نقدی بر ۷ دلیل گجت نیوز

شما میتوانید کتاب “پرونده ۱۱۱ – ابعاد و مقیاس های واقعی زمین (زمین مسطح)” را با کلیک بر روی لینک زیر بصورت رایگان دانلود کنید:

لینک دانلود کتاب

با سلامی دوباره خدمت شما دوستان عزیز و گرامی. امروز قصد داریم پاسخی برای پست جدید سایت گجت نیوز ارسال کنیم. متاسفانه مطالعه اکثر کسانی که درباره زمین تخت گرایان نظر میدهند و قضاوت میکنند به شدت کم است. در ادامه با ما همراه باشید.

 مستقیم به نقد دلایل مطرح شده در سایت گجت نیوز میپردازیم.

لینک مقاله گجت نیوز:

۷ روش مختلف برای اثبات کروی بودن زمین و رد ادعای زمین تخت گرایان

 

۱- به بندر بروید

“با مراجعه به بندر می‌توان یکی از دلایل اثبات کروی بودن زمین را مشاهده کرد. اگر زمین تخت بود، تصویر کشتی در هنگام نزدیک شدن به افق باید رفته رفته کوچک و سپس به طور یک‌جا ناپدید شود. اما اگر شما خودتان برای مشاهده واقعیت به بندر بروید، چیزی خلاف این موضوع را می‌بینید. واقعیت امر این است که با تماشای دقیق بندر، مشاهده خواهید کرد که در ابتدا بدنه کشتی و سپس دکل آن به زیر خط افق می‌رود. زمانی که کشتی‌ها از فواصل دور برمی‌گردند، این فرآیند معکوس می‌شود؛ یعنی ابتدا دکل و سپس بدنه آنان قابل مشاهده است.

تماشای کشتی در نزدیکی خط افق، یکی از مهم‌ترین شواهد موجود برای اثبات کروی بودن زمین است که در کتاب «ستاره شناسی زتتیک» (Zetetic Astronomy) که در سال ۱۸۸۱ توسط زمین تخت گرایان منتشر شد. در این کتاب یک فصل کامل برای رد این موضوع وجود دارد که دلایل ارائه شده آن چندان هم قانع‌کننده نیستند. زمین تخت گرایان بر این باور هستند که ناپدید شدن بدنه و سپس دکل کشتی‌ها، توهمی بیش نبوده و در واقعیت چیز دیگری اتفاق می‌افتد. آنان بر این عقیده هستند که قوانین پرسپکتیو به شما اجازه نمی‌دهند کشتی را به طور کامل مشاهده کنید و اگر در هنگام ناپدید شدن بخشی از کشتی، با یک دوربین به آن نگاه کنید، در کمال ناباوری می‌بینید که کشتی هنوز به طور کامل قابل مشاهده است! با این حال، چیزی که زمین تخت گرایان برای رد این مسئله مطرح می‌کنند، تکیه بر قوانین پرسپکتیو است. قانون مذکور می‌گوید که اجسام در فواصل دور، در اندازه کوچک‌تری نسبت به اندازه واقعی‌شان دیده می‌شوند و این مسئله هیچ ارتباطی به ناپدید شدن مرحله به مرحله‌ی کشتی‌ها ندارد.

اما با توجه به اینکه مسئله اثبات کروی بودن زمین و یا تخت بودن آن، این روزها به موضوعی داغ و جذاب تبدیل شده است، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که در صورت تمایل، به بندر بروید و با استفاده از تلسکوپ‌ و یا دوربین‌های قدرتمند، حرکت کشتی‌ها در نزدیکی افق را به طور دقیق زیر نظر بگیرید. حتی در هنگامی که از چنین ابزارهایی استفاده می‌کنید، باز هم در در ابتدا بدنه کشتی و سپس قسمت‌های دیگر آن ناپدید می‌شوند. با این روش، شما می‌توانید بدون نیاز به صرف هزینه‌های چند میلیون دلاری، خودتان به کروی بودن زمین پی ببرید!”

 

پاسخ:

مورد بالا یکی از پر تکرار ترین مواردی است که در بحث های زمین تخت و کروی استفاده میشود. همانطور که در بالا خواندید، کروی گرایان ادعا دارند اگر زمین تخت باشد، کشتی باید کم کم کوچک شده و ناپدید شود اما کشتی کم کم از زیر شروع به ناپدید شدن میکند. بله این کاملا درست است. اما چگونه؟

میدان دید انسان با توجه به پارامتر های زیادی تحت تاثیر قرار گرفته و تغییر میکند(کاهش یا افزایش می یابد). به عنوان مثال با توجه به دمای هوا و غلظت محیط، دید ما در سطح اقیانوس ها و دریا ها کاهش و افرایش می یابد. به عنوان مثال کلیپ زیر را ببینید:

 

در ویدیو بالا به دمای هوا دقت کنید. با تغییر دما و غلظت هوا دید ما تغییر میکند. ساحل مقابل دوربین گویا به زیر آب رفته و غیر قابل رویت میشود (که دوستان کروی گرا میگویند انحنای زمین است در صورتی که انحنای زمین نمی باشد). آیا انحنای زمین تغییر میکند؟ بالا و پایین میرود؟ پس یکی از عوامل تاثیر گذار در دید و چیزی که ما آن را میبینیم دمای هوای منطقه و غلظت هوا است.

پرسپکتیو میگوید یک جسم با افزایش فاصله کوچکتر و کوچکتر میشود. به تصویر زیر دقت کنید:

تصویر بالا پرسپکتیو را در مورد کشتی ها نشان میدهد. البته پرسپکتیو به تنهایی پاسخ به این سوال نیست که چرا کشتی ها در افق ناپدید میشوند. پارامتر ها و مواردی که بر محدودیت دید ما تاثیر دارند عبارت اند از:

۱- دمای هوا

۲-غلظت جو

۳-میزان بخارات موجود در سطح آب

۴- شکست نور و سراب

۵- بزرگنمایی جوی

 

درباره دمای هوا در بالا توضیح دادیم که چگونه عاملی تاثیر گذار در دید انسان است. غلظت و چگالی جو نیز با توجه به فصل تغییر میکند و باعث میشود که دید ما افزایش یا کاهش یابد. به عنوان مثال در فصل های مختلف شما تصاویر مختلفی از میتوانید از خط افق شیکاگو تهیه کنید. به عنوان مثال:

ساختمان ها گاه دچار بزرگنمایی شدید شده و فقط قسمت بالایی آن ها قابل رویت است اما گاه هوا کاملا صاف است و بدون هیچ مشکلی قابل رویت هستند:

 

و البته گاهی دچار سراب نیز میشوند:

میتوانید برای مطالعه به همراه توضیحات کامل به این پست مراجعه کنید:

اثبات تخت بودن زمین با یک تصویر

 

همچنین کشتی ها نیز میتوانند دچار سراب شوند و این سراب برای ما یک خطای دید ایجاد کرده و کشتی درحال دور شدن از ناظر را به نوعی درحال فرو رفتن در افق نشان دهد. تصویر زیر را ببینید:

در تصویر فوق شما خورشید را در افق میبینید. همانطور که در تصویر مشخص است، یک تصویر وارونه از خورشید درست مانند قرص خورشید در قسمت پایینی آن ایجاد شده است که ناشی از وجود ذرات آب و غلظت لایه پایینی جو زمین می باشد که یک توهم و سراب را برای ما ایجاد میکند. فکر نمیکنم کسی مخالف این پدیده وارونگی در افق باشد چرا که هرکسی میتواند به سادگی آن را با چشمان خود مشاهده کند. حال به تصاویر زیر دقت کنید:

با توجه به تصاویر بالا، طبق چیزی که ما در طبیعت مشاهده میکنیم، کشتی ها، خورشید،کوه یا ساختمان ها به علت وجود جو و ذرات آب در هوا، تصویری مشابه و وارونه ایجاد میکنند که یک خطای دید ایجاد کرده و باعث میشود تصور کنیم که کشتی ها یا خورشید درحال پایین رفتن هستند درحالی که آن ها درحال دور شدن از ما می باشند. کشتی با دور شدن از ناظر در ساحل کوچکتر و کوچکتر میشود اما چون یک تصویر وارونه از کشتی درست در قسمت پایین آن ایجاد شده است، باعث میشود ما فکر کنیم که این بدنه کشتی می باشد که درحال ناپدید شدن است اما در حقیقت این بدنه کشتی نمی باشد بلکه این یک سراب است که با دور شدن کشتی از ناظر، به تدریج باعث میشود تا احساس کنیم کشتی درحال رفتن به زیر خط افق است.

مورد جالب دیگری که باز هم سراب عامل آن می باشد پرواز کشتی ها در افق است. اگر میخواهید از خطای پایین رفتن کشتی ها نتیجه بگیرید زمین انحنا دارد، بسیار ساده است که از دیده شدن کشتی ها در هوا زمانی که در افق هستند نتیجه بگیرید کشتی ها نیز میتوانند پرواز کنند.

درباره میزان بخارات موجود در سطح آب باید گفت که در فصل هایی مانند تابستان میزان تبخیر آب سطح دریا ها و اقیانوس ها افزایش می یابد و در این فصل ها در زمان های خاصی میزان بخارات بر روی سطح آب بسیار زیاد است. یکی از علت های محدودیت دید و ناپدید شدن کشتی ها و ایجاد سراب نیز وجود ذرات و بخارات آب می باشد.

و اما موضوعی که مشاهده ارسطو را نقض میکند:

در ابتدا ارسطو به این موضوع اشاره کرد که وقتی کشتی ها از ساحل دور میشوند، در نزدیکی افق بدنه آن ها قبل از دکل آن ها ناپدید میشود. او فرض کرد که این رخداد به معنی این است که زمین انحنا دارد و مطابق با انحنای زمین این اتفاق می افتد. ارسطو استدلال کرد ابتدا بدنه ناپدید میشود زیرا زمین کروی است و کشتی کم کم پایین رفته و در نهایت به کلی ناپدید میشود.

امروز ما به سادگی میتوانیم اثبات کنیم که ارسطو در فرض خود اشتباه میکرده است!

با استفاده از تلسکوپ و دوربین هایی با زوم بالا ما میتوانیم این را اثبات کنیم که ارسطو اشتباه میکرده است زیرا در آن زمان امکانات و دانش کافی وجود نداشت بنابراین نتیجه گیری از یک رویداد نمیتوانست کاملا درست باشد.

هنگامی که یک کشتی کاملا در افق ناپدید شده است، تکنولوژی مدرن این اجازه را به ما میدهد تا زوم کنیم و کل کشتی را ببینیم. بدنه و دکل آن دیده میشود! این ثابت میکند کشتی ها در افق به علت وجود انحنای زمین ناپدید نمیشوند در حقیقت آن ها مسیر خود را میروند نه پایین میروند نه بالا فقط به نظر میرسد که در افق درحال پایین رفتن هستند.

چند نمونه کلیپ از زوم در اقیانوس ببینید:

 

 

 

همانطور که در بالا دیدید نه از حقه ای استفاده شده و نه از ترفند یا شعبده ای. حتی شما نیز میتوانید در کنار ساحل این آزمایش را تکرار کنید. این آزمایش مشاهدات ارسطو را نقض میکند چرا که ارسطو امکاناتی مانند دوربین یا تلسکوپ در اختیار نداشت و از یک مشاهده نتیجه اشتباه گرفت.

توضیحی مختصر از بزرگنمایی جوی:

مقدار زیادی آب در اتمسفر ما وجود دارد. برای اینکه از این حقیقت آگاهی یابید کافیست به سایت های مختلف آب و هوا سری بزنید. به عنوان مثال سایت USGS که اطلاعات دقیق و معتبری از وضعیت آب و هوا یا اتمسفر زمین میدهد.

این سایت در این باره صحبت کرده است که همیشه مقداری آب در اتمسفر زمین وجود دارد. حتی هوای کاملا صاف و پاک نیز شامل قطرات و ذرات آب میشود. ذراتی که به قدری کوچک اند که قابل رویت نیستند. یک تخمین مقدار آب موجود در اتمسفر را در هر لحظه در حدود ۳۱۰۰ مایل مکعب برای ۱۲۹۰۰ کیلومتر مکعب نشان میدهد. میشود گفت اگر تمام آب موجود در اتمسفر بصورت باران بر زمین ببارد، میتواند کل زمین را در حدود ۱ اینچ بپوشاند که البته این در چند وبسایت معتبر تایید شده.

به عنوان مثال سایت Thewhyfiles که مقاله ای با عنوان “چه مقدار آب در اتمسفر زمین وجود دارد؟” ارائه داده است. در این مقاله، گفته شده که اتمسفر زمین در هر لحظه دارای ۳۷.۵ میلیون بیلیون گالن آب است. این مقدار آب بصورت ذرات ریز و غیر قابل رویت در اتمسفر وجود دارند. این مقدار آب برای پوشاندن کل خشکی ها و اقیانوس ها به مقدار ۱ اینچ کافی است. حال ما در این باره میدانیم اما آیا تابحال فکر کرده اید که این میتواند به چه معنا باشد؟ درواقع اتمسفر از بی نهایت قطرات ریز و غیر قابل رویت تشکیل شده است و اگر این مقدار آب مجتمعا باهم باشند، میتوانند یک لنز محدب بسازند که در این صورت مانند یک ذره بین عمل میکند. حال بیایید به سایت هایی که درباره شکست نور توضیح دادند نگاهی بیاندازیم. به احتمال زیاد با تصویر زیر روبرو می شوید. تصویری که خمش نور به سمت پایین را نشان میدهد.

شکست باعث میشود نور به سمت پایین خم شود. در زیر میتواند تصویر یک مداد را ببینید که درون یک لیوان آب قرار گرفته.

 

شکست نور باعث میشود نور به سمت پایین خمیده شود

البته نه تنها شکست نور باعث میشود مداد را به صورت دیگری در آب ببینیم، بلکه باعث میشود مداد بزرگتر به نظر برسد. با توجه به شکست نور در این تصویر، مداد بسیار بزرگتر از آنچه است به نظر میرسد.

به دو تصویر زیر دقت کنید:

آب باعث شکست نور و بزرگنمایی میشود

قطره آب و نقش آن در بزرگنمایی

همانطور که در تصویر میبینید، این قطره آب مانند یک لنز باعث بزرگنمایی شده است. هوای اطراف ما دارای رطوبت(مقدار زیادی آب) است که به چشم دیده نمیشود و البته این قطرات آب بسیار بسیار کوچکتر از آن هستند که آن ها را احساس کنیم به عبارت دیگر برای چشمان غیر مسلح غیر قابل رویت هستند.قطرات آب در هوا (رطوبت) یک لنز اتمسفری بسیار بزرگ را می سازند که اشیای دوردست را بزرگ جلوه میدهد.برای مثال میتوانید به این نکته دقت کنید که خورشید و ماه در افق بزرگتر از حالت عادی خود هستند و این به علت عملکرد لنزی اتمسفر است. (البته این بستگی به میزان رطوبت جو دارد). معمولا خورشید وقتی در افق اقیانوس ها غروب میکند بزرگتر به نظر میرسد. بزرگنمایی جوی معمولا در مکان هایی که میزان رطوبت بالایی دارند رخ میدهد (دریا ها،اقیانوس ها و…). اشیاء نزدیک به افق زمانی که توسط بزرگنمایی جوی بزرگ شده اند،قسمت پایینی جسم که در نزدیکی خط افق قرار دارد، به دلیل فرایند بزرگ شدن تصویر، به طور کامل از بین می رود. برای مثال، ساختمان هایی که تا نصف در زیر خط افق دیده میشوند.( یا کشتی هایی که حتی با دوربین و تلسکوپ نیز زیر خط افق رویت میشوند).در نهایت، ناپدید شدن قسمت پایینی کوه ها، ساختمان ها، کشتی ها و…اثبات وجود انحنا نبوده بلکه اثبات میکند این بزرگنمایی جوی است که باعث رخ دادن چنین پدیده ای میشود. این نحوه کارکرد طبیعت است و چیز های خیالی ( انحنا) در طبیعت جایی ندارند.

نمونه بزرگنمایی کشتی در افق

در زیر نیز آزمایشی با شبیه سازی بزرگنمایی جوی میبینید:

 

در نتیجه دلیل اول کاملا باطل است و نمیتواند اثباتی برای انحنای زمین و کروی بودن آن باشد.

 

۲- به ستاره ها نگاه کنید

دومین روش اثبات کروی بودن زمین توسط فیلسوف مشهور یونانی یعنی ارسطو (Aristotle) در حدود ۳۵۰ سال پیش از میلاد مسیح کشف شد. صورت‌های فلکی مختلف در آسمان، از عرضه‌های جغرافیایی مختلف قابل مشاهده هستند. احتمالا دو نمونه از برجسته‌ترین آن‌ها، دب اکبر (Big Dipper) و صلیب جنوبی (Southern Cross) هستند. مجموعه دب اکبر حاوی ۷ ستاره است که آرایشی مشابه با یک «ملاقه» را تشکیل داده و همواره در عرض‌های ۴۱ درجه شمالی و بالاتر قابل مشاهده هستند ولی در زیر ۲۵ درجه جنوبی امکان مشاهده آنان وجود ندارد. همچنین در شمال استرالیا، تنها در شمال این عرض جغرافیایی می‌توان در نزدیکی افق ستاره‌های دب اکبر را مشاهده کرد.

در همین حال در نیمکره جنوبی، ستاره‌های صلیب جنوبی قرار دارند که تنها در مواقعی قابل مشاهده هستند که به اندازه کافی به نیم‌کره جنوبی زمین سفر کرده باشید. آرایش این صور فلکی و جهت قرارگیری آنان در آسمان به نحوی هستند که امکان یا عدم امکان مشاهده آنان از مکان‌های مختلف زمین را تنها می‌توان با مدل کروی بودن زمین توصیف کرد.

 

دومین دلیل نیز یکی از پر تکرار ترین به ظاهر دلایل برای کرویت زمین است. کسانی که همچنان این دلایل ابتدایی ارسطو را به عنوان دلیل علمی برای کرویت زمین قبول دارند درواقع به نکات مهمی دقت نکردند. برای رویت یک جرم آسمانی، نور آن باید به چشمان ما بر روی زمین برسد. اما همه اجرام آسمانی دارای طلوع و غروب هستند. وقتی اجرام آسمانی ای مانند خورشید،ماه یا حتی ستارگان بر فراز افق هستند، نورشان زرد یا نارنجی مایل به قرمز است. این به علت وجود اتمسفر و البته غلظت و چگالی شدید لایه پایینی جو زمین است.

همین عامل باعث میشود تا نور ستارگان و خورشید و ماه به شدت کاهش یافته و از یک نقطه نتوانیم آسمان تمامی زمین را شاهد باشیم. 

آخرین برهان ارسطو که برای مدل زمین کروی ارائه کرده بود تغییر ستارگان با تغییر مکان به سرزمین های دیگر بود. او دید وقتی که به جنوب سفر میکنیم میزان دید ستاره قطبی و دیگر ستارگان کاهش می یابد. 

او استدلال کرد که این کاهش تدریجی و ناپدید شدن ستارگان در افق و تغییر صورت های فلکی با تغییر مکان دلیلی است که نشان می دهد زمین کرویست و سطح آن انحنا دارد.

محدودیت دید ستاره قطبی

ارسطو نتیجه گرفت که خط افق انحنای زمین است و ستارگان در زیر آن ناپدید و غیر قابل رویت میشوند چون انحنای زمین اجازه رویت آن هارا نمیدهد در حقیقت ارسطو فکر میکرد یک انحنای تپه مانند بین او و ستارگان وجود داشت که جلوی دید را میگرفت.

در واقع کاهش تدریجی و غیرقابل رویت شدن ستارگان در افق مربوط به قوانین جوی است نه انحنای زمین. میتوانید برای خواندن کامل ترین پاسخ به چرایی دیده نشدن خورشید و ماه یا ستارگان از تمامی سطح زمین مطلب زیر را بخوانید:

توضیح علمی طلوع و غروب خورشید در زمین تخت

 

بر همین اساس، شما باید به مکان های مختلف سفر کنید تا آسمان بالای سر شما (همراه افق) تغییر کند. علت دیده نشدن تمامی آسمان، وجود اتمسفر است.

 

۳-خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی را تماشا کنید

جالب است که گجت نیوز به دو پدیده مهم برای اثبات کرویت زمین اشاره کرده. اولین پدیده خورشید گرفتگی است منتها کمی با خورشید گرفتگی ای که در ذهن داریم تفاوت دارد. در این است نوشته شده خورشید توسط سایه زمین گرفته میشود. بسیار جالب است چرا که حتی کیهان شناسی مدرن نیز چنین چیزی نمیگوید. نویسندگان این مطلب در سایت گجت نیوز حتی نمیدانستند که خورشید گرفتگی توسط ماه انجام میشود نه سایه زمین.

برای پاسخ به این دلیل پوچ نیز دو مطلب زیر را بخوانید:

بررسی ماه گرفتگی-نقض کرویت زمین

بررسی خورشید گرفتگی

۴-از یک درخت بالا بروید

این یکی دیگر از موارد واضح پیرامون اثبات کروی بودن زمین است. زمانی که شما از به یک ارتفاع بالاتر بروید، قادر هستید مسافت دورتری را مشاهده کنید. اگر زمین تخت بود، شما صرف نظر از ارتفاعات می‌توانستید یک مسافت مشخص را ببینید. چشم شما می‌تواند یک جرم نورانی همچون کهکشان آندرومدا (Andromeda Galaxy) را از مسافت ۲.۶ میلیون کیلومتری مشاهده کند. در مقایسه با آن، مشاهده یک چراغ نورانی در شهر نیویورک از سایر نقاط جهان باید امری بسیار ساده باشد.

اما چنین نیست؛ چرا که کروی بودن زمین به شما این اجازه را نمی‌دهد. به طور دقیق‌تر، خمیدگی زمین به نحوی‌ست که منطقه دید انسان را به ۵ کیلومتر محدود می‌سازد. اما اگر شما از یک درخت یا ساختمان بالا بروید، در این محدودیت تغییراتی را ایجاد خواهید کرد.

 

پاسخ: این به هیچ وجه جزو دلیل علمی محسوب نمیشود. در هردو مدل کروی و تخت با ارتفاع از سطح زمین میدان دید افزایش می یابد. البته با مدل زمین تخت بهتر قابل درک است. دو کلیپ زیر را ببینید:

 

 

گجت نیوز ادعا میکند که میدان دید انسان به ۵ کیلومتر محدود میشود چون زمین کروی است. اگر این را قبول کنیم با یک محاسبه ساده داریم:

۵ کیلومتر برابر با ۳ مایل

M^2 * 8=D

۷۲=۸*۲^۳

۷۲ اینچ برابر با ۱.۸۲۸۸ متر است.

بنابراین یک کشتی با ۵ تا ۱۰ متر ارتفاع (نهایتا ۱۶ متر) طبق ادعای گجت نیوز باید در ۵ کیلومتر دور تر از ناظری که در ساحل قرار گرفته ناپدید شود. چطور ممکن است که یک کشتی پنج متری تنها با ۱.۸۲۸۸ متر انحنا به کل ناپدید شود؟

 

۵- سفری هوایی به دور زمین داشته باشید

باید توجه داشت که این مورد برای اثبات کروی بودن زمین ، برای شما هزینه بالایی خواهد داشت. امروزه بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی، سفر به دور دنیا را در برنامه‌های مسافرتی خود دارند. علاقه‌مندان می‌توانند با پرداخت هزینه‌های آن، سفری دور تا دور جهان را داشته باشند و در این مسیر یک طرفه، زمین را درست همانند یک «کره» لمس کنند. حتی لازم نیست که نقاط پرواز خود را به خاطر بسپارید؛ چرا که در پایان سفر درست همانجا که سوار شده‌اید، پیاده می‌شوید!

اگر به اندازه کافی خوش‌شانس باشید، حتی قادر هستید نمای واضحی از افق داشته و انحنای زمین را با چشمان غیرمسلح هم مشاهده کنید. بر اساس مقاله‌ای که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد، اگر ناظر یک ناحیه دید ۶۰ درجه‌ای را در اختیار داشته باشد، انحنای کره زمین از ارتفاع ۱۰.۵ کیلومتر و بالاتر قابل مشاهده خواهد بود. این در حالی‌ست که انحنای کره زمین را از ارتفاع ۱۵ کیلومتر و بالاتر به شکل ملموس‌تری می‌توان مشاهده کرد.

پاسخ:

تصویری از سفر دور دنیا و بازگشت به مکان اول طبق نقشه زمین تخت مدرن

 

تصوری که مردم از دور دنیا دارند کاملا نادرست است. برای سفر دوردنیا باید سوار بر چند هواپیما مختلف شوید. به عنوان مثال از ایران به هند. سپس از فرودگاه هند سوار بر هواپیما شده و به چین میروید. سپس از فرودگاه چین دوباره سوار بر هواپیما شده و به آمریکا میروید. سپس از آمریکا به آلمان پرواز میکنید و در نهایت از آلمان به ایران. این یک سفر به دور دنیا بوده که میتواند در زمین تخت هم انجام شود. کافیست با توجه به نقشه زمین تخت خطوط پروازی را به یکدیگر متصل کنید تا برای شما قابل درک باشد.

“من میتوانم از هواپیما انحنا زمین را ببینم” خیر شما نمیتوانید 🙂

موضوع دیگری که در گجت نیوز مطرح شد دیده شدن انحنای زمین از هواپیما بود. خب در اینجا نیاز به کمی اطلاعات عمومی است.

همگی میدانیم که برای اینکه فشار به خوبی تحمل شود، باید سطح را منحنی بسازیم. مثال بارز برای این، زیرِ کپسول های گاز و قوطی های دلستر و هر محفظه ی شامل مواد پرفشار است.

شیشه ی هواپیما هم از دوطرف به این شکل میسازند تا اختلاف فشار بیرون هواپیما و داخل هواپیما را تحمل کند و این باعث میشود شبیه به عدسی محدب عمل کرده و شما اشیا را با انحنا ببینید. (همینطور افق را)

تصویر زیر نیز گویای همین مطلب است:

پنجره یک هواپیما

۶- سوار یک بالون هواشناسی شوید

در ژانویه ۲۰۱۷، گروهی از دانشجویان دانشگاه لستر (University of Leicester)، چندین دوربین فیلمبرداری را در یک بالون هواشناسی قرار داده و آن را به آسمان فرستادند. این بالون، در ارتفاع ۲۳.۶ کیلومتری زمین به جمع آوری داده‌های آب‌وهوایی می‌پردازد و ارتفاع مذکور به خوبی می‌تواند انحنای زمین را به نمایش بگذارد. تجهیزات نصب شده بر روی این بالون، نمای واضحی از تصاویر زمین را با انحنای واقعی آن نشان می‌دهند.

 

پاسخ: چقدر خوب شد که به دانشجویان دانشگاه لستر اشاره کردند. گجت نیوز رسما اشتباه میکند. در گجت نیوز تصویر زیر منتشر شده:

گفته شده این انحنای طبیعی زمین است که توسط بالن هواشناسی رویت شده. اگر این انحنای طبیعی زمین است چرا در تصویر دیگری از این بالن وجود ندارد؟ 

در ویدیو قابل دسترس از همین بالن هواشناسی، سازندگان آن اعلام کرده اند که از یک دوربین گوپرو استفاده کرده اند. دوربین گوپرو باعث ایجاد انحنای مصنوعی در تصویر میشود. از ابتدای پرتاب بالن نیز مشخص است که دوربین گوپرو است چرا که سطح زمین را نیز کروی نشان میدهد.

 “All of the footage is done with a gopro hero 4 silver and was recorded in 1080p”

لینک ویدیو بالن هواشناسی:

لینک

 

 

۷- سایه‌ها را با هم مقایسه کنید

اراتوستن (Eratosthenes) به عنوان ریاضیدان، شاعر، ورزشکار، جغرافی‌دان و ستاره‌شناس یونانی دوران اسکندر، در سال ۲۷۶ پیش از میلاد مسیح زاده شد. او توانست با محاسبه زاویه سایه یک تکه چوب فرو رفته در زمین در روز انقلاب تابستانی اسکندریه (مصر امروزی)، محیط سیاره را اندازه‌گیری کند. او می‌دنست که در شهر آسوان (Aswan)، خورشید در چنین روزی هیچ سایه‌ای ندارد. تفاوت در زاویه خورشید بین شهر آسوان تا اسکندریه به اندازه یک پنجم دایره کامل بود. بنابراین اراتوستن فهمید که با دانستن فاصله دقیق این دو شهر، با یک عمل ضرب ساده می‌تواند محیط کره زمین را محاسبه کند.

در یک زمین تخت، هیچ تفاوتی بین ارتفاع سایه‌ها وجود ندارد و موقعیت خورشید نسبت به زمین در تمامی نقاط یکسان است. تنها در زمین کروی است که موقعیت خورشید در مورد دو شهر با همدیگر تفاوت دارد.

 

پاسخ:

پیشنهاد میکنم این پست را مطالعه کنید:

چه کسی گفت کره؟ بررسی دیدگاه گذشتگان درباره زمین (اراتستن،گالیله و…)

 

با تشکر از همراهی شما

موفق باشید

Share this post

69 comments

اضافه کنید
 1. Amin ۹ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۴۳ پاسخ

  سلام؛
  تو این مدل زمین‌تخت، آیا سیارات مثلاً عطارد و مشتری و زحل و… مقبول هستند؟ و اگر هستند، جایگاهشون کجاست؟

 2. من ۹ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۴۷ پاسخ

  بهتره بدونین قوانین جوی براتون معنا ندارن مثلا تو اون ویدیو که قوانین پرس پکتیو رو نشون میدادین بیشتر شبیه جزر مد دریا بود

 3. ابوالفضل ۹ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۹:۳۹ پاسخ

  سلام، خسته نباشید
  اولاً بگم من تخصص خاصی تو این زمینه ندارم، یعنی مدل کروی بودن زمین و خورشید مرکزی برام زیاد فرقی با مدل تخت بودن زمین و زمین مرکزی نداره، اما:
  ۱- در استدلال سفر به دور زمین در کروی بودن زمین، بحث این است که مثلاً اگر شما بخواهید از ژاپن به آمریکا بروید، آیا اگر از آسیا و اروپا بگذرید و به آمریکا برسید مسافت کمتری را طی می کنید یا اگر بر خلاف این جهت حرکت کنید؟ این مسأله در دو نظریه کروی و تخت بودن زمین خیلی فرق دارد.
  ۲- همانگونه که می دانید نظریه کروی بودن زمین از زمان فیثاغورث یعنی تقریباً ۲۵۰۰ سال پیش مطرح بود، ضمن این که ایشان معتقد به خورشید مرکزی هم بودند. اما نظریه خورشید مرکزی ایشان در زمان بطلمیوس و ارسطو ابطال شد و نظریه زمین مرکزی جای آن را گرفت، در حالی که روی کروی بودن زمین کسی بحثی نکرد. آیا تصور تخت بودن زمین مشکل بود که نتوانسته بودند تصور کنند؟
  ۳- حال که شما نظریه تخت بودن زمین را مطرح می کنید، لطف کنید الگو و مدلی ارائه دهید تا تصور آن راحت تر باشد. چون تصور کروی بودن زمین بسیار راحت تر از تخت بودن آن است.
  ۴- این که در خداشناسی، مدل زمین مرکزی و خورشید مرکزی تأثیر دارد (طبق یکی از مقاله هایتان که در باره کابالا و ایلومیناتی نوشته بودید) را به فرض می پذیریم، اما نظریه کروی بودن و یا تخت بودن زمین چه ربطی به دین و خدا شناسی دارد و کروی بودن زمین به کجای دین ضربه می زند؟ لطفاً این قسمت را هم مثل مدل خورشید مرکزی توضیح بفرمایید.
  ۵- بعد از این که مسائلی مانند کروی بودن زمین و خورشید مرکزی و سفر به فضا و… مطرح شد، تمام آنها توسط علما از قرآن بیرون کشیده شد و همه اثبات کردند که این مسائل در قرآن قبلاً مطرح شده است. به عنوان مثال آیت اله مرتضی رضوی مدعی است نظریه بیگ بنگ را ایشان برای اولین بار از قرآن و نهج البلاغه و بحارالأنوار استنباط کرده و اولین کسی است که این نظریه را در کتاب تبیین جهان و انسان بیان کرده است وبسیار هم از دانشمندان غربی شاکی است که چرا نظریه ایشان را گرفته و به اسم خود اعلام کرده اند و به عبارت دیگر سرقت علمی کرده اند. بنابراین سرنوشت ادعای علما که در طول تاریخ مدعی بوده اند که حرف غربی ها با استناد به روایات و آیات قرآن صحیح است چه می شود؟
  با تشکر

  • flatearther ۱۰ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۵:۳۵ پاسخ

   سلام خدمت شما
   ۱- نیازی نیست برای رفتن از ژاپن به آمریکا از آسیا و اروپا بگذریم. در زمین تخت نیز میشود از اقیانوس گذشت و مسیر را کوتاه کرد. به نقشه زمین تخت نگاهی بیاندازید.
   ۲- در آن زمان تفکر یونانیان با توجه به برخی استدلال ها بر این بود که زمین کروی است. مانند ماه گرفتگی،دور شدن کشتی ها یا موارد دیگر. بنابراین فکر میکردند تخت بودن زمین باید اشتباه باشد.
   ۳- میتوانید به مقاله کامل زمین تخت مراجعه کنید: http://yon.ir/5OOSs
   ۴- کرویت زمین( همراه تصادفی به وجود امدن. بیگ بنگ و فرگشت و…) یا به نوعی گفته علم مدرن جزو مواردی هستند که با اصل آفرینش طبق آنچه در خود کتب مقدس گفته شده در تضاد هستند.
   ۵- اینکه کسی از یک آیه قرآن ۵۰ تفسیر مختلف ارائه دهد و معنی السما (آسمان) را به کهکشان و منظومه شمسی ربط دهد کشف و اثبات نامیده نمیشود. بلکه تفسیر به رای گفته میشود. معانی اصلی آیات عربی قرآن را بخوانید (بدون تفسیر). همچنین درباره نهج البلاغه که حضرت علی به کل یک جهان جئوسنتریک را توصیف میکنند. مشکل اینجاست که تفاسیر با گذشت زمان تغییر میکنند. به عنوان مثال تفسیر علمای ۱۰۰ سال قبل از یک آیه قرآن با تفسیر علمای امروزه کاملا متفاوت است.
   موفق باشید

   • ابوالفضل ۱۰ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۰۶ پاسخ

    در مدلی که شما پیشنهاد داده اید و در مقاله مذکور آمده است، مسیر مستقیم کشورهای شرق آسیا مانند ژاپن و چین به آمریکا و بالأخص آمریکای مرکزی و لاتین دقیقاً از قطب شمال می گذرد!

     • ابوالفضل ۱۲ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۹:۰۴

      سلام
      بحث «نیاز» نیست، متأسفانه پاسخ های شما اقناعی نیست. در کامنت اول می فرمایید نیازی نیست برای رفتن از ژاپن به آمریکا از آسیا و اروپا بگذریم! بحث من اصلاً بحث نیاز بودن یا نبودن نیست. در مدل کروی شما می توانید از ژاپن در خلاف جهت مسیر اروپا و آسیا حرکت کنید و به آمریکا برسید. (به کلمه خلاف جهت توجه کنید) در مدل کروی شما اگر از ژاپن به صورت مستقیم حرکت کنید، از آبهای آزاد به قاره های دیگر می رسید، در حالی که در مدل شما، حرکت مستقیم به قطب شمال منتهی می شود، این یک مطلب
      مطلب دیگر این که در مدل شما (تخت بودن زمین) شمال و جنوب چگونه تعریف می شود؟ با این مدلی که شما ساخته اید، قطب شمال در مرکز زمین واقع است نه در شمال زمین، و قطب جنوب دورتادور زمین کشیده شده است. یعنی عملاً شمال و جنوب بی مفهوم می شود. با این حساب شرق و غرب کجای این زمین خواهد بود؟
      یکی از مشکلاتی که در مدل زمین تخت با آن مواجه بودیم این بود که اگر زمین تخت باشد باید پایانی داشته باشد. آیا آن پایان دست یافتنی است؟ قبلاً به این شکل بحث می شد که اگر تخت باشد باید در پایان زمین همه چیز پایین بریزد، پاسخ شما این بود که یخ های قطب جنوب به صورت دیوار دور تا دور آن کشیده شده است. اما بحث این نیست که دیوار یخ اجازه افتادن نمی دهد، بحث پایان داشتن زمین تخت است. به هرحال برای آن پایانی متصور است، حتی اگر پشت دیوار یخی فرضی شما باشد. بعد از آن چیست؟ زیر زمین به چه شکل است؟ آیا می توان زیر دریا را سوراخ کرد؟ در این حالت آبها به کجا خواهند ریخت؟ آتشفشان از کجا می آید؟ در مدل کروی، آتشفشان از هسته گداخته زمین می آمد، در مدل شما از کجا می آید؟ بسیاری از پدیده های زمین شناسی با مدل شما چگونه تعریف می شود؟ آیا در مدل زمین مرکزی شما، سایر سیارات هم مانند مدل بطلمیوسی-ارسطویی به دور زمین می چرخند؟ آیا مدل شما دقیقاً همان مدل بطلمیوسی است؟ در این صورت آن زمان تا زحل شناخته شده بود که فلک هفتم بود و بعد از آن فلک بروج و بعد فلک الأفلاک که در شریعت به آن عرش و کرسی می گفتند. حال با کشف سیارات بعد از زحل تکلیف عرش چه می شود؟ چگونگی چرخش آنها به دور زمین به چه سیاقی است؟ در تشریح الأفلاک جناب شیخ بهایی چنین آمده است: «العالم الجسمانی کره منضده من ثلاث عشر کرات متلاصقه، اعلاها الأطلس و هو کإسمه غیر مکوکب، ثم فلک الثوابت و کلها مرکوزه فی ثخنه بحث یماس سطح اعظمها سطحیه.»
      در این عبارت درمرحله اول بیان می کند عالم جسمانی کره است و از سیزده کره متصل به هم تشکیل شده است. پس بحث اول این است که زمین کروی است چون در زمین مسطح، مرکزیت آن و گردش خورشید و دیگر سیارات به دور آن غیر قابل تصور است. باقی کرات به صورت ترتیبی و لایه لایه به دور آن قرار گرفته اند. لذا کرویت به صورت پیش فرض است و اصلاً در صدد اثبات کروی بودن آن نیست، چون در آن زمان اثبات شده بود.
      اما جناب افضل الدین مرقی کاشانی در کتاب عرض نامه صفحه ۱۵۷ از مجموعه مصنفات چنین می نویسد: «اما اجسام آسمان … و صورت های دیگر که پس ازو در جسم موجود شوند، صورت تمامی خوانند، سپهر از این صورت های تمامی، بر فاضل تر و شریفتر صورتست و آن شکل کروی است که تمام ترین شکل هاست. … اما شکل کروی برای آنست که گوهری که پذیرای صورت جسمست در خود یک گونه و یکسان است و از وی پاره ای بر خلاف پاره دیگر نیست. پس چون صورت مقدار پذیرد از مصورش، به همگی خود آن صورت را فراگیرد یکسان. پس مقدار وی نیز در وی یکسان بود، پس شکل گوهر یکسان با مقدار یکسان گرد تواند بود که چهار پهلو و پنج سو و شش حد متفاوت بعد و مختلف مقدار باشد و مدور متساوی از هر سو و تا گوهر را صورت جسمانی نباشد که چندی و مقدار است، صورت شکل و هیئت نپذیرد… پس جرم سپهر به شکل گرد است و بگو هر صافی و به جنبش گرد گرد و …
      نکته ای را دقت بفرمایید که کروی بودن و مرکزیت خورشید، در واقع از غرب آمد، اما میراث غرب نبود، چون تا حتی تا زمان کریستوف کلمب نیز هنوز ایتالیا که مهد دانشمندان آن زمان بود، قائل به تخت بودن زمین بود. اما کریستف کلمب با این فرضیه که زمین گرد است از طرف غرب انگلستان حرکت کرد تا به هند برسد. در آن زمان همه مخالف این امر بودند و به او می گفتند می روی و پایین می افتی. اما این که می گویم میراث غرب نبود چون ابوریحان بیرونی درکتابهای خود مانند قانون مسعودی که بزرگترین کتاب در هیئت است و کتاب التفهیم لأوائل صناعه التنجیم، هم عدم مرکزیت زمین را ثابت کرده بود و هم وجود قاره ای در طول و عرض جغرافیایی فعلی آمریکا. این که بگوییم کلمب به این کتاب ها دسترسی داشته و از آنجا ایده گرفته است، دور از ذهن نیست، چون خود اروپا آن زمان پیشرفت چندانی نکرده بود.اما بعد از آن بسیاری از علوم ایرانی ها را پشت سر گذاشت و گوی سبقت را ربود. در باب فرو رفتن اجسام در آب، نظر گذشتگان اروپا و دانشمندان ایرانی بر شکل جسمی که در آب می رود استوار بود، حتی در باب فرونرفتن یخ در آب به تشکیل حباب در یخ اشاره کرده اند. اما گالیله در آن زمان اثبات کرد هیچ ربطی به شکل آن ندارد و به چگالی آن مربوط می شود. غرض این که آن نظریات (کروی بودن زمین و مرکزیت خورشید) در آن زمان، گذشته از نظریات دانشمندان اسلامی که هیچ گاه مطرح نشد، از جانب غربی ها آمد، این نظریه هم که الآن شما مطرح می فرمایید، باز هم از غرب آمده و ظاهراً خودمان هیچ حرفی برای گفتن نداریم. درست است که گالیله هم بسیاری از نظریات خود را مرهون گذشتگان خود مانند کپرنیک و کپلر بود، اما در تاریخ به اسم ایشان به ثبت رسیده است و مهم هم نیست چون اصل، گذر کردن از اشتباهات است. بعد از این همه سال با یک فرضیه ای که اصلاً ارتباطی به هم ندارند، همه علوم فعلی را به فراماسونری نسبت می دهید و می خواهید بگویید چون فراماسون ها گفته اند پس غلط است. عزیز من فراماسون ها هم با حقایق سروکار دارند نه با توهمات. دنیای خود را با همین حقایق ساختند و ما کشورمان را با توهمات نابود کردیم.
      شما آیاتی مانند، «و تری الجبال تحسبها جامده و هی تمر مر السحاب»
      و یا «و زینا السماء الدنیا بزینه الکواکب» و
      «مشارق الأرض و مغاربها» و امثال اینها را چگونه تفسیر می کنید؟ البته آیاتی که در آن مقاله خود به آنها تمسک جسته بودید، اصلاً در بیان مقصود شما نیست و در بیان این نیست که خورشید واقعاً حرکت می کند، ابوریحان در بحث های هیئت خود می گوید: حتی اگر قائل به مرکزیت خورشید و حرکت زمین به دور خورشید شویم، باز هم برای بررسی این علم لازم است زمین را مرکز قرار دهیم (چون ناظری که تحقیق می کند روی زمین است و لازم است زمین مرکزی را فرض کند) یعنی کرویت زمین و مرکزیت خورشید را قبول داشته است.
      ببینید، اگر قرار است به غربی ها اعتماد نکنید و دائم دم از فراماسون بودن هرکس که غیر از ماست بزنید و بگویید همه دنیا دروغگوست، لازم است از این نظریات خود که همه آنها باز از همان دنیای خارج از شما آمدهاست، دست بردارید، چون همین ها را هم همان به قول شما فراماسون ها نوشته اند.
      اگر علامه حسن زاده آملی را فراماسون نمی دانید و ایشان را قبول دارید، حداقل یک سری به کتاب «دروس هیئت و دیگر رشته های ریاضی» ایشان بزنید تا دست کم ذهنتان با واژه کرویت آشنا شود.
      لطف کنید اگر قرار است پاسخی بدهید سعی کنید اقناعی باشد، نه سفسطه ای.
      با تشکر

     • flatearther ۱۲ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۹:۵۶

      سلام
      نیاز به نوشتن تومار نیست. وقت بنده هم بسیار با ارزش تر از آن است که مسائلی که از دو و سه سال پیش درحال توضیح دادن آن هستم را دوباره برای شما مو به مو بنویسم پس انتظار این را نداشته باشید. اکثر مسیر های هوایی در هردو مدل کروی و تخت مشکل دارند. نقشه زمین تخت هنوز کامل نشده و دارای ایرادات بسیاری است به همین دلیل برخی مسیر های هوایی را ساپورت نمیکند اما برخی دیگر را به خوبی (حتی بهتر از مدل کروی) ساپورت میکند. درضمن بحث مسیر های هوایی اصلا بحثی نیست که بخواهد تعیین کننده شکل زمین باشد. تا نقشه نهایی مشخص نشود خیلی موارد ابهام دارند.
      درضمن برای سفر از ژاپن به آمریکا شمالی نیازی به عبور از قطب شمال نیست. جدیدترین نقشه زمین تخت کمی قاره ها را جابجا تر کشیده (بر اساس مشاهده خورشید و ماه و اجرام آسمانی) و شباهت بیشتری به دنیای واقعی دارد. اکثر مسیر های هوایی (مانند مسیر هوایی ژاپن به آمریکا جنوبی که نیاز به عبور از قطب شمال است) در آن نقشه حل شده اند اما برخی هنوز خیر. پس مسیر های هوایی گمراه کننده ترین موضوعات در این موارد هستند.
      درباره شمال و جنوب:
      پس از نظر شما یک آهنربای حلقه ای نباید دارای قطب باشد؟ اتفاقا در یک آهنربای حلقه ای مرکز آهن ربا قطب شمال و لبه های آن قطب جنوب است.
      اول از همه پیشنهاد میکنم مقاله کامل زمین تخت را بخوانید:
      http://yon.ir/5OOSs

      بصورت کامل بخوانید.

      برخی مقالات دیگر:
      ۱۰۰ دلیل زمین یک کره چرخان نیست
      http://flatearthfarsi.blog.ir/1396/02/05/100-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%DB%8C%DA%A9-%DA%A9%D8%B1%D9%87-%DA%86%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

      درباره مسائل دینی و نظر قرآن:
      http://flatearthfarsi.blog.ir/1396/01/10/%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D9%82%D8%B1%D8%A2%D9%86

      http://flatearthfarsi.com/?p=3035

      به کتاب التفهیم ابوریحان مراجعه کنید. ایشان به توصیف مدل خود از زمین و آسمان پرداخته اند و زمین را در مرکز عالم و آسمان را یک گوی شیشه ای به دور زمین توصیف میکنند که ستارگان به آن چسبیده اند. پس نظرات ابوریحان را تحریف نکنید.
      توجه: این اصلا اهمیتی ندارد که گذشتگان درباره زمین و آسمان چه میگفتند. پس بیهوده وقت خود را برای اشاره به گفته گذشتگان هدر ندهید.
      تمامی این مقالات را بخوانید. قرار نیست بنده برای شما به دنبال مقاله بگردم. موارد بالا را هم ارسال کردم چون مهمترین ها بودند. پس خودتان هم به سراغ پاسخ بروید.
      موفق باشید

 4. CeZaR ۹ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۲۱:۴۲ پاسخ

  استاد
  تو شماره ی ۲
  شما چیو گفتین طلوع غروب داره؟
  ستاره ها؟
  یعنیچی؟
  اون ۳ تا رنگم که گفتین خوب ثابته
  این مقاله میگه مثلا تو استرالیا نمیشه ستاره هایی که تو واشنگتن دیده میشنو دید

  • flatearther ۱۰ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۵:۲۶ پاسخ

   سلام
   علت اینکه نمیشود ستارگان استرالیا را در واشنگتن دید وجود اتمسفر است. به همین علت است که ستارگان طلوع و غروب دارند. در پست کامل توضیح داده شده. وقتی نور ستارگان به چشمان ما نرسد قابل رویت نیستند
   موفق باشید

 5. arkho ۱۱ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۶:۴۳ پاسخ

  سلام
  آیا در زمین تخت شش ماه شب قطبها قابل توجیه است؟ اگر خورشید بالای زمین در حال حرکت است هر دو قطب که روز خواهد بود؟ لطفا توضیح دهید.
  ممنون

  • محمد ۲۰ آذر, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۰ ۱۱:۰۰ پاسخ

   ولشون کن اینا گاون مثل همون داستان گوسفندو تمساح اینا میگن زمین تخته مریخ گرده مگه میشه . تازه من بر اساس نطریه گاو شما اسکیمو ها باید دیده باشن ها حرفی ندارید الان یه هوا پیمو در قطب جنوب میتونه از این ور به اون ور رو در سه ساعت طی کنه اما طبق نظریه شما میفته پایین شاسکول حالا جاذبه رم که در نظر نگرفتی اگه همه دور زمین حرکت میکردن زمین سیاه چاله بود اون عکسه رو هماگه صافش کنید یعنی در حالتی که طناب صافه انحنای کمی دیده میشه لطفا گوه نخورین تازه انیشتینم تو گور میلرزه جاهلیت شما نویسندرو میبینه و در آخر اسلام به صراحت اعلام میکنه زپین گرده و کی اعلام میکنه زمین تخته آهان پاپ هایی که دنبال خر رنگ کردن برا مردم بودن انسان کلا عاشق چیز هایی جدیده اما مواضب باشید تو چرت نرید

 6. سهیل ۱۲ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۹:۱۲ پاسخ

  سلام دوست گرامی.شجاعت شما در ارائه نظریه هایی خارق قابل تحسینه.در طول یک هفته تمام مقالاتتون را با دقت خوندم .امیدوارم به سوالات من بدون هیچ تعصبی پاسخ بدید.سئوال اول من اینه که آنچنان در گیر جوابگویی علمی به انتقادات و تناقض های موجود هستید که به نظر می رسد بسیار عجولانه از مساله کرانه زمین گذشته ایید و مساله را با ارائه طرح کوههای قاف قطب جنوب حل شده فرض کرده اید.سئوال اول من ساده است: تاکنون با وجود این پیشرفت های علمی در زمینه ترابری و حمل و نقل و با وجود انسانهایی کنجکاو آزاده ، کسی پیدا نشده که خود را فارغ از خطوط استاندارد هواپیمایی و کشتیرانی خود را به کرانه زمین و نهایتا گنبد برساند؟

  • flatearther ۱۲ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۱۰:۵۹ پاسخ

   سلام خدمت شما
   اولین بار چنین کاری توسط ارتش آمریکا به انجام رسید. ماموریت های جامپ یا پرش بلند در ۲۶ آگوست سال ۱۹۴۶ آغاز و در ماه فوریه ۱۹۴۷ پایان یافت.
   حدود ۴۰۰۰ سرباز، ۱۳ کشتی جنگی و ۳۳ هواپیما طی این ماموریت به آنتراکتیکا فرستاده شدند و هدف این ماموریت یافتن منابع طبیعی قطب جنوب و بررسی محیط قطبی اعلام شد. ادمیرال ریچارد برد فرماندهی این نیرو هارا بر عهده داشت و بعد ها موارد عجیبی را که در آنتراکتیکا دیده بود در مصاحبه ای بیان کرد. او درباره سرزمینی بسیار بزرگتر از قاره آمریکا با منابع بسیار و جنگل و رودخانه و… صحبت کرد. گزارشاتی مبنی بر برخورد هواپیما های نیروی هوایی آمریکا به یک مانع نامریی نیز وجود دارد.
   http://www.aparat.com/v/6ILQ5

   امروزه قوانین سختگیرانه بسیارب در قطب جنوب وجود دارند که اجازه اکتشافات مستقل در آنجا را نمیدهند.
   موفق باشید

   • ابوالفضل ۱۲ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۹:۳۴ پاسخ

    نظریه داخل این فیلم شباهت به افسانه های مثلث برمودا و جزیره خضراء داره، نمی تونی هر سه مورد رو بیخودی قبول یا رد کنی.
    به نظر شما این که آقایون با آسمون تصادف کردند، ساختگی نیست؟
    به نظر شما می شه با آسمون تصادف کرد؟
    در این صورت تعریف شما از آسمون چیه؟

     • ابوالفضل ۱۳ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۷:۴۹

      سلام
      ببخشید، چون توی کامنت بالا دیگه جای پاسخ نبود مجبور شدم اینجا بنویسم.
      از این که طومار نویسی کردم عذرخواهی می کنم، اما پشیمان نیستم، چون توی جوابتون چندتا مطلب بود که به دردم خورد، مخصوصاً «جهان از نظر قرآن» که بنده نظرات اون وبلاگ رو مخصوصاً نسبت به تفسیر آسمان قبول دارم، چون هر جور دیگه تفسیر بشه به هم می ریزه!
      البته باید عرض کنم به همین مقدار بسنده نمی کنم و باز هم در جاهای دیگه مزاحمتون خواهم شد.
      بازم ممنون

 7. علیرضا ۱۴ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۰:۳۹ پاسخ

  سلام
  من شیش ماهه که مطالبتون رو دنبال میکنم بطور جدی و تمامش رو تقریبا خوندم و سوالات زیادی رو جواب گرفتم اما بعضی سوالات درذهنم باقی مونده که اینجا برای اینکه وقت رو زیاد نگیرم فقط چندتایی رو بیان میکنم
  اولاینکه اگر اطراف زمین را کوه و گنبد اسمان احاطه کرده از کجا بدونی زمین گرد و مثل سکه ای شکل است،میتوان گفت زمین مربع ،مستطیل و یابیضی هم هست
  دوم اینکه من متوجه نشدم که بعد از گنبد اسمان آب هست!؟بالعخره کره های دیگر مثله مریخ مشتری عطارد که شما میگین دور زمین درحال چرخش هستند چگونه قابل رؤیت هستند و اصلا ایا انها کره هستند یا نه تخت مثله زمین و از همه مهمتر خورشید داخل گنبد است یا خارج ، اگر داخل است فکر نمیکنید زمان کسوف و خسوف طبق گفته تخت گرایان و مدل شما بالعخره ممکن است ماه و خورشید باهم برخورد کنند!؟

  • flatearther ۱۴ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۲۲ پاسخ

   سلام خدمت شما
   در اصل زمین شکل خاصی ندارد. اما به علت احاطه شده آن توسط یک گنبد، میشود نتیجه گرفت که زمین میتواند یک دیسک باشد.
   آب درون گنبد وجود دارد. سیارات کروی هستند و در زیر گنبد در حال چرخش هستند. در زمان کسوف، خورشید و ماه با فاصله معینی از مقابل یکدیگر عبور میکنند و برخوردی وجود ندارد
   موفق باشید

 8. مرداد ۱۴ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۱۵ پاسخ

  سلام…چرا سیارات و ماهو خورشید داخل گنبد” سقوط نمیکنن چه نیرویی اونهارو اون بالا نگه داشته؟

  بیرون گنبد چی هست تا کجا ادامه داره؟؟؟

  • flatearther ۱۴ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۵۹ پاسخ

   سلام خدمت شما
   علت وجود میدان مغناطیسی است. البته خورشید و ماه و سیارات نیز باید دارای مغناطیس باشند و به همین علت است که معلق می مانند و سقوط نمیکنند. خارج از گنبد آسمان اتر وجود دارد.
   موفق باشید

 9. aminreza ۱۹ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۱۰:۰۷ پاسخ

  با درودی دوباره خدمت دوستان
  آقا به چه دلیل تمام اجرام سماوی باید کروی باشند اما زمین صاف و تخت؟!!!!!!!!!!!!!!!!بعد میفرمایید که خورشید و ماه هم تخت مانند هستند؟!!! به چه دلیل؟ چرا؟شما از کجا و چگونه فهمیدید که اینگونه هستند؟!!!! بعد دور همین خورشید مقعر شکل برخی از سیارات در حال حرکت هستند مانند مشتری؟!!!!! اصلا شما به سیاهر ای مانند مشتری اعتقاد دارید؟

  برادر واقعا شما به اینها معتقد هستید و منطقی میدونید یا دارید یک عده بندگان خدا رو گیر میارید؟ تا به حال کسی هم باور کرده؟(بدون تعصب و کاملا جدی بود این پست)

  • flatearther ۱۹ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۳:۵۹ پاسخ

   سلام خدمت شما
   خودتان میگویید اجرام سماوی. یعنی اجرامی که در آسمان هستند. پس مربوط به زمین نیستند. کهکشان ها و سحابی ها معمولا کروی نیستند پس نمیشود گفت هرچه در آسمان باشد کروی است. سیارات کروی هستند و این کاملا مشخص است که زمین یک سیاره نیست چرا که حرکتی ندارد و به دور جرمی نمیچرخد.
   از چرخش خورشید و ماه میشود فهمید که دو دیسک محدب هستند. هردو مانند هم چرخشی دیسکی شکل دارند و این نمیتواند چرخش یک کره باشد. بله مشتری و دیگر سیارات به سادگی قابل رصد هستند.
   موفق باشید

 10. وحید ۲۲ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۲۰:۱۶ پاسخ

  میشه اینو بررسی کنید؟ نظرتون رو بگید؟

  گواهی قرآن و روایات اسلامی بر کروی بودن زمین
  پرسش : آیا در آیات و روایات اسلامی، شواهدی بر کروی بودن زمین داریم؟
  پاسخ اجمالی:
  پاسخ تفصیلی: یکى از اسرار هستى که در قرآنبه آن اشاره شده موضوع کروى بودن زمین است و این حقیقت از آیات و روایات زیر استفاده مى شود.
  کروى بودن زمین از منظرآیات:
  ۱- «وَاَوْرَثْنَا الْقَوْمَ الَّذِینَ کَانُوا یُسْتَضْعَفُونَ مَشارِقَ الاَرْضِ وَمَغارِبَها»؛ (و مشرق ها و مغرب هاى پر برکت زمین را به آن قومِ به ضعف کشانده شده [زیر زنجیر ظلم و ستم]، واگذار کردیم!).(۱)
  ۲- «رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَالاَرْضِ وَمَا بَیْنَهُمَا وَ رَبُّ الْمَشَارِقِ»؛ (پروردگار آسمانها و زمین و آنچه میان آنهاست، و پروردگار مشرق ها!).(۲)
  ۳- «فَلا اُقْسِمُ بِرَبِّ الْمَشَارِقِ وَالْمَغارِبِ اِنَّا لَقَادِرُونَ»؛ (سوگند به پروردگار مشرق ها و مغرب ها که ما قادریم).(۳)
  توضیح این که: این آیات همگى حاکى از تعدّد مشرق ها و مغرب ها و نقطه طلوع و غروب آفتاب است که لازمه آن کروى بودن زمین مى باشد؛ زیرا بطور مسلّم اگر زمین مسطّح و هموار باشد، براى جهان جز یک مشرق و یک مغرب نخواهد بود و تنها در صورتى کروى بودن زمین، به نسبت انحناى آن، هر نقطه اى داراى مشرق و مغرب جداگانه اى خواهد بود و طلوع خورشید بر جزیى از اجزاى آن، ملازم با غروب آن از جزء دیگر است و بنابراین، تعدّد مشرق و مغرب دلالت روشنى بر کروى بودن زمین دارد.
  کروى بودن زمین از منظر روایات:
  از روایاتى که از پیشوایان معصوم ما وارد شده است، بخوبى مى توان کروى بودن زمین را استفاده کرد؛ از آن جمله روایتى است که از امام صادق(علیه السلام) به مضمون زیر نقل شده است:
  امام صادق(علیه السلام) فرمود: «در مسافرتى، مردى با من همسفر گردید. او مقیّد بود که نمازمغرب را در تاریکى شب و نمازصبح را در تاریکى کامل (آخر شب) بخواند، امّا من برخلاف او بودم; هر موقع آفتاب غروب مى کرد نمازمغرب را مى خواندم و هر موقع فجر طلوع مى نمود، نمازصبح را به جا مى آورم. آن شخص از من خواست که من نیز مانند او رفتار کنم و عمل خود را چنین توجیه مى کرد: آفتاب پیش از آن که به سرزمین ما طلوع کند، بر دیگران طلوع مى نماید و هنگامى که از سرزمین ما ناپدید مى شود هنوز بر گروهى دیگر طالع و نور افشان است.
  امام صادق(علیه السلام) مى فرماید من به او گفتم: وظیفه ما این است که هر موقع آفتاب از افق ما ناپدید شد، نمازمغرب را بخوانیم و نباید در انتظار غروب خورشید از نقاط دیگر باشیم و هر موقع فجر طلوع کرد، بر ماست که نمازصبح را بخوانیم اگر چه خورشید در همان موقع بر نقاط دیگر طالع باشد، چنان که بر مردم همان نقاط لازم است نمازهاى خود را موقع طلوع فجرو غروب آفتاب در افق خود انجام دهند.»(۴)
  این حقیقت را امام(علیه السلام) در حدیثدیگر چنین فرموده است: «انّمَا عَلَیْکَ مَشْرِقُکَ وَ مَغْرِبُک»؛ (تو باید که مشرق و مغرب منطقه خود را ملاک عمل قرار دهى!) و اینها همه به خاطر کرویّت زمین مى باشد.(۵)
  پی نوشت:
  ۱. سوره اعراف، آیه ۱۳۷.
  ۲. سوره صافات، آیه ۵.
  ۳. سوره معارج، آیه ۴۰.
  ۴. وسایل الشیعه، ج ۱، ص ۲۳۷.
  ۵. گرد آوري از کتاب: پاسخ به پرسش های مذهبی، آیات عظام مکارم شیرازی و جعفر سبحانی، مدرسة الإمام علی بن أبی طالب(ع)، چاپ دوم، ص ۴۹۱.

  • flatearther ۲۶ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۷:۱۵ پاسخ

   سلام خدمت شما
   اصلا مشارق و مغارب یعنی چه؟ خورشید از مشرق بالا می آید و در مغرب غروب میکند و این در به عنوان مثال یک شهر تنها یک مشرق و یک مغرب حساب میشود اما از آنجا که خورشید درحال چرخش به دور زمین است مکان های مختلف شاهد غروب و طلوع خورشید در ساعات مختلفی هستند بنابراین مشارق و مغارب برای آن به کار میرود و منظور قرآن نیز همین است مشارق و مغارب یعنی چندین مشرق و مغرب.

   سوره الرحمن ۵۵ امین سوره قرآن است که این آیه در آن آمده است. اگر این سوره را مطالعه بفرمایید خواهید دید که علاوه بر دو مغرب و دو مشرق (آیه ۱۷) به دو دریا که پیش راند تا به هم رسیدند ! (آیه ۱۹)، به دو مروارید و مرجان که از آن بیرون می آید (آیه ۲۲) دو بهشت (آیه ۴۶) دو چشمه که در آن دو بهشت جاری است (آیه ۵۰) دو نوع میوه (آیه ۵۲) دو بهشت دیگر (آیه ۶۲) دو درخت و دو میوه (آیه ۶۸) صحبت میکند و مشخص و واضح است که خداوند در این سوره همه چیز را بصورت جفت نام برده است و همه چیز دریا، بهشت، میوه، درخت و باقی را دوتا دوتا نام میبرد و میتوان گفت مشرق و مغرب نیز به همین علت به دو مشرق و مغرب تبدیل شده اند.
   آیه ۹ سوره مزمل (خدای مشرق و مغرب که خدایی جز او وجود ندارد، پس او را برای خود وکیل و نگهبان انتخاب کن) در اینجا خداوند از یک مشرق و مغرب صحبت میکند. آیه ۴۰ سوره معارج (پس قسم به خدای مشرق ها و مغرب ها که ما قادریم.) در این آیه خداوند به مشرق ها و مغرب ها اشاره میکند.
   آیه ۵ سوره صافات (خدای آسمان و زمین و آنچه بین آنهاست و خدای مشرق ها) در اینجا نیز خداوند تنها به مشرق ها اشاره کرده است. هیچ اشاره ای به کره بودن زمین نشده مشارق و مغارب مشرق و مغرب و … هیچ ربطی به کرویت زمین ندارند و تنها مانند اشارات دیگر قرآن مثلا به دریا ها و یا کوه ها هستند.

   درباره طلوع و غروب خورشید نیز باید بگویم هیچ ربطی به کرویت زمین ندارد. میتوانید برای چگونگی طلوع و غروب خورشید در زمین تخت وارد لینک زیر شوید:
   http://flatearthfarsi.com/?p=3953

   موفق باشید

   • وحید ۲۹ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۲۱:۴۱ پاسخ

    سلام. مرسی از توضیحت..
    چندتا نکته ی سوالی
    ۱- چرخش خورشید به دور زمین به چه شکله؟ یعنی به پشت زمین میره؟ یا نه به صورت پرگاری میچرخه؟ من نمیفهمم این قضیه رو
    ۲- پدیده ی فصل ها چجوری میشه؟
    ۳- توی یه آیه قرآن زمین را غلطاند اومده توی چنلتون هم هستش. یکی از اساتید قرآن میگه زمین صاف که غلط نمیخوره و قرآن توی این آیه گفته زمین گرده. چجوری میشه اینجا؟
    ۴- عکس های ماهواره ای یا فرستادن ماهواره که ایران فرستاد. چجوریه؟ کجا رفته کجا واستاده؟ عکس ماهواره ای اصلا وجود داره یا نه. اصلا ممکن هست چیزی توی آسمون مثل ماهواره بچرخه اگه نمیشه پس چجوری عکس میگیرن یا جاسوسی میکنن؟ مثلا ماهواره رو که به سمت آسمون تنظیم میکنیم اگه ماهواره ای وجود نداره پس سیگنال هاش چطور کار میکنه رو به آسمونی که هیچی توش نیست؟
    ۵– آیا گروه تلگرامی وجود نداره در این موارد بحث بشه؟

  • محسن ۱۷ بهمن, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۳:۵۶ پاسخ

   سلام. من تازه با این مسئله کروی نبودن زمین آشنا شدم و تازه دارم مطالعه میکنم.ولی این که میفرمائید مشارق و مغارب، در کره از یک طرف به مشرق نگاه کنید و ادامه بدهید به مغرب میرسید.ولی در زمین مسطح مغرب از مشرق جداست.برعکس کروی که مشرق همون مغرب هستش یا بلعکس. الله و اعلم

 11. aminreza ۲۳ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۱۰:۰۹ پاسخ

  بسیار عالی؛ پس شما به وجود کهکشانها معتقد هستید.
  پس دلیل وجود این سیارات در آسمان چیست؟ به چه دلیل باید این اجرام در اسمان حضور داشته باشند؟ دلیل وجود ستارگان چیست؟ آیا در کرات دیگر وجود موجودات وجود دارند؟

   • مهدی ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۱ ۰۲:۵۷ پاسخ

    نظر من این که احتمالا زمین کروی است ولی با یک فرق زمین بزرگتر از آن چیزی است که میگویند و در پس دیوار قطب جنوب سرزمینهای دیگری وجود دارد که در آنها اسراری وجود دارد که کل قدرت اداره زمین از سیاستمداران میگیرد و ترس از مهاجرت از اعلام آن خود داری میکنند

 12. گودرز ۲۴ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۸:۲۵ پاسخ

  من سوالم رو اینجا مطرح میکنم تو بحث تیله آبی که نه سوال بنده رو تایید میکنید نه جواب میدید
  میزان عمق و پهنای این دیسک یا زمین تخت شما چقدره هستش و اگه علم یه روز اونقدری پیشرفته باشه که بتونه یه چاه خیلی عمیق یا معدن خیلی عمیق حفر کنه کی این قطر زمین تخت تموم میشه و بعدش چی دیده میشه ؟ . تغییر فصلها رو چجوری میتونید توضیح بدید که در بعضی قسمتها (نیمکره ها ) اگه بهار هستش در اون یکی پاییز
  اگه این زمین ختخ شما توسط دیوار یخی محصور شده یعنی میشه قطب جنوب فعلی با توجه به گستردگی اون چون به دور زمین تخت گسترده شده حتما بزرگترین خشکی زمین میشه
  بعدش اگه یکی به لبه های های این زمین تخت بره میتونه کرده آسمان رو لمس کنه ؟ اگه این کره آسمان شفاف هستش از ورای اون چی دیده میشه ؟ تاریکی ؟ یا ستارگان و کهکشانها ؟

 13. علی ۱۸ آبان, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۱۱:۱۶ پاسخ

  اگه بریم قطب جنوب و دست بزنیم به گنبند آسمان چی میشه؟؟؟
  از اونجا می تونیم بیرون گنبد را ببینیم چی بیرونشه؟؟؟
  میشه گنبد را سوراخ کرد با بمبی چیزی؟؟
  اگه سوراخ بشه چی میشه؟؟
  در کل چه جوری میشه این جهان را نابوود کرد؟
  اگر تمام بمب های اتم در زمین منفجر بشند چی میشه؟ نابود نمیشه؟؟گنبد ترک نمیخوره؟دود؟

 14. حمید دایی ۸ آذر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۷:۴۶ پاسخ

  سلام و عرض ادب
  گفتید که نور ماه از خودش است سوال اینجاست که خورشید طی انفجار هایی نور و انرژی تولید میکند ولی ماه که ساکن است منشأ نورش از کجاست ؟

 15. :| ۶ دی, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۲۱:۴۲ پاسخ

  سلام
  نميدونم اين پست محل مناسبي براي طرح اين سوال هست يا نه اما جاي بهتري پيدا نكردم لذا همينجا ميپرسم

  استدلال زمين تخت گرايان در مورد نيروي محركه ي ماهواره ها چيه؟
  چون ميدونيد كه ماهواره ها (به جز موارد استثنايي) در اصل موتور محرك ندارند و ماندن و حركتشون بر فراز زمين پس از جدايي از موشك هاي ماهواره بر، بر اساس نيروي مركزگرايي توجيه ميشه طي حركت مداري ماهواره بر گرد كره ي زمين شكل ميگيره.

  در صورتي كه بگيم ماهواره حركت مداري نداره و بر فراز يك زمين تخت ميچرخه، در اون صورت جاذبه ي زمين نميتونه نيروي مركزگرا باشه و ماهواره بايد مثل شهاب سنگ به سمت زمين سقوط كنه نه اينكه بر فراز زمين به حركتش ادامه بده.

  حتي با فرض اينكه برنامه ي آپولو هم كار فراماسون ها و دروغ باشه، حتي فرضاً اين فضانوردان و ايستگاه فضايي هم دروغ باشه، اصن ماهواره خاي مخابراتي و عيره رو هم حساب نكنيم، ديگه نمي خواين بگيد كه ماهواره ي اميد ما ايراني ها كه حاصل تلاش دانشمندان زحمتكش ايرانيه هم يه دروغ فراماسونريه؟؟!!!
  پس لطفا در مورد نيروي محركه اي باعث ميشه ماهواره ها به صورت مستقيم و مثل سنگ سقوط نكنن بلكه بچرخن و بچرخن و مدتها بر فراز زمين باشن رو توضيح بديد
  يا اگر قبلاً گفتين لينكشو بدين

 16. Dr_ufo ۱ اسفند, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۲۹ ۱۴:۵۵ پاسخ

  سلام میشه بفرمایید زمین تخت چقدر ضخامت داره؟لطفا معادلاتی نفرمایید فقط یک رقم دقیق به بگید.چون جایی ننوشته که ضخامت زمین تخت چقدره.زمین کروی دارای ۱۲،۷۰۰ کیلومتر قطر هست ولی زمین تخت چقدر ضخامت داره؟

  • flatearther ۱ اسفند, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۲۹ ۱۵:۳۰ پاسخ

   سلام خدمت شما
   هنوز عدد مشخصی برای این مورد وجود ندارد. شاید هزاران مایل. بشر تا جایی که امواج اجازه میدهد میتوانند عمق درون زمین را اندازه گیری کنند. شما فعلا همان ۱۲۷۰۰ کیلومتر را در نظر بگیرید.
   موفق باشید

 17. حمید ۱۳ اسفند, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۲۹ ۱۴:۳۷ پاسخ

  نکته جالب اینجاست که میگن تمدن مایاها اینقدر پیشرفته بوده و آثاری که ازشون کشف کردن نشون میده بسیار پیشرفته بودن درست. ولی چرا با این همه پیشرفتگیشون که برخی ابزارها و امکاناتی که امروزه ما داریم اونا اون موقع داشتن ولی معتقد به زمین مسطح و گنبد آسمان بوده اند و علم نجوشمون بر اساس مدل زمین تخت و گنبد آسمان بوده؟؟؟ یعنی تمدن مایا با اون همه پیشرفتگی شون نفهمیده بودن زمین کرویه و در فضا و منظومه شمسی دور خورشید میگرده؟؟ چطور ممکنه تمدنی تا این حد پیشرفته باشه ولی به این نکته پی نبرده باشه و همچنان معتقد به زمین مسطح و گنبد آسمان بوده باشه؟؟؟؟؟؟ این نشون میده مایاها هم با تمام امکانات و ابزارآلات پیشرفتشون می دانستند زمین مسطحه و گنبد آسمان وجود داره ولی بشر قرون جدید با کله شقی و به خاطر دشمنی با دین و به خاطر تلافی با کلیسای ظالم و منحرف قرون وسطی زمین رو کروی کرد و منظومه شمسی ایجاد کرد و زمین و سایر ستاره ها رو تبدیل به سیاره های گرد کرد و به دور خورشید چرخاند و خلقت خداوند را زیرو رو کرد

 18. مهدی ۱۴ اسفند, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۲۹ ۰۵:۵۰ پاسخ

  سلام. سوالی که من داشتم و توی پاسخها پیدا نکردم اینه که عمق زمین چقدره. یعنی زمین رو شما به شکل یک دیسک ( یا چند ضلعی) معرفی میکنید. اما در مورد عمقش و اینکه تا کجا رفته و انتهاش چیه من مطلبی ندیدم. (البته شاید پیدا نکردم). در مدل کروی جواب مشخصه. اون طرف مثل این طرفه و فاصله میان اینها هم قطر هست. اما در مدل تخت اگر ممکن هست روشن بفرمایید.
  تشکر

  • flatearther ۱۴ اسفند, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۲۹ ۰۹:۰۷ پاسخ

   سلام خدمت شما
   عمق مشخصی برای زمین تخمین زده نشده است. بیشترین حفاری ها تا عمق ۱۳ تا ۱۴ کیلومتر بوده است. عمقی که با استفاده از امواج بدست آمده در حدود ۱۲۰۰۰ کیلومتر می باشد. البته شاید از این عدد بیشتر باشد اما درحال حاضر تکنولوژی لازم برای تحقیقات و اطلاعات بیشتر در دسترس نمی باشد. بشر بطور کامل از اعماق زمین خبر ندارد.
   موفق باشید

 19. آرمین ۷ فروردین, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۱۳:۵۹ پاسخ

  واقعاً انقدر نادانی یا خودت رو به حماقت می‌زنی؟ زمین تخت؟؟؟ آخه مشنگ‌الدوله تو سال ۲۰۱۸ با وجود این‌همه علم و تحقیق، خجالت نمی‌کشی این‌جور مزخرفات سر هم می‌کنی؟ من که باورم نمی‌شه واقعاً مغز یک انسان بتونه انقدر تاب داشته باشه.

 20. محمد ۱۴ مرداد, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۲۰:۳۶ پاسخ

  من فقط یک سوال دارم
  من ماسون ها و سیستم ایلومناتی را می شناسم
  سوال من اینه که درسته امریکا به دروغ گفته و از این طریق پول در می اورند
  ولی خوب پس چرا ایران یا خیلی از کشور های دیگه میگن ما به ماه موشک فرستادیم و موفق شدیم که به ماه برسیم

 21. Alireza ۱۹ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۹:۳۸ پاسخ

  اگر به سمت راست تصویر یکی مانده به اخر نگاه کنید (گوشه سمت راست بالا و گوشه پایین) متوجه می شود تصور دارای ادیت است این ادیت برای این هست که طناب انحنا داشته باشه و این رو یک دلیل بکنین برای رد زمین کروی معلومه این تصاویر به دست امثال شما ساخته شده وبرای گمراه کردن مردم هست این رو هم بگم نسخه اصلی تصویر طناب صاف است و زمین هم انحنا دارد تصویر اخر هم اگر به گوشه نگاه کنید متوجه یک قرمزی می شد و اگر تصویر را بر عکس کنین یک انحنا ی بر عکس میبینید که معلومه ادیت به شدت ضعیف روش انجام شده تا زمین رو صاف جلوه بده هم چنین یک سری تصاویر هم هست که به صورت کشیده از سطح دریا گرفته شده این تصاویر توسط ویژگی پانورما گرفته شده در این ویژگی شکل ها تغییر میکنند و این بخاطر خطای دوربین هست برای همین چنین تصاویری سطح دریا را صاف نشان داده اند مسئله دیگر این هست انحنای زمین را به سادگی نمی شود دید اما شما معمولا دلیل های ساده و غیر علمی رو در سایت خودتون به نمایش می گزارین و اون رو نقد میکنید مثلا کشتی و افق در صورت اینکه انحنای زمین در ارتفاع بسیار بالا قابل تشخیص هست و این نشون میده که شما دروغ های بزرگ تری نسبت به ناسایی که در ذهن خودتون هست می گویید بیشتر تصاویر شما فتوشاپ یا ساختگی هست یا دلایلی رو رد میکنید که خود پایه علمی ندارند مثلا هیچ وقت جواب قاطعی راجب به پرواز هواپیما ها ندادید و اینکه با دلایل شما ماهواره های جی پی اس یا وجود ندارند یا اگه دارند ماکت هستند و جی پی اس با دکل های زمینی کار میکند خوب یک هواپیما در هوا چطور با دکل های زمینی کار میکند ????

  این رو هم بگم من روی زمین کروی تعصب ندارم اما دلایل ناقص شما و مورد اشکال همچنین شواهدی از جعل در تصاویر توسط شما و دلایل درست زمین من را متقاعد کرده. نظریه شما رد شده است و صرفا بحث درموردش پوچ هست (از نظر من )

  • flatearther ۲۰ فروردین, ۱۳۹۸ \ق٫ظ\۳۱ ۰۷:۵۳ پاسخ

   سلام خدمت شما
   این کلیپ اصلی بالن است و دوربین دارای لنز فیش آی می باشد و تصاویر توسط ما ادیت نشده. همانطور که در لینک زیر میتوانید ببینید، طناب انحنا دارد و این ادیت ما نمی باشد بلکه دیستورشن لنز است:

   لینک کلیپ اصلی
   https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=c1zF6rXLjxc

   پس ادعای شما رد شد.
   ما هرچه در این سایت به عنوان دلایل و برهان های کرویت زمین ارائه میدهیم، همگی بر اساس دلایل به ظاهر علمی کرویت زمین در سایت هایی مانند لایوساینس است. هیچ برهان و دلیلی از سوی ما ساخته و رد نشده و تمامی برهان های کرویت زمین را از سایت هایی که ادعای علم دارند در اینجا آورده و نقد میکنیم. کمی بیشتر مطالعه کنید.
   این جمله یعنی چه “در صورت اینکه انحنای زمین در ارتفاع بسیار بالا قابل تشخیص هست”
   ارتفاع بسیار بالا یعنی چقدر؟ چقدر بالا؟ در چه ارتفاعی؟ بر اساس کدام شواهد و محاسبات؟ بدون محاسبات و اعداد و ارقام صحبت میکنید؟ چیزی به نام ارتفاع بسیار بالا وجود ندارد. یک عدد بدهید و سپس ثابت کنید این عدد ارتفاع n قدر انحنا را مشخص میکند.
   درباره ماهواره ها، جی پی اس و… در این لینک بطور کامل توضیح داده شده:

   http://flatearthfarsi.com/?p=4085

   موفق باشید

 22. Alireza ۲۰ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۲:۲۸ پاسخ

  اولا که متاسفانه نتونستم کامنت را به صورت پاسخ بزارم شاید مشکل از مرورگر منه دوم که معلوم نیست که شاید استفاده از چنین دوربین برای گمراه کردن باشه تا بهانه به وجود بیا مسئله بعدی اینه که منظورم از اینکه در ارتفاع مشخص میشه انحنای زمین این نیست در واقع میپذیرم که اشتباه گفتم منظورم این هست که زمین اینقدر پستی بلندی داره که نمیشه از روی زمین نظر داد چیز دیگر این هست چند سال پیش فکر میکنم بود که تصویر زمین رو بدون اب نشون داد که اصلا کروی شکل نبود اما با وجود اب زمین کاملا کروی شکل هست این هست که میرسیم به حرف شما که اب رو نمیشه انحنا داد اما وقتی در ابعاد بزرگ و همچنین مسئله گرانش مرکزی را بگیریم متوجه میشیم استدلال اب انحنا پیدا نمی کند شما غلط هست و صرفا یک دلیل پوچ هست و از انجا که افراد ساده به گذر شما میخورند در اغلب مواقع ساده هستند و نمی توانند جواب بر استدلال شما پیدا کنن (من نه دانشمند هستم نه خودم رو دانشمند میدونم ) مسئله بعدی اینه که فرض کنیم ۲۰۰هزار نفر در کار هوا فضا میدونند که زمین تخت هست یعنی در کل جهان یکی پیدا نمیشه حقیقت رو درست و کامل بدون اشکال با دلایل منطقی و علمی بگه ??? بحث دیگه این هست فقط که کارکنان هوا فضا نیستند که مثلا میدونن که زمین تخت هست طبق صحبت های شما دایناسور ها وجود ندارند یعنی باستان شناسان یا محقیقین هم میدوند که زمین تخت هست (طبق حرف های شما یکی از دلیل های مهم عدم وجود دایناسور ها هست ) بعد فیزکدان ها هم پس باید بدونن یا ستارشناسان که این ها بر جمعیت افراد اگاه می افزاید خوب این تعداد ادم هستن که میدونن یکی نیومده حقیقت رو بگه (حقیقت صرفا این نیست که بگن زمین تخت هست نقض قوانین تایید شده و مرتبط با زمین تخت بگیر تا….) خب چرا فقط بین اینا افراد انگشت شمار اون هم بدون دلیل و منطق چنین حرفی رو زدن بحث بعدی اینه که چرا بحث پرواز هواپیما حرف های شما را رد میکنه چیز دیگر این هست که تصاویر زمین صاف که به صورت کشیده یا پانورما هست فقط بخاطر خطای دوربین هست ولی بار ها در سایت و انجمن از چنین تصاویری بر استدلالی بر زمین تخت میدونین و بحث دیگر هم اینکه مثلا از تصاویر درون شهری (چند زن درحال پیاده روی ) و اون خطای دید بیان میکنید یا خطای دید اب رو به خطای دید هوا واتمسفر ربط میدید بحث دیگر این هست که ایران یک کشور اسلامی هست و تا انجایی که من میدانم در قران به زمین تخت اشاره شده پس چرا ایران این قضیه را لو نداد (شما میگید ایران هم ماهواره را با بالون رو هوا معلق نگه داشته ) ?????می تونه با اینکار هم پول کلانی به جیب بزنه هم روی امریکا رو کم کنه هم واقعیت رو اشکار کنه و حتی اوضاع اقتصادی کشور رو بهتر کنه بحث دیگر خورشید گرفتگی و ماه گرفتی هست که در این باره جواب های درست داده نشده یا جواب های ماورایی و عجیب داده شده جالب این هست هر قانون یا واقعه یی در تاریخ که نظریه شما را رد کنه ناقص هست اینطور حدود نصف علم که امروز مورد تایید هست ناقص هست یا کلا رد شده که این خودش خیلی عجیبه مورد دیگر اینکه خورشید و ماه با چه نیرویی میچرخند?????? و اینکه هیچ مدرک مستحکمی وجود نداره کوه های یخ راست باشه و یا تابحال کسی اون رو ندیده و این خودش عجیب تره چیزی به این عظیمی منطقه ۵۱ نیست که حفاظت کامل شه بعضی باید در حاشیه به حقیقت رسید شما پاسخ منطقی به این حاشیه ها ندادید و با نقض هوشمندانه و با فکر قوانین فیزیک و علم جوری ثابت میکنید که انگار زمین تخت هست و در برخی موارد روی مسایل سطحی مانور میدهید (پشت همه فکر شده ) و از اونجایی که مردم دوست دارند متفاوت باشن همچنین دلایل شما که اگه یک طرفه به انها نگاه کرد حقیقت رو میبینند باعث این میشه مردم گول بخورند این ها صرفا برای گمراه کردن و وقت تلف کردن مردم هست تا پشت پرده (خوده امریکا و متحدانش ) به هدف هاشون در دنیایی بی کران برسند من قطعا درمورد زمین کروی مطالعه میکنم در واقع وجود چنین جهلی در قرن ۲۱ باعث شد تا به مطالعه حقایق بپردازم زمان به وجود اومدن جرقه های زمین تخت مدرن با زمان به وجود اومدن ایلومیناتی با هم ربط های زیادی داره و پست پرده شما نه تنها خدا نیست بلکه شیطان هست قطعا شما هم منبع تغذیه تون از یکی دو سایت خارجی هست و دو طرفه به این قضیه نگاه نمی کنید

  ممنون از که مطالب را تایید و پر سایت قرار میدهید و حتی میخوانید و جواب می دهید

  ما هم جویایی حقایق هستیم و میخواهیم متفاوت باشین اما….

 23. Alireza ۲۰ فروردین, ۱۳۹۸ \ب٫ظ\۳۱ ۱۹:۰۳ پاسخ

  درضمن نخواستم وارد جزییات علمی بشم چون کمی دراین مورد نا اگاه هستم اما اینقدرمیدونم که دلیل کشتی یکی از دلایل اشتباه برای درک انحنایی زمین هست که متاسفانه بسیاری این رو دلیل بر منحنی بودن زمین میدانند (چرا که چشم تحت تاثیر بخار اب و… هست ) و نهایتا چشم فاصله پنج کیلومتری را بدون خطا ببینه اگر دو متر از سطح دریا داشته باشیم به یک کشتی با ارتفاع ۵۰ متری را در فاصله ۲۸ کیلومتری ببینیم تنها نه متر کشتی رو میبینیم اما اگر همین کشتی با همین فاصله ولی ارتفاع ۶ متر ما بیست متر از کشتی معلوم هست خواستم اینارو بگم که اینها ثابت شده هست در تصاویر شما ارتفاع ذکر نشده یا اشتباه (ممکنه عمدا باشه) ذکر شده و این رو استدلالی مهم بر زمین تخت ذکر میکنین

 24. M ۲۱ مرداد, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۱۸:۳۵ پاسخ

  اگ شما تونستین برین فضا و از زمین صاف عکس بگیرین حرفتون قبول مثلا حرف اون همه دانشمندو رد کنن بیان حرف شما ک معلوم نیست کی هستن و باور کنن

 25. جواد ۲۹ آبان, ۱۳۹۹ \ق٫ظ\۳۰ ۰۹:۳۸ پاسخ

  دلایل زمین تخت گراها اصلا قابل قبول نیست.هواپیمایی که یک دور کامل دور زمین میچرخه رو روی نقشه طوری ترسیم کردید که از کنار خشکی ها و روی آبها یک دور دایره ای میزنه در حالیکه هواپیما از روی قاره ها و خطی تقریبا مستقیم مسیر رو طی میکنه و کاملا با جی پی اس و نقشه زمین کروی میشه چک کرد از روی آسمان کدوم کشور داره میگذره ناپدید شدن دکل کشتی رو با تلسکوپ و دوربین در هوایی مناسب بارها و بارها چک کردن و کاملا مشخص بود که کشتی رفته رفته به پایین میره و بعد دکل کشتی ناپدید میشه فیلمهایی با کیفیت بالا که کاملا مشخصه واقعی هستن از ایستگاه فضایی گرفته شده کاوشگرهای کشورهای مختلف فرود انسان به ماه و اثرات باقی مونده اون رو تایید کردن فقط احمق های قرن بیست و یکم هستن که گرفتار توهم توطئه شدن و توانایی درک حقیقت رو ندارن

ارسال نظر جدید