توضیح علمی طلوع و غروب در زمین تخت

با سلام دوباره خدمت شما دوستان عزیز. در این پست قصد داریم بصورت واضح و شفاف و البته با استفاده از روشی قابل آزمایش،قابل تکرار،قابل مشاهده،قابل اندازه گیری و… به توضیح طلوع و غروب خورشید در زمین تخت بپردازیم. هرچند در گذشته بارها  و بارها توضیحاتی در این مورد دادیم و حتی مستنداتی نیز تهیه کردیم اما خبر هایی به ما رسیده از اینکه عده ای درحال پخش یکسری شایعات درباره زمین تخت هستند که در این مدل خورشید نمیتواند طلوع و غروب کند و به همین دلیل زمین تخت نقض میشود.

خب به سراغ توضیحات میرویم. در ابتدا توضیح مدل کروی از غروب خورشید را ببینید:

 

این مدل اینگونه توضیح میدهد که نور خورشید به علت وجود انحنا زمین، نمیتواند تمامی سطح زمین را روشن کند و علت طلوع و غروب خورشید چرخش زمین و البته وجود انحنا است. اما این توضیح کاملا غیر علمی و غلط است چرا که مهم ترین پارامتر ها در نظر گرفته نشده اند.

حال به سراغ توضیح در مدل زمین تخت میرویم.

به نمودار بالا دقت کنید

در تصویر بالا خورشید هنوز به اندازه کافی از ناظر فاصله نگرفته تا نور آن از منطقه متراکم جوی عبور کند.(به همین دلیل است که شما خورشید را به در ظهر به رنگ قرمز نمی بینید). این منطقه نزدیک به سطح دریا است و عامل خمش نور خورشید است.

وقتی خورشید از ناظر فاصله میگیرد(در افق به سمت پایین حرکت نمیکند بلکه تنها از ناظر فاصله میگیرد)، نور خورشید از محیط متراکم جوی (که به علت امتداد جو زمین به وجود آمده است) عبور میکند. به عبارت دیگر نور خورشید از محیط متراکم تری نسبت به موقعیت ظهر عبور میکند چرا که نور خورشید باید مسیر بیشتری را برای رسیدن به ناظر بپیماید و بنابراین از این محیط متراکم عبور میکند و این محیط به علت چگالی متفاوت بر روی نور خورشید تاثیر میگذارد و آن را به نوعی دچار خمیدگی میکند.

به شکل ساده تر، هرچقدر خورشید از ناظر فاصله بگیرد، شدت نور آن کمتر میشود و شما میبینید که خورشید درحال فرو رفتن در افق است(نقطه اضمحلال افق). اما نه تنها چنین اتفاقی رخ نمیدهد بلکه تنها دلیل آن خمیدگی نور خورشید به علت ورود از یک محیط به محیط دیگر(متراکم تر) است. علت اینکه به آن نقطه از افق نقطه اضمحلال افق گفته میشود همین است چرا که دیگر نور خورشید توان رسیدن به چشمان شما را ندارد و کاملا دچار انحراف شده است.

چیزی در زیر مشاهده میکنید یک آزمایش علمی و شبیه سازی غروب خورشید در مقایسه با تایم لپس های واقعی غروب خورشید است. کلیپ زیر را با دقت ببینید:

 

کلیپ بالا را حتما ببینید.

خب با توجه به کلیپ دیدیم که خورشید در یک سطح صاف(بدون حضور انحنا) و تنها با توجه به توضیحاتی که دادیم میتواند از میدان دید ناظر خارج شود. تایم لپس واقعی غروب خورشید را با آزمایش مقایسه کردیم و دیدیم کاملا یکسان هستند و این نشان میدهد خورشید بر فراز یک زمین تخت درحال حرکت است و هیچ انحنایی مانع نور آن نمیشود بلکه این لایه متراکم جو است که مانع رسیدن نور خورشید به ناظر است.

توضیح آزمایش:

بعد از آماده سازی محیط مایع(شکر با چگالی بالا) و پس از دادن زمان کافی برای رسوب و شکر در آب، شکر باعث میشود تا در آب سطح های مختلفی از چگالی با توجه به عمق ایجاد شود( مانند جو زمین). عمیق ترین قسمت از ظرف دارای بیشترین چگالی است( به علت رسوب و اشباع شکر در آب) و به همین علت است که سطح های مختلف با چگالی های مختلف ایجاد شدند. عمیق ترین قسمت دارای بیشترین تراکم و بالاترین قسمت دارای کم ترین تراکم است و این بسیار شبیه به لایه های اتمسفر زمین است.

در هنگام آزمایش، سطح هایی که شکر در آن حل شده است باعث میشوند تا نور به سمت پایین خم شود. وقتی که نور از یک محیط متراکم تر عبور میکند، انرژی پرتو نور به شدت کاهش یافته و رنگ قرمز را در خورشید نمایان میسازد. ما در این آزمایش میتوانیم نکات مشترک بسیاری بین نتایج حاصل و غروب خورشید واقعی ببینیم.

نکته جالب درباره آزمایش این است که نور لامپی که استفاده شده بود تغییر رنگ داد. به عبارت دیگر با فاصله گرفتن از دوربین به علت عبور نور از محیط متراکم رنگ نور از سفید به زرد،نارنجی و در آخر قرمز تغییر کرد درست همانند یک غروب خورشید واقعی. این یک آزمایش علمی است که خودتان نیز میتوانید در خانه آن را انجام دهید.

ابزار و وسایل مورد نیاز برای آزمایش:

یک محیط مایع (آب) تهیه کنید و شکر را به آن اضافه کنید. حدود ۴۸-۲۴ ساعت به شکر زمان دهید تا در آب رسوب کرده و اشباع شود. سپس محیط مایع آزمایش شما آماده است.

 • ۲۰ لیتر آب
 • ۶ کیلو گرم شکر سفید
 • لامپ LED 
 • تخته پلاستیکی یا هر چسب و وسیله ای برای مهر و موم که مقاوم در برابر آب است.
 • ظرف استفاده شده: طول ۱۰۰ سانتیمتر و عرض ۱۰ سانتیمتر. ارتفاع در حدود ۳۰ سانتیمتر

طلوع و غروب خورشید تنها چیزی را که به اثبات میرساند تخت بودن زمین است چرا که مطابق آزمایشات مختلف علمی می باشد. قابل تکرار، قابل آزمایش، قابل اندازه گیری و قابل مشاهده. این آزمایش نه تنها اثبات کرد که مدل زمین تخت نیز میتواند دارای طلوع و غروب برای خورشید و دیگر اجرام آسمانی باشد، بلکه اثبات کرد که خورشید هرگز از تمام نقاط زمین در مدل زمین تخت دیده نخواهد شد و دلیل اصلی طلوع یا غروب خورشید تاثیر جو زمین است نه انحنای زمین چرا که زمین انحنایی ندارد و کاملا تخت است. این را آزمایشات مختلف اثبات میکنند و هرگز جزو حرف های بی پایه و اساس نمی باشد.

موفق باشید

Share this post

104 comments

اضافه کنید
 1. سعید جعفری ۱۱ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۱۱:۰۷ پاسخ دادن

  این آزمایش چیزی رو ثابت نمیکنه. موارد متعددی در دنیا وجود داره که از طریق روش های مختلف قابل اثبات و نشان دادن هستن. پس اینکه یک پدیده رو با روش دومی بشه آزمایش کرد و به نتایج مشابه روش اول رسید، دلیل بر اشتباه بودن روش اول نیست! چرا که پدیده طلوع و غروب خورشید رو میشه براحتی با یک توپ هم که معرف مدل کروی هست، آزمایش کرد و نشان داد.
  ضمنا همونطور که دیگر دوست عزیز اشاره کردن، با فرض اینکه زمین تخت باشه و خروشید همیشه بالای سر زمین بچرخه، حتی در دورترین نقطه هم نباید نور خورشید کاملا از بین بره به طوری که تاریکی مطلق روی زمین بوجود بیاد چرا که با نگاه به آسمان شب، میبینید که نور دورترین ستاره ها هم بالاخره تونستن به زمین برسن، چه برسه به فاصله خورشید تا زمین. پس در غلیظ ترین جو و دورترین فاصله خروشید تا زمین، نورش باید از بخش تاریک زمین براحتی قابل رویت باشه.

  • flatearther ۱۲ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۷:۰۱ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   مدل کروی نمیتواند طلوع و غروب را دقیقا مانند آنچه در حقیقت میبینیم نشان دهد اما با روشی که معرفی کردیم شما میتوانید دقیقا یک غروب(یا طلوع) را بسازید. نکاتی را درباره خورشید در نظر نگرفتید. خورشید بسیار کوچکتر از زمین است و البته بر فراز زمین تخت درحال حرکت است. آیا یک لامپ کوچک میتواند تمامی زمین فوتبال را روشن کند؟ قطعا خیر. ستارگان مستقیما در بالای سر هستند و میبینید که وقتی به افق نزدیک میشوند نور آنان به نارنجی و قرمز تغییر کرده و سپس ناپدید میشوند چون نورشان از محیط متراکم تری نسبت به موقعیتی که قبلا داشتند عبور میکند. به علت امتداد جو زمین در افق لایه جو بسیار متراکم تر نیز میشود به همین علت است که خورشید تنها در زمانی که در افق باشد به رنگ نارنجی یا قرمز است.
   موفق باشید

   • Ali ۱۲ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۱۲:۱۳ پاسخ دادن

    سلام؛من چجوری میتونم با شما دائم در ارتباط باشم؟
    یک سوال
    در جنگ جهانی چطور ژاپن آمریکا رو از اونطرف(شرق به غرب) زد؟
    من یه جا خوندم که این کره بودن زمین رو ثابت کرده
    متوجه شدید؟

   • مسعود ۱۴ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۱۵:۰۶ پاسخ دادن

    چرا داداش مدل کروی طلوع وغروب رو بهتر از مدل تخت نشون میده خوب در مدل تخت خورشید بالای سر ما در حال گردش است خوب باید طلوع وغروب خورشید از افق نباشه چرا از افق پایین میاد در زمینتخت این مدلی که شما ارایه دادین خورشید بید کم کم محو بشه طبق نظریه شما که میگین خورشید کوچک تر از زمینه نه این که از افق پایین بیاد

 2. مهدی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۱۳:۵۷ پاسخ دادن

  آقای محمد خورشید جرمی هم اندازه ماه است و زمین چندین برابر آن وقتی خورشید در آسمان زمین حرکت میکند قطعا نمیتواند کل زمین را روشن کند بهتر است فیلم حرکت خورشید روی زمین را ببینید متوجه خواهید شد .این توضیح فوق بیشتر برای قرمز شدن خورشید هنگام غروب مصداق داشت

  • حسین گودرزی ۳۰ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۲۳:۰۷ پاسخ دادن

   به نظرمن خورشید یک سی وششم از ماه کوچک تر است یا میتوانیم بگوییم سبک تر است چون نیروی گرانشی مرکز زمین(فطب شمال کروییون)باعث میشود که سرعت حرکت خورشید حدود یک سی وششم بیشتر از ماه باشد

 3. هادی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۱۹:۲۷ پاسخ دادن

  همیشه اندکی (مثلا یک ساعت) بعد و قبل از ظهر نور خورشید کم تر و بیشتره
  آیا یکم چرخش زمین در مقابل میلیون ها مایل فاصله انقدر نور خورشیدو کم و زیاد میکنه؟
  موقع غروب بعد از گذشت زمان زیادی کم کم هوا از شرق شروع به تاریک شدن میشه و همچنین نقطه ای که خورشید غروب کرده نورانی تره (البته زمین کره ای تو این حالت هم یواش یواش رو به تاریکی ولی نور همچنان میرسه)

  تو کروی بودن و با این فاصله میلیونی از خورشید، چه زمین چرخش کنه چه نکنه چه فرقی داره که میگن ظهر خورشید مستقیم میتابه؟
  ولی تو زمین تخت کاملا واضحه این چون خورشید حرکت میکنه و نزدیک و دور میشه و فاصلش هم این همه نیس

  امروز موقع غروب ماه بیشتر از نصفش روشن بود در حالی که چند روزه همون مسیر رو میره و حلال هم پیدا میکنه و تا زمان دور شدنش هم حلالش همون شکله و البته با جهت خورشید انگار هم خونی نداره
  نورش هم موقع غروب به اندازه ای زیاده که آدم بعید میدونه نور خورشید باشه مگه ماه آینست؟ حتی موقع نصف شب به اندازه ای نور میندازه روی زمین که همه جارو روشن میکنه!

  سوالم اینه در کل، آیا اینا تو کرویت توجیهی (فلسفی :D) دارن؟

 4. سیدمحمد ۱۲ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۳:۵۲ پاسخ دادن

  صرفا تلاش برای توجیهی تمام عیار
  نقل قول:
  اما این توضیح کاملا غیر علمی و غلط است چرا که مهم ترین پارامتر ها در نظر گرفته نشده اند.

  بدون هیچ دلیلی این رو صرفا غیر علمی میخونید، و نمیگید مهمترین پارامتر چیه!
  و در کمال تعجب بدون دلیل قانع کننده، جو زمین رو به آب و شکر اشباع تشبیه میکنید
  شما تمام تلاشتون رو کردید تا یه چیزی حتی دست ساز (مثل آب و شکر) پیدا کنید تا بشه یه جورایی به زمین تخت نسبتش داد.
  تمام تلاش و تمام همت خودتونو برای اثبات که نه، برای توجیه طلوع و غروب، به همین آب و شکر بنا کردید

  • flatearther ۱۲ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۶:۵۵ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   خب از نظر شما علم چیست؟ علم یعنی قابل آزمایش،قابل تکرار،قابل اندازه گیری،قابل مشاهده و…. اما کدام یک از این روش ها و متد های علمی مدل کرویت زمین را (مخصوصا در مورد طلوع و غروب) تایید میکنند؟ در پست اشاره شد که مهمترین پارامتر ها چه هستند؟ جو زمین یکی از مهم ترین پارامتر ها است که در مدل کرویت زمین در نظر گرفته نشده و عامل طلوع و غروب انحنا زمین نام برده شده است. اما چیزی که دوستان هرگز پاسخ نمیدهند این است که چرا در فصل های مختلف که چگالی جو تغییر میکند ما شاهد طلوع و غروب های متفاوتی هستیم(حداقل ۴ نوع طلوع و غروب که با یکدیگر متفاوت اند).
   آب و شکر باهم محیطی مانند جو زمین ایجاد میکنند. ما توضیح دادیم. محیطی که مانند جو زمین باعث شد تا رنگ نور لامپ به زرد و نارنجی تغییر کند. این محیط به علت وجود شکر دارای سطح های چگالی مختلف است. ما توانستیم با آزمایش حرفمان را به اثبات برسانیم حال شما تلاش کنید با آزمایش حرف خود را اثبات کنید.
   بهرحال ما از آزمایش و روش علمی استفاده کردیم که مدل کروی از ارائه آن عاجز است.
   موفق و سربلند باشید

 5. امید ۱۲ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۱۸:۰۴ پاسخ دادن

  سلام . غروب خورشید صحیح .
  اما طبق حرف های شما اگر خورشید کوچیکه و شما اونو به لامپی توی زمین فوتبال تشبیه میکنید ، نمیتونه نصف یک صفحه ی دایره ای شکل رو روشن کنه و نصف دیگه تاریک باشه . اگر اینجوریه ساعاتی که هوا روشنه می بایست ۱۲ ساعت نبود شاید ۸ یا ۹ ساعت و یا کمتر روز می بود . اگه میشه منو راهنمایی کنید . ممنون .

  • flatearther ۱۲ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۱۸:۰۷ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   خورشید بر فراز زمین تخت درحال حرکت است(در یک مدار دایره ای) و بسیار کوچکتر از زمین است. به عنوان مثال وقتی خورشید در شرق است، غرب شب است و برعکس. همانطور که در این پست خواندید نور خورشید نمیتواند به همه نقاط زمین برسد و نقاطی که نوری به آن ها نمیرسد شب است.
   موفق و سربلند باشید

 6. امید ۱۲ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۱۸:۱۴ پاسخ دادن

  خب میدونم . من میگم چرا ما ۱۲ ساعت روز داریم . منظورم اینه که وقتی یه لامپ روشن میشه نورش بصورت یک دایره پخش میشه . و اون طیف نور دایره ای شکل خورشید بخواد روی یک دایره بچرخه تعداد ساعات روز کمتر از شب میشه .
  امید وارم منظورمو رسونده باشم 😕😆

  • flatearther ۱۳ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۷:۱۷ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   خیر ساعات روز کمتر نمی باشد. چرا؟ چون تا زمانی که کشور ها داخل محدوده نور خورشید هستند روز وجود دارد. و این ساعات روز با توجه به تابستان یا زمستان (مایل تابیدن یا مستقیم تابیدن خورشید) تغییر میکنند. به عنوان مثال وقتی خورشید در تابستان بصورت ۹۰ درجه میتابد، کشور ایران در مرکز محدوده نور خورشید است و کشور هایی که در نزدیکی لبه این محدوده قرار دارند فصل زمستان را تجربه میکنند چون خورشید بصورت مایل به آن ها میتابد.
   امیدوارم متوجه شده باشید
   موفق باشید

   • سعید ۱۳ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۱۰:۵۳ پاسخ دادن

    درود
    خب این مربوط به فصل هاست. سوال ایشون در خصوص یه روزه. اگر امکان داره، تصویری ارائه بدید که در اون خورشید بر فراز زمان تخت، نیمی از زمین رو روشن کرده. البته با رعایت حدودی نسبت ابعاد زمین و خورشید. در انیمیشنهایی که از چرخیدن خورشید بالای زمین تخت ارائه شده، سطح روشن زیر خورشید، یکباره در وسط زمین تاریک شده. که قدری غیر واقعیه. اگر ممکنه آزمایشی طراحی کنید که بوسیله لامپ یا چراغ قوه و تاباندنش روی یک سطح صاف مثل زمین تخت، کاری کرد که نصف دایره زیرین روشن بشه و نیمه دیگه تاریک. سپاس

    • flatearther ۱۳ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۱۱:۲۲ پاسخ دادن

     سلام
     این موضوع کاملا ساده است و نیازی ندارد که بارها و بارها توضیح دهیم. توضیحی که بنده دادم مربوط به فصل ها نبود بلکه مرتبط با محدوده نور خورشید بود که همان ساعات مختلف را ایجاد میکند.
     لطفا مقاله کامل زمین تخت را در این مورد چک کنید:
     http://yon.ir/x44wg

     موفق باشید

 7. امید ۱۲ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۱۸:۵۶ پاسخ دادن

  مثلا تصور کنید ما روی زمین یک سطح دایره ای شکل بزرگی رو در نظر گرفتیم به عنوان زمین تخت . و یک لامپ هم در مسیر دایره ای شکل بر بالای زمین به گردش در می آوریم . نور پخش شده از لامپ بصورت دایره ، زمین رو روشن میکنه . پس مقدار مساحتی که روشنه کمتر از مساحتی است که تاریکه در صورتی که ما ۱۲ ساعت روز داریم و ۱۲ ساعت شب .
  منتظر جوابتون هستم . ممنون ☺

  • مهدی ۱۲ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۲۱:۰۲ پاسخ دادن

   سوالتون رو خیلی خوب ارایه کردید. برای من هم سوال بود. علاوه براین در مورد قطب جنوب در مدل زمین تخت نمیدونم چه طور شش ماه شب و شش ماه روز رو میشه توجیح کرد.
   یک چیز دیگه رو هم اگر میشه جواب بدین ممنون میشم. ابعاد جهان در مدل زمین تخت مانند قطر زمین تخت ، نقشه ای از زمین تخت همراه با یک مقیاس خطی بر اساس کیلومتر مشابه تمام نقشه های معمول ، ارتفاع جو زمین ، فاصله و ابعاد ماه و خورشید و ستارگان از زمین و نسبت به خودشون و اینکه تمام این گنبد دارای جو هست یا خیر و اگر نیست بین انتهای جو ماه و خورشید و ستارگان دقیقا چه چیزی و با چه فواصلی وجود دارند.

   • flatearther ۱۳ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۷:۲۰ پاسخ دادن

    سلام خدمت شما
    در رابطه با قطب جنوب این متن را بخوانید:
    روز ها در آنتراکتیکا،باتوجه به طلوع و غروب سریعتر، نسبتا کوتاهتر نسبت به مکان های دیگر بر روی زمین است. از حدود ماه می تا ژوئیه،هرسال شب دائمی وجود دارد و خورشید هرگز در افق آنتراکتیکا دیده نمیشود. آن ها به ما دروغ گفتند و ادعا کردند آنتراکتیکا مانند آرکتیک(شمال) خورشید نیمه شب دارد.
    شما میتوانید کلیپ های بسیاری از خورشید نیمه شب آرکتیک پیدا کنید حتی میتوانید این خورشید نیمه شب را در آرکتیک بصورت آنلاین در برخی از این کلیپ ها مشاهده کنید اما موضوع درباره خورشید نیمه شب در آنتراکتیکا فرق میکند زیرا کلیپ های ۲۴ ساعت خورشید از آنتراکتیکا محدود و البته فیک و جعلی هستند.
    در اکثر این کلیپ ها از خورشید نیمه شب در آنتراکتیکا صحنه های کات و حذف شده و حتی صحنه های اضافه شده میبینید.
    خورشید در ظهر، در آنتراکتیکا هرگز بطور مستقیم در بالای سر در طول سال دیده نمیشود
    خورشید نیمه شب، برخلاف نظر مخالفان زمین تخت، اثبات میکند که مدل زمین کروی غلط است
    اگر زمین یک کره بود که به دور خورشید درحال چرخش است، تنها جایی که چنین پدیده ای به نام خورشید نیمه شب رخ میداد فقط در قطب ها قابل مشاهده میشد.
    دیگر نقاط از ۸۴ درجه عرض جغرافیایی به سمت پایین نمیتوانستند هرگز،صرف نظر از هر شیب یا انحراف،خورشید نیمه شب را بصورت متوالی ببیند
    برای دیدن خورشید برای یک دوره کامل در مدل زمین کروی در نقاطی به جز قطب ها، شما مجبورید که مایل ها و مایل ها از زمین و دریا برای بخشی از این دوره را نگاه کنید
    هرکسی در زیر نقطه و خطوط موازی ۸۹ درجه باشد، هرگز نمیتواند خورشید را به مدت ۷۲ ساعت ببیند زیرا زمین یک کره است اما در حقیقت شما میتوانید در ۶۵ درجه از شمال(زیر۸۹ درجه) خورشید نیمه شب را ببینید و این یکی دیگر از دلایل تخت بودن زمین است و ثابت میکند مدل کروی نمیتواند خورشید نیمه شب را توجیه کند
    خورشید میتواند برای روز ها در تابستان شمالی دیده شود و این ثابت میکند که یک مشکلی با فرضیه زمین کروی وجود دارد!
    علاوه بر این چرا خورشید نیمه شب در جنوب(در آنتراکتیکا) هرگز از مناطق جنوبی در طول تابستان جنوبی دیده نمیشود؟
    کاپیتان کوک به ۷۱ درجه از منطقه جنوبی رسید،ودل در ۱۸۹۳ به ۷۴ درجه از منطقه جنوبی رسید و جیمز سی راس در ۱۸۴۱ و ۱۸۴۲ به ۷۸ درجه از منطقه قطبی رسید!
    اما هیچ کدام از آن ها گزارشی از دیده شدن خورشید در نیمه شب ندادند.
    -توماس وینشیپ-
    کیهان شناسی زتتیک

    کروی گرایان هرگز نمیتوانند این را توضیح دهند که چرا هرگز خورشید نیمه شب در آنتراکتیکا در مناطق جنوبی در طول یک سال دیده نمیشود.
    انجمن جغرافیایی سلطنتی بلژیک در Expedition Antarctique Belge ثبت کرده است که در شدیدترین زمستان قطب جنوب، از ۷۱ درجه عرض جنوبی به بعد، خورشید در ۱۷ می غروب کرد و هرگز در افق تا ۲۱ جولای دیده نشد.
    این کاملا درتضاد با مدل زمین کروی است، اما به سادگی توسط مدل زمین تخت توجیه میشود
    خورشید نیمه شب از ارتفاع بالا در دورترین نقطه و عرض های جغرافیایی شمالی در طول تابستان شمالی دیده میشود، زیرا خورشید در داخلی ترین مدار خود درحال چرخش به دور مرکز شمالی است
    به همین ترتیب،در دورترین عرض های جغرافیایی جنوب در طول تابستان آرکتیک، خورشید به طور کامل به مدت دو ماه از دید ناپدید میشود چون در مدار شمالی است.
    یکی از کلیپ های جعلی خورشید نیمه شب در آنتراکتیکا:
    http://www.aparat.com/v/Bw71P

    برای بقیه سوالاتتان هم میتوانید از لینک زیر مقاله کامل زمین تخت را دانلود و مطالعه نمایید تا پاسخ بگیرید:

    http://yon.ir/x44wg

    موفق و سربلند باشید

    • مهدی ۱۳ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۱۵:۳۱ پاسخ دادن

     سلام. با تشکر از جواب مفصل تون.
     ۱- متاسفانه نتونستم مقاله مربوط به زمین تخت رو دانلود کنم. البته با موبایل. شاید با کامپیوتر بتونم که بعدا باید اقدام کنم. فقط امیدوارم ابعاد و مقیاسهایی که لازم داریم داخلش باشند. وگرنه بیفایده خواهد بود.

     ۲-در جوابتون از عبارت خورشید نیمه شب استفاده کردید. متوجه منظورتون نشدم. میشه کمی بیشتر توضیح بدید؟منظورم فقط همان عبارت خورشید نیمه شب هست. سایر موارد احتیاجی نیست.

     ۳-سوال دوستمان را هم که در مورد گرد بودن منبع نور به سبک زمین تخت و عدم امکان روشن و تاریک بودن نصف به نصف زمین اگه پاسخ بدید ممنون میشم. به خصوص اینکه در طولهای یکسان جغرافیایی چه در شمالی ترین قسمتهای زمین و چه در جنوبیترین قسمتها ، ساعتهای یکسانی مشاهده میشوند. یعنی خط تغییر شب و روز کاملا صاف هست.

     باز هم سوالات و ابهامات زیادی در مورد نحوه کارکرد صحیح رویدادها در حالت زمین تخت وجود داره که البته برای بحث در مورد اونها نیاز به ابعاد و مقیاسهایی که قبلا گفتم وجود داره که فعلا در دسترس من نیستم. هر وقت تونستم اونها رو مطالعه کنم بقیه سوالاتم رو حتما خدمتتون ارایه خواهم کرد

     با تشکر از،صبر و حوصله ای که به خرج میدید..

     • flatearther ۱۳ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۱۶:۰۳

      سلام خدمت شما
      خورشید نیمه شب همان خورشید ۲۴ ساعته در قطب است. پاسخ آن سوال را هم دادیم و اگر مدل زمین تخت را چک کنید به پاسخ میرسید(به خصوص توضیحات و مدلی که در مقاله کامل وجود دارد). امیدوارم بتوانید مقاله را دانلود کنید.
      موفق باشید

 8. هادی ۱۲ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۲۰:۱۲ پاسخ دادن

  یه چیز دیگه هم امروز توجهمو جلب کرد که باز براش جوابی ندارم 🤔
  این که با چرخش زمین تو کرویت نور خورشید به ما کم و زیاد میرسه اما وقتی به ماه نگاه میکنیم همه قسمت هاش به یه اندازه نورانیه (منظور اطراف و قسمت های داخلی)!
  البته ماه شدت خیلی زیادیم داره و بعیده که یه آینه باشه! چیزی که از سفرهای ماه از سطحش گرفته شده به نظر نمیاد این قدر نور داشته باشه یا بخوان نورو بازتاب کنن… تو سطحش که نوری وجود نداره! 😕
  در کل در این صورت ماه باید به میزان اندکی تو شب قابل مشاهده میشد نه با این شدت نور! 🤔

 9. سعید20 ۱۲ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۲۳:۱۳ پاسخ دادن

  سلام
  یه سئوال برام پیش اومد اونم اینکه در صورت تخت و گرد بودن زمین مثل سکه، دور تا دور زمین چیه؟ کوهه مثلا اگه بری دور این زمین تخت ممکنه بیفتی کجا؟
  ممنون

  • حسین گودرزی ۳۰ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۲۳:۲۰ پاسخ دادن

   من جدیدا این کانال روپیدا کردم
   ولی به نظرمن زمین بی نهایت ادامه داره ومادر نقطه ای از ان زیر حباب زندگی میکنیم که محصور به کوههای قاف است ودبعد از کوههای قاف یعنی بیرون از گنبد زمین همچنان ادامه دارد تا بینهایت
   به اعتقاد من بالا وپایین وجود دارد وزمین بسیار پهناور است وهمچنان ادامه دارد

 10. امید ۱۳ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۸:۳۷ پاسخ دادن

  ببینید . در مورد سوال قبلم راستش من نفهمیدم 😆😆 . شاید من نمیتونم خوب برای خودم تصور درستی رو ایجاد کنم . ببینید خورشید اگر کوچک باشه یه محدوده ای رو روشن نگه میداره . اون یک محدوده ی دایره ای شکل است . نور خورشید نمیتونه به صورت یک نیم دایره یا بیضی شکل در بیاد که . پس اگر یک دایره ی کوچیک (نور خورشید ) روی یک دایره ی بزرگتر ( یعنی زمین تخت ) قرار بگیره ، نمیتونه دقیق نصف دایره ی بزرگتر رو اشغال کنه . پس چون دقیقا نمیتونه نصف زمین رو روش نگه داره و نصف دیگه تاریک من یکم گیج هستم الان 😕😕😕
  حالا اون محدوده ی نور خورشید که طبعا دایره ای شکل هست رو بیا دور زمین با سرعتی یکسان بچرخون . یک نقطه هم در نظر بگیر . با ورود محدوده ی نور به اون نقطه ثانیه هاشو بشمار . و با خروج محدوده ی نور ثانیه هاشو بشمار تا یک ورود دیگه . میبنی وقتی که فضا در اون نقطه تاریکه ، ثانیه هاش بیشتره تا وقتی که روزه .
  اگر من در اشتباهم یا نمیتونم خوب تو ذهنم تصورش کنم شما لطف کنید راهنمایی کنید . ممنون ☺☺ . من خودم به نظریه تخت اعتقاد دارم .

 11. سعید20 ۱۳ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۱۶:۳۹ پاسخ دادن

  نظرتون در خصوص این مطالب چیه؟

  اسلام به گمان مسطح بودن زمین، رسم نماز خواندن به سوی قبله را بنا نهاده
  اسلام به گمان مسطح بودن زمین، رسم نماز خواندن به سوی قبله را بنا نهاده
  خبرگزاری شبستان: برخی روشنفکران شبهه می کنند که اسلام دینی است که زمین را مسطح می‌داند و به همین جهت، رو به قبله بودن را در نماز وضع کرده در حالی‌که زمین کروی است و در هر جای کره که بایستید روی شما در واقع به سوی آسمان است نه رو به قبله.

  گروه قران و معارف خبرگزاری شبستان: در آیات قرآن و سنت پیامبرصلی‌الله‌علیه‌وآله دستور داده شده که برخی اعمال عبادی وغیر عبادی باید رو به قبله انجام شود به عنوان مثال قرآن کریم می فرماید: «فَوَلِّ وجهَکَ شطرَ المسجِدِ الحَرامِ و حیثُ ما کنتُم فوَلُّوا وجوهَکُم شطرَه؛ پس روی به طرف مسجد الحرام کن و شما مسلمانان هر کجا باشید، در نماز روی بدان جانب کنید».[بقره/۱۴۴]

  ازاین آیه روشن می‌شود که مقصود این است که چنان بایستید که بتوان گفت رو به قبله هستید، یعنی اگر بر سطح کره به موازات انحنائی که سطح کره پیدا می‌کند خطی به سوی کعبه رسم شود باید آن خط به سمت و طرف کعبه باشد تا رو به قبله بودن‌ ما صدق پیدا کند؛ اگر چه به لحاظ هندسی آن خط به خود ساختمان کعبه متصل نشود، چرا که ملاک آن است که رو به قبله بودن عرفا صدق کند نه رو به قبله بودن ریاضی.
  برخی از روشن‌فکران امروزی نقدی را بر دین اسلام در موضوع رو به قبله بودن مطرح می‌کنند تا به خیال واهی خودشان دین اسلام را دینی متحجر و به‌دور ازعلم نشان دهند. آن‌ها می‌گویند: اسلام دینی است که زمین را مسطح می‌داند و به همین جهت، رو به قبله بودن را در نماز و ذبح، وضع کرده در حالی‌که زمین کروی است و در هر جای کره که بایستید روی شما در واقع به سوی آسمان است نه رو به قبله. یعنی اگر خط مستقیمی از مکان شما رسم شود آن خط مستقیم به آسمان ختم می‌شود نه به کعبه. اما اسلام به گمان مسطح بودن زمین، رسم نماز خواندن به سوی قبله را بنا نهاده است.

  در پاسخ مختصر به این شبهه باید گفت مقصود از استقبال القبله [رو به قبله بودن] استقبال حقیقی نیست، بلکه منظور، رو به قبله بودن عرفی است؛ علاوه براین،‌ هرگز بر سطح کره امکان «رو به قبله بودن حقیقی» وجود ندارد، پس این اشکال از اساس باطل است.

  اما در پاسخ تفصیلی باید گفت: علم فقه هم‌چون مفاهیم علم شیمی، فیزیک و پزشکی نیست. بلکه مانند علم حقوق، اخلاق، سیاست و … است. و اکثر مسائل علم فقه، امور وضعی و قراردادی هستند که از جانب خدای متعال برای سعادت بشر وضع شده است.

  در مسائل علم فقه، احکام با نگاه فلسفی دیده نمی‌شوند، به عنوان مثال وقتی لباسی با خون نجس شده است علم فقه می‌گوید اگر این لباس بگونه‌ای شسته شود که جرم خون از بین رود، این لباس پاک است و آن لکه‌ای که از خون پس از شستن باقی می‌ماند نجس نیست. اما در نگاه فلسفی، هیچ عرضی بدون جوهر نخواهد بود و قطعا وقتی رنگ خون که عرض است بر روی لباس باقی ماند جوهر که خود ماده خون است نیز بر روی لباس باقی خواهد ماند؛ اما فقه هرگز با این نگاه فلسفی به مسائل نگاه نمی‌کند، چرا که مسائل فقهی تا آن‌جا که شارع مقدس دستور داده باید انجام شود نه بیشتر و نه کمتر.

  نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که مراد از قبله ساختمان کعبه معظمه نیست، بلکه منظور مکان کعبه و فضای بالای آن است تا آسمان.[۱] مکان کعبه، از اعماق زمین تا نهایی‌ترین قسمت آسمان امتداد دارد به نحوی که اگر بر فرض، زمانی کعبه به وسیله سیل و مانند آن ویران شود، چنین نیست که قبله‌ای وجود نداشته باشد، و وجوب توجه به این نقطه، از بین برود و ساقط ‌شود، بلکه آن فضا و بُعد خاص غیر قابل تغییر و تبدیل که از اعماق زمین تا اوج آسمان امتداد دارد، قبله است.[۲] این خانه کعبه، در جان قبله قرار گرفته است؛ از این رو درباره کسانی که در اعماق زمین و یا در ارتفاعات کوه رو به جهت قبله نماز می‌‌خوانند، هم رو به قبله قرار گرفتن، صادق است.[۳]

  نکته دیگر اینکه برای رو به قبله نماز خواندن، فلسفه‌هایی همچون حفظ اتحاد و یکپارچگی مسلمانان و نیز حفظ استقلال شریعت اسلامی از سایر ادیان[۴] ذکر شده است.

  به علاوه این‌که قرآن در موارد متعدد و در زمانی که اعتقاد عمومی مردم بر مسطح بودن زمین بود، به کروی بودن زمین اشاره کرده است که این خود یکی از معجزات علمی قرآن محسوب می‌شود. برای نمونه، خدای متعال خود را در قرآن، رب المشارق و المغارب [معارج/۴۰] معرفی می‌کند در حالی که اگر زمین، مسطح بود تنها یک مشرق و یک مغرب داشت و نه مشرق‌ها و مغربها. بنابراین، این فرض که واجب شدن نماز به سمت قبله، مبتنی بر اعتقاد به مسطح بودن زمین است درست نیست.

  در نتیجه: قرآن خود بر کروی بودن زمین صحه گذاشته است و رو به قبله بودن را به معنای عرفی آن در فقه، اعتبار نموده است نه معنای حقیقی؛ چراکه معنای حقیقی استقبال هرگز بر سطح کره امکان پذیر نیست؛ لذا رو به قبله و کعبه بودن، برای ساکنان مناطق دور دست، شعاع وسیعی دارد و ملاک آن صدق عرفی است، نه صدق ریاضی و فلسفی، بنابراین منظور از استقبال و رو به قبله بودن، آن نیست که نمازگزار به گونه‌ای بایستد که با ترسیم خطی فرضی به عین ساختمان کعبه متصل شود بلکه همین‌مقدار که روی خط به سمت کعبه باشد کفایت می‌کند. با این بیان روشن می‌شود که آن اشکال از اساس باطل است.

  • علی نصیرزاده عزیزکندی ۱۷ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۲:۲۰ پاسخ دادن

   سلام دوست عزیز بنده هم این مطلب رو در یه سایت مذهبی خونده ام.
   یه لحظه مجددا فکر کنین و به خودتون بگین شاید اصلا حق با اسلام بوده که زمین رو مسطح دونسته و اینکه از همه مسلمانان جهان در هر جاییش خواسته رو به قبله ( در مقیاس بزرگی فرقی نمیکنه با شهر مکه) نماز بخونن منظورش همین بوده که تفکر کنن که حتما زمین تخته که خداوند برای برملا کردن یک دروغ بزرگ در آینده بر این پافشاری کرده. دروغی که از جریان دجال منتشر شده و عالم رو فراگرفته.
   برای همین لطفا روی این موضوع فکر کنین. که قبله نما چطوری کار میکنه؟ چطوری در همه جای زمین فقط و فقط یک جهت رو به سمت قبله نشون میده؟ آیا این با مدل کروی بودن زمین سازگاری داره؟ یا فقط بر مبنای زمین تخت امکان داره.
   دوست عزیزم نقطه مقابل شهر مکه ( کعبه ) رو در حالت کروی در اون یکی نیمکره اش تصور کنید. قبله نما چه جهتی را باید نشان دهد.؟ چگونه می تواند یک جهت را نشان دهد در حالی که هزاران جهت که هیچ بی نهایت جهت به سمت قبله می تواند باشد؟ چون روی کره وقتی در دو نیکره متفاوت هستیم با بی نهایت جهت میتوانیم به نقط مقابل برسیم.
   بله دقیقا برای همین تخت بودن زمین است که قبله نما می تواند درست عمل کند. و حق با اسلام و قران است.
   دوست عزیزم اتفاقا این آیات قران نشانه ها و اسرار عظیمی از طرف خدا برای برملا کردن دروغ شیطانی دجال بوده است. ولی متاسفانه چون دین مداران ما بر عمق فاجعه واقف نبوده اند سریع و عجولانه تفاسیری را برای رد این موضوع آورده اند که نکند آنها بر اسلام خرده بگیرند که اسلام خرافات میگوید و زمین را تخت در نظر میگیرد و سریع در دام دجال افتاده اند. در نهایت توجهتون رو جلب میکنم به آیه سی و سوم سوره ابراهیم :” وَسَخَّرَ لَكُمُ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ دَائِبَيْنِ وَسَخَّرَ لَكُمُ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ” یعنی : و خورشيد و ماه را كه پيوسته روانند براى شما رام گردانيد و شب و روز را [نيز] مسخر شما ساخت.

 12. حسن ۱۵ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۴:۰۱ پاسخ دادن

  سلام
  زمانی که خورشید به انتهای خط رسید در این آزمایش شما
  چگونه دوباره طلوع خواهد کرد؟
  مگر اینکه حول یک دایره بچرخد یا دایره حول خورشید بچرخد

  باشد زمین تخت است
  چرا اگر بخواهیم همینطور تا آخر زمین راه برویم از آنطرف نمی افتیم پایین و دوباره سر جای خود باز میگردیم داداچ?

  • flatearther ۱۵ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۴:۵۴ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   خورشید بر فراز زمین تخت در سه مدار دایره ای به دور مرکز زمین (قطب شمال) درحال چرخش است و به همین علت است که دوباره طلوع میکند. پروسه غروب را برعکس تصور کنید میشود طلوع.
   جایی برای سقوط وجود ندارد. نقطه پایانی زمین قطب جنوب است و اگر بخواهید فراتر بروید(در صورت امکان) به گنبد آسمان میرسید. شما اگر از ایران یک مسیر هوایی را شروع کنید خود به خود دوباره به ایران باز خواهید گشت و این مسیر در زمین تخت نیز ممکن است. کافیست نقشه زمین تخت را چک کنید. (مثلا مسیر هوایی از ایران به آلمان و از آلمان به آمریکا و از آمریکا به ژاپن و از ژاپن دوباره به ایران. همه این هارا بهم متصل کنید. در نقشه زمین تخت نیز ممکن است و البته دلیلی بر کرویت زمین نمی باشد.
   موفق باشید

 13. سعید ۱۸ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۱۶:۰۷ پاسخ دادن

  با سلام خدمت ادمین عزیز
  در مدل زمین تخت خورشید باید در آسمان شب دیده بشه نه بصورت کاملا نورانی ولی بالاخره باید دیده بشه مث بقیه ستاره ها
  اگر میشه جوابمو بدین،ممنون

 14. سارا ۲۲ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۲۱:۲۶ پاسخ دادن

  طبق این مدل انیمیشن که طراحی کردین پس خورشید باید خیلی خیلی کوچکتر از سطح زمین باشه
  پس اگر ما هواپیما سوار بشیم و از سطح زمین فاصله بگیریم در واقع تو یه مسیر هایی به خورشید نزدیک میشیم قاعدتا باید خورشید رو خیلی بزرگتر از چیزی که از روی زمین دیده میشه ببینیم پس چرا اینطور نیست؟

  • flatearther ۲۳ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۶:۵۷ پاسخ دادن

   سلام مجدد خدمت شما
   خورشید در ارتفاع ۳۰۰۰ مایلی قرار دارد (حدود ۴۸۰۰ کیلومتری) و از زمین بسیار کوچکتر است اما سقف پروازی هواپیما مسافر بری ۲۰ کیلومتر است و در این ارتفاع بسیار کم هیچ تغییری سایزی دیده نمیشود.
   موفق باشید

   • S.A ۹ فروردین, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۱۲:۳۸ پاسخ دادن

    باسلام

    اصلا این ارتفاعی که برای خورشید در نظرگرفتید منطقی نیست.
    با این فرض شما باید قطر خورشید رو روی قله دماوند یک دهم درصد بزرگتر اندازه اون در سطح دریا اندازه گیری کنید.

    یک دهم درصد با توجه به تکنولوژی های امروزی عدد معناداریه. و قابل چشم پوشی نیست.

 15. سارا ۲۲ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۲۱:۴۵ پاسخ دادن

  ممنون میشم به این سوال هم جواب بدین چطور دانشمندان ناسا تاریخ سال و روز و ساعت و دقیقه و حتی ثانیه تمام خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی و بارش شهابی و … میتونن پیش بینی کنن؟
  اگر فرضیه کروی بودن زمین اشتباه باشه پس باید همه پیش بینی هاشون هم اشتباه باشه؟

  • flatearther ۲۳ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۶:۵۸ پاسخ دادن

   ” مردم فکر میکنند پیش بینی کسوف و خسوف با دقت بسیار بالا توسط علم مدرن یکی از دلایلی است که ثابت میکند مدل خورشید مرکزی درست است.
   اما حقیقت این است که در هزاران سال قبل حتی قبل از سو سو زدن مدل خورشید مرکزی در ذهن کوپرنیک، تمدن های باستانی در سراسر جهان قادر بودند کسوف و خسوف را بصورت دقیقی پیش بینی کنند با اینکه آن ها به زمین مسطح و ثابت معتقد بودند اما محاسباتشان بصورت دقیق بود.
   بطلمیوس در یک قرن پس از میلاد مسیح توانست گرفتگی هارا برای ۶ سال پیش بینی کند! با اینکه او متعقد به زمین مرکزی و ثابت بود اما توانست این پیش بینی را با دقت بالایی درست مانند پیش بینی های علم مدرن انجام دهد. (آیا در آن زمان نرم افزار و سیستم های پیشرفته امروزی وجود داشت؟)
   در ۶۰۰ قبل از میلاد، تالس نیز توانست یک گرفتگی را پیش بینی کند.
   گرفتگی ها به طور منظم در چرخه ۱۸ ساله رخ میدهند، بنابراین صرف نظر از مدل زمین مرکزی،زمین مسطح،خورشید مرکزی و زمین کروی، گرفتگی ها میتوانند به صورت دقیق و مستقل از عوامل موجود محاسبه و پیش بینی شوند. اگر شما چرخه ساروس را در نظر بگیرید چه با مدل زمین مرکزی چه مدل خورشید مرکزی قادرید حرکت اجرام و کسوف و خسوف را پیش بینی کنید. همه چیز بستگی به دوره ساروس دارد. همه چیز در دوره ساروس تکرار میشود و این تکرار از زمانی که بشر حرکت اجرام را ثبت کرده تغییری نکرده است و این خود نشان دهنده سیستم بسته بودن زمین و وجود گنبد آسمان و زمین تخت است و با مدل بهم ریخته کوپرنیکی در تضاد است”

  • حسین گودرزی ۳۰ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۲۳:۴۶ پاسخ دادن

   ناسا خود به زمین تخت معتقد است
   ولی ان را پنهان میکند
   ومحاسبات خودرا طبق زمین تخت انجام میدهد
   ناسا بیشتر از هرکسی به تخت بودن زمین اعتیاد دارد
   ولی پروژه کروی را بسط میدهد
   واز این طریق هم بودجه میگیرد وهم میتوانند بر تفکر دنیا چیره شوند

  • flatearther ۲۴ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۷:۴۲ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   پس این پست را برای چه نوشتیم؟ چرا این مطلب در سایت قرار گرفت؟ که پاسخ به همین سوالات باشد. در هنگام غروب خورشید نور خورشید از محیط متراکم عبور کرده و به سطح زمین نمیرسد اما قله کوه ها روشن است که به تدریج با دور شدن خورشید تمامی نور آن خمیده شده و حتی به قله کوه نیز نمیرسد.
   موفق باشید

 16. مرشاد ۲۹ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۸:۳۹ پاسخ دادن

  فرضا ما نظریه شما رو قبول میکنیم و خورشید روی یک مدل دایره ای شکل در حال حرکته خب وقتی که هوا تاریک و شب هست شما میگید به دلیل اینه که نور به همه اطراف زمین تخت نمیرسه،خب واقعا اگه نور به همه جای زمین تخت نمیرسه پس چطور تونسته به ماه که بالای محدوده تاریک قرار گرفته برسه و اون رو روشن نگه داره؟

   • مرشاد ۳۰ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۲۲:۵۱ پاسخ دادن

    این دلیل قانع کننده ای نیست خب نور خورشید بعد مایل ها فاصله به سطح ماه برخورد میکنه و بازتاب اون بعد مایل ها فاصله به سطح زمین میرسه خب عقل حکم میکنه اون نوری که توسط ماه به زمین میرسه نباید خاصیت اون نور خورشید رو داشته باشه چرا که فقط یک بازتاب از اونه

    • flatearther ۳۱ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۵:۳۵ پاسخ دادن

     سلام مجدد خدمت شما
     بازتاب از سطح اجسام را تا بحال مشاهده کرده اید؟ گرما نیز منتقل میشود! نور ماه نقره (یا سفید) و سرد است. اگر نور ماه نور بازتابی می بود اولا ماه کاملا زرد رنگ دیده میشد و دوما نور آن گرم بود. فرض میکنیم حرف شما درست باشد! نور ماه نباید هیچ دمایی داشته باشد (نه سرد نه گرم) اما نور ماه محیط را سرد میکند درست برعکس خورشید.
     موفق باشید

  • حسین گودرزی ۳۰ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۲۳:۳۰ پاسخ دادن

   به نظرمن علت روشنایی ماه صرفا نورخورشید نیست هرچند که هردو در ارتفاع وخارج از اتمسفر میتواند نور بگیرد
   ولی ماه یک کره است که نیمی ازان با نیم دیگر از جنسی متفاوت ساخته شده
   یک نیمه ان از جنسی مانند خاک وتاریک است ونیمه دیگر جنسی شبیه به فسفر ونورانی دارد
   وباگردشی که میکند ما هرشب بخشی از فسفریک ان را مشاهده میکنیم

 17. مرشاد ۳۰ شهریور, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۱ ۲۲:۵۸ پاسخ دادن

  البته لازم نیست جای دوری بریم شما یه تلسکوپ بردار یا یه دوربین نیکون رو سطح ماه زوم کن قشنگ میتونی چاله هاشو تماشا کنی وقتی روی یه سطح کروی چاله داره پس اونجا سطح سنگی داره و هیچ سطح سنگی تا کنون کشف نشده که از خودش نور بده

  • flatearther ۳۱ شهریور, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۳۱ ۰۵:۳۰ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   چطور مطمئن هستید سطح ماه سنگی است؟ آلومینیوم را زیر میکروسکوپ ببینید! تمام سطح آن مانند ماه دارای حفره است! آیا باید نتیجه گرفت آلومینیوم توسط شهاب سنگ ها بمباران شده و از جنس سنگ است؟
   موفق باشید

 18. ج.ب. ۶ مهر, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۱۳:۲۳ پاسخ دادن

  سلامن تنجيم تدريس مي كنم اكثرمنجمان قديم توسط زمين تخت استدلال مي كردند وبراي اتفاقات نجومي ازطريق هيئت(آسترونومي)،پاسخ ها ي دقيقي داشتند
  بطوركلي دانش چند هزارساله ي نجومي اززيربنايي متقن برخورداراست،علوم دقيقه درحوزه ي (نظام خود مصحح)قرار دارند كه ممكن است اشتباهاتي مثل خورشيدمحوري براي مدتي سرپابمانندولي محكوم به رفتن خواهندشدچون زيربناي علمي شان ضعيف است

 19. وحید ۲۶ دی, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۳۰ ۲۱:۱۶ پاسخ دادن

  سلام و درود فراوان
  با این فرضیه که البته الان دقیقا ۳ روزه که کارو کاسبیمو تقریبا تعلیق کرده ام به یقین رسیده ام که دیگه زمین مسطح از حالت فرضیه به نظریه بیش‌تر سوق داده بشه بهتره!!! که البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نباشه من خودم فوق لیسانس عمران دارم بله با محاسبات و ادله ایی که آوردید کاملا درسته
  کاملا حق با انجمن زمین تخت گرایانه!!
  اما من ندونستم که این گنبد چیه و جنسش از چیه و اگه با ارتفاع از زمین به اون نزدیک بشیم آیا قادر به لمس اون هستیم یا نه؟؟!!! و در جایی هم گفته شده بود که بالای این گنبد آب بسیار بسیار فراوانی وجود دارد حتی از آبهای کل زمین!!!
  حال با این منطق بخوابین پیش بریم پس خورشید و ماه در زیر این گنبدند و میتونی به سطح ماه قدم بزاریم! و سوالی که ذهنمو مشغول داشته اینه که پس قضیه کهکشان راه شیری و آندرومدا و دیگر کهکشانها و ستاره ها و سیاره ها چی میشن؟! اگه جوابتون این باشه که بالای گنبد آسمان پس باید مابین جنس گنبد آسمان و آب بالای این گنبد فاصله ی بسیار زیادی باشه!! و سوال دیگه پس میتونیم بگیم که کل فضاها بعده سطح تخت زمین آفریده شده ؟؟!یعنی اصلا زمین در فضا نیست این فضاست که بعد از سطح زمین بوجود آمده؟!!!
  ممنون میشم مفصلا خیلی ساده توضیح بدید
  ممنونم

 20. ابوالفضل ۵ اسفند, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۲۹ ۱۹:۱۱ پاسخ دادن

  سلام . به نظرم این که دانشمندا به دروغ بگن زمین گرده نمیتونه منفعتی براشون داشته باشه به جز اینکه بگیم بخوان با دین مسیحیت مخالفت کرده باشن ، ولی الان اکثر کشورها از جمله روسیه ، ژاپن و چین که ارتباطی با مسیحیت ندارن و حتی خود ایران هم ماهواره به فضا ارسال کردن و اگر غیر از این بود اعلام میشد در ثانی در سایه این اعتقاد بشریت به اینهمه پیشرفتهای علمی رسیده پس اگر اعتقادی اشتباه بود این پیشرفتها بدست نمیومد .
  البته شاید بشه به صاف بودن زمین و نبود جاذبه فکر کرد ولی نمیتونه خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی ، چرخش تمام ستاره در آسمان به جز ستاره قطبی ، بارش شهاب سنگ و … رو توجیه کنه .
  به علاوه از نظر عقلی هم زمین دیسک مانند توجیه علمی نداره ( مثلا چی باعث شده که زمین این شکلی بشه ) ارائه نشد .
  با تمام اینها چرا موافقین نظریه زمین تخت عکسی از تخت یا دیسکی بودن زمین نگرفتن که ثابت کنن به بقیه

  • flatearther ۸ اسفند, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۲۹ ۱۷:۲۳ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   همه دانشمندان جهان دروغ نمی گویند. درواقع اصلا یک دانشمند دروغ نمی گوید. یک دانشمند مانند هرشخص دیگری به ترتیب دوران کودکی را در کودکستان، نوجوانی و جوانی در مدرسه و سپس در دانشگاه گذرانده است. این شخص که به آن دانشمند می گویم در سیستم تحصیلی ای درس خوانده و فارغ التحصیل شده که به او این را آموزش دادند که زمین کروی است و به دور یک ستاره به نام خورشید میچرخد. او از دوران کودکی این را پذیرفته و در دانشگاه با زبان ریاضی و بصورت تخصصی آن را آموخته است اما صرفا این موضوع نمیتواند حقیقت محض باشد. او بدون برهان پذیرفت سایه زمین بر ماه می افتد. او در دانشگاه آموخت که آزمایش مایکلسون مورلی اتر را رد کرد اما بارها و بارها اثبات شده که باور های افرادی که به آن ها دانشمند میگوییم غلط و نادرست هستند. منتها این افراد (نه از روی قصد خاصی) از روی لجاجت هرگز قادر به پذیرش یک موضوع برخلاف باور خود نیست. او سال ها درس خوانده و سال ها تلاش و هزینه کرده است تا به موقعیتی که در آن قرار دارد برسد. اگر بفهمد که تمام تلاش ها و باور هایش هیچ و پوچ است دلیلی برای زندگی نمیبیند و این یک حالت روانی است. یک ترس کاذب برای او ایجاد میکند و او هرچه خلاف باور هایش بشنود را با کلماتی مانند سفسطه، مغلطه و فرافکنی یا توهم توطئه توصیف میکند و خود را خلاص میکند.
   مورد دوم اینکه ارسال ماهواره تناقضی با تخت بودن زمین ندارد- ماهواره ها بصورت بالن هستند اما ماهواره هایی که شما درباره آن ها فکر میکنید وجود ندارند:
   http://flatearthfarsi.com/?p=4085

   همه چیز توضیح داده شده. مقاله کامل زمین تخت را بخوانید:
   http://l1l.ir/4eb1

   زمین شکل خاصی ندارد. شکل دیسکی صرفا برای درک بهتر اینطور در نظر گرفته میشود.
   بالن ها و موشک ها نمیتوانند فراتر از ارتفاع معینی صعود کنند و زمین نیز بسیار وسیع است بنابراین نمیشود تصویر کلی ای از زمین تهیه کرد.
   موفق باشید

   • ابوالفضل ۱۱ اسفند, ۱۳۹۶ \ب٫ظ\۲۹ ۱۲:۵۶ پاسخ دادن

    دانشمندان اکثرا انسانهای حق طلب هستند و اتفاقا چون زحمت زیاد کشیدند به دنبال یافتن حقیقت هم خواهند رفت نه به دنبال فریب خود و دیگران به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ اوباما در سخنرانیش از یک فضا نورد که قرار بود برای شبیه سازی سفر به مریخ ۱۲ ماه رو در فضا سپری کنه قدردانی کرد و اون فرد به وسیله یک شاتل به فضا فرستاده شد ، واقعا این همه حرکت و بازی و صرف هزینه و زمان فقط به خاطر لجاجت و اینکه دانشمندان نمیتونن با عقاید گذشتشون کنار بیان ؟
    در مورد ماهواره هم شما به من جواب دادید که ارسال ماهواره منافاتی با زمین تخت نداره ولی توی مقاله ای که لینکشو گذاشتید اصلا ارسال ماهواره رو رد کرده . در ضمن منظور من از منافات زمین تخت با ارسال ماهواره این بود که اگر زمین صاف و بسیار وسیع بود بعد از ارسال ماهواره ( و یا حتی همون بالن که در مقاله ذکر شد ) و مخابره تصاویر به زمین باید تا انتهای افق، فقط زمین رو میدیدیم (مثل کسی که در سطح دریا در حال شنا کردنه و تا انتهای افق فقط آب میبینه) و اونوقت کاملا ، صاف بودن زمین بدیهی بود .
    به علاه تو مقاله هم شما ارسال ماهواره رو محدود کردید به ناسا و روسیه ( که البته باور همکاری این دو با هم برای کسب منفعت با این همه مناقشاتی که با هم دارند کمی سخته ) در صورتی که گفتم الان حتی ایران هم ماهواره به فضا ارسال کرده .
    پس نتیجه میگیریم یا همه (امریکا و روسیه و چین و ژاپن و کره و ایران و …) دارن دروغ میگن و ماهواره نفرستادن به فضا ، یا همه دارن دروغ میگن و بعد از ارسال ماهواره و مشاهده وسعت زمین ، میفهمن که زمین صافه ولی هیچی نمیگن .
    در مورد آخر هم این مطلب که زمین شکل خاصی نداره قابل قبول نیست و مهمترین سوال این نظریه رو بی جواب میذاره . و اگر زمین بسیار وسیع هست و نمیشه نقشه کلی از اون تهیه کرد چطور گوگل ارث نقشه به این وسیعی رو تهیه کرده (توی واقعی بودن این نقشه دیگه شکی نیست) ، اصلا چرا فقط تا ژاپن و آمریکا این نقشه تهیه شده ؟ چرا فراتر از ژاپن و امریکا تهیه نمیشه .
    با همه اینها ، باید حامیان نظریه زمین تخت مستنداتی بصری برای اثبات این تئوری ارائه کنند .
    در ضمن به ستاره قطبی هم اشاره کرده بودم که پاسخی ندادید.

    • flatearther ۱۲ اسفند, ۱۳۹۶ \ق٫ظ\۲۹ ۱۰:۵۶ پاسخ دادن

     سلام مجدد
     بر طبق کدام آمار میگویید دانشمندان انسان های حق طلب هستند؟ برای سیستم جهانی بزرگ کردن یک شخص به عنوان دانشمند و علم طلب کار ساده ای است فقط کافیست آن شخص در مسیر اهداف پلید آنان قدم بردارد. برای مثال مطلب زیر را بخوانید- آیا اینان فضانورد و علم دوست هستند یا یک مشت بازیگر؟
     http://flatearthfarsi.com/?p=3311

     ماهواره ای که با توجه به گریز از مرکز و گرانش کار میکند خیر وجود ندارد اما ماهواره هایی که با بالن کار میکنند وجود دارند. هیچ تصاویری نیز توسط ماهواره ها تهیه نمیشود چرا که ماهواره ها نمیتوانند از فضا تصویر تهیه کنند (درواقع تصاویر توسط بالن های آب و هوایی، هواپیما ها، پهپاد ها و…) تهیه میشوند. در تصاویر به علت وجود جو (که شفاف نمی باشد) شما نمیتوانید تا انتهای افق را ببینید به همین دلیل شما معمولا در ارتفاعات یک افق مه گرفته و تار را مشاهده میکنید. (به علت وجود اتمسفر)
     تمامی کشور ها بالن ماهواره ارسال میکنند از جمله ایران که حتی برای پیاده روی مردم تا کربلا از بالن های اینترنت استفاده کرد. با توجه به گنبدی که زمین را احاطه کرده میشود گفت زمین دیسکی شکل می باشد اما باز هم دقیق از شکل زمین مطلع نیستیم. مهم ترین اطلاعاتی که در اختیار داریم این است که با توجه به یکسری آزمایشات و مشاهدات، زمین تخت و ثابت است و این از نظر علمی اثبات شده است. گوگل ارث تنها یک کره گرافیکی می باشد که تصاویر محدودی بر روی آن جمع آوری شده و به شکل یک کره ساخته شده است و قادر به اثبات چیزی نمی باشد. اگر سرزمین های دیگر نیز وجود داشته باشند چون از آن ها تصویر برداری نشده یا تصاویر تهیه شده را منتشر نکرده اند، در آن نمایش داده نمیشود.
     درباره حرکت ستارگان و ستاره قطبی در مقاله کامل زمین تخت چندین صفحه توضیحات کامل ارائه شده مطالعه کنید. ستاره قطبی خود دلیلی بر تخت و ثابت بودن زمین است.
     موفق باشید

 21. S.A ۹ فروردین, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۱۲:۵۳ پاسخ دادن

  با سلام

  فرض کنیم مدل شما درست باشه و زمین تخت باشه و خورشید بسیار کوچکتر از زمین و در ارتفاع بسیار پایین تر یعنی طبق گفته خودتون در ارتفاع ۴۸۰۰ کیلومتری. با توجه به مدلی که خودتون ارائه کردید من اشکالاتی رو به مدلتون وارد میدونم که اگر کمی اشراف به شاخه اپتیک علم فیزیک داشته باشید متوجه میشید.
  ۱- از اونجایی که زمان شکست نور وقتی نور به چشم ما میرسه ما تصویر جسم رو در امتداد خط شکست میبینیم، با توجه به مدل شما که در شکلی هم که گذاشتید مشهوده، هرچه به غروب نزدیکتر میشم تصویر خورشید نه تنها نباید به سمت افق برود بلکه باید در بالای سر مادیده شود. که این طور نیست. کافیست خطی مماس بر منحنی پرتو خورشید در مدل خودتون رسم کنید تا متوجه بشید.
  ۲- با توجه به فاصله در نظر گرفته شده برای خورشید در مدل شما. باید بعد از غروب خورشید با یک تلسکوپ و یا دوربین بتوان خورشید را دوباره مشاهده کرد. ولو به صورت بسیار کم نور که همچین چیزی هم تا بحال مشاهده نشده.
  با تشکر.

  • flatearther ۱۸ فروردین, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۱۵:۳۸ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   با دور شدن خورشید از ناظر، نور خورشید از مسیر بیشتری نسبت به زمان ظهر عبور کرده (از محیط پر تراکم عبور میکند و به چشم میرسید) و به تدریج با دور شدن خورشید این نور دچار خمش شده و به چشم ناظر نمیرسد. در نتیجه در انتها که خورشید غروب کرد ( به قدری از ناظر دور شد که قابل مشاهده نباشد) آسمان افق روشن میشود چرا که نور آسمان را روشن میکند اما نمیتواند به سطح زمین برسد.
   موفق باشید

 22. S.A ۲۰ فروردین, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۰۰:۴۷ پاسخ دادن

  با سلام

  نمیدونم چرا جواب منو ندادید، پس دوباره مسئله رو عنوان میکنم.

  فرض کنیم مدل شما درست باشه و زمین تخت باشه و خورشید بسیار کوچکتر از زمین و در ارتفاع بسیار پایین تر یعنی طبق گفته خودتون در ارتفاع ۴۸۰۰ کیلومتری. با توجه به مدلی که خودتون ارائه کردید من اشکالاتی رو به مدلتون وارد میدونم که اگر کمی اشراف به شاخه اپتیک علم فیزیک داشته باشید متوجه میشید.
  ۱- از اونجایی که زمان شکست نور وقتی نور به چشم ما میرسه ما تصویر جسم رو در امتداد خط شکست میبینیم، با توجه به مدل شما که در شکلی هم که گذاشتید مشهوده، هرچه به غروب نزدیکتر میشم تصویر خورشید نه تنها نباید به سمت افق برود بلکه باید در بالای سر مادیده شود. که این طور نیست. کافیست خطی مماس بر منحنی پرتو خورشید در مدل خودتون رسم کنید تا متوجه بشید.
  ۲- با توجه به فاصله در نظر گرفته شده برای خورشید در مدل شما. باید بعد از غروب خورشید با یک تلسکوپ و یا دوربین بتوان خورشید را دوباره مشاهده کرد. ولو به صورت بسیار کم نور که همچین چیزی هم تا بحال مشاهده نشده.

  اشکالات دیگری هم موجوده که فرضیه شما رو کاملا نقض میکنه، فعلا همین دو اشکال رو اگه برطرف کردید بقیه رو هم مطرح میکنم.
  در ضمن ایکاش یه تالار گفتگو تو سایتتون داشته باشید تا راحت تر بشه بحث و گفتگو کرد. و یا در قسمت ارسال نظر امکان آپلود عکس هم باشه که بعضی مسائل رو بشه با رسم شکل توصیف کرد.

  با تشکر.

  • flatearther ۲۷ فروردین, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۰۵:۲۹ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما.
   ۱- خورشید تنها با توجه به شکست نور در افق ناپدید نمیشود. بلکه عوامل و پارامتر های بسیاری در ناپدید شدن خورشید در افق دخیل هستند.
   چند نمونه به غیر از شکست نور در جو:
   – دمای محیط
   -میزان بخار آب محیط
   -میزان آلودگی هوا
   -موقعیت قرار گیری خورشید در مدار
   -پدیده قرینگی یا mirroring
   – و….
   چندین عامل دست به دست هم میدهند تا خورشید در افق ناپدید شود. حتی گاهی با توجه به مدار خورشید میتوان پی برد که خورشید از ناظر به تدریج دور شده و فاصله میگیرد و این نشان میدهد خورشید درحال حرکت است نه زمین.
   ۲- خیر اشتباه است. زمانی که نور خورشید از مسیر طولانی تر (در افق) به سمت ناظر می آید از محیطی چگال تر نسبت به زمان ظهر عبور کرده و به ناظر میرسد بنابراین زمانی که خورشید درحال دور شدن است نور تحت تاثیر محیط چگالتر قرار گرفته و مسیر آن خمیده میشود و به چشم ناظر نمیرسد. به تدریج با افزایش فاصله خورشید از ناظر ما نمیتوانیم خورشید را مشاهده کنیم چرا که نوری از خورشید به چشمان ما نمیرسد یا به لنز دوربین و یا به تلسکوپ برخورد نمیکند که بتوانید آن را ببینید. علت غلظت لایه پایینی جو زمین می باشد.

   کلیپ های زیر را نیز در این رابطه ببینید:
   https://www.aparat.com/v/9vaUZ
   https://www.aparat.com/v/1wnek

   موفق باشید

 23. محمد جون ۲۶ اردیبهشت, ۱۳۹۷ \ق٫ظ\۳۱ ۱۱:۲۴ پاسخ دادن

  با سلام خدمت شما تخته کم ها/اگر زمین تخت باشد،در هر نقطه از زمین طلوع جداگانه ای نخواهیم داشت/در همین ایران خودمان ،وقتی در مشهد ،ساعت ۵ونیم صبح طلوع خورشید صورت میگیرد و همان روز در ارومیه، ساعت ۶ونیم صبح طلوع خورشید صورت میگیرد محکم ترین دلیل جهان ،برای گرد بودن زمین است/هر آدم خنگی میتونه بفهمه که دلیل تغییر در طلوع خورشید در هر مکان،گرد بودن زمینه/خدا هدایتتون کنه/متاسفم براتون!!

  • flatearther ۱ خرداد, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۱۹:۴۵ پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   اشتباه نکنید.
   در زمین کروی با چرخش زمین به دور خود شب و روز و طلوع و غروب های مختلفی داریم و این درست! در زمین تخت نیز به همین صورت است. با دور شدن تدریجی خورشید از به عنوان مثال مشهد، ناظر در مشهد خورشید را در حال غروب در افق میبیند درحالی که مثلا در اردبیل خورشید هنوز به افق نرسیده و مقداری تا خط افق فاصله دارد و به این شکل است که زمان طلوع و غروب در سراسر زمین متفاوت است نه یکسان.
   موفق باشید

ارسال نظر جدید