرویم:

 

 

قفسه bayport north rack در فاصله ۸.۰۹ مایل کاملا قابل رویت است. (البته کمی اعوجاج در تصاویر وجود دارد که به علت میزان دمای منطقه و وجود بخار آب در سطح آب است)

 

 

قفسه Billy steele south با فاصله ۷.۷۳ مایل

اگرچه هیچ افقی نباید فراتر از ۳.۱ مایل دیده شود اما همانطور که میبینید ما میتوانیم افق فراتر از Billy steele south را ببینیم (یعنی فراتر از ۷.۷۳ مایل و آب و افق قابل مشاهده است)

قفسه Bill watts tripod در فاصله ۳.۵۹ مایل

با توجه به مدل زمین کروی، افقی فراتر از ۳.۱ نباید قابل مشاهده باشد اما ما در این تصویر خط افق را فراتر از ۳.۵۹ مایل میبینیم.

 

 

مقایسه Bill watts tripod با آنچه در صبح دیده میشد

 

 

قفسه billy steele south rack با فاصله ۷.۷۳ مایل (همانطور که میبینید کل قفسه و حتی افق پشت آن به خوبی قابل رویت است)

 

 

قفسه Cutter rock با فاصله ۱۱.۰۵ مایل و ارتفاع ۱۵ فوت باید توسط ۴۲ فوت انحنا ناپدید شود (تصویر زیر را ببینید)

 

تصویری از محاسبه انجام شده

 

قفسه Cutter rock باید توسط ۴۲ فوت(حدودا ۱۳ متر) انحنا ناپدید شود اما همانطور که در تصویر میبینید افق فراتر از ۱۱.۰۵ مایل (۱۷ کیلومتر) نیز قابل رویت است.

 

 

 

در کلیپ بالا شاهد قفسه bayport north rack در تاریکی شب هستید. bayport north rack دقیقا ۸.۰۹ مایل از ناظر فاصله دارد اما همانطور که میبینید کاملا دیده میشود (حتی افق پشت قفسه نیز کاملا دیده میشود) این درحالیست که افق فراتر از ۳.۱ مایل نباید قابل رویت باشد. این قفسه باید توسط ۱۶.۵ فوت انحنا ناپدید شده باشد اما چراغ چشمک زن آن نیز به خوبی قابل رویت است.

 

محاسبات انجام شده در تصویر قابل رویت هستند 

افق قابل مشاهده با حساب رفرکشن نیز ۳.۳۷ مایل است که میشود گفت رفرکشن در اینجا نقش زیادی نداشته و قفسه های فراتر از این فواصل نباید طبق قوانین زمین کروی قابل مشاهده باشند اما ناظر با ارتفاع ۶.۵ فوت از سطح زمین قادر بود افق فراتر از ۱۸ کیلومتر را ببیند.

آزمایش انجام شده در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷

 

درواقع آزمایش بالا حقیقت جالبی را برای ما آشکار کرد! زمین نمیتواند یک کره باشد. این حرف شاید کمی عجیب باشد اما غیرممکن نیست. ما طبق اصول و قوانین یک کره آن را آزمودیم اما همانطور که دیدید در آزمون ما شکست خورد. در این پست یاد گرفتیم که به غیر از انحنای زمین (که فقط یک فرضیه می باشد)، میتوانیم با پدیده های طبیعی مشاهداتمان از دنیای اطراف را توضیح دهیم. هیچ چیز پیچیده نیست و همه چیز کاملا با مشاهدات هماهنگ است.

منتظر مقالات بعدی باشید… باتشکر از همراهی شما دوستان عزیز و گرامی

 

لطفا به کانال تلگرامی ما بپیوندید:

https://telegram.me/flatearthfarsi

Share this post

33 comments

اضافه کنید
 1. H K ۱۴ بهمن, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۲۰:۵۰ پاسخ دادن

  سلام برای من جالب که تصور کنیم که زمین تخت است حالا دیگران از اینکه به ما تحمیل فکری کنند که زمین کروی است از این تحمیل هر چند موفق چه سودی میبرند؟؟؟؟
  یا اینکه مردم جهان بدانند که زمین تخت است خوب چه ضرری می کنند
  لطفا برای من توضیح بدین خیلی برام مهم سپاسگذارم من تمام مطالب شمارو دنبال می کنم
  مچکرم و سپاسگذار

  • flatearther ۱۵ بهمن, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۸:۵۵ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   کرویت زمین- واقعیت داشتن بیگ بنگ و فرگشت- تصادفی بودن جهان و وجود موجودات فرازمینی ای که از زمین بازدید میکنند(این بطور غیر مستقیم همیشه تایید میشود)
   این ها زنجیر های بهم متصل هستند و اگر یکی را در نظر نگیرید، دیگری بی معنی میشود. درواقع تحمیل علم دروغین به اذهان مردم! تغییر خلقت خداوند و دروغ پردازی درباره جهان اطراف برای فریب بشریت و بردن سود کلان.
   موفق باشید

 2. ابوالفضل ۱۵ بهمن, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۴:۴۴ پاسخ دادن

  برادر چرا اینقدر فعالیتتون کم شده من ترسیدم و فکر کردم حتما نظریه زمین تخت اشتباهه که این همه مدت نبودید .
  خواهشا حداقل هفته ای یه پست بزارید تا خواننده هاتون مصمم به بیاناتتون باشن و اینم بدونید که خیلی هارو تحت تاثیر قرار دادید من جمله خودم که خیلی هارو زمین تخت گرا کردم و همه رو ارجاع میدم به سایت و کانال شما پس خواهشا فعالیتتونو بیشتر کنید.
  ممنون

 3. محمد ۱۵ بهمن, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۳:۱۹ پاسخ دادن

  سلام به نظر من الان زمین تخت گرایان احتیاج به پول و سرمایه برای تحقیقات بیشتر نیاز دارن باید دوربین های قوی تر بسازن موشک های با ارتفاع بیشتر بسازن به قطب ها سفر کنن روی گنبد آسمان تحقیق کنن باید وسعت تحقیقات بیشتر بشه و این احتیاج به سرمایه و مطالبه عمومی مردم و البته ناچار کزدن حکومت به اجازه برای سفر به قطبه مخصوصا قطب جنوب که تهش آسمونه اگر از گنبد فیلم و عکس بگیریم و روش تحقیق کنیم خیلی جالب میشه.بعد یه سوال دارم ازتون اگر کسی بخواد در مورد فیزیک کلاسیک یا نجوم کلاسیک بیشتر بدونه بابد چیکار کنه باید بره دانشگاه یا با کتاب خوندن هم میشه در این زمینه های زمین تختی اوستا شد به قول معروف .من خیلی دوست دارم جدی تر مطالعه کنم در زمینه های زمین تختی ولی نمیدونم چطوری پولش رو هم زیاد ندارم اگه میشه کتاب و منبع در زمینه نجوم و فیزیک و این چیزا بیشتر معرفی کنید .

  • flatearther ۱۵ بهمن, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۴:۲۴ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   برای آشنایی با نجوم کتاب نجوم به زبان ساده نوشته مایر دگانی ترجمه محمدرضا خواجه پور را پیشنهاد میکنم همینطور برای فیزیک میتوانید جلد های مختلف کتاب فیزیک هالیدی را مطالعه کنید. اگر میخواهید بوصرت کامل با همه چیز آشنایی پیدا کنید-کتاب هایی که برای آشنایی با مسائل علمی و نجومی پیشنهاد میکنیم:
   فلسفه علم-نیکلاس کاپالدی ترجمه دکتر علی حقی
   مبانی فلسفی مکانیک کوانتوم- علیرضا منصوری
   موفق باشید

  • پدرام ۱۴ فروردین, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۱۳:۵۵ پاسخ دادن

   سلام علیکم
   نیازی به سرمایه هنگفت نیست. زمین تخت باوران میتوانند با اجاره یه هواپیما یا هلیکوپتر به قطب جنوب پرواز کرده و پس از عبور از دیواره یخی دور تا دور زمین به گنبد آسمان رسیده و از صحنه عدم عبور هواپیما از آن تصویر برداری کرده و به جهانیان نشان دهند. حتی میشود با توجه به کریستالی بودن این گنبد تکه ای از آنرا بکنند و به سایر بلاد نشان دهند.

  • flatearther ۱۵ بهمن, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۳۵ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   ما ربطی به این فرقه دروغین نداریم. ما برای حرف خود ادله و دلیل علمی داریم (که وهابیت از چنین چیزی عاجز هستند). اگر بخش مذهبی را در نظر بگیریم، به احادیث معتبر در نهج البلاغه یا برخی احادیث که اعتبارشان تایید شده از امامان و یا خود آیات قرآن اعتقاد داریم. وهابیت چیزی کاملا جداست. آن ها به حرف هایشان اعتقاد ندارند و به قصد تخریب حرف میزنند. درضمن این را در نظر بگیرید که تخت گرایی اصلا ربطی به وهابیت ندارد چرا که در سراسر جهان (از شرق تا غرب) افراد مختلف با ادیان مختلف به زمین تخت معتقد هستند و تخت گرایی مربوط به فرقه یا دین خاصی نمی باشد.
   موفق باشید

 4. علیرضا جعفری ۱۷ بهمن, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۸:۰۷ پاسخ دادن

  سلام لطفا ارجاع به حدیث و قرآن رو درباره زمین تخت کنار بذارید چون تا دیروز کلی آیه میاوردن که قرآن از قبل گفته که زمین کرویه و امروز هم آیه های جدیدی پیدا میکنند که میگه زمین تخته ..اصلا چرا علمی جلو نرویم؟ من شخصا هنوز کاملا به فلت بودن زمین باور نکرده ام.اما به یک چیز کاملا آگاهی یافته ام وآن اینکه خورشید بسیار کوچکتر و نزدیکتر است به زمین.همه ما پرتوافشانی آفتاب رو از پشت ابرها دیده آیم ولی به آن توجه نکرده بودیم.و مورد دیگر اینکه دولت‌ها برای وصول به اهداف منفعت طلبانه همواره ملتها رو فریب داده اند.

 5. مهرشاد ۱۷ بهمن, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۸:۲۶ پاسخ دادن

  سلام مثل همیشه عالی و فوق‌العاده اگه میشه فعالیتتون رو بیشتر کنید و سایت رو یکم گسترش بدید و امکانات جدیدی بهش اضافه کنید همیشه موفق باشین با تشکر

 6. الهام ۲۱ بهمن, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۴:۳۶ پاسخ دادن

  تمامی ﺟﻬﺎﻥ ﻫﺴﺘﯽ ﺑﺮ ﭘﺎﯾﻪٔ ﺍﺭﺗﻌﺎﺵ ﻭ ﻭﺍﯾﺒﺮﯾﺸﻦ ﺑﻨﺎ ﮔﺬﺍﺷﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﻫﻤﻮﻧﻄﻮﺭ ﮐﻪ ﺗﺴﻼ ﺑﺎﺭﻫﺎ ﺩﺭ ﺑﺎﺭﻩ ﺍﺵ ﺻﺤﺒﺖ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﻭ ﺟﻬﺎﻥ ﺑﯽ ﺣﺮﮐﺖ ﻭ ﺛﺎﺑﺖ ﺑﻪ ﻣﻌﻨﺎﯼ ﻧﺎﺑﻮﺩﯾﺴﺖ … ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﮐﺮﻩٔ ﺯﻣﯿﻦ ﺑﻠﮑﻪ ﻫﻤﻪٔ ﮐﺮﺍﺕ ﺑﺪﻭﺭ ﮐﻬﮑﺸﺎﻥ ﺭﺍﻩ ﺷﯿﺮﯼ ﺩﺭ ﭼﺮﺧﺶ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﺩﻭﺭ ﮐﺎﻣﻞ ﺍﻭﻥ ﺭﻭ RAV ﻣﯽ ﻧﺎﻣﻨﺪ ﮐﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﺳﻦ ﺣﯿﺎﺕ ﺩﺭ ﮐﺮﺍﺕ ﻭ ﻗﺪﻣﺖ ﺍﻭﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯿﺸﻮﺩ . ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﯾﻦ ﮐﻪ ﭼﺮﺍ ﮐﺮﺍﺕ ﮐﺮﻭﯼ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﺍﺑﻌﺎﺩ ﺩﺭ ﺑﻌﺪ ﺳﻮﻡ ﻭﺍﻟﮕﻮﻫﺎﯼ ﺁﻓﺮﯾﻨﺶ ﺑﺮ ﻣﺒﻨﺎﯼ sacred geometry ﻭ flower of life ﺁﺷﻨﺎﯾﯽ ﺩﺍﺷﺖ ﮐﻪ ﺑﺮ ﭘﺎﯾﻪٔ ﻫﻨﺪﺳﻪ ﻭ ﺭﯾﺎﺿﯽ ﺑﻨﺎ ﻧﻬﺎﺩﻩ ﺷﺪﻩ است.

  • flatearther ۲۱ بهمن, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۹:۳۱ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   این درست است اما نه بطور کامل. آزمایشات علمی بسیاری تایید میکنند زمین بی حرکت است. احساس ما، علم ما و خیلی موارد دیگر به ما میگوید که زمین ثابت است و هیچ حرکتی ندارد. شاید زمین در مجموعه ای باشد که آن مجموعه درحال حرکت باشد اما چیزی که به آن زمین میگوییم حرکتی ندارد و کاملا ثابت است.
   موفق باشید

 7. Sepehr ۲۷ بهمن, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۲۰:۵۴ پاسخ دادن

  با سلام
  ممنونم از همه زحماتی که میکشید دوست عزیز
  من سختی کار شما و تهمت ها و بحث هاتون با بقیه رو درک میکنم
  آرزو سلامتی و موفقیت دارم براتون

 8. علی ۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۴:۰۴ پاسخ دادن

  سلام
  یک سوال:
  اگر زمین تخت است یعنی لبه هم دارد؟
  لبه ی آن کجاست؟
  و سوال دیگر اینکه چگونه هواپیما ها از هر دو طرف کره میتوانند به یک مقصد برسند
  مثلا شما از ایران هم میتوانید از اقیانوس آرام به آمریکا بروید و هم از راه اروپا و اقیانوس اطلس

 9. سعید ۷ فروردین, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۰۹:۱۴ پاسخ دادن

  سلام
  از طرفداران و علاقه مندان نظریه زمین تخت هستم
  اگر از فاصله زیاد از سطح زمین عکسی تهیه کنیم باید انحنا را ببینیم
  چون زمین تخت و گرد است و از فاصله زیاد باید این گرد و دایره ای بودن به صورت انحنا دیده بشه
  چرا باید در هر فاصله ای افق به صورت خط صاف و بون انحنا دیده بشه؟
  با تشکر از زحمات شما

  • flatearther ۱۸ فروردین, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۱۵:۲۹ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   بله حرف شما درست است. اما در فواصلی که انحنای زمین باید رویت شود (مثلا بین ۱۸ تا ۲۲ کیلومتری) هیچ انحنایی در افق مشاهده نمیشود(خط افق صاف است) و تنها با افزایش ارتفاع به علت گرد بودن منطقه روشن شده توسط خورشید ما افق را منحنی میبینیم.
   موفق باشید

 10. سعید ۱۴ فروردین, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۰۸:۱۰ پاسخ دادن

  سلام
  از طرفداران و علاقه مندان نظریه زمین تخت هستم
  اگر از فاصله زیاد از سطح زمین عکسی تهیه کنیم باید انحنا را ببینیم
  چون زمین تخت و گرد است و از فاصله زیاد باید این گرد و دایره ای بودن به صورت انحنا دیده بشه
  چرا باید در هر فاصله ای افق به صورت خط صاف و بدون انحنا دیده بشه؟
  در خصوص شکل ماه هم می خواستم بدونم که تو خالیه؟
  با تشکر از زحمات شما

  ارسال نظر جدید

  • flatearther ۱ خرداد, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۱۹:۳۵ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   درحال حاضر این یک فرضیه است که توسط عده ای از زمین تخت گرایان مطرح شده اما اثبات قطعی نشده است پس تا وقتی اثبات قطعی ای در کار نباشد نمیتوان آن را قبول کرد.
   موفق باشید

 11. مجتبی کیارستمی ۲۳ آبان, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۰ ۱۳:۲۵ پاسخ دادن

  سلام،
  بنده به عنوان یک منجم تمامی تئوری های شما را رد شده میدونم، انقدر این پروژه رو سخیف میبینم که بحثی نکنم، ماهواره ها، تصاویر منتشر شده توسط افرادی که به فضا سفر داشتند ، سرعت نور ، نقطه یابی ، تشخیص فاصله، نوع رنگ ، دینامیک کهکشان، توصیف شب و روز و ….. هزاران دلیل رد بر فرضیه اشتباهتون میتونم بزارم، کاری که شما دارید میکنید در مجله علمی ساروس شماره ۱۲ به نام خرافات علمی چاپ شده. توصیه میکنم دنیای ۴ بعدی بهتری ترسیم کنید و از دامن زدن به این تئوری های دولت ها و ابر قدرت ها سرمون و کلاه گزاشتن دریغ کنید.

   • شهروز ۷ آبان, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۰ ۰۴:۵۷ پاسخ دادن

    آفرین به شما با این استدلال علمی. کلا نظریه زمین تخت رو نابود کردید با این توضیحات علمی!
    خیلی خوشحالم که کسانی مثل شما که معتقد به زمین کروی هستند، هیچ استدلالی ندارن.

  • شهروز ۷ آبان, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۰ ۰۴:۵۵ پاسخ دادن

   سلام
   این همه نوشتید ولی یک دلیل هم نیاوردید. دلیل علمی باید تجربه و اثباتش برای همه امکان‌پذیر باشه ولی شما فقط به گفته‌ها و شنیده‌هایی که برای همه تجربه‌پذیر نیستن، پرداختید. در ضمن طوری نوشتید ” منجم ” که فکر کردید ماها که به زمین تخت اعتقاد داریم، بیسواد هستیم. ولی بنده مطمئن هستم که معتقدین به زمین تخت بسیار باسوادتر و تحصیل‌کرده‌تر هستند چون بنیان زمین تخت بر علم و منطق سوار شده و تا سواد قابل قبولی نداشته باشید، نمی‌تونید که اتفاقات زمین تخت رو تفسیر کرده و یا درک کنید. مطمئن باشید که در بین ما هم منجم، دکتر و مهندس هست و اکثرا هم اینطور هستیم ولی در مقابل اعتقاد دارم که شما باید تفکر و استدلال رو به گفته‌هاتون اضافه کنید. موفق باشید.

 12. آوا ۱۲ مهر, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۰ ۱۰:۲۸ پاسخ دادن

  دوست محترم کیارستمی
  جالب آنکه تمام افرادی که اطلاعات و دلایل زمین تخت ها مورد حمله و اعتراض قرار داده اند بدون استدلال و توضیح دست به تخطئه میزنند.یک نگاه به سایتهای زمین‌تخت و کامنتها و نظراتی که کاربران معترض در ذیل نظرات نوشته اند بخوبی نشان میدهد که همواره زمین‌تخت گرایان با نهایت ادب و با ارائه صدها استدلال عقاید خود را ارائه کرده اند حال آنکه بیشتر کامنتهای معترض سرشار از تمسخر و عاری از هرگونه استدلال میباشد . بجز چند کامنت یا ارائه نظر مستدل از طرف کروی گرایان ، ندیده ام در نظرات یا کامنتهایشا
  با تمسک به دلیل و برهان به رد استدلالات زمین تختها بپردازند صرفا تمامی نظراتشان برپایه داده های ناساست.طبق اصول فلسفه خبر صرف ادله اثبات نیست .داده های ناسا مانند تلسکوپ ماژلان و ایستگاه فضایی خبر صرفند اما ادله و مدارک در آن ‌موجود نیست پس نیاز به تعقل و اثبات دارد که زمین تختها هم بخوبی از عهده اثبات برآمده اند
  مخاطب سخنان ما دانش پژوهان و محققان هستند یک دانش پژوه هرگز عقیده ای جدید هرچند مخالف با باور داشتهای خودرا به تمسخر نمیگیرد . آری در زمان ‌حیات پاستور هزاران‌نفر به ریشخند و مضحکه اش پرداختند لیک الان نوادگان و نتیجه های همانها او را میپرستند و از ثمره کارهایش بهره میبرند

 13. آوا ۱۲ مهر, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۰ ۱۰:۳۸ پاسخ دادن

  دوست عزیز فرانک
  بله ما در هر سوی این صفحه تخت بایستیم مثلا اگر به لبه برویم خود را بر بالا میابیم یا اگر به زیر این صفحه دیسکی برویم ‌خود را بر بالای زمین‌میابیم . به چند دلیل اول آنکه این لبه ای که از آن حرف میزنیم یک لبه باریک و تیغه مانند نیست که مثلا یک متر یا چند متر پهنا داشته باشد بلکه صدها کیلومتر پهنا دارد
  دوم آنکه در فضا اساسا جهت و بالا و پایین معنا ندارد
  ما اگر موفق شویم به سوی دیگر زمین برویم یا در لبه قرار بگیریم بخوبی جهان روبرو را خواهیم ‌دید
  هرچند فعلن مشخص نیست که آیا بعد از لبه ها هم فضایی داریم یا اینکه با دیواره های گنبد محدودشده

 14. آوا ۱۲ مهر, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۰ ۱۰:۴۱ پاسخ دادن

  دوست محترم‌‌امید
  اینکه ممکن است خورشید بیرون از گنبد باشد محتمل است لیکن براساس مدل زمین تخت لندن که فعلن معتبرترین مدل موجود است خورشید در زیر گنبد قرار دارد

 15. داود ۱۲ خرداد, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۲۳:۴۹ پاسخ دادن

  سلام اگر اثبات بشه .یعنی اینکه از ۳۰۰ سال پیش دولتها درحال تبانی با هم بودن روسیه امریکا چین انگلیس …. اما جور درنمیاد اینا بابت چیزای کوچکتر پته هم و زیرورو مکنن .الان بابت کرونا دارن همدیگه رو به سلابه میکشن .شاید همه دنیا یک بازی کامپیوتری باشه.

ارسال نظر جدید