چه کسی گفت کره؟ بررسی دیدگاه گذشتگان درباره زمین

شما میتوانید کتاب “پرونده ۱۱۱ – ابعاد و مقیاس های واقعی زمین (زمین مسطح)” را با کلیک بر روی لینک زیر بصورت رایگان دانلود کنید:

لینک دانلود کتاب

امروزه وقتی در یک گروه، در جمعی از دوستان یا حتی برای شخصی از زمین تخت حرف میزنید، حتما این سوال به ذهنشان خطور کرده که کرویت زمین چه ربطی به ناسا و سازمان های فضایی دارد؟ هزاران سال قبل اراتستن اثبات کرد زمین کروی است یا به عنوان مثال عده ای نام افرادی مانند گالیله،کوپرنیک،ارسطو و… را تکرار میکنند و میگویند کرویت زمین قدمتی چند هزار ساله دارد و مختص ناسا و سازمان های فضایی نمی باشد.

بله چنین حرفی کاملا درست است اما آنچه در مدارس در این مورد به شما آموخته اند کاملا برعکس چیزی است که رخ داده. شاید برای شما عجیب باشد اما گالیله هرگز نتوانست اثبات کند که زمین کروی بوده و به دور یک ستاره به نام خورشید درحال چرخش است. ما در این پست سعی داریم با جمع آوری مطالبی معتبر و دقیق به پاسخ این سوالات بپردازیم تا شبه بسیاری از مردم در این زمینه رفع شود. (برای دیدن تصاویر شفاف تر بر روی تصاویر کلیک کنید)

فیثاغورث

فیثاغورس یا فیثاغورث فیلسوف و ریاضیدان یونان باستان (۵۶۹–۵۰۰ پیش از میلاد) بود. او نخستین کسی بود که توانست اصول پراکنده‌ای را که ریاضیدانان نخستین عمدتاً با استقرا و آزمون و خطا کشف کرده بودند، بر پایهٔ اصول و براهین قیاسی بنا کند.

اولین شخص ثبت شده در تاریخ بشریت که درباره شکل زمین نظر مخالف دیگران داشت و ادعا کرده بود زمین هر شکلی میتواند باشد غیر از تخت و ساکن در مرکز جهان یک ریاضی دان و فیلسوف یونانی به نام فیثاغورث ۵۰۰ پیش از میلاد.

فیثاغورث توسط مورخان وابسته به فریماسونری مدام تبلیغ میشد افرادی مانند  Albert mackey , james anderson , william hutchinson , william preston  

فیثاغورث فکر میکرد مدل زمین کروی ای که در حال چرخش به دور خورشید است میتواند توضیح دهنده حرکت اجرام آسمانی مختلف باشد. این مدل خورشید مرکزی در مدرسه کروتونا فیثاغورث آموزش داده میشد اما این فرضیه برای ۲۰۰۰ سال هرگز مشهور نشد و از یونان خارج نشد. (او هرگز نتوانست اثبات کند زمین کرویست)

افلاطون و ارسطو

یک قرن بعد یکی دیگر از ریاضی دانان و فیسوفان یونانی به نام افلاطون از مدل زمین کروی حمایت کرد ولی اعتقاد داشت زمین یک کره ثابت در مرکز جهان است که همه چیز درحال چرخش به دور آن است.

شاگرد مشهور او ارسطو همچنین درباره این مدل (زمین کروی) در کتابش به نام “در آسمان ها (on the heavens)” نوشت و از شواهدی برای تایید این مدل استفاده کرد که بطور کلی شامل سه مورد میشود

در ابتدا ارسطو به این موضوع اشاره کرد که وقتی کشتی ها از ساحل دور میشوند، در نزدیکی افق بدنه آن ها قبل از دکل آن ها ناپدید میشود. او فرض کرد که این رخداد به معنی این است که زمین انحنا دارد و مطابق با انحنای زمین این اتفاق می افتد. ارسطو استدلال کرد ابتدا بدنه ناپدید میشود زیرا زمین کروی است و کشتی کم کم پایین رفته و در نهایت به کلی ناپدید میشود.

امروز ما به سادگی میتوانیم اثبات کنیم که ارسطو در فرض خود اشتباه میکرده است! با استفاده از تلسکوپ و دوربین هایی با زوم بالا ما میتوانیم این را اثبات کنیم که ارسطو اشتباه میکرده است زیرا در آن زمان امکانات و دانش کافی وجود نداشت بنابراین نتیجه گیری از یک رویداد نمیتوانست کاملا درست باشد.

هنگامی که یک کشتی کاملا در افق ناپدید شده است، تکنولوژی مدرن این اجازه را به ما میدهد تا زوم کنیم و کل کشتی را ببینیم. بدنه و دکل آن دیده میشود! این ثابت میکند کشتی ها در افق به علت وجود انحنای زمین ناپدید نمیشوند در حقیقت آن ها مسیر خود را میروند نه پایین میروند نه بالا فقط به نظر میرسد که در افق درحال پایین رفتن هستند که مطابق با قوانین پرسپکتیو است نه انحنای زمین.در حقیقت خط افق فقط یک نقطه اضمحلال است.

اما گاهی کشتی ها به قدری از ناظر دور میشوند که حتی با تلسکوپ و دوربین نیز نیمه پایینی آن ها به زیر خط افق دیده میشود. اما این مورد نیز نمیتواند کرویت زمین را به اثبات برساند. چرا؟ در ادامه با ما همراه باشید.

تصویری از کشتی زیر خط افق

خاصیت لنزی اتمسفر زمین

همانطور که در تصویر زیر میبینید، این قطره آب مانند یک لنز باعث بزرگنمایی شده است. هوای اطراف ما دارای رطوبت(مقدار زیادی آب) است که به چشم دیده نمیشود و البته این قطرات آب بسیار بسیار کوچکتر از آن هستند که آن ها را احساس کنیم به عبارت دیگر برای چشمان غیر مسلح غیر قابل رویت هستند.قطرات آب در هوا (رطوبت) یک لنز اتمسفری بسیار بزرگ را می سازند که اشیای دوردست را بزرگ جلوه میدهد.برای مثال میتوانید به این نکته دقت کنید که خورشید و ماه در افق بزرگتر از حالت عادی خود هستند و این به علت عملکرد لنزی اتمسفر است. (البته این بستگی به میزان رطوبت جو دارد). معمولا خورشید وقتی در افق اقیانوس ها غروب میکند بزرگتر به نظر میرسد. بزرگنمایی جوی معمولا در مکان هایی که میزان رطوبت بالایی دارند رخ میدهد (دریا ها،اقیانوس ها و…). اشیاء نزدیک به افق زمانی که توسط بزرگنمایی جوی بزرگ شده اند،قسمت پایینی جسم که در نزدیکی خط افق قرار دارد، به دلیل فرایند بزرگ شدن تصویر، به طور کامل از بین می رود. برای مثال، ساختمان هایی که تا نصف در زیر خط افق دیده میشوند.( یا کشتی هایی که حتی با دوربین و تلسکوپ نیز زیر خط افق رویت میشوند).در نهایت، ناپدید شدن قسمت پایینی کوه ها، ساختمان ها، کشتی ها و…اثبات وجود انحنا نبوده بلکه اثبات میکند این بزرگنمایی جوی است که باعث رخ دادن چنین پدیده ای میشود. این نحوه کارکرد طبیعت است و چیز های خیالی ( انحنا) در طبیعت جایی ندارند.

منبع برای اطلاعات آب و هوایی:
https://water.usgs.gov/edu/watercycleatmosphere.html

قطره آب و بزرگنمایی. در جو زمین میلیارد ها قطره آب وجود دارد که در فواصل دور باعث میشود اتمسفر زمین مانند یک لنز عمل کند.

 میتوانید آزمایشی درباره خاصیت لنزی اتمسفر در زیر ببینید:

 

 

دلیل دومی که ارسطو برای مدل زمین کروی ارائه کرد این بود که در هنگام ماه گرفتگی سایه زمین بر روی ماه کروی است. امروزه نیز مدل خورشید مرکزی این دلیل را برای اثبات مدل فرضی خود ارائه میدهد و ادعا میکنند تنها در صورتی ماه گرفتگی رخ میدهد که خورشید،زمین و ماه باهم در یک خط راست قرار بگیرند.

این فرض هوشمندانه است اما بسیار ضعیف و ناقص ارائه شده است. موضوع مهمی که اینجا مطرح میشود این است که چگونه به خود ثابت میکنید سایه زمین بر ماه می افتد؟ این چیزی است که از کودکی به شما گفته شده و البته حقیقت ندارد. در واقع راهی برای اثبات اینکه سایه زمین بر ماه می افتد وجود ندارد.

بر اساس این مدل که خورشید مرکزی ارائه میکند رخ دادن ماه گرفتگی در روز کاملا غیر ممکن است اما در از گذشته تا به امروز ماه گرفتگی هایی در روز رخ داده اند که به کل مدل خورشید مرکزی را باطل میکنند. انجمن نجوم سلطنتی تعدادی از این ماه گرفتگی هارا به ثبت رسانده است که مشهور ترین آن ماه گرفتگی دسامبر ۲۰۱۰ در نیومکزیکو است.

برخی افراد میگویند ماه گرفتگی در روز با مدل خورشید مرکزی کاملا هماهنگ است کافیست از نقطه ای در دو سر کره زمین به ماه نگاه کنید اما باید به این دوستان عزیز گفت تنها در صورتی حرفتان منطقی است که از قطب شمال و جنوب کره زمین بخواهید ماه گرفتگی را رصد کنید.

در حقیقت هیچکس نتوانسته به طور دقیق توضیح دهد که ماه گرفتگی چیست حتی در مدل زمین کروی. آیا میتوانید اثبات کنید سایه زمین بر ماه می افتد؟ آیا هر گردی کره است؟ چطور میتوان اثبات کرد که این سایه زمین بوده که بر ماه افتاده؟

به تصاویر زیر دقت کنید:

هر گردی کره نیست

آخرین برهان ارسطو که برای مدل زمین کروی ارائه کرده بود تغییر ستارگان با تغییر مکان به سرزمین های دیگر بود. او دید وقتی که به جنوب سفر میکنیم میزان دید ستاره قطبی و دیگر ستارگان کاهش می یابد. 

او استدلال کرد که این کاهش تدریجی و ناپدید شدن ستارگان در افق و تغییر صورت های فلکی با تغییر مکان دلیلی است که نشان می دهد زمین کرویست و سطح آن انحنا دارد. این مشابه همان ناپدید شدن کشتی ها در افق است!

ارسطو نتیجه گرفت که خط افق انحنای زمین است و ستارگان در زیر آن ناپدید و غیر قابل رویت میشوند چون انحنای زمین اجازه رویت آن هارا نمیدهد در حقیقت ارسطو فکر میکرد یک انحنای تپه مانند بین او و ستارگان وجود داشت که جلوی دید را میگرفت.

در واقع کاهش تدریجی و غیرقابل رویت شدن ستارگان در افق مربوط به قوانین جوی و پرسپکتیو است نه انحنای زمین.

هر دانشجوی هنر می داند دید انسان نسبت به جهان بشکل یک هرم است بطوری که وقتی به انتهای یک راهرو نگاه میکنید به نظر میرسد که کف راهرو به سمت بالا آمده است،سقف راهرو به نظر میرسد به سمت پایین است و دیوار ها در مرکز دید ناظر محدود به یک نقطه به نظر میرسند.

البته ابعاد راهرو برای تمام طول آن ثابت باقی می ماند بطور مشابه وقتی خورشید،ماه،هواپیما یا ابر ها به نظر میرسند که در سمت افق پایین میروند وقتی که از ناظر دور میشوند در واقع ارتفاع از دست نمیدهند بلکه ارتفاع خود را حفظ میکنند فقط در دید ما آن ها درحال پایین رفتن هستند و فقط اینگونه به نظر میرسند. (بنابراین ارسطو نیز نتوانست اثبات کند زمین کرویست و بدون داشتن امکانات پیشرفته و کافی از رویداد ها نتیجه گیری نادرست کرده که متاسفانه امروزه همین دلایل ارسطویی و مبتدی در ذهن بسیاری از تحصیلکردگان وارد شده  هرگز نمیتوان آن را از ذهنشان جدا کرد)

میتوانید برای اطلاعات بیشتر این پست را بخوانید:

توضیح علمی طلوع و غروب در زمین تخت

 

اراتوستن

قرن سوم قبل از ميلاد (حدود ۲۰۰۰ سال پیش) اخترشناس یونانی با حدود ۲ درصد خطا با استفاده از يك اصل هندسي ساده شعاع و محیط زمين را اندازه گرفت. او سر كتابدار موزه اسكندريه و نخستين كسي بود كه اندازه زمين را محاسبه كرد . وي متوجه شد كه در ظهر روز تابستاني آفتاب تابستاني ، ستون هاي عمودي در شهر سين (اسوان امروزی در مصر ) هيچ سايه اي نمي اندازد اما همان وقت در اسكندريه درشمال سین ستون های عمودي عقربه ساعت خورشيدي سايه مي اندازد . با اندازه گيري طول سايه و ارتفاع ستون ، وي تعيين كرد كه فاصله اسكندريه با سمت الراس ، ۷.۲ درجه استو از آنجايي كه اين رقم حدود يك پنجاهم ۳۶۰ درجه است پس فاصله اسكندريه تا سين ۵۰۰۰ استاديوم(مقياس آن زمان) پس محيط زمين بايد پنجاه برابرفاصله اسكندريه و سين باشد . سپس محيط زمين به دست آمد و به اين ترتيب قطر زمين به دست مي آيد كه فقط ۱۵۰ كيلومتر با ميزان فعلي تفاوت دارد.در آسوان (شهري كنار رود نيل) مشاهده مي شد كه ظهر روز اول تابستان چاه هاي عميق به وسيله نور خورشيد روشن مي شود و ميله هاي عمود روي زمين سايه ندارند. اراتستن در اسكندريه واقع در ۷۹۰ كيلومتري آسوان در همين روز به خصوص ميله هایی را به طور عمود روي زمين قرار داد و زاويه پرتو هاي خورشيد را با ميله اندازه گرفت. طبق محاسبات او اين زاويه ۷ درجه و ۱۲ دقيقه يا حدود ۰.۰۲ يك دوركامل دايره به دست آمد. چون زاويه به دست آمده با زاويه اي كه امتداد دو ميله يعمود در دوشهر آسوان و اسكندريه مي سازد برابر است در نتيجه شعاع زمين به دست ميآيد.

به عبارت دیگر اراتستن اشاره کرد که در ظهر در زمان انقلاب تابستانی در اسوان خورشید هیچ سایه ای ندارد و پرتو ها باید مستقیم به انتهای چاه برسند، در همین حال در اسکندریه یک میله فلزی عمودی ایستاده سایه قابل توجهی دارد.

با حساب طول سایه با فرض او از فاصله خورشید اراتستن محیطی از زمین نزدیک به عددی که منجمان خورشید مرکزی امروزه قبول دارند بدست آورد. حقیقت این است که اراتستن خورشید را میلیون ها مایل دورتر از زمین فرض کرد بطوری که پرتو های آن حتی در نقاط مختلف مانند اسوان و اسکندریه باید کاملا موازی منتشر شوند.

این فرض اشتباه منجر به نتیجه گیری اشتباه شد! با اندازه گیری زاویه خورشید در دو نقطه بر روی زمین بطور همزمان و حساب فاصله آن ها از یک دیگر ، قضیه فیثاغورث ارتفاع و ابعاد خورشید را نشان میدهد.با استفاده از این روش خورشید و ماه بار ها و بار ها محاسبه شده اند که قطری تقریبا برابر ۳۲ مایل و ارتفاعی نزدیک به ۳۰۰۰ مایل از سطح زمین بدست آمده است.

به عبارت دیگر آزمایش چوب اراتوستن نمیتواند درباره اندازه زمین به ما کمکی کند اما میتواند درباره فاصله خورشید به ما کمک کند. در آزمایش اراتوستن زمین یک کره و خورشید میلیون ها مایل دورتر فرض میشود و محاسبات هم در این باره با فرض کروی بودن و ۹۳ میلیون مایل فاصله خورشید است. با این حال، اگر ما از اطلاعات و داده های اراتوستن با فرض تخت بودن زمین استفاده کنیم میتوانیم فاصله تا خورشید را نشان دهیم که نزدیک به زمین است! بنابراین اراتوستن هرگز نتوانست اثبات کند زمین کرویست.(خورشید فاصله اش بسته به مدل زمین متفاوت است)

 

بنابراین هرکسی به شما گفت که اراتوستن اثبات کرد زمین کرویست، به او بگویید مدرک تحصیلی خودت رو از کجا گرفتی؟ 🙂 

 

گالیله

در ۱۶۰۹ قهرمان بعدی کوپرنیسیزم، منجم ایتالیایی و فریماسون گالیلئو گالیله توجه اش به تلسکوپ جلب شد

توجه: مخترع تلسکوپ گاهی گالیله نامیده شده و گاهی از ابن هیثم ایرانی در این باره صحبت میشود که مخترع اولین تلسکوپ بوده است البته شخصی به نام هانس لیبرشی نیز ممکن است مخترع اولین تلسکوپ بوده باشد چون در برخی متون به او این نسبت را داده اند.

گالیله با تلسکوپ خود ادعا کرد که موفق به دیدن اجرام آسمانی ای در نزدیکی سیاره مشتری شده که آن را سه ستاره ثابت توصیف می کرد. او گمان می کرد که آن ها نقاط نورانی نامریی میشوند چرا که همیشه قابل رویت نبودند.

پس از ردیابی های مداوم این سه نقطه نورانی گالیله متوجه شد وقتی نمیتواند آن ها را ببیند احتمالا باید پشت مشتری پنهان شده باشند بنابراین آن ها ستارگان نامریی نیستند. او با خود گفت پس آن ها باید قمر های مشتری باشند همانطور که زمین یک قمر دارد. پس از این او ادعا کرد که این رصد او ثابت می کند مدل کوپرنیکی خورشید مرکزی حقیقت دارد و یکی از دلایل خورشید مرکزی را یافته است. او ادعا کرد زمین نیز باید یکی از سیارات باشد که به دور خورشید در حرکت است.

گالیله و اجداد ماسونی او همگی حامیان و مومنانی به مدل خورشید مرکزی بودند و همه چیز را برنامه ریزی کرده بودند. کاردینال بلارمین به گالیله نوشت:

“سیستم کوپرنیکی بدون مشاهدات فیزیکی و حقیقی برای چرخش زمین به دور خورشید نمیتواند مورد دفاع باشد”

با توجه به این گفته گالیله برای یافتن شواهدی از حرکت زمین دست به کار شد و امیدوار بود تا شواهدی برای حرف خود پیدا کند. بعد از مدتی او ادعا کرد که جزر و مد بر اثر حرکت زمین به دور خورشید پدید می آید. او استدلال کرد که این حرکات فرضی زمین باعث پدید آمدن جزر و مد میشود و این مدرکی است که ثابت می کند زمین به دور خورشید در حرکت است اما از بخت بد او ایده او مورد پذیرش نبود و به آسانی توسط هم عصران وی ثابت شد که او اشتباه می کند.

آن ها گفتند اگر علت پدید آمدن جزر و مد حرکت زمین است پس ما هر روز باید شاهد جزر و مد های شدیدی باشیم زیرا زمین مدام در حرکت است و البته اگر اینگونه باشد همه چیز باید تحت تاثیر این حرکت قرار بگیرد نه فقط آب ها و همه چیز باید از زمین به بیرون پرتاب شود.

حال به سراغ دانشمندان ایرانی می رویم:

ابوریحان بیرونی

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی (زادهٔ چهارده شهریور سیصدو پنجاه دو خورشیدی، کاث، خوارزم – درگذشتهٔ بیستو دو آذر چهارصدو بیستو هفت، غزنین)، دانشمند و ریاضی‌دان،ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس،هندشناس، تاریخ‌نگارِ بزرگِ ایرانی وهمه‌چیزدان در سدهٔ چهارم و پنجم هجری است. بیرونی را بزرگ‌ترین دانشمندِ مسلمان و یکی از بزرگ‌ترین دانشمندانِ ایرانی در همهٔ اعصار می‌دانند.همچنین او را پدرِ انسان‌شناسی وهندشناسی می‌دانند.

وی به زبان خوارزمی، زبان فارسی، زبان عربی و زبان سانسکریت مسلط بود و با زبان یونانی باستان، عبری توراتی و زبان سریانیآشنایی داشت. بیرونی یک نویسندهٔ بی طرف در نگارشِ باورهای مردمِ کشورهای گونه‌گون بود و به‌پاسِ پژوهش‌های قابلِ توجه‌اش، با عنوانِ اُستادشناخته شده است. حال نظر ابوریحان بیرونی درباره آسمان!
🌞 فلک(آسمان) چیست؟🌞گنبد آسمان از نظر ابوریحان بیرونی: جسمی است چون گوی گردنده اندرجای خویش! و اندرمیان او چیز هاست که حرکت ایشان بسرشت خویش بخلاف حرکت فلک است، و ما اندر میان اوییم! و او را فلک نام کردند از بهر حرکت او که کرده است همچون حرکت بادریسه!
🌞سما چیست؟🌞
این نام به عربی بر آن چیز افتد که زبر تو باشد و بر تو سایه کند چون ابر، و چون بام خانه. ولکن مطلق نبود، که بدان چیز منسوب کرده بود! و چون بچیزی منسوب نبود نام عالم بود و آن فلک است که گفتیم و پارسیان آن را آسمان نام کردند یعنی مانند آس از جهت حرکت کردن آن!
برگرفته از کتاب التفهیم نوشته ابوریحان بیرونی! در این کتاب چرخش خورشید نیز ذکر شده! (البته ابوریحان بیرونی اشتباهاتی هم در برخی موارد داشت به خصوص نظرش درباره ماه)

ابوریحان به گنبد آسمان باور داشته اما زمین را یک کره در مرکز جهان میدانست. از جایی که ابوریحان بیرونی به زبان یونانی مسلط بوده بنابراین میتوان نتیجه گرفت به احتمال زیاد تحت تاثیر شدید اعتقادات یونانیان درباره کرویت زمین قرار گرفته و به آن باور پیدا کرده است.

در زیر مدل ابوریحان بیرونی از زمین و اجرام آسمانی را در کتاب التفهیم میبینید:

زمین مرکزی در دیدگاه ابوریحان بیرونی! ذکر شده در کتاب التفهیم
به فلک خورشید و ماه به دور زمین دقت کنید

مدل ابوریحان بیرونی از زمین و سیارات و ماه و خورشید! البته او ماه و خورشید را چون گرد می دید کروی فرض کرده.

اکثر دانشمندان ایرانی و خارجی در گذشته معتقد بودند زمین تخت است اما کسانی نیز بودند که به زمین مرکزی (زمین کروی ثابت و بدون حرکت در مرکز جهان) باور داشتند که البته تا جایی درست است اما درباره شکل زمین دچار اشتباه شدند.

همچنین نکته جالب درباره اسطرلاب این است که با توجه به یک زمین تخت و ثابت مورد استفاده قرار میگرفت و حتی امروزه نیز میتوان از آن استفاده کرد.

اُسطُرلاب از ابزارهای قدیم نجوم و طالع‌بینی است. اسطرلاب وسیله‌ای در نجوم رصدی بوده و اکنون بیشتر برای کاربردهای آموزشی بکار می‌رود. اسطرلاب رایج و معمولی دستگاه و صفحه مدور فلزی است که از جنس برنز یا برنج و یا از آهن و فولاد و یا تخته به طرز بسیار دقیق و ظریف و مستحکمی ساخته شده و برای مطالعات و محاسبات کارهای نجومی از قبیل پیدا کردن ارتفاع و زاویه آفتاب، محل ستارگان و سیارات و منطقه البروج و به دست آوردن طول و عرض جغرافیایی محل در تمام مدت شبانه روز و فصول مختلف سال بکار برذه می‌شود.

در زمان گذشته از اسطرلاب با اینکه به زمین تخت،ثابت و مرکز دنیا معتقد بودند استفاده میکردند و امروزه نیز اسطرلاب به درستی کار می کند. اسطرلاب بر اساس یک زمین تخت و ثابت در مرکز جهان طراحی شده بود و مطابق یک زمین کروی درحال حرکت با سرعت های سرسام آور نیست. اسطرلاب ثابت میکند زمین ثابت و ستارگان به دور زمین درحال چرخش هستند. همانطور که میبینید اسطرلاب مانند یک دیسک تخت ساخته شده و اجرام آسمانی را بر فراز آن کشیده اند و حرکت های آن هارا محاسبه و پیش بینی میکنند.

برای دیدن تصویر شفاف تر بر روی تصویر کلیک کنید

در پایان باید گفت: با توجه به اینکه در گذشته چه چیز مطرح شده نمیتوان نتیجه نهایی را گرفت. دلایل بسیاری برای تخت بودن زمین وجود دارد که برخی نمیخواهند قبول کنند و البته مشکل خودشان است نه زمین تخت. 

مقاله بالا با استفاده از مقالات تاریخچه زمین تخت و صد دلیل زمین یک کره چرخان نیست نوشته شده است. میتوانید برای اطلاعات بیشتر درباره زمین تخت به این دو مقاله مراجعه کنید.

با تشکر از همراهی شما

منتظر مقالات بعدی باشید…..

 

Share this post

32 comments

اضافه کنید
 1. حمید ۲۶ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۱۷:۵۸ پاسخ

  منطقی بود. معلوم شد خیلی راحت تونستن دانشمندان قدیمی رو خیلی بزرگ جلوه بدهند و خیلی چیزها زیر سوال رفتند. ما آدما هم که عادت کردیم از بچگی همه چیزو بدون تفکر بهش بپذیریم و جزئی از باورهامون بشه. حداقل من یکم روشن شدم که متفکرانه در مورد هر مسئله ای پیش برم که فک کنم نیاز به تمرین داره. ممنون از مطالبی که در سایت قرار میدین. در مورد بلوبیم و هارپ و … هم خوندم به این فکر افتادم که چه پروژه هایی در خود ایران داره انجام میشه و هیچ مطلبی نگذاشتید که امیدوارم قرار بدین چون مطمئنم که هیچ سایت دیگری این چنین مطالبی را نمیتونن بنویسن و قرار بدهند . سایتی که هیچ تبلیغی ندارد و فقط به آگاهی مردم کمک میکنه که دوست دارم در مورد هدفتون از انتشار این مطالب هم پست بزارین. تشکر از شما

 2. شمیم ۲۷ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۶:۲۸ پاسخ

  سلام
  قرار بود یه مقاله از ماهواره های ایرانی بذارید.پس چی شد؟ راستی حتما خبر دارید میمونهایی که ایران به فضا فرستاده بچه دار شدن.نظرتون چیه؟

 3. ابوالفضل ۳۱ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۶:۵۷ پاسخ

  سلام
  بهتون خسته نباشید میگم و تشکر میکنم که باعث شدید تا واقعیت ها رو بفهمم و تحول بزرگی در زندگی من اتفاق بیافته اونچیزی که شما میگید و ازش دفاع می کنید کاملا منطقی و درسته و کاملا با قرآن و احادیث مطابقت داره و هرکس یک کم دیدشو وسیع کنه و بدون تعصب نگاه کنه میفهمه که حقیقت چیه
  من خودم همیشه سوالاتی تو ذهنم بود که برام توجیه نشده بود مثلا اینکه اگر آمریکا ماهواره داره پس چرا هواپیمای جاسوسی به آسمون ایران می فرسته و اینکه چرا خورشید هنگام غروب پشت کوه ها تغییر اندازه میده و اینکه چطور دیش ماهواره ها همیشه به یک سمت ثابت تنظیم شده و یا اینکه جاذبه زمین چجویه !!! از چه جنسیه که همه چیزو به خودش جذب میکنه اگه از جنس مغناطیس باشه فقط باید فلزاتو جذب کنه نه آب و خاک و … اگه جاذبه حقیقت داره یه نمونه آزمایشگاهی و تعریف درستی ازش نیست و پشت سر هم دروغ و جوری با اطمینان اینارو به ما گفتن که ما موقع فکر کردن بهش احساس می کنیم که خنگیم که چیزیرو نمی فهمیم در صورتی که همش با هدف گفته شده
  اینا میخوان به مردم دنیا بگن که ما حاصل یک اتفاقیم و اصلا در جهان هستی هیچ چیزی نیستیم که تو کارشون هم موفق شدن تا جایی که خیلی به این اعتقاد دارن که جهان با بیگ بنگ بوجود آمده و ما هم حاصل یک اتفاقیم و خدایی وجود نداره
  در صورتی که در نظریه زمین تخت می فهمیم که هیچ چیزی بیهوده آفریده نشده و قطعا خداوندی وجود داره که ما رو در این جهان بسته قرار داده و ما با هدف آفریده شدیم.
  خواهشا کسایی که به زمین کروی متعصبن فقط یکم با دید باز به قضیه نگاه کنن .
  ممنون

 4. محمدرضا ۳۱ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۲۳:۳۶ پاسخ

  سلام
  شما توی مطالبتون فقط دیدگاه های علم امروزی رو زیر سوال میبرید و هیچ چیزی در مورد دیدگاه خودتون نسبت به اون پدیده نمیگید
  مثلا در مورد ماه گرفتگی توضیح ندادید که از نظر زمین تخت گرایان علت این پدیده چیه
  مطلب دیگه در مورد گرانش هستش ما یه نظریه ی منسجم داریم که به ما اعداد آزمایشگاهی و قابل تکرار میده یعنی اگر من یک جرمی رو توی یک منطقه خاص از یک ارتفاع مشخص رها کنم تو زمانی به زمین برخورد میکنه که نظریه به ما میگه
  ما با این نظریه هر روز هواپیماها رو به پرواز در میاریم … موشک های نظامی با همین نظریه به اهدافشون برخورد میکنن ولی در عوض شما یه سری نکات توصیفی از گرانش ارائه میدید که نه آزمایش پذیر و تکرار پذیره و نه دارای فرمالیسم و انسجام
  من اولش که اسم زمین تخت رو شنیدم به دلیل اینکه توی یک دانشگاه خوب فیزیک میخونم و مثل بقیه به دلیل رتبه بد این رشته رو انتخاب نکردم خندم گرفت ولی الان اومدم تا بدون تعصب و کاملا منطقی بهتون بگم حاضرم تا یک مسئله جدید رو طرح کنیم و جواب من و جواب زمین تخت رو با هم مقایسه کنیم
  دلیل اینکه میگم مسئله جدید اینه که ناب بودن مسئله فرصت مغلطه رو از هر دو طرف بگیره
  و در آخر مردم هستن که نتیجه میگیرن که نتایج کدوم طرف تکرار پذیر و منطقی هست
  با احترام

   • محمدرضا ۱ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۲۰:۱۵ پاسخ

    من دنبال پاسخ نیستم
    من دنبال اینم که نشون بدم نظر شما کاملا غیر علمی هستش
    یکبار دیگه میگم که بیاید یه موضوع ناب رو تو حوزه ی فیزیک تعیین کنیم و هر کس با دیدگاه خودش اون موضوع رو تحلیل کنه یا فیزیک شکست میخوره یا شما
    بر خورد شما با مسائل رنگ و بوی مغلطه داره و اصلا تو چارچوب متدولوژی علمی نمیگنجه
    هر وقت تونستید با استفاده از برداشتتون از گرانش نظریه ی منسجمی بسازید که همون اعداد آزمایشگاه رو به ما بده کارتون میشه علمی
    خواهشا طفره نرید یا قبول کنید یا اینکه اعتراف کنید از اینکه با یک موضوع ناب که هنوز دوستان پشت دریا هاتون بررسیش نکردن روبرو بشید میترسید
    ممنون

     • محمدرضا ۱۴ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۰:۵۴

      من تمامی این مطالب رو مطالعه کردم… اما خبری از مدلی که قابل آزمایش باشه و اعداد آزمایشگاهی بده ندیدم فقط مغلطه و توصیف کیفی بود
      من حتی به این راضی ام که مدلی برای گرانش بدید که همون اعداد آزمایش گاهی رو بده

     • flatearther ۱۴ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۲۴

      سلام
      شما به آزمایش معتقدید؟ ماهم همینطور! تمامی نیرو های موجود در طبیعت در آزمایشگاه و حتی طبیعت قابل تولید و آزمایش هستند. آیا میتوانید در آزمایشگاه گرانش را تولید و کنترل کنید؟ آیا میتوانید یک کره از گاز را در خلا ایجاد کنید بدون آنکه از هم فرو بپاشد؟ خیر نمیتوانید! طبیعت مدل کروی را زیر سوال میبرد.
      گرانشی وجود ندارد. مطالب را بخوانید.
      موفق باشید

 5. شمیم ۱ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۶:۱۰ پاسخ

  مقاله رو خوندم .ولی فقط تیترش مربوط به ایران بود.ببینید بذارید واضحتر بگم دروغ گفتن ناسا رو میتونم درک کنم ولی مسئولین ایرانی هم دارن دروغ میگن؟یعنی واقعا ایرانی ها ماهواره فرستادن دوباره برگشته زمین یا کلا دود شده و رفته؟!!! چرا باید همچین دروغی بگن؟ اونها میتونن از این فرصت برای گفتن خیلی از حقایق استفاده کنن!یا مثلا درباره میمونها خود رییس پژوهشگاه هوا فضا گفته دومیمون فرستاده به فضا بچه دار شدند.

  • flatearther ۲ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۳۱ پاسخ

   سلام مجدد
   مسئولین ایران دروغ نمیگویند و ماهواره ایرانی ای که با موشک پرتاب شد تنها نماد قدرت و یک نوع جنگ روانی بوده. ماجرای میمون ها نیز درست است و آن ها به ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری رسیدند و دوباره به زمین بازگشتند
   موفق باشید

 6. محمدرضا ۱۴ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۰:۵۷ پاسخ

  یک مطلبی هم باید گوشزد کنم مطالب اشتباهتون رو به قرآن ربط ندید خواهشا…
  شما در این مورد میتونید فقط روی کتاب مقدس مسیحی ها مانور بدید…
  تکلیف قرآن با مشرقین و مغربین روشن شده

  • flatearther ۱۴ مهر, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۰ ۰۶:۲۵ پاسخ

   اصلا مشارق و مغارب یعنی چه؟ خورشید از مشرق بالا می آید و در مغرب غروب میکند و این در به عنوان مثال یک شهر تنها یک مشرق و یک مغرب حساب میشود اما از آنجا که خورشید درحال چرخش به دور زمین است مکان های مختلف شاهد غروب و طلوع خورشید در ساعات مختلفی هستند بنابراین مشارق و مغارب برای آن به کار میرود و منظور قرآن نیز همین است مشارق و مغارب یعنی چندین مشرق و مغرب.

   سوره الرحمن ۵۵ امین سوره قرآن است که این آیه در آن آمده است. اگر این سوره را مطالعه بفرمایید خواهید دید که علاوه بر دو مغرب و دو مشرق (آیه ۱۷) به دو دریا که پیش راند تا به هم رسیدند ! (آیه ۱۹)، به دو مروارید و مرجان که از آن بیرون می آید (آیه ۲۲) دو بهشت (آیه ۴۶) دو چشمه که در آن دو بهشت جاری است (آیه ۵۰) دو نوع میوه (آیه ۵۲) دو بهشت دیگر (آیه ۶۲) دو درخت و دو میوه (آیه ۶۸) صحبت میکند و مشخص و واضح است که خداوند در این سوره همه چیز را بصورت جفت نام برده است و همه چیز دریا، بهشت، میوه، درخت و باقی را دوتا دوتا نام میبرد و میتوان گفت مشرق و مغرب نیز به همین علت به دو مشرق و مغرب تبدیل شده اند.
   آیه ۹ سوره مزمل (خدای مشرق و مغرب که خدایی جز او وجود ندارد، پس او را برای خود وکیل و نگهبان انتخاب کن) در اینجا خداوند از یک مشرق و مغرب صحبت میکند. آیه ۴۰ سوره معارج (پس قسم به خدای مشرق ها و مغرب ها که ما قادریم.) در این آیه خداوند به مشرق ها و مغرب ها اشاره میکند.
   آیه ۵ سوره صافات (خدای آسمان و زمین و آنچه بین آنهاست و خدای مشرق ها) در اینجا نیز خداوند تنها به مشرق ها اشاره کرده است. هیچ اشاره ای به کره بودن زمین نشده مشارق و مغارب مشرق و مغرب و … هیچ ربطی به کرویت زمین ندارند و تنها مانند اشارات دیگر قرآن مثلا به دریا ها و یا کوه ها هستند.

   برگرفته شده از flatearthfarsi.blog.ir

 7. 123 ۲ آبان, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۲۰:۴۶ پاسخ

  خانم شمیم
  یعنی اینکه نشون بدن ما موشک با برد بیشتر تولید کردیم.ولی جوری گفتن که غربی ها نتونن تهمت بزنن که ایران در پی نا آرام کردن جهان و… است

 8. سعید ۳ آذر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۴:۲۵ پاسخ

  این حرکت جدید، برای تخریب کامل اسلام و قرآن شکل گرفته، تا این تصور رو بوجود بیاره که قرآن به زمین تخت اشاره داره و طبعاً در نظر دانایان کتابی خرافی جلوه کنه

 9. ابوالقاسمی ۱۹ آذر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۲۲:۲۳ پاسخ

  سلام مدتیه که پیگیر مطالبتون هستم اما اینکه ایران ماهواره فرستاده حتی نگرانی دانشمندامون رو نشون دادن که فرکانسش وصل شد: ماهواره امید و فرستادن اون دوتا میمون …کمی برام گیج کننده و مطالب شما برام غیر واقع به نظر میرسه ولی نمیخوام منکر هم بشم

 10. علی ۱۵ آذر, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۰ ۱۱:۴۳ پاسخ

  تمام دلیل هایی که آوردید شبه علمه و همشون بر رو تعصب نوشته شدن!
  اخی! چرا از دادن شماره یا حتی یه ایمیل ساده پرهیز میکنید؟
  این پیام رو میخوای پاک کنی؟:-(
  آفرین به دوست متعصب ما!
  این دفه نتونستی از پرسپکتیوت کمک بگیری؟

 11. علی ۱۱ اسفند, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۲۹ ۱۶:۳۰ پاسخ

  ببینین شما خودتون کم کم دارید مطالبتونو حذف میکنین !
  زمین تخت واقعا شیوه جالبی از شبه علمه و واقعا سازندگانش خیلی متخصص بودن که با یه تصویر جعلی ، تعداد زیادی رو جذب کنند!
  اما دیگه انتظار اینو نداشته باشید که علم تایید کنه این مدلو!
  این مدل تا زمان انسان های باستانی واقعا خوب بود ، ولی نه زمان کوپرنیک!

  • flatearther ۱۱ اسفند, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۲۹ ۱۷:۲۶ پاسخ

   سلام خدمت شما.
   تابحال مطلبی از این سایت حذف نشده.
   مطالب وب قدیمی را تا حدی حذف کردیم چرا که ناکافی و ناکامل بودند.
   متاسفانه مدل کروی است که میتواند با ارائه چند تصویر که از صحت و اعتبار آن بی خبریم، افراد ناآگاه و ساده لوح را جذب کند.
   تاریخچه کوپرنیک و بحث های زمین کروی و تخت را خوانده اید؟ از تاریخ مدل های کیهانی چه میدانید؟
   موفق باشید.

 12. مرتضی ۳۰ خرداد, ۱۳۹۹ \ب٫ظ\۳۱ ۲۲:۱۳ پاسخ

  با سلام و خسته نباشید به شما بنده به طور اتفاقی متوجه قضیه ای درباره شکل ظاهری زمین شدم که اگر بتونم اون رو توضیح بدم کل قوانین علم بشری زیر سوال میره و مسیر جدیدی از خلقت آغاز خواهد شد.ولی چون از معلومات کمی برخوردارم قادر به توضیح شون نیستم در ضمن اصلا جهان اون طوری نیست که ما میبینیم بلکه خیلی زیباتر و هدفمندتر و مشخصتر از اونیه که ما داریم باهاش روبرو میشویم.امیدوارم چیزی رو که متوجهش شدم رو روزی بتونم به کلمه و جملات تبدیل کنم و وصفش کنم.فقط اینو میتونم بگم که ما روی زمین نیستیم بلکه ما و زمین یکی هستیم وهرجه دیگر که وجود دارد انعکاس ماست در جایی دیگر

ارسال نظر جدید