بررسی ماه گرفتگی- نقض مدل خورشید مرکزی

با سلام مجدد خدمت دوستان و همراهان عزیز. در این پست قصد بررسی کامل ماه گرفتگی را داریم. بسیاری از مردم ادعا میکنند که ماه گرفتگی اثبات میکند مدل زمین تخت نادرست بوده و زمین تخت نمی باشد چرا که در هنگام ماه گرفتگی سایه زمین را بر روی ماه دیده اند. البته که این استدلال ایراد دارد. ایرادی که به این استدلال وارد است این است که بر مبنای فرضی بیان شده که هرگز قابل اثبات نیست. آن فرض این است که ماه در ابتدای ماه گرفتگی وارد سایه کروی زمین شده و در پایان از آن خارج میشود. این یک حقیقت علمی نیست بلکه یک فرض هزاران ساله مربوط به یونان باستان است.

دکتر سموئل برلی روبوتهام در کتاب خود به توضیح و شرح موارد تاریخی ای میپردازد که در آن ها در هنگام ماه گرفتگی، خورشید و ماه هردو در آسمان قابل رویت هستند. اگر مدل فرضی نجوم مدرن در توضیح پدیده ماه گرفتگی صحیح باشد، این غیر ممکن است که ماه در روز توسط سایه زمین دچار گرفتگی شود چرا که با مدل نجومی مدرن در تضاد است و برای یک ناظر بر روی زمین دیدن چنین پدیده ای زمانی که خورشید در آسمان قابل رویت است کاملا غیر ممکن است. به نقل از روبوتهام: “در ۱۹ جولای ۱۷۵۰، زمانی که ماه گرفتگی آغاز شد، خورشید بر فراز افق قابل رویت بود.” همچنین او مورد دیگری را بیان میکند: “در ۲۰ آوریل ۱۸۳۷، قبل از غروب خورشید، ماه گرفتگی آغاز شد.” پدیده ای مشابه نیز در ۲۰ سپتامبر ۱۷۱۷ رخ داد. اما اینها تنها موارد تاریخی ای نبودند که رخ دادند. روبوتهام ادامه میدهد: 

“در ماه گرفتگی ۱۷ جولای ۱۵۹۰، ۳ نوامبر ۱۶۴۸، ۱۶ ژوئن ۱۶۶۶ و ۲۶ می ۱۶۶۸، خورشید و ماه هردو در آسمان قابل رویت بودند”

 

شاید تعجب کنید اما چنین پدیده ای امروزه نیز مشاهده شده است. درواقع این یک رخداد منظم در سراسر تاریخ است. joe rao در گزارشی برای سایت space.com می نویسد: “در ۸ اکتبر ۲۰۱۴، علاقه مندان به رصد آسمان باید منتظر دیدن یک ماه گرفتگی همزمان با طلوع خورشید باشند. نام چنین پدیده ای سلنلیون (selenelion) است. پدیده ای که نجوم مدرن میگوید نمیتواند به هیچ وجه رخ دهد.”

منبع گفته:

https://www.space.com/27338-total-lunar-eclipse-rare-sunrise-selenelion.html

 

دقت کنید که joe rao  میگوید:”پدیده ای که نجوم مدرن میگوید نمیتواند به هیچ وجه رخ دهد.” این بدان معناست که این پدیده نمیتواند توسط مدل خورشید مرکزی مدل سازی شود و هرگز با توجه به این مدل رخ نمیدهد. البته شبه دانشمندان نجوم مدرن بیکار ننشسته اند و برای این پدیده توجیهی یافته اند.

در زیر توضیح joe rao از چگونگی رخ دادن ماه گرفتگی در روز بر اساس مدل خورشید مرکزی:

” در طول یک ماه گرفتگی، خورشید و ماه با یک هم ترازی دقیق و زاویه ۱۸۰ درجه جدا از هم در آسمان هستند که مشاهده آنان با چنین موقعیتی غیرممکن به نظر میرسد. اما در اینجا نیاز است که از اتمسفر زمین یک تشکری بکنیم چرا که شکست اتمسفری باعث میشود خورشید و ماه هردو بر فراز افق قابل رویت باشند. این باعث میشود که مردم خورشید را چند دقیقه قبل از طلوع و ماه را چند دقیقه قبل از غروب بر فراز افق ببینند. به عنوان یک نتیجه از این پدیده اتمسفری، ناظرانی در مناطقی مانند شرق رودخانه می سی سی پی، شانس مشاهده مستقیم این پدیده غیر عادی را دارند. بنابراین شما میتوانید طلوع خورشید از شرق و غروب ماه گرفته شده در غرب را شاهد باشید”

بنابراین joe rao آن چه که در حقیقت رخ میدهد را ندیده و به روشی غیر منطقی و مغلطه آمیز روی می آورد. این مانند این است که همسر یک شخص او را با زن دیگری درحال غذا خوردن در یک رستوران ببیند و او سریعا شروع به توضیح دادن این موضوع میکند که درواقع چیزی که همسرش میبیند چیزی نیست که حقیقتا میبیند. او به همسرش میگوید: “آیا به حرف من اعتماد میکنی یا چشمان دروغگویت؟” به نحوی ناظران چنین پدیده ای باید آن چه را که میبینند رد کرده و به توضیحات اشتباه مدل خورشید مرکزی اعتماد کنند. به عبارت دیگر مدل خورشید مرکزی میگوید شما این دو جرم آسمانی را نمیبینید و تمامی این مشاهدات خطای دید،سراب و توهم است. عجب توضیح منطقی و علمی ای!

توجه: برای دیدن تصاویر شفاف تر بر روی تصاویر کلیک کنید.

ماه گرفتگی در روز-دسامبر ۲۰۱۱ از نیومکزیکو

مشکلی که با توضیحات joe rao وجود دارد این است که توضیحاتش نمیتواند این پدیده را توضیح دهد. برای درک بهتر، ما باید یک تایم لپس از ماه گرفتگی دسامبر ۲۰۱۱ در نیومکزیکو را ببینیم. در این تایم لپس، زمانی که ماه گرفته میشود، خورشید طلوع کرده است. شروع تاریکی ماه آنطور که بر اساس سلنلیون و شکست اتمسفری انتظار میرفت انجام نشد.( شروع و پیش رفتن تاریکی از قسمت پایین ماه به سمت بالا که چنین چیزی رویت نشد)

همانطور که در این تایم لپس دیده میشود، ماه از قسمت بالا به سمت پایین درحال تاریک شدن است. این درحالی است که شبه دانشمندان فرضیه خورشید مرکزی ادعا میکردند که تاریکی ماه باید از پایین به سمت بالا آغاز میشد. چنین پدیده ای به کل توضیح joe rao از نحوه ماه گرفتگی در روز را رد میکند.

در زیر یک تصویر از ماه گرفتگی در روز در دسامبر ۲۰۱۱ میبینید که از مدیسون در ویسکانسین( Madison Wisconsin) تصویر برداری شده. (منبع برای تصویر زیر: http://yon.ir/ij60U)

ماه گرفتگی در روز-دسامبر ۲۰۱۱ در  Madison Wisconsin

در ادامه تصویری از ماه گرفتگی دسامبر ۲۰۱۱  درست زمانی که خورشید و ماه هردو بر فراز افق بودند میبینید که از شرق سنت لوئیس تهیه شده است. خورشید درست در پشت عکاس قرار دارد و ماه درحال تاریک شدن از بالا به سمت پایین است. این دقیقا در تضاد با آنچه که شبه دانشمندان خورشید مرکزی میگویند است.

ماه گرفتگی دسامبر ۲۰۱۱- سنت لوئیس

در ویدیو تهیه شده از ماه گرفتگی دسامبر ۲۰۱۱ در سنت لوئیس، گوینده در این کلیپ درست بین خورشید و ماه قرار گرفته است. او میگوید: “در پشت من ماه کامل قرار دارد که بزودی قرار است گرفته شود، این به نوعی یک تجربه نادر است. همچنین خورشید نیز درحال طلوع است”

سپس گوینده شروع به توضیح این پدیده غیرمعمول میکند. بجای اینکه به این موضوع دقت کند که چنین پدیده ای با توجه به مدل خورشید مرکزی غیر ممکن است، او تلاش میکند آنچه را که میبیند به نوعی با آنچه درباره مدل خورشید مرکزی میداند تطبیق دهد.(که البته غیر ممکن است)

“چیزی که من یافته ام بسیار جالب است. من انتظار داشتم که ماه از قسمت پایین به سمت بالا تاریک شود اما ماه گرفتگی به شکل دیگری رخ داد! ماه از بالا به سمت پایین شروع به تاریک شدن کرد. این به علت چرخش ماه به دور زمین رخ میدهد و فقط یک خطای دید است”

توضیح بالا کاملا بی معنی و مضحک است. هرچه که ما در آسمان رویت میکنیم خطای دید و توهم است؟ برخی ادعا میکنند که نور قسمت پایین ماه توسط نور خمیده شده خورشید در اطراف زمین و بازتاب آن به سمت ماه ایجاد شده. این توجیه ها حتی با توجیه شکست اتمسفری نیز در تضاد است. به عبارت دیگر، چنین توجیهاتی با تمامی شناخت بشر از نور و اتمسفر در تناقض است.

گوینده در کلیپ ماه گرفتگی میگوید که خورشید در ۷:۰۸ کاملا طلوع میکند. وقتی که ساعت به ۷:۰۸ میرسد، گوینده توضیح میدهد که خورشید باید بر فراز افق دیده شود. سپس او اظهار داشت: ” دقیقا ۱۸۰ درجه در این جهت و ۱۸۰ درجه در جهت دیگر جایی است که ماه حضور دارد. بنابراین در یک خط مستقیم، ماه به این صورت و خورشید به آن صورت است. اگر ما یک خط از خورشید به سمت زمین و ماه رسم کنیم، یک خط مستقیم تشکیل میشود که البته اگر اینطور نباشد، ما شاهد یک ماه گرفتگی نخواهیم بود”

این کاملا عجیب و بی معنی که کسی که درحال نگاه کردن به خورشید بر فراز افق در ۱۸۰ درجه و یک خط مستقیم است و در همان زمان ماه گرفتگی درحال انجام است نتیجه گیری کند که زمینی که بر روی آن ایستاده سایه را بر روی ماه انداخته است. تا اینجا ما متوجه شدیم که مدل خورشید مرکزی قادر به توضیح علمی پدیده ماه گرفتگی در روز نمی باشد.

منبع ویدیو: http://www.aparat.com/v/LfwWS

 

تصویر بالا غیر ممکن بودن ماه گرفتگی در روز را بر اساس مدل خورشید مرکزی نشان میدهد. سایه زمین نمیتواند بر روی ماه بیوفتد.

تاریک شدن ماه از بالا به سمت پایین مضحک و غلط بودن مدل کروی و توضیحات شبه دانشمندان در این مورد را نشان میدهد. درواقع  برای یک شکست اتمسفری، نیاز است که ماه از قسمت پایین به سمت بالا تاریک شود، نه از بالا به سمت پایین طبق چیزی که همیشه اتفاق می افتد. درواقع این غلط بودن مدل خورشید مرکزی و زمین کروی را نشان میدهد.

سخن پایانی:

ماه گرفتگی پدیده ای طبیعی و بسیار عجیب است که در هم در شب و هم در روز رخ میدهد. نجوم مدرن ادعا دارد که ماه گرفتگی در روز بسیار نادر بوده و یک توهم و خطای دید حاصل از شکست اتمسفری است. اما این توضیح به هیچ وجه قانع کننده نمی باشد و تنها فرار نجوم مدرن از این واقعیت را نشان میدهد. آن ها با یک جمله ” اینها سراب و توهم هستند” قصد پنهان کردن حقایق در جهان اطراف مارا دارند. همچنین در پست اثبات تخت بودن زمین با یک تصویر خوانده و دیدید که مجری شبکه خبری با سراب جلوه دادن افق شیکاگو سعی در توجیه دیده شدن آن با توجه به مدل زمین کروی داشت اما دروغ او فاش شد و مشخص شد که تصویر از افق شیکاگو هرگز یک سراب نبوده و اثباتی برای تخت بودن زمین است. اینگونه توجیهات هرگز قانع کننده نبوده اند. حقایق هرگز پنهان نمیشوند. نکته جالب درباره مدل کروی و پدیده ماه گرفتگی این است که هیچ مدرکی برای این گفته که سایه زمین باعث گرفتگی ماه میشود وجود ندارد. درواقع چنین چیزی هرگز قابل اثبات نیست.

از همراهی شما متشکرم

موفق باشید

 

Share this post

45 comments

اضافه کنید
  • flatearther ۸ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۲:۳۵ پاسخ دادن

   سلام بر شما
   خیر.
   اگر منظور اشاره غیر مستقیم است قطعا خداوند در قرآن می فرمود: زمین را ساکن میپنداری درحالی که مانند ابرها در حرکت است. از این آیه هزاران تفسیر خارج شده که گاه به حرکت پوسته زمین گاه به قیامت و… اشاره میکنند البته برخی هم حرکت زمین را نتیجه میگیرند که کاملا غیر منطقی است.
   موفق باشید

  • هادی ۱۴ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۴:۲۳ پاسخ دادن

   این آیه ربطی به حرکت زمین نداره و اما اثبات:

   معنی اصلی آیه: و کوه ها را میبینی و میپنداری که ساکن اند، در حالی که همچون ابرها در حرکتند.

   اول آیه گفته “و” و در ادامه به حرکت کوه اشاره کرده
   قبل از این آیه از احوال قیامت داره حرف میزنه
   این آیه هم به قیامت ربط داره و اتفاقیه که تو قیامت میفته همونطور که در جای دیگه از قرآن گفته شده تو قیامت کوه هارو میکشیم کنار و زمین رو آشکار میبینید.

   • هادی ۱۴ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۴:۴۰ پاسخ دادن

    خیلی از افراد از آیه زیر به حرکت زمین میرسند اما حقیقت چیست؟

    ابتدا به آیه میپردازیم:
    و كوهها را مى ‏بينى [و] مى ‏پندارى كه آنها بى‏حركتند و حال آنكه آنها ابرآسا در حركتند [اين] صنع خدايى است كه هر چيزى را در كمال استوارى پديد آورده است در حقيقت او به آنچه انجام مى‏ دهيد آگاه است
    (النمل/۸۸)
    (ترجمه فولادوند)

    همین اول به شما میگم که این آیه هیچ ربطی به حرکت زمین نداره اما شاید بپرسید پس حرکت کوه یعنی چی؟
    ۱- اول همین آیه گفته شده “و”
    ۲- قبل از این آیه، آیه هایی درباره احوال قیامت اومدن برای مثال آیه ۸۷ رو توجه کنین:
    “و روزى كه در صور دميده شود پس هر كه در آسمانها و هر كه در زمين است به هراس افتد مگر آن كس كه خدا بخواهد و جملگى با زبونى رو به سوى او آورند”
    ۳- از اونجایی که اول آیه ۸۸ حرف ربط “و” اومده، این آیه هم به آیات قبل ربط داره و در ادامه ی اون آیاته و این حرکت کوه ها اتفاقیه که در قیامت میفته
    ۴- در سوره الکهف آیه ۴۷ از قرآن به جابه جایی کوه ها در روز قیامت اشاره شده و گفته شده که:
    “و [ياد كن] روزى را كه كوهها را به حركت درمى ‏آوريم و زمين را آشكار [و صاف] مى ‏بينى و آنان را گرد مى ‏آوريم و هيچ يك را فرو گذار نمى ‏كنيم”
    این آیه نیز دربیان احوال قیامت گفته شده!

    و اما نکته ی مهم: خارج از دلایل بالا حرکت کوه ها ربطی به حرکت زمین ندارده و بس!!!!

 1. سینا ۸ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۳:۲۹ پاسخ دادن

  این آدرسی که گفتید را مطالعه کردم
  ولی دقیقا متوجه نشدم نظر زمین تخت گرایان در مورد ماه گرفتگی چگونه است!
  چطور میشود ماه مانند لامپ خاموش و روشن شود؟ انحنایی که در ماه گرفتگی مشاهده میشود برای چیست؟ اصلا چرا ماه باید مثل لامپ خاموش و روشن بشود؟

 2. مجید ۸ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۳:۵۶ پاسخ دادن

  من هنوز موقعیت دقیق گنبد آسمانی و سیاره ها رو طبق زمین تخت نفهمیدم.ایا سیاره ها و خورشید و ماه در زیر گنبد اسمانی هستند یا در بالای آن؟اگر در زیر گنبد اسمانی هستند پس اینکه بشه به بقیه سیاره ها سفر کرد غیر ممکن نیست چون مانعی وجود نداره و اگر در خارج از گنبد اسمانی هستند پس نمیشه بهشون سفر کرد چون گنبد اسمانی مانع میشه ولی یه سوال پیش میاد.اینکه اگر سیاره ها و خورشید و ماه خارج از گنبد اسمانی باشند پس عملا نور فرابنفش خورشید ضرری بر زمین نداره چون گنبد که از اقیانوسی از آب تشکیل شده مانع اثر منفی خورشید میشه.پس در نتیجه لایه اوزون هم ناکارآمد میشه و نیازی بهش نیس.
  اگه میشه کامل توضیح بدید

  • flatearther ۸ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۴:۴۷ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   خورشید و ماه سیارات در زیر گنبد هستند.
   سیارات در ارتفاعی بین ۴۸۰۰ تا ۶۰۰۰ کیلومتر قرار دارند درحالی که پیشرفته ترین موشک ها امروزه تا ۴۰۰ کیلومتر بالا میروند.
   موفق باشید

  • flatearther ۸ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۴:۴۵ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   این مربوط به دوره ۱۸ و خرده ای ساله ساروس است که همه چیز در آن تکرار میشود. تمامی حرکات اجرام آسمانی و خسوف و کسوف ها. حتی بطلمیوس هم چندین گرفتگی را با مدل زمین ثابت و مرکزی پیش بینی کرده بود که کاملا درست بودند.
   موفق باشید

  • flatearther ۸ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۷:۴۸ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   در مدل زمین تخت گفته میشود که زمین در یک فضای اتر قرار دارد. زمین های مشابه نیز در این فضای اتر وجود دارند. البته این نظر قطعی و نهایی نیست.
   موفق باشید

 3. Mansour ۹ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۱:۰۵ پاسخ دادن

  بسیار جالب بود خسته نباشید

  اگه میشه بیشتر در مورد قطب جنوب هم مقاله بدید قبلی هارو خوندم خیلی برام مسئله قطب جنوب جالبه در اینستاگرام کانالی وجود داره که این مطالبو میزاره اگه ترجمه بشه و اینجا قرار بگیره خیلی خوب میشه با توجه به اینکه فیلم هم میزارن

  یه سوال، احتمال داره آن طرف قطب جنوب یا شایدم وسطش حیاتی وجود داشته باشه یا موجوداتی دور از دید انسانها زندگی کنند؟

  دوستانی که میگن ( در موضوعات قبل ) همه اینها الکیه گیر ندید بزارید بحث علمی و منطقی پیش بره اگه صحبتی دارید منطقی بگید تا استفاده کنیم
  این بحثا خیلی جذابه، تصور کنید حتی اگه یک درصد هم احتمال واقعی بودنش باشه واقعا دوست ندارید بدونید یا مطالبشو بخونید؟ چه طور دلتون میاد :)))))))

  با تشکر

 4. کرامت سلیمی ۹ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۱:۳۶ پاسخ دادن

  با سلام و احترام

  اگر امکان دارد مقاله دروغ بودن سلاح هسته ای را در صفحه اصلی قرار دهید.

  از همکاریتان ممنونم.

  پیروز باشید.

 5. مصطفی ۹ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۳۹ پاسخ دادن

  با سلام
  چرا در شروع یک ماه قمری جدید شکل هلال در دو کشور مختلف فرق میکند بعنوان مثال من با تخقیقات شخصا انجام دادم که شروع پیدایش هلال در ایران از سمت چپ به راست( است و در همان زمان در کشور استرالیا از سمت چپ به راست است این یک دلیل قاطع بر اینکه زمین کروی است چن شخصی که در کشور استرالیا است تصویر ماه وارونه مشاهده می کند برعکس کسی که در کشور چن ایران است

 6. هادی ۱۳ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۲:۰۶ پاسخ دادن

  سلام
  چرا زمانی که در روز ماه به صورت هلالی هستش، قسمتی که هلال نداره و روشن نیست آّبی دیده میشه؟ مگه نباید سیاه باشه؟!
  البته سوال من جوابشو نه تو کرویت میدونم و نه تو تخت بودن! مگه این که تو ماه کره نباشه!

 7. خورشید مرکزی مرده است- نور ماه | انجمن زمین تخت فارسی ۱۴ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۹:۲۲ پاسخ دادن

  […] با توجه به پست های قبل، باید بدانید که ماه گرفتگی توسط س… در این پست قصد داریم تا دلیل دیگری که ماه گرفتگی توسط سایه زمین را رد میکند بررسی کنیم. بله نور ماه از خودش است و نور بازتابی نیست. حال این حرف چگونه اثبات میشود؟ با ما همراه باشید. […]

  • flatearther ۱۹ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۳:۵۶ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   بشر هرگز نتوانست به ماه برود و این یک دروغ بزرگ بوده. چرا نتوانست به ماه برود؟ چون درباره ماهیت همه چیز به ما دروغ گفته شده و ماه مانند زمین مکانی برای فرود آمدن ندارد و البته چنین تکنولوژی ای هم در ۵۰ سال قبل وجود نداشته تا کسی به ماه برود
   موفق باشید

 8. امیر ۱۶ آبان, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۶:۱۹ پاسخ دادن

  میتونید لینک یه ویدئو رو ارائه بدین که در اون کل یا بخشی از ماه گرفته شده باشه و در عین حال خورشید از افق سر براورده باشه؟ اینکه هوا مقداری روشنایی داره به این معنی نیست که الزاماً خورشید بالای افقه؛ چرا که آسمان تا یک ساعت پس از غروب و از یک ساعت پیش از طلوع خورشید هم کم و بیش روشنه.

  • flatearther ۱۸ آبان, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۸:۴۸ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   در همین پست هم چند مورد از همین چیزی که شما میگویید آورده شده. خورشید بر فراز افق بوده و بیش از نیمی از ماه گرفته شده. موردی که در آخر مطرح کردید نیز خود اثباتی بر تخت بودن زمین و دور شدن خورشید است چرا که اگر خورشید در پشت انحنای زمین پنهان میشد دیگر ساعت ها روشنایی افق پس از غروب خورشید بی معنی میشد.
   موفق باشید

 9. امیر ۲۴ آبان, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۱۰:۲۳ پاسخ دادن

  سلام خدمت شما
  تصاویر موجود در این پست رو قبلاً هم دیدم. اما تو این تصاویر خورشید دیده نمیشه، و نمیشه به صرف روشنایی نسبی هوا نتیجه گرفت که خورشید در بالای افق دیده میشه. نکنه تصاویری که شما میگید در این پست گذاشتید با تصاویری که من دارم تو این پست میبینم فرق دارن؟!
  شما اول ویدئویی رو که همزمان خورشید رو در بالای افق و ماه رو به صورت گرفته نشون میده، به نمایش بذارید تا بعد در مورد چند و چون این پدیده به بحث بشینیم.
  اولاً شما همینجوری نمیتونید ادعا کنید که روشنایی هوا تا ساعتی (یا حتی ساعتها) پس از غروب آفتاب نشانه دور شدن خورشید از ناظره و نه پایین رفتن اون؛ در ثانی به فرض که حرف شما درست باشه، حتماً میخواید بگید چون همیشه (حتی در تاریکی شب) خورشید در بالای افق قرار داره، پس ماه گرفتگی های اتفاق افتاده در شب هم (مواقعی که ماه در حوالی سمت الرأس میگیره) مدل زمین کروی و خورشید مرکزی رو نقض میکنن، آره؟

  • flatearther ۲۴ آبان, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۵:۴۲ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   روشنایی یعنی حضور یک منبع نور. درضمن در این پست منابع این تصاویر گذاشته شده که اکثرا کلیپ هایی هستند که خورشید را بر فراز افق نشان میدهند.
   تنها ماه گرفتگی در روز میتواند مدل خورشید مرکزی را نقض کند.
   موفق باشید

ارسال نظر جدید